Kredi Kartlarını Karşılaştırın

Kredi kartı tekliflerine göz atmak ister misiniz?

Kredi Kartı Borcu Taksitlendirme

15.12.2015 Güncelleme: 21.11.2017
Kredi Kartı Borcu Taksitlendirme

Ülkemizde kredi kartı kullanım oranları her gecen gün biraz daha fazla artıyor. Hatta bazı araştırmalar ülkemizdeki toplam harcamaların içerisinde kart kullanım oranının %50’lere yaklaştığını gösteriyor. Gelecek yıllarda bu oranın çok daha fazla artacağını öngörmek ise artık hiç de güç değil.

Kredi Kartı Borç Taksitlendirmesi Nasıl Yapılıyor?

Kredi kartı borcu taksitlendirme işlemi, borcun mevcut olduğu banka üzerinden bankanın belirlemiş olduğu şartlara göre yapılıyor. Bundan dolayı her bankanın uygulamasında çeşitli farklılıklar olabiliyor. Ama yine de bankaların çoğunluğunun kişinin gelir durumunu kredi kartı taksitlendirmelerinde temel ölçüt olarak aldığı söylenebilir. 

Bu şekilde kredi kartı borç taksitlendirilmesinin borç birleştirme kredilerinden en büyük farkı ise borçlunun kredi puanı düşük olsa dahi mevcut bankanın kredi kartı borcunu taksitlendirme yapmasıdır. Bunun nedeni ise bankaların diğer kredilerde olduğu gibi kredi kartı borçlarının da batık vermesinin istememesidir.

Kredi Notu Düşük Olanlara Kolay Kredi Veren Bankalar

N Kolay Kredi (Aktif Bank)
Evrak talep edilmiyor
Kefil istenmiyorİncele »
CEPTETEB
Evrak talep edilmiyor
Kefil istenmiyorİncele »
Enpara.com
Evrak talep edilmiyor
Kefil istenmiyor
İncele »
ING Bank E-Kredi
Değerlendirme sonucu istenebiliyorKefil istenmiyorİncele »

Tabloda belirtmiş olduğumuz bankalar, evrak ve kefil talep etmemelerinde ve süreçlerinin tamamen online olmasından dolayı diğer bankalara göre nispeten daha kolay kredi kullanıdırımı yapıyor. Ayrıca düşük kredi notu olan müşterilerimize kredi kullandırma oranları da verilerimize göre daha yüksek. Bu konuda daha detaylı bilgi için Kolay Kredi Veren Bankalar yazımızı inceleyin. 

Kredi Kartı Borç Taksitlendirme Hesaplaması

Kredi kartı borcu ilgili mevzuat kapsamında "kredi kartı üzerinden yapılandırılırsa" en fazla 12 ay olarak taksitlendirilebiliyor (ihtiyaç kredisi kullanılması durumunda vade 48 ay olabiliyor) Yine ilgili mevzuatta kredi kartı borcu için uygulanabilecek en yüksek faiz (gecikme durumlar hariç) TCMB'nin açıkladığı akdi faiz olarak belirlenmiştir. Uygulanabilecek akdi faiz ise 2017'nin son çeyreği itibarıyla aylık %1,84'tür. Kredi kartı için uygulanabilecek en yüksek gecikme faizi tutarı ise aylık %2,34 olarak TCMB tarafından belirlenmiştir. Ayrıca kredi kartı gecikme faizi hesaplaması yapmak istiyorsanız kredi kartı gecikme faizi hesaplama aracımızı kullanın.

Örnek kredi kartı borç yapılandırma hesaplaması:

Tutar
Vade
Faiz Oranı
Aylık Taksit
Toplam Maliyet
5.000 TL
12 Ay
%1,84
479 TL
5.746 TL
10.000 TL
12 Ay
%1,84
958 TL
11.493 TL
15.000 TL
12 Ay
%1,84
1.437 TL
17.239 TL

10.000 TL borç birleştirme kredisi için vadelere göre en uygun faiz oranı:

Vade En İyi Faiz Oranı Aylık Taksit Toplam Geri Ödeme
12 Ay % 1,39 926 TL 11.117 TL
24 Ay % 1,44 513 TL 12.301 TL
36 Ay % 1,47 378 TL 13.646 TL
48 Ay % 1,47 311 TL 14.959 TL

*Tablodaki faiz oranları 20 bankanın "en uygun" kredi teklifine göre günlük olarak güncelleniyor. Ayrıca tüm bankaların faizlerine ulaşmak için kredi faiz oranları sayfamızı ziyaret edin.

Kredi Kartı Borcunun 48 Ay Vadeli Kredi ile Transferi 

Borç transferi veya diğer ismi ile borç birleştirme kredileri son dönemde bankalarda en fazla başvuru yapılan kredi türleri arasında yer alıyor. Bunun nedeni ise kişilerin mevcut kredi, kredi kartı ve nakit borçlarını tek bir kredide 48 ay birleştirme imkânlarının olması. Öte yandan kredi kartı üzerinden yapılan taksitlendirmelerde en fazla 12 vade uygulanabilmesi, 48 ay vadeli borç birleştirme kredilerini uzun vadeli taleplerde daha cazip hale getiriyor. Borç birleştirme kredileri hakkında daha detaylı bilgi almak ve başvuru yapmak için borç birleştirme kredisi sayfamızı ziyaret edin.

Bunların yanında borçların tek bir kredide birleştirilmesi ile yeni kredi açılışı yapılıyor. Bundan dolayı mevcut krediler için ödenecek olan toplam faizlerden daha fazla bir faiz ödemesi yapılabiliyor. Ancak, bu durum ödemeler gecikmeye girmediği zaman geçerli oluyor. Çünkü ödemelerin gecikmeye girmesi durumunda gecikme faizi, yasal olarak en üst faiz sınırdan alınıyor. Durum böyle olunca çoğunlukla yeni bir kredi için katlanılacak olan faiz daha aşağıda yer alıyor. Bir de ödemelerin gecikmesinden dolayı kredi notunun düşmesi, ileride oluşacak finansal taleplerde sıkıntı yaşama durumu da ortaya çıkarıyor.

Kredi notunuzu nasıl yükseltebileceğiniz hakkında detaylı bilgiye Kredi Notu Nasıl Yükseltilir yazımızdan ulaşabilirsiniz.

10.000 TL 48 ay vade için en uygun borç birleştirme kredisi faiz oranları:

Banka Kredileri Faiz Oranı Aylık Taksit
İş Bankası Ocak Ayı ihtiyaç kredisi kampanyası, %1,41 faiz oranı ve 48 aya varan vadeler ile avantajlı kredi kullanma fırsatı sunuyor. %1,47 311 TL
Burgan Bank 48 ay vadeye kadar %1,39'dan başlayan faiz oranları ile. %1,55 317 TL
CEPTETEB Avantajlı faiz oranlarına sahip, dosya masrafsız; hızlı, kolay CEPTETEB İhtiyaç Kredisi’ne hemen başvur, kredin ayağına gelsin. %1,54 316 TL
Tüm Bankaların İhtiyaç Kredileri

Kredi Kartı Borcunu Taksitli Nakit Avans Kullanarak Taksitlendirme

Kredi kartı borcunun kredi kartı üzerinden yapılandırmasında olduğu gibi taksitli nakit avans kullanılması durumu için de en fazla 12 ay taksit yapılabiliyor ve en fazla aylık %1,84 oranında akdi faiz uygulanabiliyor. Ancak kredi kartında yeterli limit olması durumunda 15 bin TL'ye kadar kredi kartı üzerinden taksitli nakit avans kullandıran bankalar da mevcut. Bunun için kredi kartı borcunuz varsa bankanız ile taksitli nakit avans kullanımı ile alakalı görüşmemizde fayda var. Öte yandan geliriniz yeterli olması durumunda taksitli nakit avans kullanımı için özel olarak bankalar tarafından kredi kartı limitiniz yükseltilebiliyor. Bu konuda daha detaylı bilgi almak ve taksitli nakit avans faizi hesaplamak için Taksitli Nakit Avans sayfamızdaki aracımızı kullanın. 

Kolay Onaylanan Kredi Kartları

Banka ve ÜrünüYıllık Aidatı

Akbank Axess
95 TL
Başvur »
CEPTETEB Kredi Kartı
75 TL
Başvur »
Garanti Bankası Bonus
90 TL
Başvur »
Tablo Hesapkurdu.com kredi kartları sayfası üzerinden başvuran kişilerin onaylanma oranlarına göre oluşturuldu.

Kredi Kartı Limiti Belirleme

Kişinin gelirine göre alabileceği en yüksek kredi kartı limiti BDDK'nın ilgili yönetmeliğine göre aşağıdaki tabloda yer alan örnek hesaplama gibi oluşturuluyor. Yani ilk defa kredi kartı kullanacaklar için ilk yıl kredi kartı limiti kayıtlı gelirinin 2 katı, ilk yıldan sonraki yıllar için ise kayıtlı gelirinin 4 katından fazla olamaz. Bu konuda detaylı bilgi almak ve hesaplama yapmak için Kredi Kartı Limiti Öğrenme sayfamızı ziyaret edin.  

Kullanım Durumu
GelirToplam Kredi Kartlarının Limiti
İlk defa kredi kartı kullanacaklar için ilk yıl
3.000 TL6.000 TL
İlk yıldan sonraki yıllar
3.000 TL
12.000 TL

Kredi Kartı Asgari Ödeme Tutarı Hesaplaması

Aşağıda yer alan tablo,“Banka Kartları ve Kredi Kartları Hakkında Yönetmelik” ile düzenlenen kredi kartlarından alınabilecek asgari ödeme tutarlarını göstermektedir. Tabloda yer alan oranlar "dönem borcu" üzerine uygulanmaktadır. Ayrıca asgari ödeme hesaplaması yapmak istiyorsanız Asgari Ödeme Tutarı Hesaplama aracımızı kullanın.

Kredi Kartı Asgari Tutar Ödeme Tablosu

Kredi Kartı Limiti
Asgari Tutar Ödeme Oranı
0 TL - 15.000 TL
%30
15.001 TL - 20.000 TL
%35
20.001 TL ve üzeri
%40
Yeni Alınan Kartlarda İlk Yıl
%40

Tabloda yer alan asgari ödeme tutarlarını ödemeniz durumunda kredi kartı "ödemesi yapıldı" olarak algılanır ve kredi notunuza geç ödeme olarak yansımaz. Ancak şunu da unutmamak gerekir ki kredi kartı asgari ücreti ödenmesi durumunda kalan tutar için bankalar size aylık %1,84 akdi faiz uygulanacaktır.

Kredi Kartının Alışveriş ve Nakit Kullanıma Kapatılması

Bir takvim yılı içinde asgari ödeme tutarı; toplam üç kez ödenmeyen kredi kartları nakit kullanımına, üst üste üç kez ödenmeyen kredi kartları nakit kullanımı ile mal ve hizmet alımına kapatılır. Söz konusu kredi kartlarının limitleri dönem borcunun tamamının ödenmesine kadar arttırılamaz ve bu tür kartlar nakit kullanımına veya kullanıma kapalı tutulur.

"Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com'a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orjinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür."

Makaleyi faydalı buldunuz mu?

3 Puan