Kredi Kartı Yapılandırma

Güncelleme: 27.09.2022 Yayımlama: 15.12.2015 | Okuma Süresi: 6 dk.

Kredi Kartı Yapılandırma Hesaplama

Kredi kartı borcu ilgili mevzuat kapsamında "kredi kartı üzerinden yapılandırılırsa" en fazla 12 ay olarak taksitlendirilebilir (ihtiyaç kredisi kullanılması durumunda ise vade 36 ay olabiliyor). 

Yine ilgili mevzuatta kredi kartı borcu için uygulanabilecek en yüksek faiz (gecikme durumları hariç) TCMB'nin açıkladığı akdi faiz olarak belirlenmiştir. Uygulanabilecek akdi faiz ise 2022 yılı 1 Ekim itibarıyla aylık %1,63'dür. Kredi kartı için uygulanabilecek en yüksek gecikme faizi tutarı ise aylık %1,93 olarak TCMB tarafından belirlenmiştir.

Ayrıca kredi kartı gecikme faizi hesaplaması yapmak istiyorsanız kredi kartı gecikme faizi hesaplama aracımızı kullanın.

Kredi Yapılandırma Nedir, Kredi Yapılandırma Nasıl Yapılır?
Kredi Yapılandırma Nedir, Kredi Yapılandırma Nasıl Yapılır?

10.000 TL kredi kartı borç yapılandırma için örnek hesaplama:

Vade En İyi Faiz Oranı Aylık Taksit Toplam Geri Ödeme
12 Ay % 1,54 1.874 TL 22.483 TL
24 Ay % 1,54 1.039 TL 25.047 TL
36 Ay % 1,54 766 TL 27.667 TL

*Tablodaki faiz oranları günlük olarak güncelleniyor. Güncel faiz oranları ile hesaplama yaparak ödeme planı oluşturmak için ise kredi hesaplama sayfamızı ziyaret edin. 

Kolay Onaylanan Kredi Kartları:

Enpara.com Kredi Kartı
Ödül Para/Puan 100 TL
Yıllık Ücret Ücretsiz
Akbank Axess
Ödül Para/Puan 21600 TL
Yıllık Ücret Ücretsiz
QNB Finansbank CardFinans GO
Ödül Para/Puan 600 TL
Yıllık Ücret Ücretsiz

Tüm Kredi Kartları


* Tüm kredi kartlarını görmek ve karşılaştırmak için en iyi kredi kartları  sayfamızı ziyaret edin. Ayrıca tablo internet sitemiz üzerinden başvuruda bulunan kullanıcıların onaylanma verilerine göre oluşturuldu. 

Kredi Kartı Borç Taksitlendirme/Yapılandırma Nasıl Yapılır?

Kredi kartı borcu taksitlendirme işlemi, borcun mevcut olduğu banka üzerinden bankanın belirlemiş olduğu şartlara göre yapılır. Bundan dolayı her bankanın uygulamasında farklılıklar olabilir. Ama yine de bankaların çoğunluğu kişinin gelir durumunu kredi kartı taksitlendirmelerinde temel ölçüt olarak alır denilebilir. 

Bu şekilde kredi kartı borç taksitlendirmenin borç birleştirme kredilerinden en büyük farkı ise borçlunun kredi puanı düşük olsa dahi mevcut bankanın kredi kartı borcu için taksitlendirme yapmasıdır. Bunun nedeni ise bankaların diğer kredilerde olduğu gibi kredi kartı borçlarının da batık vermesini istememesidir. Ayrıca kredi ve kredi kartı yasal taksit sayıları hakkında detaylı bilgi için kredi ve kredi kartı yasal taksit yazımızı ziyaret edin.

Kredi Notu Düşük Olanlara Kolay Kredi Veren Bankalar

N Kolay Kredi
Evrak talep edilmiyor
Kefil istenmiyor
CEPTETEB Kredi
Evrak talep edilmiyor
Kefil istenmiyor
Enpara.com Kredi
Evrak talep edilmiyor
Kefil istenmiyor
ING Bank E-Kredi
Değerlendirme sonucu istenebiliyor Kefil istenmiyor

Tabloda belirtmiş olduğumuz bankalar, evrak ve kefil talep etmemelerinde ve süreçlerinin tamamen online olmasından dolayı diğer bankalara göre nispeten daha kolay kredi kullandırımı yapıyor. Ayrıca düşük kredi notu olan müşterilerimize kredi kullandırma oranları da verilerimize göre daha yüksek. Bu konuda daha detaylı bilgi için kolay kredi veren bankalar  yazımızı inceleyin. 

Kredi Notu Nedir, Nasıl Yükseltilir?
Kredi Notu Nedir, Nasıl Yükseltilir?

Kredi ve Kredi Kartı Borcunu 36 Ay Vade ile Yapılandırma 

Borç transferi veya diğer ismi ile kredi kartı yapılandırma kredileri son dönemde bankalarda en fazla başvuru yapılan kredi türleri arasında. Bunun nedeni ise kişilerin mevcut kredi, kredi kartı ve nakit borçlarını tek bir kredide 36 ay birleştirme/yapılandırma imkânlarının olması. Öte yandan kredi kartı üzerinden yapılan taksitlendirmelerde en fazla 12  ay vade uygulanabilmesi, 36 ay vadeli borç yapılandırma kredilerini uzun vadeli taleplerde daha cazip hale getiriyor.

Borç yapılandırma kredileri hakkında daha detaylı bilgi almak ve hesaplama yapmak için kredi yapılandırma sayfamızdaki aracımızı kullanın. 

Borç Yapılandırma Kredilerinde Yeni Kredi Açılışı Yapılıyor

Borçların tek bir kredide yapılandırması veya diğer bir ifade ile birleştirilmesi durumunda yeni bir kredi açılışı yapılır. Bundan dolayı mevcut krediler için ödenecek toplam faiz tutarından daha fazla bir faiz yapılandırma yapılmak istenmesi durumunda ödenir. Ancak, bu durum ödemeler gecikmeye girmediği zaman geçerli olur. Çünkü ödemelerin gecikmeye girmesi durumunda gecikme faizi, yasal olarak en üst faiz sınırdan alınır.

Durum böyle olunca çoğunlukla yeni bir kredi için katlanılacak olan faiz daha aşağıda yer alır. Bir de ödemelerin gecikmesinden dolayı kredi notunun düşmesi, ileride oluşacak finansal taleplerde sıkıntı yaşama durumu da ortaya çıkartmış olur.

Öte yandan kredi notunuz düşük ise nasıl yükseltebileceğiniz hakkında detaylı bilgiye kredi notu nasıl yükseltilir yazımızdan ulaşın.

Kredi Kartı Borcunu Taksitli Nakit Avans Kullanarak Taksitlendirme

Kredi kartı borcu kredi kartı üzerinden yapılandırılabildiği gibi taksitli nakit avans kullanılarak da taksitlendirilebilir. Bu durumu için de en fazla 12 ay taksit yapılabilir ve en fazla aylık %1,73 oranında akdi faiz uygulanabilir. Ancak kredi kartında yeterli limit olması durumunda 15 bin TL'ye kadar kredi kartı üzerinden taksitli nakit avans kullandıran bankalar da mevcuttur. Bunun için kredi kartı borcu olanların banka ile taksitli nakit avans kullanımı için görüşmesinde fayda vardır.

Öte yandan gelirin yeterli olması durumunda taksitli nakit avans kullanımı için özel olarak bankalar tarafından kredi kartı limiti yükseltilebilir. Bu konuda daha detaylı bilgi almak ve taksitli nakit avans faizi hesaplamak için taksitli nakit avans sayfamızdaki aracımızı kullanın. 

En Uygun İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları:

20.000 TL 12 Ay Vade

Toplam Maliyet 22.633 TL
Faiz Oranı %1,63
Aylık Taksit 1.886 TL
Toplam Maliyet 22.921 TL
Faiz Oranı %1,74
Aylık Taksit 1.901 TL
Toplam Maliyet 22.750 TL
Faiz Oranı %1,64
Aylık Taksit 1.887 TL

Tüm İhtiyaç Kredisi Faizlerini Listele

*Tablodaki faiz oranları 20 bankanın "en uygun" kredi teklifine göre günlük olarak güncelleniyor. Ayrıca tüm bankaların faizlerine ulaşmak için kredi faiz oranları sayfamızı ziyaret edin.

Kredi Kartı Limiti Belirleme

Kişinin gelirine göre alabileceği en yüksek kredi kartı limiti BDDK'nın ilgili yönetmeliğine göre aşağıdaki tabloda yer alan örnek hesaplama gibi oluşturulur. Yani ilk defa kredi kartı kullanacaklar için ilk yıl kredi kartı limiti kayıtlı gelirinin 2 katı, ilk yıldan sonraki yıllar için ise kayıtlı gelirinin 4 katından fazla olamaz. Bu konuda detaylı bilgi almak ve hesaplama yapmak için kredi kartı limiti öğrenme sayfamızı ziyaret edin.  

Kullanım Durumu
Gelir Toplam Kredi Kartlarının Limiti
İlk defa kredi kartı kullanacaklar için ilk yıl
3.000 TL 6.000 TL
İlk yıldan sonraki yıllar
3.000 TL
12.000 TL

Kredi Kartı Asgari Ödeme Tutarı Hesaplaması


Önemli Not: BDDK'nın 30.03.2020 tarihli kararıyla kredi kartı asgari ödeme tutarı dönem borcunun %20'si olarak belirlenmiştir. 

BDDK'nın ilgili açıklamasına ulaşmak için tıklayın.


Aşağıda yer alan tablo, “Banka Kartları ve Kredi Kartları Hakkında Yönetmelik” ile düzenlenen kredi kartlarından alınabilecek asgari ödeme tutarlarını göstermektedir. Tabloda yer alan oranlar "dönem borcu" üzerine uygulanmaktadır. Ayrıca asgari ödeme hesaplaması yapmak istiyorsanız asgari ödeme tutarı hesaplama aracımızı kullanın.

Kredi Kartı Asgari Tutar Ödeme Tablosu

Kredi Kartı Kullanım Süresi
Asgari Ödeme Oranı
Yeni Alınan Kartlarda İlk Yıl
%40
İlk Yıldan Sonra Tüm Kartlarda %30

Tabloda yer alan asgari ödeme tutarlarını ödemeniz durumunda kredi kartı "ödemesi yapıldı" olarak algılanır ve kredi notunuza geç ödeme olarak yansımaz. Ancak şunu da unutmamak gerekir ki kredi kartı asgari ücreti ödenmesi durumunda kalan tutar için bankalar size aylık %1,63 akdi faiz uygulanacaktır.

Kredi Kartının Alışveriş ve Nakit Kullanıma Kapatılması

Bir takvim yılı içinde asgari ödeme tutarı; toplam üç kez ödenmeyen kredi kartları nakit kullanımına, üst üste üç kez ödenmeyen kredi kartları nakit kullanımı ile mal ve hizmet alımına kapatılır. Söz konusu kredi kartlarının limitleri dönem borcunun tamamının ödenmesine kadar arttırılamaz ve bu tür kartlar nakit kullanımına veya kullanıma kapalı tutulur.


Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Hesapkurdu
Toplam Maliyet 1.029 TL
Toplam Faiz %1,47
Aylık Taksit 1.029 TL
Deneyiminizi daha iyi hale getirmek için çerezler kullanıyoruz. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Detaylı Bilgi
Kabul Et