2016 Nisan Ayı İhtiyaç Kredisi Örnek Kullanıcı Soruları

Güncelleme: 28.04.2016
2016 Nisan Ayı İhtiyaç Kredisi Örnek Kullanıcı Soruları

Bize Sorduklarınız

Soru: İhtiyaç kredilerinde en yüksek miktar nedir? Arsa kredisi ile ihtiyaç kredisi arasındaki fark nedir?

Yanıt: Merhaba, ihtiyaç kredilerinde başvuran kişinin gelir düzeyine göre çekebileceği maksimum sınır belirlenir. Ancak her durumda bu vade yasal olarak 36 ayı geçemez. 

Arsa kredisinde ise 60 ay vade için arsa eksperinin vermiş olduğu değerin %75‘ne kadar çekebilirsiniz. Ayrıca ilgili arsanın krediye uygun olması da gerekir. Öte yandan İhtiyaç kredisinde herhangi bir taşınmazı ipotek ettirmeden, gelir ve kredi durumunuza göre talepte bulunabilirsiniz. 

Soru: Kredi notum 1733 tüketici kredisi almak istiyorum. Borcum 100.000 TL. Bu nedenle bankalar kredi limitiniz dolu diyor. Yıllardır ödemelerimi aksatmadım. Ne yapabilirim?

Yanıt: Bankalar ile olan çalışmanızda kredi notunuzun yüksek olması size avantaj sağlayacaktır. Ama kredi puanınız dışında bankalar farklı kriterleri de değerlendirmeye almaktadırlar. Borçluluk düzeyinizin yüksek olması bankalar açısından risk olarak kabul edilmektedir. Bu nedenle adınıza ait kredi, kredi kartı gibi bireysel ürünleriniz var ise, bir kısmını kapatarak limitinizde yer açmanız istenebilir.

Soru: Merhaba, yüksek tutarda tüketici kredisi kullanmak istiyorum. Kendi gelirim yeterli değil. Ailemde çalışan kişilerin gelirlerini de bankaya göstersem kabul edilir mi?

Yanıt: Merhaba, ihtiyaç kredilerinde sadece krediyi çekecek olan kişinin geliri kabul edilmekte, hane halkı geliri kabul edilmemektedir. Ancak hane mensupları kefil olarak kabul edilebiliyor. 

Soru: Kredi çekmek istiyorum. Bana kredi çıkar mı?

Yanıt: Kredi talebiniz ile ilgili nihai kararı bankalar vermektedir. Başvuru yapmadan olumlu ya da olumsuz bilgi verilmesi mümkün değildir. 

Soru: Tüm borçlarımı tek bir bankaya toplamak istiyorum. Mümkün müdür?

Yanıt: Merhabalar, borç kapama/transfer işlemleri için Hesapkurdu.com üzerinden lütfen talebinizi bankalara anında iletebilirsiniz. Ayrıca başvurunuzun sorunsuz bir şekilde onaylanması için mevcut kredilerinizin ödemesinin düzenli olması da gereklidir.

Soru: İhtiyaç kredisi çekerken tarafımdan alınan dosya masrafının iade edilmesini istiyorum.

Yanıt: Konuyla ilgili bulunduğunuz ilçede yer alan “Tüketici Hakem Heyeti” ile görüşmenizi tavsiye ederiz. “Dosya Masrafı Kredi İadesi” yazımızdan bu konu ile alakalı detaylı bilgilere de ulaşabilirsiniz.

Toplam Maliyet1.029 TL
Toplam Faiz%1,47
Aylık Taksit1.029 TL
Karşılaştır