HesapKurdu logo

Kentsel Dönüşüm Nedir?

Güncelleme: 12.04.2023
Yayımlama: 21.11.2018
Paylaş
İçindekiler

Kentsel Dönüşüm Nedir?

Kentsel dönüşüm, “6306 Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi” kanunu kapsamında, afet ve deprem riskli yapıların yenilenmesi ile ilgili yapılan devlet destekli bir çalışmadır. Kentsel dönüşüm projesini yürüten resmi kurum Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’dır.

Kentsel Dönüşüm Hangi Bölge ve Binaları Kapsıyor?

Kentsel dönüşüm projesi Türkiye’nin tamamını kapsamakta ve tüm risk taşıyan yapılar yararlanabilmektedir. Yapılması gereken sadece Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na kentsel dönüşüm için başvuruda bulunmanızdır.

En Uygun Konut Kredisi Faiz Oranları:

*Tablodaki faiz oranları 20 bankanın "en uygun" kredi teklifine göre günlük olarak güncelleniyor. Ayrıca tüm bankaların konut kredisi tekliflerine ulaşmak için konut kredisi faiz oranları sayfamızı ziyaret edin.

Kentsel Dönüşümde Kredi Desteği Nasıl Veriliyor?

Kentsel dönüşüm projesi, devlet destekli bir proje olmasından dolayı çeşitli konularda devlet destekleri mevcuttur. Bu desteklerden bir tanesi de kentsel dönüşüm kapsamında kredi çekmeniz durumda yapılan faiz indirimidir. Yapılacak olan binanın yapısına göre değişiklikler olmakla birlikte 120 ay vade için ortalama yıllık %4 faiz indirimi desteği verilmektedir. Kentsel dönüşüm kredisi hakkında detaylı bilgiyi kentsel dönüşüm kredisi sayfamızı ziyaret edin.

Ayrıca kentsel dönüşüme tabii konutta 1 yıl üzerinde yaşayan kiracılar, uygun faizlerle kentsel dönüşüm kredisinden yararlanabiliyorlar. Kentsel dönüşüm kira yardımı hakkında detaylı bilgiyi kentsel dönüşüm kira yardımı nasıl alınır sayfamızı inceleyin.

Kentsel Dönüşüm Sürecinde Kredi Desteğinden Yararlanmak için İzlenecek Adımlar?

Kentsel dönüşüm kredisi için izlenmesi gereken adımlar neredeyse tüm bankalarda aynıdır. Bu adımları izlemeniz durumda sadece kredi desteği değil, yasal olarak sunulan tüm desteklerden faydalanabilirsiniz.

  • Kredi desteği alabilmek için kat maliki ya da bina yönetiminin “Riskli Yapı Tespit Raporu” ile birlikte lisanslı kuruluşa başvurmuş olması gerekir.
  • Kat maliklerince yüklenici firma belirlenir ve inşaat yapım sözleşmesi yapılır
  • Yüklenici firmanın gerekli koşulları sağladığı belgelendikten sonra kredi başvurunuz değerlendirmeye alınır.
  • Kentsel dönüşüm kapsamında her birey her bir konut için 600.000 TL olmak üzere maksimum 3.000.000 TL’lik kısım için faiz desteğinden yararlanabilir
  • Kentsel dönüşüm projesi kapsamında krediniz banka tarafından onaylandığı takdirde talebiniz Bakanlık ile paylaşılır. Bakanlık incelemesi sonucunda kredi talebiniz uygun bulunursa faiz desteğinden yararlanabilirsiniz.

Kentsel Dönüşüm Kredisi Veren Bankalar ve Gerekli Belgeler

Belirtilen şartları yerine getirdikten sonra kentsel dönüşüm kredisi veren bankalarla görüşebilirsiniz. Aktif olarak bu kredi türünü tanıtan ve sunan bankalar:

AkbankDenizbankGaranti Bankası
Finans Katılım Bankasıİş BankasıHalkbank
ING BankVakıfbankAlbaraka Türk
Alternatif BankQNB FinansbankKuveyt Türk
Türk Ekonomi BankasıTürkiye Emlak KatılımYapı Kredi Bankası
Ziraat BankasıZiraat Katılım BankasıŞeker Bank

Başvuru İçin Gerekli Belgeler

  • Nüfus Cüzdanı
  • Gelir Belgesi
  • Tapu
  • Riskli Bina Tespit Raporu İnceleme Formu

Tanımlar

Riskli Bina Tespit Raporu İnceleme Formu: Çevre ve Şehircilik Bakanlığı veya yetkilendirdiği kurumun, binayı incelediğine dair formdur.

Riskli Yapı Tespit Raporu: Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın veya yetkilendirdiği kurumun, incelediği bina için tespit/sonuç raporudur.

Yüklenici Firma: Binanın kentsel dönüşümünü yapacak olan ve ilgili yeterlilik belgelerine sahip inşaat firmasıdır.

“Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com‘a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orijinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür.”

Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Yazara Soru Sor
Hesapkurdu logo

Copyright © 2023 BHL Turkey Teknoloji A.Ş.
Tüm Hakları Saklıdır.
Sigorta aracısı Koalay.com, Hesapkurdu.com iştirakidir.
Merdivenköy Mah. Bora Sok. Nidakule
Göztepe Blok No:1-3 İç Kap No:58/61
Kadıköy/İSTANBUL
MERSİS Numarası: 0577050290800014
0(216) 570 0707 bilgi@hesapkurdu.com

Sosyal Medyadan Bizi Takip Edebilirsiniz

FacebookMediumTwitter InstagramLinkedInYoutube

Hesapkurdu.com anlaşmalı olduğu bankalarla “Destek Hizmet Kuruluşu” olarak çalışmaktadır. Sunulan destek hizmeti BDDK’nın 05.11.2011 tarihli yönetmeliğine göre denetlenmektedir.