Ölen Kişinin Kredi Borcu Ne Olur?

Güncelleme: 27.05.2022 Yayımlama: 16.11.2016 | Okuma Süresi: 3 dk.
Vefat Eden İçin Hayat Poliçe Sorgula

Ölen kişinin kredi borcunun ne olacağı, kişinin krediyi kullanırken hayat sigortası yaptırıp yaptırmamış olmasına bağlı olarak iki duruma ayrılır:

  • Ölen kişi kredi kullanırken hayat sigortası yaptırdıysa, borç sigorta tarafından ödenir.
  • Sigorta yapılmadıysa bu borçlar kişinin mirasçılarına intikal eder.
Ölen Kişinin Kredi ve Kredi Kartı Borcu Ne Olur?
Ölen Kişinin Kredi ve Kredi Kartı Borcu Ne Olur

Hayat Sigortası Olması Durumunda

Hayat sigortası, kredilerde genelde mecbur tutulur. Hayat sigortası, ihtiyaç ya da taşıt kredisi fark etmeksizin her türlü krediyi kullanırken yapılabilir. Kredi borcu devam eden biri hayatını kaybederse, bazı istisnai durumlar hariç tüm borçları sigorta şirketi tarafından ödenir.  Bu istisnalar ise:

  • Borçlunun ölümünde intihar vb. şüpheli bir durum olması halinde sigorta ödeme yapmayabilir. Böyle bir durumda sigorta şirketi otopsi yapılmasını talep edebilir.
  • Krediyi kullanan kişi, hayat sigortası yaptırdığı sırada mevcut bir hastalığı olduğu halde bu hastalığı poliçede belirtilmemişse fakat sigorta şirketi hastalığın bu esnada kişide mevcut olduğunu tespit ederse ödeme yapmaz.

Hayat sigortası hakkında daha detaylı bilgi almak için hayat sigortası nedir sayfamızı ziyaret edin.

En Uygun İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları

20.000 TL 12 Ay Vade

Toplam Maliyet 22.633 TL
Faiz Oranı %1,63
Aylık Taksit 1.886 TL
Toplam Maliyet 22.921 TL
Faiz Oranı %1,74
Aylık Taksit 1.901 TL
Toplam Maliyet 22.750 TL
Faiz Oranı %1,64
Aylık Taksit 1.887 TL

Tüm İhtiyaç Kredisi Faizlerini Listele

Hayat Sigortası Sayesinde Ödenen Kredi Geri Alınabilir mi?

Evet, gerekli şartlar sağlanıyorsa alınabilir. Çünkü hayat sigortası kredinin toplam borcu için yapılıyor. Bu durumda kalan borç ödendikten sonra vefat eden kişinin ödemiş olduğu miktarın da mirasçılarına ödenmesi gerekir.

Ancak, sigorta şirketleri ek sözleşme maddelerini gerekçe göstererek "ödenen kredi taksitlerinin" tamamını veya bir kısmını mirasçılara geri ödemeyebilir. Bu durumda sigorta şirketlerinin söylediğini kabul etmek yerine, sigorta sözleşmesinin incelenmesinde veya konunun uzmanı bir avukata danışılmasında kesinlikle fayda var.

Bu ödemeyi almak için yapılması gereken; vefat eden kişinin ölüm belgesi ile birlikte veraset ilamında bulunan kişilerden biri veya vekil seçilen biri tarafından bankaya başvuru yapmaktır. Eğer sigorta şirketi bu ödemeyi yapmaya yanaşmazsa hukuki yollardan hak aranabilir.

Miras kalan evin üzerine alınması süreci hakkında bilgi almak için miras yoluyla sahip konutlar için yasal işlemler yazımızı inceleyin.

Hayat Sigortası Olmaması Durumunda

Kredi borcu henüz bitmeden vefat eden bir kişi hayat sigortası yaptırmamışsa yasal varisleri tüm borçlarını üstlenmek durumundadır. Çünkü miras durumlarında yapılan dağıtım, borçlanmada da geçerlidir.

Vefat eden kişinin hayat sigortası yoksa ve çekilen krediye bir kefil gösterdiyse bu durumda da kefil takip altına alınır. Kefil yoksa mirasçılardan tahsil yolu seçilir. Bankalar kişinin normal yollarla gerçekleşen ölümü sonucu borçları için mirasçıları ve mirası üzerinden bir sonuca varamazsa borç en son batık kredi olarak değerlendirilir.

Ölen Kişinin Borcunu Ödemek İstemiyorsam Ne Yapmalıyım?

Varisler kredi borcunu ödemek istemiyorsa mirası reddederek redd-i miras yapma hakları vardır. Böyle bir durumda ölen kişinin borçlarından mesul olma hali de ortadan kalkmış olur. 

Bankalar Ölen Kişinin Kredi Borcunu Silebilir mi?

Ölüm nedeninin sel, deprem gibi doğal afetlerden kaynaklanması durumunda ise bankalar politikaları doğrultusunda borcun tümüyle silinmesi yoluna gidebilir. 

Ayrıca veraset ve intikal vergisi hakkında detaylı bilgi almak için veraset ve intikal vergisi beyannamesi yazımızı ziyaret edin. 

Vefat Eden Kişinin Kredi Kartı Borcu Ne Olur?

Vefat eden kişinin kredi kartı borcu eğer kredi kartı alırken borçları için bir hayat poliçesi satın aldıysa borçları sigorta şirketi tarafından ödenir. Böyle bir durumda sigorta şirketinin ödeyeceği tutar poliçede bildirilmiş olan teminat miktarı tutarı kadardır. Kredi kartı borcu ödemesi teminat miktarı üzerinden yapıldıktan sonra varsa geriye kalan tutar vefat eden kişinin yakınlarına devrolur. 

Ölen kişinin mirasçılarının yapması gereken, ölen yakınlarının ölüm kağıdıyla birlikte banka şubesine giderek borç durumunu bakmaktır. Daha sonra ise sigortası olup olmadığını öğrenerek eğer sigorta yaptırılmışsa evraklarla bankaya başvurulmalı. Eğer mirasçılar bu borcu ödemek istemezlerse redd-i miras yaparak kredi kartı borcunu da ödemekten muaf olabilirler. Ölen kişinin kredi kartı borcu ne olur, nasıl öğrenilir bilgi almak için ölen kişinin kredi kartı borcu ne olur sayfamızı inceleyin.


Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Hesapkurdu
Toplam Maliyet 1.029 TL
Toplam Faiz %1,47
Aylık Taksit 1.029 TL
Deneyiminizi daha iyi hale getirmek için çerezler kullanıyoruz. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Detaylı Bilgi
Kabul Et