Emekli Maaşına Kredi

Güncelleme: 26.03.2021 Yayımlama: 04.05.2017 | Okuma Süresi: 5 dk.

Emekli Maaşı Üzerinden Ne Kadar Kredi Çekilebilir?

Kampanya özelinde değişkenlik göstermekle birlikte, aylık emekli maaş tutarının %50’sini aylık kredi taksit tutar toplamı geçmeyecek şekilde bankalar tarafından bir hesaplama yapılır. 

Örneğin, maaşı 2.000 TL olan bir emekli için en fazla aylık kredi taksit tutarları toplamı 1.000 TL olabilir şeklinde çoğu banka tarafından bir hesaplama yapılır. Öte yandan bankalar %50 oranını emeklinin kredi notuna göre düşürülebilir.

Kıdem ve ihbar tazminatı hesaplaması için tazminat hesaplama< aracımızı, emeklilik yaş hesaplaması için ne zaman emekli olurum sayfamızı ziyaret edin.

Maaş ve kredi türlerine göre emeklilerin çekebilecekleri en fazla kredi tutarları ise şu şekilde: 

Emekli Maaşına Göre Çekilebilecek En Yüksek İhtiyaç Kredisi: 

Emekli Maaşı
Vade
Aylık Taksit
Kredi Tutarı
Toplam Geri Ödeme
1.500 TL
36 Ay
712 TL
20.000 TL
25.700 TL
2.000 TL
36 Ay
950 TL
27.000 TL
34.300 TL
2.500 TL
36 Ay
1.200 TL
33.500 TL
43.000 TL

*Teklifler ihtiyaç kredisi sayfamızdan alınmış olup, hesaplamadaki küsuratlar yuvarlanmıştır.

Emekli Maaşına Göre Çekilebilecek En Yüksek Konut Kredisi:

Emekli Maaşı
Vade
Aylık Taksit
Kredi Tutarı
Toplam Geri Ödeme
1.500 TL
120 Ay
750 TL
46.000 TL
91.000 TL
2.000 TL
120 Ay
1.000 TL
61.000 TL
121.000 TL
2.500 TL
120 Ay
1.250 TL
76.500 TL
151.000 TL

*Teklifler konut kredisi sayfamızdan alınmış olup, hesaplamadaki küsuratlar yuvarlanmıştır.

Emekli Maaşına Göre Çekilebilecek En Yüksek Taşıt Kredisi:

Emekli Maaşı
Vade
Aylık Taksit
Kredi Tutarı
Toplam Geri Ödeme
1.500 TL
60 Ay
750 TL
27.500 TL
45.500 TL
2.000 TL
60 Ay
1.000 TL
36.500 TL
60.000 TL
2.500 TL
60 Ay
1.250 TL
45.500 TL
75.000 TL

*Teklifler taşıt kredisi sayfamızdan alınmış olup, hesaplamadaki küsuratlar yuvarlanmıştır.

Tüm bu hesaplama işlemlerini güncel oranlar üzerinden emekli kredisi sayfamızda yer alan hesaplama aracımız üzerinden kolayca yapın.


Kolay Onaylanan Kredi Kartları:

Enpara.com Kredi Kartı
Ödül Para/Puan 100 TL
Yıllık Ücret Ücretsiz
Akbank Axess
Ödül Para/Puan 21600 TL
Yıllık Ücret Ücretsiz
QNB Finansbank CardFinans GO
Ödül Para/Puan 600 TL
Yıllık Ücret Ücretsiz

Tüm Kredi Kartları


* Tüm kredi kartlarını görmek ve karşılaştırmak için kredi kartı başvurusu sayfamızı ziyaret edin. Ayrıca tablo internet sitemiz üzerinden başvuruda bulunan kullanıcıların onaylanma verilerine göre oluşturuldu. 


Emekliler En Fazla Kaç Yaşına Kadar Kredi Kullanabiliyor?

Bankaların tamamında uygulanan net bir yaş kriteri olmamakla birlikte, hayat sigortası şirketlerinin kabul ettikleri üst yaş sınırı bankalar tarafından kredi işlemleri için de kabul edilir. Genel olarak sigorta şirketleri ise hayat sigortaları için kredi vadesi dâhil 70 yaş üst sınırını kabul eder. Örneğin, 67 yaşında bir kişi en fazla 3 yıl vadeli kredi kullanabilir şeklinde bir hesaplama yapılır.   

Emekli Kredisine Nereden Başvurulabiliyor?

Emekli kredisine bankanın şubesinden, internet bankacılığından ve kredi karşılaştırma siteleri üzerinden anından başvurulabiliyor. Bu başvuru şubenin yoğunluğuna bağlı olarak en fazla bir iş günü içerisinde genel olarak sonuçlanıyor. 

Emekli maaşı bankası değiştirme işlemleri hakkında bilgi almak için ilgili sayfamızı ziyaret edin.

Emekli Kredisi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

1- Emekli aylık dökümü

E-Devlet veya banka şubesi üzerinden alınabilir.

2- İkamet Belgesi

Muhtarlık, e-Devlet ile nüfus müdürlüklerinden alınabilir. Bunun yanında banaklarda kayıtlı adresiniz varsa istenmeyebilir veya adınıza kayıtlı bir fatura da kabul edilebilir.

3- Varsa Ek Gelir Belgesi

Emekli olarak çalışıyorsa, destek priminin yattığı gösteren belge veya iş yerinden alınacak maaş yazısı ek gelir belgesi olarak kabul edilebilir. Eğer konut kredisi kullanılacaksa aynı hanede ikamet eden tüm gelirler bankaya beyan edilebilir.

4- Taşıt kredilerinde araç ruhsatı, konut kredilerinde tapu fotokopisi

Eğer konut kredisi kullanılacaksa evin tapu fotokopisi, araç kredisi kullanılacak araç ruhsat fotokopisi olmadan kredi başvurusu yapılamaz. 


En Uygun İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları:

20.000 TL 12 Ay Vade

Toplam Maliyet 22.633 TL
Faiz Oranı %1,63
Aylık Taksit 1.886 TL
Toplam Maliyet 22.921 TL
Faiz Oranı %1,74
Aylık Taksit 1.901 TL
Toplam Maliyet 22.750 TL
Faiz Oranı %1,64
Aylık Taksit 1.887 TL

Tüm İhtiyaç Kredisi Faizlerini Listele

*Tablodaki faiz oranları 20 bankanın "en uygun" kredi teklifine göre günlük olarak güncelleniyor. Ayrıca tüm bankaların faizlerine ulaşmak için ihtiyaç kredisi sayfamızı ziyaret edin.


Kredi Kullanılacak Bankaya Emekli Maaşının Taşınması Zorunlu mu?

Bankalar açısından emekli kredilerinde en büyük teminat emekli maaşıdır. Bunun yanında emekli maaşının taşınmasının paranın işletilmesinden dolayı da bankaya ek olarak kazançta sağlar. Bu doğrultuda çoğu banka için kesinlikle şart olmamakla birlikte, emekli maaşının kendi bankasına taşınması istenir. Eğer taşıma işlemi yapılmaz ise genel olarak daha yüksek bir faiz oranı uygulanır. 

Emekli Maaşından Kredi Ödemesi Otomatik Olarak Kesilir mi?

Maaş alınan banka ile kredi kullanılan banka aynı ise büyük ihtimalle kredi otomatik olarak emekli maaşından kesilir. Büyük ihtimalle dememizin neden ise bu işlem için bankaya otomatik ödeme talimatı verilmesi gerekliliğidir. Ancak neredeyse bütün bankalar kredi evraklarının imzalanması sırasında otomatik ödeme talimatı için de imza alır. 

Eğer maaş alınan banka ile kredi kullanılan banka farklı ise bu durumda özel olarak bankaya bir talimat verilmediği sürece herhangi bir şekilde kredi ödemesi yapılmaz.

Emeklilerden Ne Kadar Hayat Sigortası Alınıyor?

Emekliler yaş itibariyle hayat sigortası için “en riskli” grupta yer alır. Sigorta işlemlerinde ise risk ve teminat altına alınan tutar arttıkça sigorta prim bedeli de artar. Bunun için kredi işlemlerinde en yüksek hayat sigortası emeklilere uygulanır. Hatta hayat sigortası tutarları çekilen kredi tutarının %5’ine kadar yükselebilir. Öte yandan bu tutarlar sigorta şirketlerine göre değişkenlik gösterebildiği için farklı bankalardan da hayat sigortası teklifi almanın faydası olur.

Ayrıca kredi işlemi için alınacak tüm masrafları dosya masrafı sayfamızdaki aracımızdan kolayca hesaplayın.

Emeklilere Özel Avantajlı Kredi Sunan Bankalar Hangileri?

Tüm bankalar emekli ve memur gibi düzenli maaşa sahibi olan kesimlere yönelik çeşitli kampanyaları dönem dönem yapar. Özellikle emekli müşterisi çok olan, Ziraat Bankası, VakıfBank, Halk Bankası, Garanti Bankası, Akbank ile PTT’nin neredeyse her dönemde emeklilere özel olarak kredi kampanyaları mevcut.

PTT kredileri hakkında detaylı bilgi için PTT kredi yazımızı inceleyin. 

Emeklilere Özel Faizsiz Kredi Var mı?

Kamu bankaları dahi olsa bankaların temel amaçları kâr elde etmek olduğu için emekliler için faizsiz kredi diye bir uygulama aslında yok. Bu durum daha çok belirli dönemlerde reklam olarak kullanılan bir slogan olarak nitelendirilebilir. Günümüzün bankacılık sisteminde emeklilere özel faizsiz bir kredi verilmesinin tek yolu ise bankaların bu işlemlerden dolayı uğrayacağı zararın kamu otoritesi tarafında karşılanması yolu ile yapılabilir.

Emekli Kredisi Ödenmediği Zaman Maaşın Ne Kadarına Haciz Gelir?

Tüm maaş türlerinde olduğu gibi Yargıtay kararı gereğince maaşın en fazla ¼’üne yani %25’ine haciz koyulabilir. Bunun haricinde hesabının tamamına haciz konulması durumunda İcra Müdürlüklerine veya banka şubelerine başvurularak bu haciz kaldırılabilir.

Bu konuda daha detaylı bilgi almak istiyorsanız kredi borcu yasal takip süreci yazımızı inceleyin.


Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Hesapkurdu
Toplam Maliyet 1.029 TL
Toplam Faiz %1,47
Aylık Taksit 1.029 TL
Deneyiminizi daha iyi hale getirmek için çerezler kullanıyoruz. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Detaylı Bilgi
Kabul Et