Kredi Kartı Puan Türleri Nelerdir?

Güncelleme: 08.02.2023
Yayımlama: 26.12.2017
Paylaş
İçindekiler

Kredi Kartlarının Kazandırdıkları Puan Türleri Nelerdir?

Her bankanın kredi kartlarından yapılan harcamalar ile belirli oranlarda puan kazanımı mevcuttur. Bu puanlar iki farklı şekilde tercih edilebilir. Bunlar:

 • para puan 
 • mil puan

Para puan kazandıran kartların listesine ulaşmak ve anında başvuru yapmak için puan kazandıran kartlar sayfamızı ziyaret edin.

Kredi Kartı Para Puan Nedir?

Kredi kartı para puan, kredi kartınızdan yapmış olduğunuz harcamalar sonucunda belirli oranlarda puan kazanarak bunları para yerine geçecek şekilde kullanabilme imkânı sunan puandır. Alışveriş yaptıkça puan kazanımı artar, puan kazandıkça da daha fazla harcama yapabilirsiniz.

En İyi Kredi Kartı Hangisi, Kart Seçimi Nasıl Yapılmalı?
En İyi Kredi Kartı Hangisi, Kart Seçimi Nasıl Yapılmalı?

Kredi Kartı Mil Puan Nedir?

Kredi kartı mil puan, mil puan özelliği olan kredi kartınızdan yapmış olduğunuz harcamalar sonucunda belirli oranlarda mil puan kazanarak yurt içi ve yurt dışı uçuşlarınızda bilet alma imkânı sunar.

Mil puan kazandıran kartların listesine ulaşmak ve anında başvuru yapmak için mil kazandıran kartlar sayfamızı ziyaret edin.

Kredi Kartı Puan/Mil Sorgulama

 • Kredi kartı puanlarınızı ya da millerinizi online bankacılık üzerinden kolayca öğrenebilirsiniz.
 • İlgili kartın hesabına internet bankacılığı aracılığıyla girerek kart bilgileri sekmesini tıkladığınızda sayfada kartınızın puan türüne göre toplam puan/mil bakiyesini görüntüleyebilirsiniz.

Kredi Kartı Puanlarının Türk Lirası (TL) Karşılıkları

Kredi kartlarından yapılan harcamalara göre biriken puanlar, bankaya göre ve anlaşmalı üye iş yerlerinden harcama yapılmasına göre değişiklik gösterir. Örnek olarak;

 • Garanti Bankası’na ait Bonus Kredi Kartı ile yapacağınız 1 TL’lik harcamanız 100 Bonus puan değerindedir. 1 TL, 100 Bonus puandır.
 • Yapı Kredi Bankası’na ait WorldCard ile yapacağınız 25 TL’lik harcamanız 1 Worldpuan değerindedir. 1 TL, 200 Worldpuandır.

Anlaşmalı üye iş yerlerine özel puan imkânlarını takip ederek daha çok puan kazanabilirsiniz. 

Kredi kartınızdan yaptığınız harcamaları mil puanına dönüştürebilirsiniz. Mil puan karşılıkları da yine bankaya göre farklılık göstermektedir. Örnek olarak;

 • Garanti Bankası’na ait Miles&Smiles kredi kartınız ile sektöre göre değişen oranlarda mil kazanırsınız. Türk Hava Yolları’ndan alınacak olan uçak bileti için 1 TL’lik harcamanıza 2 mil puan kazanırsınız. 
 • Akbank’a ait Wings kredi kartınız ile yapacağınız her 1,5 TL’lik harcamanıza 1 mil puan kazanırsınız. 

Kredi Kartı Puanı ile Alışveriş

 • Kredi kartınızda biriken puanları alışverişlerinizde kullanabilmek için, alışveriş yaptığınız iş yerinde kullandığınız bankaya ait pos cihazın bulunması gerekiyor.
 • Bankanın anlaşmalı olduğu bir üye iş yerinden, biriken puanlarınızı kullanabilirsiniz. 
 • Üye iş yerlerinden yapacağınız alışverişlerinizde ise puan veya mil kazanımınız artar. 
 • Mil puanlarınızı alışveriş yerine uçak bileti alımında kullanmanız daha yüksek avantaj sağlar.

Para Puan İnternet Alışverişlerinde Kullanılabilir mi?

İnternet üzerinden yapılan alışverişlerde de biriken puanlarınızı kullanabilirsiniz. Burada da yine anlaşmalı üye iş yeri olan internet sitelerinden harcama yapabilirsiniz. Kredi kartınızın anlaşmalı olduğu üye iş yerlerini bankanızdan veya ilgili üye iş yerinden öğrenebilirsiniz.

Kredi kartı puanı kullanılabilen internet siteleri hangileri öğrenmek için ilgili sayfamızı ziyaret edin.

Kredi Kartı Puanları Silinir mi?

Kredi kartınızda birikmiş olan puanlar yıl sonu itibariyle kartınızdan genel olarak silinir. Ayrıca hesap özetinde biriken puanlarınız ve bazı bankalarda bu puanların son kullanma tarih bilgileri de yer alır. Daha detaylı bilgi için ilgili bankanızın çağrı merkeziyle de görüşebilirsiniz. 

Kredi kartı asgari ödeme hesaplaması için asgari ödeme hesaplama, nakit avans hesaplaması için ise taksitli nakit avans aracımızı kullanın.

Daha Fazla Kredi Kartı Puanı Kazanmak İçin Ne Yapılmalı?

Bankalar tarafından dönemsel olarak üye işyerlerinden yapılan harcamalara ekstra puan kampanyaları yapılır. Daha fazla puan ve daha yüksek TL veya mil karşılığı kazanabilmek için bu kampanyaları takip edebilirsiniz. Bankalar tarafından gelen bilgi mesajlarını veya maillerini düzenli takip ederek bu kampanyalardan haberdar olabilirsiniz. 

“Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com‘a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orijinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür.”

Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Yazara Soru Sor
Hesapkurdu Yorumlar

Yorumlar (0)

Çıkış
Gönder
Hesapkurdu logo

Copyright © 2023 BHL Turkey Teknoloji A.Ş.
Tüm Hakları Saklıdır.
Sigorta aracısı Koalay.com, Hesapkurdu.com iştirakidir.
Merdivenköy Mah. Bora Sok. Nidakule
Göztepe Blok No:1-3 İç Kap No:58/61
Kadıköy/İSTANBUL
MERSİS Numarası: 0577050290800014
0(216) 570 0707 bilgi@hesapkurdu.com

Sosyal Medyadan Bizi Takip Edebilirsiniz

FacebookMediumTwitter InstagramLinkedInYoutube

Hesapkurdu.com anlaşmalı olduğu bankalarla “Destek Hizmet Kuruluşu” olarak çalışmaktadır. Sunulan destek hizmeti BDDK’nın 05.11.2011 tarihli yönetmeliğine göre denetlenmektedir.