Kredi Kartı Yapılandırma

Güncelleme: 17.04.2024
Yayımlama: 15.12.2015
Paylaş
İçindekiler

Kredi Kartı Yapılandırma Hesaplama

Kredi kartı borcu ilgili mevzuat kapsamında "kredi kartı üzerinden yapılandırılırsa" en fazla 12 ay olarak taksitlendirilebilir (ihtiyaç kredisi kullanılması durumunda ise vade 36 ay olabiliyor). 

Yine ilgili mevzuatta kredi kartı borcu için uygulanabilecek en yüksek faiz (gecikme durumları hariç) TCMB'nin açıkladığı akdi faiz olarak belirlenmiştir. Uygulanabilecek akdi faiz ise 2024 yılı 6 Nisan itibarıyla aylık %4,25'dir. Kredi kartı için uygulanabilecek en yüksek gecikme faizi tutarı ise aylık %4,55 olarak TCMB tarafından belirlenmiştir.

Ayrıca kredi kartı gecikme faizi hesaplaması yapmak istiyorsanız kredi kartı gecikme faizi hesaplama aracımızı kullanın.

Kredi Yapılandırma Nedir, Kredi Yapılandırma Nasıl Yapılır?
Kredi Yapılandırma Nedir, Kredi Yapılandırma Nasıl Yapılır?

Kolay Onaylanan Kredi Kartları

Kredi Kartı Borç Taksitlendirme/Yapılandırma Nasıl Yapılır?

Kredi kartı borcu taksitlendirme işlemi, borcun mevcut olduğu banka üzerinden bankanın belirlemiş olduğu şartlara göre yapılır. Bundan dolayı her bankanın uygulamasında farklılıklar olabilir. Ama yine de bankaların çoğunluğu kişinin gelir durumunu kredi kartı taksitlendirmelerinde temel ölçüt olarak alır denilebilir. 

Bu şekilde kredi kartı borç taksitlendirmenin borç birleştirme kredilerinden en büyük farkı ise borçlunun kredi puanı düşük olsa dahi mevcut bankanın kredi kartı borcu için taksitlendirme yapmasıdır. Bunun nedeni ise bankaların diğer kredilerde olduğu gibi kredi kartı borçlarının da batık vermesini istememesidir. Ayrıca kredi ve kredi kartı yasal taksit sayıları hakkında detaylı bilgi için kredi ve kredi kartı yasal taksit yazımızı ziyaret edin.

Kredi Notu Düşük Olanlara Kolay Kredi Veren Bankalar

N Kolay Kredi
Evrak talep edilmiyor
Kefil istenmiyor
CEPTETEB Kredi
Evrak talep edilmiyor
Kefil istenmiyor
Enpara.com Kredi
Evrak talep edilmiyor
Kefil istenmiyor
ING Bank E-Kredi
Değerlendirme sonucu istenebiliyorKefil istenmiyor

Tabloda belirtmiş olduğumuz bankalar, evrak ve kefil talep etmemelerinde ve süreçlerinin tamamen online olmasından dolayı diğer bankalara göre nispeten daha kolay kredi kullandırımı yapıyor. Ayrıca düşük kredi notu olan müşterilerimize kredi kullandırma oranları da verilerimize göre daha yüksek. Bu konuda daha detaylı bilgi için kolay kredi veren bankalar  yazımızı inceleyin. 

Kredi Notu Nedir, Nasıl Yükseltilir?
Kredi Notu Nedir, Nasıl Yükseltilir?

Kredi ve Kredi Kartı Borcunu 36 Ay Vade ile Yapılandırma 

Borç transferi veya diğer ismi ile kredi kartı yapılandırma kredileri son dönemde bankalarda en fazla başvuru yapılan kredi türleri arasında. Bunun nedeni ise kişilerin mevcut kredi, kredi kartı ve nakit borçlarını tek bir kredide 36 ay birleştirme/yapılandırma imkânlarının olması. Öte yandan kredi kartı üzerinden yapılan taksitlendirmelerde en fazla 12  ay vade uygulanabilmesi, 36 ay vadeli borç yapılandırma kredilerini uzun vadeli taleplerde daha cazip hale getiriyor.

Borç yapılandırma kredileri hakkında daha detaylı bilgi almak ve hesaplama yapmak için kredi yapılandırma sayfamızdaki aracımızı kullanın. 

Borç Yapılandırma Kredilerinde Yeni Kredi Açılışı Yapılıyor

Borçların tek bir kredide yapılandırması veya diğer bir ifade ile birleştirilmesi durumunda yeni bir kredi açılışı yapılır. Bundan dolayı mevcut krediler için ödenecek toplam faiz tutarından daha fazla bir faiz yapılandırma yapılmak istenmesi durumunda ödenir. Ancak, bu durum ödemeler gecikmeye girmediği zaman geçerli olur. Çünkü ödemelerin gecikmeye girmesi durumunda gecikme faizi, yasal olarak en üst faiz sınırdan alınır.

Durum böyle olunca çoğunlukla yeni bir kredi için katlanılacak olan faiz daha aşağıda yer alır. Bir de ödemelerin gecikmesinden dolayı kredi notunun düşmesi, ileride oluşacak finansal taleplerde sıkıntı yaşama durumu da ortaya çıkartmış olur.

Kredi Kartı Borcunu Taksitli Nakit Avans Kullanarak Taksitlendirme

Kredi kartı borcu kredi kartı üzerinden yapılandırılabildiği gibi taksitli nakit avans kullanılarak da taksitlendirilebilir. Bu durumu için de en fazla 12 ay taksit yapılabilir ve en fazla aylık %5,00 oranında akdi faiz uygulanabilir. Ancak kredi kartında yeterli limit olması durumunda 15 bin TL'ye kadar kredi kartı üzerinden taksitli nakit avans kullandıran bankalar da mevcuttur. Bunun için kredi kartı borcu olanların banka ile taksitli nakit avans kullanımı için görüşmesinde fayda vardır.

Öte yandan gelirin yeterli olması durumunda taksitli nakit avans kullanımı için özel olarak bankalar tarafından kredi kartı limiti yükseltilebilir. Bu konuda daha detaylı bilgi almak ve taksitli nakit avans faizi hesaplamak için taksitli nakit avans sayfamızdaki aracımızı kullanın. 

En Uygun İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları:

*Tablodaki faiz oranları 20 bankanın "en uygun" kredi teklifine göre günlük olarak güncelleniyor. Ayrıca tüm bankaların faizlerine ulaşmak için kredi faiz oranları sayfamızı ziyaret edin.

Kredi Kartı Limiti Belirleme

Kişinin gelirine göre alabileceği en yüksek kredi kartı limiti BDDK'nın ilgili yönetmeliğine göre aşağıdaki tabloda yer alan örnek hesaplama gibi oluşturulur. Yani ilk defa kredi kartı kullanacaklar için ilk yıl kredi kartı limiti kayıtlı gelirinin 2 katı, ilk yıldan sonraki yıllar için ise kayıtlı gelirinin 4 katından fazla olamaz. Bu konuda detaylı bilgi almak ve hesaplama yapmak için kredi kartı limiti öğrenme sayfamızı ziyaret edin.  

Kullanım Durumu
GelirToplam Kredi Kartlarının Limiti
İlk defa kredi kartı kullanacaklar için ilk yıl
3.000 TL6.000 TL
İlk yıldan sonraki yıllar
3.000 TL
12.000 TL

Kredi Kartı Asgari Ödeme Tutarı Hesaplaması


Önemli Not: BDDK'nın 30.03.2020 tarihli kararıyla kredi kartı asgari ödeme tutarı dönem borcunun %20'si olarak belirlenmiştir. 

BDDK'nın ilgili açıklamasına ulaşmak için tıklayın.


Aşağıda yer alan tablo, “Banka Kartları ve Kredi Kartları Hakkında Yönetmelik” ile düzenlenen kredi kartlarından alınabilecek asgari ödeme tutarlarını göstermektedir. Tabloda yer alan oranlar "dönem borcu" üzerine uygulanmaktadır. Ayrıca asgari ödeme hesaplaması yapmak istiyorsanız asgari ödeme tutarı hesaplama aracımızı kullanın.

Kredi Kartı Asgari Tutar Ödeme Tablosu

Kredi Kartı Kullanım Süresi
Asgari Ödeme Oranı
Yeni Alınan Kartlarda İlk Yıl
%40
İlk Yıldan Sonra Tüm Kartlarda%30

Tabloda yer alan asgari ödeme tutarlarını ödemeniz durumunda kredi kartı "ödemesi yapıldı" olarak algılanır ve kredi notunuza geç ödeme olarak yansımaz. Ancak şunu da unutmamak gerekir ki kredi kartı asgari ücreti ödenmesi durumunda kalan tutar için bankalar size aylık %4,25 akdi faiz uygulanacaktır.

Kredi Kartının Alışveriş ve Nakit Kullanıma Kapatılması

Bir takvim yılı içinde asgari ödeme tutarı; toplam üç kez ödenmeyen kredi kartları nakit kullanımına, üst üste üç kez ödenmeyen kredi kartları nakit kullanımı ile mal ve hizmet alımına kapatılır. Söz konusu kredi kartlarının limitleri dönem borcunun tamamının ödenmesine kadar arttırılamaz ve bu tür kartlar nakit kullanımına veya kullanıma kapalı tutulur.

“Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com‘a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orijinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür.”

Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Yazara Soru Sor
Hesapkurdu Yorumlar

Yorumlar (0)

Çıkış
Gönder
Hesapkurdu logo

Copyright © 2023 BHL Turkey Teknoloji A.Ş.
Tüm Hakları Saklıdır.
Sigorta aracısı Koalay.com, Hesapkurdu.com iştirakidir.
Merdivenköy Mah. Bora Sok. Nidakule
Göztepe Blok No:1-3 İç Kap No:58/61
Kadıköy/İSTANBUL
MERSİS Numarası: 0577050290800014
0(216) 570 0707 bilgi@hesapkurdu.com

Sosyal Medyadan Bizi Takip Edebilirsiniz

FacebookMediumTwitter InstagramLinkedInYoutube

Hesapkurdu.com anlaşmalı olduğu bankalarla “Destek Hizmet Kuruluşu” olarak çalışmaktadır. Sunulan destek hizmeti BDDK’nın 05.11.2011 tarihli yönetmeliğine göre denetlenmektedir.