KREDİ BAŞVURUSU

Emekli Maaşına Kredi

Güncelleme: 07.09.2018
Emekli Maaşına Kredi

Emekli Maaşı Üzerinden Ne Kadar Kredi Çekilebilir?

Kampanya özelinde değişkenlik göstermekle birlikte, aylık emekli maaş tutarının %50’sini aylık kredi taksit tutarı toplamları geçemez şeklinde bankalar tarafından bir hesaplama yapılır. 

Örneğin, maaşı 1.500 TL olan bir emekli için en fazla aylık kredi taksit tutarları toplamı 750 TL olabilir şeklinde çoğu banka tarafından bir hesaplama yapılır. Öte yandan bankalar %50 oranını emeklinin kredi notuna göre düşürülebilir. (Kıdem ve ihbar tazminatı hesaplaması için Tazminat Hesaplama aracımızı kullanabilirsiniz.)

Maaş ve kredi türlerine göre emeklilerin çekebilecekleri en fazla kredi tutarları şu şekilde: 

Emekli Maaşına Göre Çekilebilecek En Yüksek İhtiyaç Kredisi: 

Emekli Maaşı
Vade
Aylık Taksit
Kredi Tutarı
Toplam Geri Ödeme
1.000 TL
36 Ay
500 TL
15.000 TL
21.000 TL
1.500 TL
36 Ay
750 TL
21.500 TL
29.000 TL
2.000 TL
36 Ay
1.000 TL
28.000 TL
37.000 TL

*Teklifler ihtiyaç kredisi sayfamızdan alınmış olup, hesaplamadaki küsuratlar yuvarlanmıştır.

Emekli Maaşına Göre Çekilebilecek En Yüksek Konut Kredisi:

Emekli Maaşı
Vade
Aylık Taksit
Kredi Tutarı
Toplam Geri Ödeme
1.000 TL
120 Ay
500 TL
37.000 TL
61.000 TL
1.500 TL
120 Ay
750 TL
55.500 TL
91.000 TL
2.000 TL
120 Ay
1.000 TL
74.000 TL
121.000 TL

*Teklifler konut kredisi sayfamızdan alınmış olup, hesaplamadaki küsuratlar yuvarlanmıştır.

Emekli Maaşına Göre Çekilebilecek En Yüksek Taşıt Kredisi:

Emekli Maaşı
Vade
Aylık Taksit
Kredi Tutarı
Toplam Geri Ödeme
1.000 TL
36 Ay
500 TL
15.750 TL
21.000 TL
1.500 TL
36 Ay
750 TL
22.000 TL
29.500 TL
2.000 TL
36 Ay
1.000 TL
29.500 TL
38.000 TL

*Teklifler taşıt kredisi sayfamızdan alınmış olup, hesaplamadaki küsuratlar yuvarlanmıştır.

Tüm bu hesaplama işlemlerini güncel oranlar üzerinden Emekli Kredisi sayfamızda yer alan hesaplama aracımız üzerinden kolayca yapın.

10.000 TL 36 ay vade için en uygun ihtiyaç kredisi faiz oranları:

Banka Kredileri Faiz Oranı Aylık Taksit
İş Bankası İhtiyaç Kredisi Başvurusu %2,60 466 TL
Burgan Bank İhtiyaç Kredisi Başvurusu %2,79 482 TL
Akbank İhtiyaç Kredisi Başvurusu %2,81 484 TL
10.000 TL Kredi İçin Tüm Bankaları Listele

Emekliler En Fazla Kaç Yaşına Kadar Kredi Kullanabiliyor?

Bankaların tamamında uygulanan net bir yaş kriteri olmamakla birlikte, hayat sigortası şirketlerinin kabul ettikleri üst yaş sınırı bankalar tarafından kredi işlemleri için de kabul edilir. Genel olarak sigorta şirketleri ise hayat sigortaları için kredi vadesi dâhil 70 yaş üst sınırını kabul eder. Örneğin, 67 yaşında bir kişi en fazla 3 yıl vadeli kredi kullanabilir şeklinde bir hesaplama yapılır.   

Emekli Kredisine Nereden Başvurulabiliyor?

Emekli kredisine bankanın şubesinden, internet bankacılığından ve kredi karşılaştırma siteleri üzerinden anından başvurulabiliyor. Bu başvuru şubenin yoğunluğuna bağlı olarak en fazla bir iş günü içerisinde genel olarak sonuçlanıyor. 

Emekli Kredisi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

1- Emekli aylık dökümü

E-Devlet veya banka şubesi üzerinden alınabilir.

2- İkamet Belgesi

Muhtarlık, e-Devlet ile nüfus müdürlüklerinden alınabilir. Bunun yanında banaklarda kayıtlı adresiniz varsa istenmeyebilir veya adınıza kayıtlı bir fatura da kabul edilebilir.

3- Varsa Ek Gelir Belgesi

Emekli olarak çalışıyorsa, destek priminin yattığı gösteren belge veya iş yerinden alınacak maaş yazısı ek gelir belgesi olarak kabul edilebilir. Eğer konut kredisi kullanılacaksa aynı hanede ikamet eden tüm gelirler bankaya beyan edilebilir.

4- Taşıt kredilerinde araç ruhsatı, konut kredilerinde tapu fotokopisi

Eğer konut kredisi kullanılacaksa evin tapu fotokopisi, araç kredisi kullanılacak araç ruhsat fotokopisi olmadan kredi başvurusu yapılamaz. 

Kredi Kullanılacak Bankaya Emekli Maaşının Taşınması Zorunlu mu?

Bankalar açısından emekli kredilerinde en büyük teminat emekli maaşıdır. Bunun yanında emekli maaşının taşınmasının paranın işletilmesinden dolayı da bankaya ek olarak kazançta sağlar. Bu doğrultuda çoğu banka için kesinlikle şart olmamakla birlikte, emekli maaşının kendi bankasına taşınması istenir. Eğer taşıma işlemi yapılmaz ise genel olarak daha yüksek bir faiz oranı uygulanır. 

Emekli Maaşından Kredi Ödemesi Otomatik Olarak Kesilir mi?

Maaş alınan banka ile kredi kullanılan banka aynı ise büyük ihtimalle kredi otomatik olarak emekli maaşından kesilir. Büyük ihtimalle dememizin neden ise bu işlem için bankaya otomatik ödeme talimatı verilmesi gerekliliğidir. Ancak neredeyse bütün bankalar kredi evraklarının imzalanması sırasında otomatik ödeme talimatı için de imza alır. 

Eğer maaş alınan banka ile kredi kullanılan banka farklı ise bu durumda özel olarak bankaya bir talimat verilmediği sürece herhangi bir şekilde kredi ödemesi yapılmaz.

Emeklilerden Ne Kadar Hayat Sigortası Alınıyor?

Emekliler yaş itibariyle hayat sigortası için “en riskli” grupta yer alır. Sigorta işlemlerinde ise risk ve teminat altına alınan tutar arttıkça sigorta prim bedeli de artar. Bunun için kredi işlemlerinde en yüksek hayat sigortası emeklilere uygulanır. Hatta hayat sigortası tutarları çekilen kredi tutarının %5’ine kadar yükselebilir. Öte yandan bu tutarlar sigorta şirketlerine göre değişkenlik gösterebildiği için farklı bankalardan da hayat sigortası teklifi almanın faydası olur.

Ayrıca kredi işlemi için alınacak tüm masrafları Dosya Masrafı sayfamızdaki aracımızdan kolayca hesaplayın.

Emeklilere Özel Avantajlı Kredi Sunan Bankalar Hangileri?

Tüm bankalar emekli ve memur gibi düzenli maaşa sahibi olan kesimlere yönelik çeşitli kampanyaları dönem dönem yapar. Özellikle emekli müşterisi çok olan, Ziraat Bankası, VakıfBank, Halk Bankası, Garanti Bankası, Akbank ile PTT’nin neredeyse her dönemde emeklilere özel olarak kredi kampanyaları mevcut. PTT kredileri hakkında detaylı bilgi için PTT Kredi yazımızı inceleyin. 

Emeklilere Özel Faizsiz Kredi Var mı?

Kamu bankaları dahi olsa bankaların temel amaçları kâr elde etmek olduğu için emekliler için faizsiz kredi diye bir uygulama aslında yok. Bu durum daha çok belirli dönemlerde reklam olarak kullanılan bir slogan olarak nitelendirilebilir. Günümüzün bankacılık sisteminde emeklilere özel faizsiz bir kredi verilmesinin tek yolu ise bankaların bu işlemlerden dolayı uğrayacağı zararın kamu otoritesi tarafında karşılanması yolu ile yapılabilir.

Emekli Kredisi Ödenmediği Zaman Maaşın Ne Kadarına Haciz Gelir?

Tüm maaş türlerinde olduğu gibi Yargıtay kararı gereğince maaşın en fazla ¼’üne yani %25’ine haciz koyulabilir. Bunun haricinde hesabının tamamına haciz konulması durumunda İcra Müdürlüklerine veya banka şubelerine başvurularak bu haciz kaldırılabilir. Bu konuda daha detaylı bilgi almak istiyorsanız Kredi Borcu Yasal Takip Süreci yazımızı inceleyin.

"Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com'a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orjinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür."

Makaleyi faydalı buldunuz mu?

5,0 Puan