Miras Yoluyla Sahip Olunan Konutlar için Yasal İşlemler

Yayımlama: 08.09.2016 Güncelleme: 10.04.2019

Bir kişinin vefatı üzerine, yakınlarının geride kalan malvarlığı ve hakları üzerine hakkı ölüm anı itibariyle doğuyor. Medeni Kanun gereğince, mirasçıların vefat eden kişiye ait bütün haklar üzerinde birlikte hareket etmeleri gerekiyor.

Peki, miras kalan ev nasıl satılır? Miras kalan konut ya da mal nasıl paylaştırılır ve ödenmesi gereken vergiler nelerdir? Sizleri bu konularda aydınlatmaya çalışacağız.

Kardeşler Arasında Miras Nasıl Bölüşülür?

Kardeşler arasında miras nasıl bölüşülür sorusundan daha önce kimler mirasçı sayılır sorusunu sormak gerekiyor. Miras bırakan kişinin eşinin de vefat etmiş olması halinde, ölüme bağlı kullanım yetkisi olan bir kişi ya da atanmış mirasçının olmaması durumunda, bırakılan miras kardeşler arasında eşit bölüşülür. Eğer miras bırakan kişinin vasiyeti varsa mirasçı olan kardeşlerin saklı paylarına ilişkin orana dokunulmadıysa bu vasiyet geçerli olup, kalan miras yine kardeşler arasında eşit ölçüde paylaşılır.

Bırakılan vasiyetin, mirasçıların saklı paylarını da kapsadığı durumlarda ise bu kardeşler saklı payları oranlarında tenkis davası (hakkından fazlasını almış olanların haklarının diğer mirasçının hakkı oranında eksiltilmesi) açabilirler. Kardeşler arasında miras nasıl bölüşülür diyen bireylerin vasiyetin iptali için dava açması da mümkündür. Vasiyet belgesinin aksinin ispatlandığı durumlarda ölüme bağlı sözleşmenin iptali davası açılabilir.

Vefat eden kişinin kredi hayat poliçesi nasıl sorgulanır öğrenmek için ilgili sayfamızı ziyaret edin.

100.000 TL 120 ay vade için en uygun konut kredisi faiz oranları:

Toplam Maliyet 195.005 TL
Faiz Oranı %1,25
Aylık Taksit 1.613 TL
Toplam Maliyet 189.801 TL
Faiz Oranı %1,19
Aylık Taksit 1.570 TL
Toplam Maliyet 198.812 TL
Faiz Oranı %1,29
Aylık Taksit 1.643 TL

Tüm Konut Kredisi Faizlerini Listele

Miras Kalan Konutun Satışı

Medeni Kanuna göre mirasçılardan her biri, sözleşme veya kanun gereğince ortaklığı sürdürmekle yükümlü olmadıkça, her zaman mirasın paylaşılmasını isteyebilme hakkına sahiptir. Bu durumda mirasçılar ortak karar alarak miras kalan konutu satabilirler.

Miras kalan gayrimenkulün satışı, tüm hissedarlar tapuya giderek imza vermesi ya da tüm hissedarların hisse satış yetkisi verdiği bir kişinin tapuda satış işlemini gerçekleştirmesi şeklinde yapılabilir.

Hissedarlardan birinin veya birkaçının 65 yaş üzerinde olması durumunda bu kişi ya da kişilerin öncelikle akli dengesinin yerinde olduğuna dair bir rapor alınması gerekir.

Mirasçılar arasında anlaşma sağlanamaması durumunda ise her mirasçı için, terekedeki belirli malların aynen, olanak yoksa da satış yoluyla paylaştırılmasına karar verilmesini sulh mahkemesinden isteme hakkı doğar.

Mirasla Kalan Hisseleri Almak İçin Konut Kredisi Kullanabilir Miyim?

Miras yolu ile hisse sahibi olduğunuz evin diğer hisselerini almak için konut kredisi kullanmanız mümkün değildir. Çünkü konut kredisinde akrabalar arası işlem yapılması mümkün değildir ayrıca bu durumda ev ya da bir evin bir bölümü zaten sizindir. Bunun dışında bankalar konut kredisi kullandırdıklarında evi ipotek altına alırlar. Bu durumda da bankanın evin bir bölümünü ipotek altına alması mümkün olamayacağı için kredi ile hisseleri almanız da mümkün olmayacaktır.


İlgili hesaplama araçlarımız:

Emlak Vergisi Hesaplama

Gayrimenkul Değer Artış Kazancı Vergisi 


Miras Kalan Ev İçin Vergi Ödeyecek Miyim?

Veraset İntikal Vergisi

Veraset ve İntikal Vergisi Kanunu’nun 5. maddesine göre veraset yoluyla veya karşılıksız bir şekilde mal kazanan şahıs veraset ve intikal vergisi mükellefi sayılır. Bu vergi için her yıl farklı oranlar belirlenir. Veraset ve İntikal Vergisi Kanununa göre, miras bırakanın kişisel eşyaları madalyon, kılıç gibi hatıra olarak nitelendirilen mallar vergi kapsamı dışında tutulur. Kanuna göre, veraset ve intikal vergisinin tahakkukundan itibaren 3 yılda ve her yıl Mayıs ve Kasım aylarında olmak üzere iki eşit taksitte ödenmesi gerekir. 

Emlak Vergisi

Miras kalan ev sahibi ve miras kalan evin özellikleri, emlak vergisi muafiyetlerini taşıyor ise, vergi muafiyeti söz konusu oluyor. Ancak, vergi muafiyeti şartları bulunmuyor ise, yılda iki eşit taksit halinde emlak vergisinin ödenmesi gerekir.

Değer Artış Kazancı Vergisi

Gelir vergisi kanununun 80'inci maddesi uyarınca gayrimenkul alış tarihinden itibaren tam 5 yıl içinde elden çıkarılması durumunda değer artış kazancına konu oluşturmaktadır. Bu durumun tek istisnası şudur: Eğer konu gayrimenkul bedelsiz olarak edinilmişse (miras, bağış vb.) bu mal ve hakların elden çıkarılmasından doğan kazançlar vergilendirilmez.


Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Hesapkurdu
Toplam Maliyet 1.029 TL
Toplam Faiz %1,47
Aylık Taksit 1.029 TL

Konut Kredisi Faiz Alarmı

E-mail adresinizi girin, isteğinize göre günlük veya haftalık olarak en uygun konut kredisi faiz oranları cebinize gelsin!

Devam ederek üyelik sözleşmesini ve aydınlatma metnini okuyup kabul ettiğinizi onaylıyorsunuz.

Deneyiminizi daha iyi hale getirmek için çerezler kullanıyoruz. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Detaylı Bilgi
Kabul Et