Bayramda Kredi Çekmeden Önce Dikkat Etmeniz Gereken 5 Madde

Güncelleme: 26.10.2015
Bayramda Kredi Çekmeden Önce Dikkat Etmeniz Gereken 5 Madde

Ramazan bayramı yaklaştı. Tatil planları, uzaktaki akrabaya ziyaretler, bayramla beraber gelen yenilenme düşüncesi size nakit ihtiyacınızın olduğu düşüncesine itebilir. Haklısınız, peki ne yapmayı planlıyorsunuz?

Bayram kredileri her zaman tüketiciler için avantajlı fiyatlar içermiştir. Kredi kullanacak kişilerin bu dönemleri kaçırmaması ve fırsatlardan yararlanması hem kendi bütçesi hem de kullanacağı kredinin geri ödemeleri için büyük önem taşımaktadır. Hesapkurdu olarak bayram öncesi kredi çekmeden önce nelere dikkat etmeniz gerektiğini ve nasıl kazançlı çıkacağınızı 5 maddede özetledik.

1- İhtiyacınızın Ne Olduğuna Karar Verin

Bayramda ne istiyorsunuz? Güzel bir tatil mi, evinize yeni bir eşya mı, yoksa bayram temizliği öncesi evde tamir edilecek bir şeyler mi var? Önce çekeceğiniz krediyi nereye harcayacağınızı iyi planlayın. İndirimli fiyatlamalar bulunuyor diye ihtiyacınızdan fazla kredi çekmeniz doğal olarak sizi zarara sokacaktır.

2- Araştırmanızı İnternetten Yapabilirsiniz

Malum bayram yaklaşıyor ve gündelik koşturmalarımızın yanına bir de bayram telaşı eklendi. Tüm bunların arasında ihtiyaçlarınızı karşılamak için nakit araştırması yapıyor ve doğal olarak bankaların sunduğu kampanyalara göz gezdiriyoruz. Peki hangi bankanın sunduğu teklifin daha avantajlı olduğunu biliyor muyuz? Normal şartlarda oldukça zor. Banka banka dolaşmaya vaktimiz de yok ve bu yüzden gözümüzden kaçan teklifler olacak.

Bu durumda imdadımıza internet yetişiyor. Hesapkurdu.com gibi Türkiye’deki tüm bankaların kredi tekliflerini tek bir sayfada toplayan kredi karşılaştırma servislerini kullanarak hem zamanımızı etkili kullanmış hem de bütçemizi sarsmamış oluruz.

3- Bankalar Bayrama Bayılır

Eğer aklımızda kredi kullanmak gibi bir düşünce varsa herks gibi bayram dönemlerinde yapılacak avantajlı fiyatlamaları bekleriz. Bu biz tüketiciler için oldukça normal bir durum, doğru bir düşüncedir. Ancak bayram dönemlerini bekleyen sadece bizler değiliz. Bankalar da bu dönemleri dört gözle bekler. Temel amaçları aslında hedeflerini tutturmaktır. Faiz oranlarında, fiyatlamalarda oldukça uygun kredi kampanyaları çıkan bankaları güncel olarak takip etmeli, kazançlı çıkacağınız kredi tekliflerini kaçırmamınız gerekir. Sonuç olarak diyebiliriz ki bankalar bayrama bayılır.

4- Faiz Oranları Düşük Ama Toplam Maliyete Dikkat

Bankaların bayrama özel indirimler, kampanyalar düzenlediği artık biliyoruz. Bunları kaçırmamız gerektiğini de biliyoruz ama dikkat etmemiz gereken bir nokta var: Toplam Maliyet.

Faiz oranlarını yaptıkları kampanyalarla düşüren bankalar bazen dosya masrafları için ödeyeceğiniz ücreti arttırır ve bu da sizin inidirimli gibi gördüğünüz kredi tekliflerini önceki dönemlerden farksız kılar. Unutmayın dikkat etmeniz gerken nokta toplam geri ödemenizdeki indirimdir.

5- Kredi Başvurunuzu Son Güne Bırakmayın

Aslında bu listedeki en önemli madde kredi başvurusu için gecikmemeniz önerisi. Son haftaya bırakılan kredi başvuruları için yapılacak işlemler, geçilmesi gereken süreçler hesaba katıldığında kredi kullanmak bir çileye dönüşebilir. Üstelik bayram telaşınızın arttığı son dakikalara denk gelmesi durumunda ise geçmeniz gereken süreçler sizi krediden vazgeçirebilir. Bu yüzden eğer bayram için kredi başvurusu yapmak istiyorsanız bu kararı önceden verip, başvurunuzu bir hafta önceden gerçekleştirmeniz daha yararlı olacaktır.

Hesapkurdu olarak bayramda kredi kullanırken dikkat etmeniz gerekenleri 5 maddede özetledik. Buna göre önce ihtiyacınıza karar vermeniz oldukça önemli. Ardından internette araştırma yapmanın size zaman kazandıracağını ve bankaların da sizin gibi bayram dönemini beklediğini unutmayın. Kredi başvurularınızı erkenden tamamlamıyı ve tekliflerinizdeki toplam maliyet kritirine dikkat etmeniz gerektiğini de es geçmeyin.

Toplam Maliyet1.029 TL
Toplam Faiz%1,47
Aylık Taksit1.029 TL
Karşılaştır