Kredi Kartı Puan Türleri

Güncelleme: 27.12.2017
  • Kredi kartı puan türleri
  • Kredi kartı puan ve millerin TL karşılığı
  • Puan ve miller ile alışveriş

Kredi Kartlarının Kazandırdıkları Puan Türleri

Her bankanın kredi kartlarından yapılan harcamalar ile belirli oranlarda puan kazanımı mevcuttur. Bu puanlar iki farklı şekilde tercih edilebilir. 

  • Para puan 
  • Mil puan

Para puan, kredi kartınızdan yapmış olduğunuz harcamalar sonucunda belirli oranlarda puan kazanarak bunları para yerine geçecek şekilde kullanabilme imkânı sunar.

Mil puan, mil puan özelliği olan kredi kartınızdan yapmış olduğunuz harcamalar sonucunda belirli oranlarda mil puan kazanarak yurt içi ve yurt dışı uçuşlarınızda bilet alma imkânı sunar.

Kolay Onaylanan Kredi Kartları

Banka ve ÜrünüYıllık Aidatı

Akbank Axess
95 TL
Başvur »
CEPTETEB Kredi Kartı
75 TL
Başvur »
Garanti Bankası Bonus
90 TL
Başvur »

* Tablo, Hesapkurdu.com kredi kartı sayfası üzerinden başvuran kişilerin onaylanma oranlarına göre oluşturuldu.

Kredi Kartı Puanlarının Türk Lirası (TL) Karşılıkları

Kredi kartlarından yapılan harcamalara göre biriken puanlar, bankaya göre ve anlaşmalı üye iş yerlerinden harcama yapılmasına göre değişiklik gösterir. Örnek olarak;

  • Garanti Bankası’na ait Bonus Kredi Kartı ile yapacağınız 1 TL’lik harcamanız 1 Bonus puan değerindedir. 1TL, 100 Bonus puandır.
  • Yapı Kredi Bankası’na ait WorldCard ile yapacağınız 25 TL’lik harcamanız 1 Worldpuan değerindedir. 1 TL, 200 Worldpuandır.

Anlaşmalı üye iş yerlerine özel puan imkânlarını takip ederek daha çok puan kazanabilirsiniz. 

Kredi kartınızdan yaptığınız harcamaları mil puanına dönüştürebilirsiniz. Mil puan karşılıkları da yine bankaya göre farklılık göstermektedir. Örnek olarak;

  • Garanti Bankası’na ait Miles&Smiles kredi kartınız ile sektöre göre değişen oranlarda mil kazanırsınız. Türk Hava Yolları’ndan alınacak olan uçak bileti için 1 TL’lik harcamanıza 2 mil puan kazanırsınız. 
  • Akbank’a ait Wings kredi kartınız ile yapacağınız her 1,5 TL’lik harcamanıza 1 mil puan kazanırsınız. 

Kredi Kartı Puanları İle Nasıl Alışveriş Yapılır?

Kredi Kartı Puanları ile Alışveriş

Kredi kartınızda biriken puanları alışverişlerinizde kullanabilmek için, alışveriş yaptığınız iş yerinde kullandığınız bankaya ait pos cihazın bulunması gerekiyor. Yani bankanın anlaşmalı olduğu bir üye işyerinden, biriken puanlarınızı kullanabilirsiniz.

İnternet üzerinden yapılan alışverişlerde de biriken puanlarınızı kullanabilirsiniz. Burada da yine anlaşmalı üye işyeri olan internet sitelerinden harcama yapabilirsiniz. Kredi kartınızın anlaşmalı olduğu üye iş yerlerini bankanızdan veya ilgili üye iş yerinden öğrenebilirsiniz.


Kredi kartı asgari ödeme hesaplaması için Asgari Ödeme Hesaplama, nakit avans hesaplaması için ise Taksitli Nakit Avans aracımızı kullanın.


Kredi Kartı Puanları Silinir mi?

Kredi kartınızda birikmiş olan puanlar yıl sonu itibariyle kartınızdan genel olarak silinir. Ayrıca hesap özetinde biriken puanlarınız ve bazı bankalarda bu puanların son kullanma tarih bilgileri de yer alır. Öte yandan daha detaylı bilgi için ilgili bankanızın çağrı merkeziyle de görüşebilirsiniz. 

Daha Fazla Kredi Kartı Puanı Kazanmak İçin Ne Yapılmalı?

Bankalar tarafından dönemsel olarak üye işyerlerinden yapılan harcamalara ekstra puan kampanyaları yapılır. Daha fazla puan ve daha yüksek TL veya mil karşılığı kazanabilmek için bu kampanyaları takip edebilirsiniz. Bankalar tarafından gelen bilgi mesajlarını veya maillerini düzenli takip ederek bu kampanyalardan haberdar olabilirsiniz. 


Toplam Maliyet1.029 TL
Toplam Faiz%1,47
Aylık Taksit1.029 TL
Karşılaştır