En Uygun Konut Kredisi Hesapkurdu'nda!

Kredi tutarını ve vadeni seç, hemen karşılaştır

TL

Bankaları Karşılaştır Anında Başvur

  • Konut Kredisi Hesapla
  • Konut Kredisi Faiz Oranlarını İncele
  • Anında Konut Kredisi Başvurusu
  • Konut Kredisi Rehberini İncele

Günün En Uygun Konut Kredisi Teklifi
100.000 TL 10 Yıl Vade

Aylık Taksit
1.533 TL
Yapı Kredi
Faiz Oranı : %1,14
Maliyet : 185.248 TL
Başvur »

En Uygun Konut Kredileri ve Başvuru
100.000 TL 10 Yıl Vade

Banka Kredileri Faiz Oranı Aylık Taksit
ICBC Turkey Sadece Hesapkurdu’na özel indirimli fiyatlama! Hayat sigortası, Dask ve Konut sigortasının bankadan yapılması koşulu ile. %1,15 1.541 TL
Ziraat Bankası Ziraat Bankası Konut Kredisi, en iyi faiz oranları ile %1,15 1.541 TL
Yapı Kredi Herhangi bir opsiyonel ürünle birlikte Çınar Paketi alınması durumunda geçerli faiz oranıdır. %1,14 1.533 TL
ING Bank Devam ederek bu kredi için onay alıp alamayacağınızı hemen öğrenin
%1,19 1.570 TL
Akbank Hemen başvur, bütçene uygun ödeme seçenekleri hakkında sizi arayalım, istediğiniz taksitlerle sizi ev sahibi yapalım. %1,25 1.613 TL
Garanti Bankası Garanti’den hayat sigortası yaptırmayı tercih edenlere özel konut kredisi. Faiz oranları, Hayat Sigortalı Kiracıya Mortgage kampanyasına ait oranlardır %1,24 1.606 TL
Tüm Bankaların Konut Kredileri
Hesapkurdu ile konut kredisi başvurusu yaptığınızda, bankalar 1 iş günü içinde size dönüş yapar ve belgeleriniz hazırsa aynı gün içinde konut krediniz onaylanır. Tüm kredi aşamalarınız sistemimiz ve çağrı merkezimiz üzerinden takip edilir. Konut kredisi başvurunuz onaylandıktan sonra ise ekspertiz ve tapu işlemleriniz ortalama 4 iş günü sürer.
HESAPKURDU NASIL ÇALIŞIR
Hesapkurdu.com
üzerinden teklifleri
karşılaştırın
Başvurunuzu
tamamlayın
Size özel oranlarla
kredinizi kullanın

1,5 MİLYON MUTLU
HESAPKURDU

Sayenizde kredimi daha düşük bir oranla kullandım. Teşekkürler Hesapkurdu!
Emre K.
Sizin aracılığınızla yüksek faizli kredimi yapılandırdım, 22 bin TL daha az ödeyeceğim!
Selin C.
İş saatlerinde banka banka gezmem mümkün olmuyor. Tüm bankalara tek yerden ulaşmak büyük kolaylık oldu.
Ufuk T.
Verdiğiniz hizmet için tebrik ederim. Her aşama oldukça güvenilirdi. Hızlı bir şekilde başvurumu yaptım ve kredimi kullanıyorum.
Zeynep Y.
Krediler hakkında bilgi sahibi olmayan birisi olarak sitenizi kolaylıkla kullanarak başvurumu yaptım. Sunduğunuz bu kolaylık için teşekkür ederim.
Hakan A.

Konut Kredisi Faiz Hesaplama | 100.000 TL

Vade En İyi Faiz Oranı Aylık Taksit Toplam Geri Ödeme
36 Ay % 1,12 3.391 TL 123.363 TL
60 Ay % 1,13 2.304 TL 139.520 TL
120 Ay % 1,14 1.533 TL 185.248 TL
180 Ay % 1,28 1.424 TL 257.679 TL

Bankaların Güncel Konut Kredisi Faiz Oranları

Konut Kredisi Faiz Oranları Taksit Tutarı Faiz Oranı
Yapı Kredi 1.533 TL % 1,14
Ziraat Bankası 1.541 TL % 1,15
ICBC Turkey 1.541 TL % 1,15
Halkbank 1.548 TL % 1,16
Kuveyt Türk 1.562 TL % 1,18
18.1.2018 tarihinde yaptığımız son değerlendirmeye göre aylık 100.000 TL ve 120 ay vadeli konut kredisi için en uygun faiz oranını teklif eden banka %1,14 ile Yapı Kredi oldu. Sırasıyla en uygun banka olarak, Ziraat Bankası ve ICBC Turkey takip etti.

Bankaların Konut Kredisi Sayfaları

Konut Kredisi Maliyet Oranları Değişimi

Kredi Yıllık Maliyet Oranı Nedir?

Vade boyunca kredi için ödeyeceğiniz dosya masrafı, vergi ve sigorta gibi tüm giderlerin faiz oranına eklenmesi sonucunda hesaplanan orandır. Kredinin gerçek maliyetini gösterdiği için bankaları maliyet oranlarına göre karşılaştırmanız daha doğru bir sonuç verir.

Konut Kredisi Rehberi

Ev Satın Alacağım Kredi ile Alabilir Miyim?
Konut Kredisi Başvurusunda Bilmeniz Gerekenler

Konut Kredisi Sıkça Sorulan Sorular

1- Konut Kredisi Mortgage nedir?

Ülkemizde konut kredisi olarak da ifade edilen Mortgage, Türkçe’ye “tutsat” veya “tutulu satış” olarak çevrilmiştir. Mortgage, bireylerin mesken olarak kullanacakları bir konutu satın almaları için konut üzerine ipotek konularak kullandırılan ve vergi avantajı sağlayan bir finansman şeklidir.

2- Konut Kredisi Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Çekmek istediğiniz kredi tutarına belirlemiş olduğunuz vadeye göre her taksit döneminde kalan anapara üzerinden tekrar faiz uygulanır ve aylık ödemeler sabitlenerek kredi ödeme planınız oluşur. Her taksit ödemenizde kalan anapara tutarınız düştüğü için de ödeyeceğiniz faiz her taksit ödemenizde azalır. Bu konuda daha fazla bilgi almak ve özel olarak ödeme planı oluşturmak için Kredi Ödeme Planı Oluşturma aracımızı kullanın.

3- Konut Kredisi İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Özel Sektör Çalışanı Kamu Çalışanı Emekli Vergi Levhalı
Maaş bordrosu Maaş bordrosu Emekli aylık dökümü Güncel vergi levhası
SGK dökümü İkamet belgesi İkamet belgesi İmza sirküleri
İkamet belgesi Tapu fotokopisi Tapu fotokopisi Oda kayıt belgesi
İş yeri imza sirküsü Varsa ek gelir belgesi Varsa ek gelir belgesi Bilanço ve gelir tablosu
Tapu fotokopisi Ticaret sicil gazetesi
Varsa ek gelir belgesi Tapu Fotokopisi
Ayrıca başvurmuş olduğunuz banka ile daha önce çeşitli şekillerde çalışmanız olduysa güncel olmasının gerekliliği bulunmayan bazı belgeler istenmeyebilir veya gerekli görülmesi durumunda ek belgeler de talep edilebilir.

4- Bana Konut Kredisi Çıkar mı?

Konut kredisi ipotekli bir kredi olması sebebiyle bankalar tarafından ödenmeme riski daha düşük olarak algılanır. Ancak yüksek tutarlı ve uzun vadeli bir finansman olması sebebi ile bankalar, gelir durumunuz ve kredi notu incelemenizi detaylı olarak yapar. İncelemenin sonucunda kredi çıkıp çıkmayacağına ise banka tahsis birimi karar verir. Bu konuda detaylı bilgi için Bana Kredi Çıkar mı? yazımızı inceleyin.

5- Konut Kredisi Aylık Taksit Tutarı Nasıl Belirlenir?

Kayıtlı geliriniz ve kredi notunuza göre değişkenlik göstermekle birlikte, genel olarak beyan ettiğiniz aylık geliriniz en fazla yarısı, bankalar tarafından “ödenebilir aylık taksit tutarı” olarak kabul edilir. Örneğin aylık 3 bin TL geliriniz varsa en fazla 1.500 TL aylık kredi taksiti ödeyebilirsiniz şeklinde bir hesaplama yapılır. Bu hesaplama işlemini güncel faiz oranları üzerinden yapmak için Ne Kadar Kredi Çekebilirim? sayfamızdaki hesaplama aracımızı kullanın.

6- Konut Kredisi Araştırırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

· Bankaları maliyet oranı üzerinden karşılaştırın.
· Mümkün olduğunca çok bankadan teklif alın.
· Zorlanmadan ödeyebileceğiniz aylık taksit tutarını net olarak belirleyin.
· Alternatif ödeme planı seçeneklerini değerlendirin.
· Sadece bilgi almak için konut kredisi başvurusu yapmayın.
· Zorunlu olarak yapılmak istenen sigorta ücretlerini öğrenin.

7- Ne Kadar Konut Kredisi Kullanabilirim?

Yasal olarak gayrimenkul değerleme uzmanın (konut eksperinin) belirlediği değerin en fazla %80’ine kadar konut kredisi kullanılır. Örneğin almak istediğiniz eve eksper tarafından 200 bin TL değer biçildiyse en fazla 160 bin TL konut kredisi kullanabilirsiniz. Ayrıca geliriniz yeterli olması durumunda en fazla 48 vadeli olarak ipotekli veya ipoteksiz ihtiyaç kredisi ile peşinat tutarınızı finanse etme şansınız da mevcut. Daha detaylı bilgi almak ve hesaplama işlemi için Konut Kredisi Peşinat Hesaplama sayfamıza bakın.

8- Konut Kredisi İşlemlerinde Hangi Gelir Kabul Edilir?

Konut kredisi diğer kredi türlerinden farklı olarak aynı hanede ikamet eden tüm aile bireylerinin belgeli geliri kabul edilir. Bu sayede beyan etmiş olduğunuz geliriniz yükseldiği için kullanabileceğiniz kredi limitiniz de artar. Ancak geliri beyan edilen aile bireylerinden birinin bankalar ile çalışması düzensiz olduğu için kredi notu düşük seviyede yer alıyorsa, kredi başvurunuzu olumsuz olarak etkileyebileceğini de göz önünde tutmalısınız.

9- Konut Kredisinde Ödeme Planı Nasıl Seçilir?

Konut kredisi ödeme planı sabit, artan, azalan ve kişiye özel o olarak oluşturulabilir. Ülkemizde en fazla tercih edilen ödeme planı ise aylık ödemeleri değişmeyen “sabit” ödemeli plandır. Ödeme planı seçerken dikkat etmeniz gereken en önemli husus ise düşükten başlayan bir plan seçmeniz durumunda, genel olarak toplamda ödeyeceğiniz faizin artmasıdır. Kendinize özel olarak artan ödemeli bir plan oluşturmak istiyorsanız Artan Ödemeli Konut Kredisi Hesaplama sayfamızdaki aracımızı kullanın.

10- Konut Kredisi İçin Ne Kadar Dosya Masrafı Alınır?

Konut kredisi işlemlerinde kullanılan kredinin binde 5’i oranında yasal olarak dosya masrafı alınabilir. Ancak farklı kurum ve kişilere ödenen ekspertiz, ipotek ve sigorta masrafları, alınabilecek dosya masrafından hariç tutulur. Daha detaylı bilgi almak ve hesaplama işlemi yamak için Dosya Masraf Hesaplama sayfamıza bakın.

11- Konut Kredisine Uygun Ev Şartları Nelerdir?

· Tapuda niteliği “mesken” olarak geçmeli ve kullanımı mesken olmalı,
· Konutun yapı kullanma izin belgesi (iskanı) alınmış olmalı,
· Projeye aykırı olarak sonradan değişiklik yapılmamış olmalı,
· Banka haricindeki kurum ve kişilerin ipoteği olmamalı,
· Bina hakkında kamu kuruluşlarında yıkım kararı olmamalı,
· Çoğu banka için konutun en az %80’i tamamlanmalı.

12- Konut Kredisinin Erken Ödenmesi Durumunda Ceza Alınıyor mu?

Konut kredisi diğer bireysel kredi türlerine göre çeşitli avantaj ve düşük faiz oranlarına göre verildiği için ödeme planınızda herhangi bir değişiklik yapmanız halinde, kalan vadeniz 36 ayın altında ise kalan anaparanızın %1’i, kalan vadeniz 36 ayın üzerinde ise kalan anaparanızın %2’si oranında “erken ödeme cezası” yasal olarak alınabilir. Ayrıca ara ödemelerde vade değişikliği yapılmadığı takdirde sadece yatırılan tutar üzerinden bu hesaplama işlemi yapılır. Daha detaylı bilgi almak ve hesaplama işlemi yapmak için Erken Ödeme Cezası Hesaplama aracımızı kullanın.

13- Konut Kredisinde Ortak Tapu Yapılabiliyor mu?

Konut kredisinde ortak tapu işlemi genellikle akrabalık bağı olan kişilerin ortak bir ev alması durumunda tercih edilir. Bu süreçte ev alacak olan tüm ortakların kredi notu ve gelir durumu başvurulan bankanın krediye uygunluk şartını taşıması gerekir. Bankanın onay vermesi durumunda ortaklık paylarına göre tapu da konut kredisi de ortakların kendi adlarına çıkar. Ayrıca genellikle bankalar, her ortağın diğerinin kredisine kefil olmasını da ister.

14- Konut Kredisini Uzun Vadelerde Kullanmak Kârlı Oluyor mu?

Konut kredisi 360 aya (30 yıla) varan vadeler ile kullanılabilir. Ancak faiz oranlarının yüksekliği sebebiyle 180 aydan sonra maliyet dezavantajlı hale gelir. Bu sebeple özellikle 180 aydan yukarı vadelerde konut kredisi kullanmanızı (faiz oranları aylık %0,60 seviyelerine inmediği sürece) tavsiye etmiyoruz. Hangi vadenin daha kârlı olduğu hesaplamasını net olarak yapmak istiyorsanız Kredi Hesaplama sayfamız üzerindeki aracımızı kullanın.

15- Konut Kredisine Kefil Olan Kişi Kendi Adına Kredi Kullanabilir mi?

Kredi işlemlerinde kefil olunması durumunda, kredi tamamen kapatılana kadar tüm bankalar tarafından kefil olunduğu görülür. Ayrıca kefil olunması mevcut kredi borcunun riskini de bir yerde üzerine almak olduğu için, bankalar kefil olan kişinin kredi başvurusu yapması durumunda bu riski de değerlendirmeye alır. Öte yandan kefil olacak kişinin evli olması durumunda eşin kefilliği onayladığına dair “eş izninin” de yazılı olarak alınması gerekir. Daha detaylı bilgi için Krediye Kefil Olmak yazımızı inceleyin.

16- Konut Kredisi Devredilebilir mi, Borcu Devam Ederken Konut Satılabilir mi?

Konut kredisi mevcut bankacılık sistemimizde devredilemez. Çünkü konut kredileri kişilerin gelir ve kredi notuna göre o günkü kredi faiz oranları üzerinde sadece yeni konut alımlarını desteklemek için KKDF ve BSMV vergilerinde muaf olarak verilir. Ancak konut kredisi borcu devam eden evinizi satabilirsiniz. Bu konuda daha kapsamlı bilgi için Kredi Borcu Devam Eden Evin Satılması yazımızı inceleyin.

17- Konut Satış İşlemlerinde Tapu Masrafını Kim Öder?

Genel olarak tapu masraflarını alıcının ödemesi istense de aslında yasal olarak tapuda beyan edilen bedelin %4’ü olan tapu harcı, alıcı ve satıcı adına yarı yarıya tahakkuk eder. Örneğin, tapuya 200 bin TL olarak beyan edilen gayrimenkul için 4 bin TL alıcı, 4 bin TL’de satıcı bir harç ödemesi yapar. Hesaplama işlemi yapmak ve tapu işlemlerinde ödenebilecek cezalar hakkında detaylı bilgi almak için Tapu Harcı Hesaplama sayfamızı inceleyin.

18- Konut Kredisinde Ne Zaman Yasal Takip Süreci Başlar?

2015 yılında yürürlüğe giren Tüketici Kredisi Yönetmeliği ile birbirini izleyen iki taksit ödemesi yapılmaması durumunda bankalara kredi taksitlerini iptal etme ve “kredinin tamamını tüketiciden talep etme hakkı” verildi. Bu durumda olan kişilere banka tebligat göndererek borcun tamamının 30 gün içerisinde ödenmesini isteyebilir. Ancak genel uygulama olarak bankalar borcun tamamını değil, sadece ödenmeyen taksit tutarlarının yatırılmasını istiyor. Ama bankanın böyle bir hakkının olduğu da unutulmamalı. Daha detaylı bilgi için Kredi Ödemeleriniz Gecikirse Ne Olur yazımıza bakın.

19- Konutun Satılması Durumunda Vergi Ödeniyor mu?

Mevcut yasa gereğince gayrimenkul alımı üzerinden beş yıl geçmeden satılması ve ilgili yıl içerisinde belirlenen istisna tutarı üzerinde bir kâr elde edilmesi halinde, satış işlemi için değer artış kazancı vergisi hesaplanır. Özellikle alım sırasında rayiç bedelin düşük gösterilmesinden dolayı çok yüksek vergiler çıkabilir. Ödenecek olan vergi hesaplamasını yapmak için Gayrimenkul Değer Artış Kazancı Vergisi sayfamızdaki hesaplama aracını kullanın.

20- Konut kredisi kullanarak arsa alabilir miyim?

Konut kredisi yalnızca konut alma amaçlı olduğundan, bu krediyle arsa alınamaz. Arsa kredisi, imarlı ya da imarsız arsa alımı için bankaların sıklıkla kullandırdıkları bireysel bir kredi türüdür. Arsa kredisi faiz oranları, genellikle konut kredi oranlarıyla benzerlik göstermekle birlikte bu kredi türü için her bankanın farklı uygulamaları mevcuttur.