Kredi Kartı Puan Türleri

Yayımlama: 26.12.2017 Güncelleme: 19.02.2020

Kredi Kartlarının Kazandırdıkları Puan Türleri

Her bankanın kredi kartlarından yapılan harcamalar ile belirli oranlarda puan kazanımı mevcuttur. Bu puanlar iki farklı şekilde tercih edilebilir. 

  • Para puan 
  • Mil puan

Para Puan Nedir?

Kredi kartınızdan yapmış olduğunuz harcamalar sonucunda belirli oranlarda puan kazanarak bunları para yerine geçecek şekilde kullanabilme imkânı sunar.

Mil Puan Nedir?

Mil puan özelliği olan kredi kartınızdan yapmış olduğunuz harcamalar sonucunda belirli oranlarda mil puan kazanarak yurt içi ve yurt dışı uçuşlarınızda bilet alma imkânı sunar.

Kolay Onaylanan Kredi Kartları (15.000 TL 12 ay vadeli nakit avans kullanma fırsatı ile)

Akbank Axess
Ödül Para/Puan 50 TL
Yıllık Ücret 150 TL
DenizBank Bonus
Ödül Para/Puan 100 TL
Yıllık Ücret 87 TL
Garanti BBVA Bonus Card
Ödül Para/Puan -
Yıllık Ücret 124 TL

Tüm Kredi Kartları


* Tüm kredi kartlarını görmek ve karşılaştırmak için kredi kartı sayfamızı ziyaret edin. Ayrıca tablo internet sitemiz üzerinden başvuruda bulunan kullanıcıların onaylanma verilerine göre oluşturuldu. 

Kredi Kartı Puan/Mil Sorgulama

Kredi kartı puanlarınızı ya da millerinizi online bankacılık üzerinden kolayca öğrenebilirsiniz. İlgili kartın hesabına internet bankacılığı aracılığıyla girerek kart bilgileri sekmesini tıkladığınızda sayfada kartınızın puan türüne göre toplam puan/mil bakiyesini görüntüleyebilirsiniz.

Kredi Kartı Puanlarının Türk Lirası (TL) Karşılıkları

Kredi kartlarından yapılan harcamalara göre biriken puanlar, bankaya göre ve anlaşmalı üye iş yerlerinden harcama yapılmasına göre değişiklik gösterir. Örnek olarak;

  • Garanti Bankası’na ait Bonus Kredi Kartı ile yapacağınız 1 TL’lik harcamanız 1 Bonus puan değerindedir. 1TL, 100 Bonus puandır.
  • Yapı Kredi Bankası’na ait WorldCard ile yapacağınız 25 TL’lik harcamanız 1 Worldpuan değerindedir. 1 TL, 200 Worldpuandır.

Anlaşmalı üye iş yerlerine özel puan imkânlarını takip ederek daha çok puan kazanabilirsiniz. 

Kredi kartınızdan yaptığınız harcamaları mil puanına dönüştürebilirsiniz. Mil puan karşılıkları da yine bankaya göre farklılık göstermektedir. Örnek olarak;

  • Garanti Bankası’na ait Miles&Smiles kredi kartınız ile sektöre göre değişen oranlarda mil kazanırsınız. Türk Hava Yolları’ndan alınacak olan uçak bileti için 1 TL’lik harcamanıza 2 mil puan kazanırsınız. 
  • Akbank’a ait Wings kredi kartınız ile yapacağınız her 1,5 TL’lik harcamanıza 1 mil puan kazanırsınız. 

Kredi Kartı Puanı ile Alışveriş

Kredi kartınızda biriken puanları alışverişlerinizde kullanabilmek için, alışveriş yaptığınız iş yerinde kullandığınız bankaya ait pos cihazın bulunması gerekiyor. Yani bankanın anlaşmalı olduğu bir üye işyerinden, biriken puanlarınızı kullanabilirsiniz. Üye iş yerlerinden yapacağınız alışverişlerinizde ise puan veya mil kazanımınız artar. Mil puanlarınızı alışveriş yerine uçak bileti alımında kullanılmanız daha yüksek avantaj sağlar.

İnternet üzerinden yapılan alışverişlerde de biriken puanlarınızı kullanabilirsiniz. Burada da yine anlaşmalı üye işyeri olan internet sitelerinden harcama yapabilirsiniz. Kredi kartınızın anlaşmalı olduğu üye iş yerlerini bankanızdan veya ilgili üye iş yerinden öğrenebilirsiniz.

Kredi kartı puanı kullanılabilen internet siteleri hangileri öğrenmek için ilgili sayfamızı ziyaret edin.

Kredi Kartı Puanları Silinir mi?

Kredi kartınızda birikmiş olan puanlar yıl sonu itibariyle kartınızdan genel olarak silinir. Ayrıca hesap özetinde biriken puanlarınız ve bazı bankalarda bu puanların son kullanma tarih bilgileri de yer alır. Daha detaylı bilgi için ilgili bankanızın çağrı merkeziyle de görüşebilirsiniz. 

Kredi kartı asgari ödeme hesaplaması için asgari ödeme hesaplama, nakit avans hesaplaması için ise taksitli nakit avans aracımızı kullanın.

Daha Fazla Kredi Kartı Puanı Kazanmak İçin Ne Yapılmalı?

Bankalar tarafından dönemsel olarak üye işyerlerinden yapılan harcamalara ekstra puan kampanyaları yapılır. Daha fazla puan ve daha yüksek TL veya mil karşılığı kazanabilmek için bu kampanyaları takip edebilirsiniz. Bankalar tarafından gelen bilgi mesajlarını veya maillerini düzenli takip ederek bu kampanyalardan haberdar olabilirsiniz. 


Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Hesapkurdu
Toplam Maliyet 1.029 TL
Toplam Faiz %1,47
Aylık Taksit 1.029 TL
Deneyiminizi daha iyi hale getirmek için çerezler kullanıyoruz. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Detaylı Bilgi
Kabul Et