Kredi kartı tekliflerine göz atmak ister misiniz?

Kredi Kartı Borcu Taksitlendirme

15.12.2015 Güncelleme: 14.09.2017
Kredi Kartı Borcu Taksitlendirme

Ülkemizde kredi kartı kullanım oranları her gecen gün biraz daha fazla artıyor. Hatta bazı araştırmalar ülkemizdeki toplam harcamaların içerisinde kart kullanım oranının %50’lere yaklaştığını gösteriyor. Gelecek yıllarda bu oranın çok daha fazla artacağını öngörmek ise artık hiç de güç değil.

Kredi kartı, taksitlendirme imkânı ve harcamalarda kolaylık sağlamasından dolayı tüketici açısından faydalı ve kullanışlı bir araçtır. Ancak, bilinçli ve dikkatli olarak kullanılmadığı zaman borçlar içinden çıkılmaz bir halde alabiliyor. Bundan dolayı banklar kredi kartlarına özel olarak “borç taksitlendirme” veya nakit ve kredi borçlarının da birleştirilebildiği borç birleştirme kredileri sunuyor.

Kredi Kartı Borç Taksitlendirmesi Nasıl Yapılıyor?

Kredi kartı borcu taksitlendirme işlemi, borcun mevcut olduğu banka üzerinden bankanın belirlemiş olduğu şartlara göre yapılıyor. Bundan dolayı her bankanın uygulamasında çeşitli farklılıklar olabiliyor. Ama yine de bankaların çoğunluğunun kişinin gelir durumunu kredi kartı taksitlendirmelerinde temel ölçüt olarak aldığı söylenebilir. 

Bu şekilde kredi kartı borç taksitlendirilmesinin borç birleştirme kredilerinden en büyük farkı ise borçlunun kredi puanı düşük olsa dahi mevcut bankanın kredi kartı borcunu taksitlendirme yapmasıdır. Bunun nedeni ise bankaların diğer kredilerde olduğu gibi kredi kartı borçlarının da batık vermesini istememesi yatıyor.

Kredi notu hakkında daha bilgi almak için Kredi Notu sayfamıza inceleyebilirsiniz. 

Kredi Kartı Borcu Transferi

Borç transferi veya diğer ismi ile borç birleştirme kredileri son dönemde bankalarda en fazla başvuru yapılan kredi türleri arasında yer alıyor. Bunun nedeni ise kişilerin mevcut kredi, kredi kartı ve nakit borçlarını tek bir kredide 48 ay birleştirme imkânlarının olması.

Öte yandan borçların tek bir kredide birleştirilmesi ile yeni kredi açılmış oluyor. Bundan dolayı mevcut krediler için ödenecek olan toplam faizlerden daha fazla bir faiz ödemesi yapılabiliyor. Ancak, bu durum ödemeler gecikmeye girmediği zaman geçerli oluyor. Çünkü ödemelerin gecikmeye girmesi durumunda gecikme faizi, yasal olarak en üst faiz sınırdan alınıyor. Durum böyle olunca çoğunlukla yeni bir kredi için katlanılacak olan faiz daha aşağıda yer alıyor. Bir de ödemelerin gecikmesinden dolayı kredi notunun düşmesi, ileride oluşacak finansal taleplerde sıkıntı yaşama durumu da ortaya çıkarıyor.

Kredi notunuzu nasıl yükseltebileceğiniz hakkında detaylı bilgiye Kredi Notu Nasıl Yükseltilir yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Yasal Olarak Kredi Kartı Asgari Ödeme Tutarları

Aşağıda yer alan tablo,“Banka Kartları ve Kredi Kartları Hakkında Yönetmelik” ile düzenlenen kredi kartlarından alınabilecek asgari ödeme tutarlarını göstermektedir. Tabloda yer alan oranlar "dönem borcu" üzerine uygulanmaktadır. Asgari ödeme hesaplamanızı  Kredi Kartı Asgari Ödeme Tutarı Hesaplama aracımız ile kolayca yapabilirsiniz.

Kredi Kartı Asgari Tutar Ödeme Tablosu

Kredi Kartı Limiti
Yüzde
0 TL - 15.000 TL
30
15.001 TL - 20.000 TL
35
20.001 TL ve üzeri
40
Yeni Alınan Kartlarda İlk Yıl
40

Tabloda yer alan asgari ödeme tutarlarını ödemeniz durumunda kredi kartı "ödemesi yapıldı" olarak algılanır ve kredi notunuza geç ödeme olarak yansımaz. Ancak şunu da unutmamak gerekir ki kredi kartı asgari ücreti ödenmesi durumunda kalan tutar için bankalar size aylık %2,02 akdi faiz ( ortalama piyasa en üst faiz oranı) uygulanacaktır.

Öte yandan akdi faiz oranının belirlenmesi ile ilgili kanunda şu şekilde bir ifade yer almaktadır:

"Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, azami akdi ve gecikme faiz oranlarını tespit etmeye yetkilidir ve belirlediği bu oranları 3 ayda bir açıklar."


Banka kredi kartlarını karşılaştırıp başvuru yapmak için kredi kartı sayfamızı inceleyebilirsiniz.Kredi Kartının Alışveriş ve Nakit Kullanıma Kapatılması 

Bir takvim yılı içinde asgari ödeme tutarı; toplam üç kez ödenmeyen kredi kartları nakit kullanımına, üst üste üç kez ödenmeyen kredi kartları nakit kullanımı ile mal ve hizmet alımına kapatılır. Söz konusu kredi kartlarının limitleri dönem borcunun tamamının ödenmesine kadar arttırılamaz ve bu tür kartlar nakit kullanımına veya kullanıma kapalı tutulur.

"Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com'a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orjinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür."

Makaleyi faydalı buldunuz mu?

3 Puan

Tüm Bankaların Kredi Teklifleri Bir Arada

Kredi Tutarı

Vade

Ev Arama Durumu

Tüm Bankaların Kredi Teklifleri Bir Arada

Kredi Tutarı

Vade

İhtiyaç Sebebi

En çok harcama yaptığınız kategoriyi seçin