Kredi Kartı Borcu Taksitlendirme

15.12.2015 Güncelleme: 23.12.2015

Kredi Kartı Borcu Taksitlendirme

Ülkemizde kredi kartı kullanım oranları her gecen gün biraz daha fazla artıyor. Hatta bazı araştırmalar ülkemizdeki toplam harcamaların içerisinde kart kullanım oranının %50’lere yaklaştığını gösteriyor. Gelecek yıllarda bu oranın çok daha fazla artacağını öngörmek ise artık hiç de güç değil.

Kredi kartı, taksitlendirme imkânı ve harcamalarda kolaylık sağlamasından dolayı tüketici açısından faydalı ve kullanışlı bir araçtır. Ancak, bilinçli ve dikkatli olarak kullanılmadığı zaman borçlar içinden çıkılmaz bir halde alabiliyor. Bundan dolayı banklar kredi kartlarına özel olarak “borç taksitlendirme” veya nakit ve kredi borçlarının da birleştirilebildiği “borç birleştirme” kredileri sunuyor.

Kredi Kartı Borç Taksitlendirmesi Nasıl Yapılıyor?

Kredi kartı borcu taksitlendirme işlemi borcun mevcut olduğu banka üzerinden bankanın belirlemiş olduğu şartlara göre yapılıyor. Bundan dolayı her bankanın uygulamasında çeşitli farklılıklar olabiliyor. Ama yine de bankaların çoğunluğunun kişinin gelir durumunu kredi kartı taksitlendirmelerinde temel ölçüt olarak aldığı söylenebilir. 

Bu şekilde kredi kartı borç taksitlendirilmesinin borç birleştirme kredilerinden en büyük farkı ise, borçlunun kredi puanı düşük dahi olsa mevcut bankanın kredi kartı borcunu taksitlendirme yapmasıdır. Bunun nedeni ise bankaların diğer kredilerde olduğu gibi kredi kartı borçlarının da batık vermesini istememesi yatıyor.

                       “Kredi Kartı Asgari Ödeme Tutarı Hesaplama tablosuna ulaşmak için tıklayın »”

Kredi Kartı Borcu Transferi

Borç transferi veya diğer ismi ile borç birleştirme kredileri son dönemde bankalarda en fazla başvuru yapılan kredi türleri arasında yer alıyor. Bunun nedeni ise kişilerin mevcut kredi, kredi kartı ve nakit borçlarını tek bir kredi de 36 ay birleştirme imkânlarının olması yatıyor.

Öte yandan borçların tek bir krediye birleştirilmesi ile yeni kredi açılmış oluyor. Bundan dolayı mevcut krediler için ödenecek olan toplam faizlerden daha fazla bir faiz ödemesi yapılabiliyor. Ancak, bu durum ödemeler gecikmeye girmediği zaman geçerli oluyor. Çünkü ödemelerin gecikmeye girmesi durumunda gecikme faizi, yasal olarak en üst faiz sınırdan alınıyor. Durum böyle olunca çoğunlukla yeni bir kredi için katlanılacak olan faiz daha aşağıda yer alıyor. Birde ödemelerini gecikmesinden dolayı kredi notunun düşmesi ve ilerde oluşacak finansal taleplerde sıkıntı yaşama durumu da ortaya çıkıyor.

Sonuç olarak, eğer ödemelerinizde zorlanıyorsanız borç birleştirme kredisini araştırmanız da sizin için fayda var. Borç birleştirme kredileri hakkında daha detaylı bilgiye “borç transferi kredisi” yazımızdan ulaşabilirsiniz. Buna ek olarak borçlarınızı tek bir kredide toplayarak uzun vadeye yaymaya karar verdiyseniz tüm bankaların borç transferi için uyguladıkları güncel oranlara ihtiyaç kredisi sayfamızdan ulaşıp anında başvuru yapabilirsiniz.

Yasal Olarak Kredi Kartı Asgari Ödeme Tutarları

Aşağıda yer alan tablo,“Banka Kartları ve Kredi Kartları Hakkında Yönetmelik” ile düzenlenen kredi kartlarından alınacak asgari ödeme tutarlarını göstermektedir.

Kredi Kartı Asgari Tutar Ödeme Tablosu

Kredi Kartı Limiti
Yüzde
0 TL - 15.000 TL
30
15.001 TL - 20.000 TL
35
20.001 TL ve üzeri
40
Yeni Alınan Kartlarda İlk Yıl
40

(Not: Asgari ödeme tutarı dönem borcunuzun tabloda belirtilen yüzdesi alınarak hesaplanır.)

Tabloda yer alan asgari ödeme tutarlarını ödemeniz durumunda kredi kartı "ödemesi yapıldı" olarak algılanarak kredi notunuza geç ödeme olarak yansımaz. Ancak şunu da unutmamak gerekli kredi kartı asgari ücreti ödenmesi durumunda kalan tutar için bankalar size aylık %2,02 akdi faiz uygulayacaktır. Yani ortalama piyasa en üst (azami) faiz oranı uygulanacaktır. 

Öte yandan akdi faiz oranının belirlenmesi ile ilgili kanunda şu şekilde bir ifade yer almaktadır:

"Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, azami akdi ve gecikme faiz oranlarını tespit etmeye yetkilidir ve belirlediği bu oranları 3 ayda bir açıklar."

Kredi Kartının Alışveriş ve Nakit Kullanıma Kapatılması 

Bir takvim yılı içinde asgari ödeme tutarı; toplam üç kez ödenmeyen kredi kartları nakit kullanımına, üst üste üç kez ödenmeyen kredi kartları nakit kullanımı ile mal ve hizmet alımına kapatılır. Söz konusu kredi kartlarının limitleri dönem borcunun tamamının ödenmesine kadar arttırılamaz ve bu tür kartlar nakit kullanımına veya kullanıma kapalı tutulur.

"Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com'a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orjinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür."

Tüm Bankaların Kredi Teklifleri Bir Arada

Kredi Tutarı

Vade

İhtiyaç Sebebi

Kredi Tutarı

Vade

Ev Arama Durumu

Kredi Tutarı

Vade

Kredi Tipi

Hesapkurdu seni en güncel kredi haberlerinden haberdar etmek istiyor
  • - Haftanın En İyi Faiz Oranları
  • - Size Özel İndirimler
  • - En Güncel Bilgilendirme Yazılarımız
Daha Sonra
İzin Ver
;