Sanal POS Nedir, Nasıl Alınır?

Güncelleme: 08.02.2024
Yayımlama: 29.12.2023
Paylaş
İçindekiler

Sanal POS, e-ticaret sitelerinde kredi kartı ya da banka kartı ile ödeme yapılmasını sağlayan bir ödeme sistemidir. Fiziksel alışveriş modelinde kredi kartı veya banka kartı ile yapılan ödemelerde kullanılan pos cihazlarının online alışverişe uyarlanmış hali olarak tanımlanabilir.

Fiziki alışverişlerde kullanılan POS cihazı hakkında detaylı bilgiyi POS cihazı sayfamızı inceleyin.

Sanal POS Nedir, Nasıl Alınır?
Sanal POS Nedir, Nasıl Alınır?

Sanal POS Hizmeti Veren Bankalar

Sanal POS hizmeti veren bankalardan bazıları şunlardır:

Garanti Sanal POS

Garanti Sanal POS, internet üzerinden yapılan satışlarda kredi kartı ile ödeme işlemi yapılabilmesi için oluşturulan ödeme çözümüdür.

Visa,Garanti sanal POS ile; Mastercard, American Express Card  ve Diners Club logolu kartlara satış yapılabilir. Bonus, Flexi, Miles&Smiles kredi kartı ve American Express Card sahiplerine taksitli ödeme imkanı sunulabilir.


Akbank Sanal POS

Akbank Sanal POS hizmetinden internet üzerinden satış yapan ve satışların karşılığını yine internette kredi kartlarından tahsil eden tüm firmalar yararlanabilir.

Akbank Sanal POS ile bütün işlemler internet üzerinden gerçekleştirilir. Bunun sonucunda firmalar internet bağlantısı bulunan her yerden 7/24 diledikleri zaman tahsilat yapabilirler.

İş Bankası Sanal POS

İş Bankası Sanal POS ile Visa, Mastercard, American Express, UnionPay, JCB ve MIR logolu tüm kredi ve banka kartları ile işlem yapılabilir.

İş Bankası Sanal POS sayesinde fiziki POS cihazlarında yapılabilen satış, taksitli satış, vade farklı satış, MaxiPuan kullanma, ön provizyon alma/kapama işlemleri yapılabilir. Ayrıca, bayi kart kullanan üye işyerleri tahsilâtları da sanal POS üzerinden gerçekleştirilebilir.

Ziraat Sanal POS

Ziraat Sanal POS, internet üzerinden satış yapmak isteyen işyerleri için basit ve güvenilir bir şekilde kartla ödeme alabilmeye imkân sağlayan POS ürünüdür.

Sanal POS kullanan işyerleri Ziraat Bankası Güvenli Ödeme Sayfası üzerinden kartla ödeme alarak işlemlerini tamamen güvenli bir ortamdan gerçekleştirebilirler.

Halkbak Sanal POS

Halkbank Sanal POS, İnternet üzerinden satış yapan firmalar için güvenli bir ortamda çekim ve taksitli ödeme seçenekleri sunan POS'dur.

Halkbank Sanal POS’u entegre edilen web sitesi üzerinden satılan ürün ve hizmetler, kart müşterileri tarafından internet üzerinden 7/24 alınabilir.

Tüm bankaların POS kampanyalarını incelemek için ticari kampanyalar sayfamızı ziyaret edin.


Sanal POS Nasıl Çalışır?

Sanal POS ile internetten yapılan alışverişlerde de mal veya hizmetin bedeli alıcının banka hesabından satıcının banka hesabına aktarılır. Klasik alışverişten farklı olarak sanal POS ile yapılan internet alışverişlerinde alıcı ödeme ekranına bilgilerini girdikten sonra bu bilgiler bankaya iletilir ve bankanın onayının ardından ödeme tamamlanır. Güvenli alışveriş için alıcının telefonuna gönderilen kısa mesaj ile yapılan alışverişi onaylaması da istenir.

Online ödeme yöntemi Masterpass hakkında detaylı bilgiyi Masterpass sayfamızdan edinin. 

Sanal POS İnfografik

Sanal POS'a Nasıl Başvurulur?

Sanal POS için BDDK tarafından yetkilendirilen ödeme kuruluşları ile bankalara başvuru yapılabilir. Sanal POS ödeme sistemi almak isteyen e-ticaret sitelerinin öncelikle bazı şartları yerine getirmesi gerekir.

 • İlk olarak web sitesinin 128 bitlik SSL sertifikası sahibi olması gerekir. SSL sertifikası internet üzerinden yapılan işlemlerde veri güvenliği için gereklidir.
 • sanal POS tanımlanacak web sitesinde üyelik sözleşmesi, satış sözleşmesi, mesafeli satış sözleşmeleri, iade ve iptal prosedürleri gibi sözleşme ve metinler yer almalıdır.
 • Başvuru esnasında ise kimlik belgesi, vergi levhası, imza sirküleri ve ortaklık sözleşmesi gibi belgeler ibraz edilmelidir.
 • Başvurunun onaylanmasının ardından banka ya da ödeme kuruluşu tarafından gönderilen bilgiler sitedeki sanal POS modülü ile sisteme entegre edilir.
 • Bu işlemin ardından sitede kredi kartı ve banka kartı ile güvenli alışveriş yapılabilir. 

Sanal POS Başvuru Şartları

Sanal POS başvurusunda banka ve ödeme kuruluşlarının dikkat ettiği koşullar şunlardır:

 • web sitesinde herhangi bir erişim problemi olmamalıdır ve ödeme adımları sorunsuz şekilde çalışıyor olmalıdır
 • alışveriş ve bilgi güvenliği için SSL sertifikası alınmalıdır
 • ödeme ekranında kredi kartı ve banka kartı ile ödeme seçeneği bulunmalıdır
 • ödeme ekranında sanal pos alınan banka ya da kuruluşun logosu yer almalıdır
 • sitede alışveriş sepeti ile ürün kataloğu bulunmalıdır
 • sitede üyelik sözleşmesi, satış sözleşmesi, mesafeli satış sözleşmeleri, iade ve iptal koşulları, gizlilik taahhüdü ve güvenlik politikası gibi sözleşme ve metinler açık şekilde yer almalıdır
 • sitede teslimat bilgileri açık şekilde yer almalıdır
 • sitede satıcının iletişim bilgileri eksiksiz ve doğru şekilde bulunmalıdır
 • satış için yetkili kurumlardan alınan sertifika ve belgeler sitede yer almalıdır.

Sanal Pos Güvenli mi?

Evet, sanal POS güvenli bir ödeme sistemidir. BDDK tarafından yetkilendirilen banka ve ödeme kuruluşları sanal POS başvurularında öncelikle güvenli alışveriş ve kişisel verilerin korunması kapsamında gerekli prosedürlerin tamamlanmasını talep ederler. Bu şartları karşılamayan web siteleri sanal POS alamazlar. Bu sebeple sanal POS ile internet alışverişi fiziksel alışveriş kadar güvenlidir. İnternetten alışveriş yaptığınız sitenin güvenli olduğundan emin olmak için sitenin SSL güvenlik sertifikası sahibi olduğundan emin olmanız gerekir.

“Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com‘a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orijinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür.”

Yazara Soru Sor
Hesapkurdu Yorumlar

Yorumlar (0)

Çıkış
Gönder
Hesapkurdu logo

Copyright © 2023 BHL Turkey Teknoloji A.Ş.
Tüm Hakları Saklıdır.
Sigorta aracısı Koalay.com, Hesapkurdu.com iştirakidir.
Merdivenköy Mah. Bora Sok. Nidakule
Göztepe Blok No:1-3 İç Kap No:58/61
Kadıköy/İSTANBUL
MERSİS Numarası: 0577050290800014
0(216) 570 0707 bilgi@hesapkurdu.com

Sosyal Medyadan Bizi Takip Edebilirsiniz

FacebookMediumTwitter InstagramLinkedInYoutube

Hesapkurdu.com anlaşmalı olduğu bankalarla “Destek Hizmet Kuruluşu” olarak çalışmaktadır. Sunulan destek hizmeti BDDK’nın 05.11.2011 tarihli yönetmeliğine göre denetlenmektedir.