2016 Mayıs Ayı İhtiyaç Kredisi Örnek Kullanıcı Soruları

Güncelleme: 13.04.2018
2016 Nisan Ayı İhtiyaç Kredisi Örnek Kullanıcı Soruları

Bize Sorduklarınız

Soru: İhtiyaç kredilerinde eş rızası gerekli midir?

Yanıt: İpotekli olmadığı sürece ihtiyaç kredisinde eş rızası istenmiyor. Ancak kefil göstermek zorunda kalırsanız yasal olarak kefilden eş rızası isteniyor. Eş rızası hakkında daha fazla bilgi için "Eş Muvafakatnamesi" yazımıza bakabilirsiniz.

Soru: Alacağım ev 3 hisselidir. Rahmetli babaannemin evini almak istiyorum. Hisselerin biri babama ait, diğer ikisi ise amcama ait. Bu sorun olur mu?

Yanıt: Akraba alımlarında bankalar konut kredisi olarak yardımcı olamamaktadır. Tapuda babanızın adı var ise, ilgili ev için ev değerinin yarısına kadar babanız “ipotek teminatlı ihtiyaç kredisi” başvurusunda bulunabilirsiniz. Syg.

Soru: Ek hesabım takibe düştü ama borcumu kapattım. Bunu ekranlardan, kayıtlardan nasıl düşürebilirim?

Yanıt: Bankalar ile ilgili yaşadığınız bu tip ödeme problemleri genellikle 5 yıl boyunca kredi sicilinizde görüntülenebilir. Konu ile ilgili takip yaşadığınız bankanın en yakın şubesi ile görüşmenizi tavsiye edebiliriz. İyi günler dileriz.

Soru: İhtiyaç kredisinde başvuran kişide aranan şartlar nelerdir?

Yanıt: Bankalardan talebinizle ilgili olumlu yanıt alabilmeniz için;

  • Kredi notunuzun (KKB) yeterli olması (genellikle 1100 puan ve üzerinde olması istenebilir),
  • Ödemelerinizde gecikme yaşanmaması, düzenli ödemeler yapılması,
  • Son beş yıl içerisinde yasal/kanuni takip yaşanmaması,
  • İstenilen gelir tutarını belgeleyebilme ve SGK kaydınızın mevcut olması gereklidir.

Yukarıda paylaşılan noktalardan herhangi birinde bir sorun var ise olumlu yanıt alma ihtimaliniz düşecektir Ayrıca 3 ile 6 ay arasında bankalar ile olan çalışmalarınızda düzenli ödemeler yaparak kredi notunuzu yükseltebilirsiniz. Bunun için kredi kartı, otomatik ödeme talimatı ve KMH (Kredili Mevduat Hesabı) gibi ürünler kullanarak, sicilinizi olumlu yönde etkileyebilirsiniz. Bu konuda daha detaylı bilgiye “Kredi Notu Nasıl Yükseltilir” yazımızdan ulaşabilirsiniz.  İlginize teşekkür ederiz, saygılar

Soru: Cep telefonuma mesaj geldi. Borçlarımdan dolayı avukatlık olduğum yazıyor. Adıma bir borç yok. Nereden sorgulatabilirim?

Yanıt: Aktif çalıştığınız bir bankadan veya bağlı olduğunuz vergi dairesinden borç sorgulama konusunda bilgi alabilirsiniz. İlginize teşekkür ederiz.


Toplam Maliyet1.029 TL
Toplam Faiz%1,47
Aylık Taksit1.029 TL
Karşılaştır