Kentsel Dönüşüm

Güncelleme: 27.05.2021 Yayımlama: 21.11.2018 | Okuma Süresi: 2 dk.

Kentsel Dönüşüm Nedir?

Kentsel dönüşüm, “6306 Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi” kanunu kapsamında, afet ve deprem riskli yapıların yenilenmesi ile ilgili yapılan devlet destekli bir çalışmadır. Kentsel dönüşüm projesini yürüten resmi kurum Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’dır.

Kentsel Dönüşüm Hangi Bölge ve Binaları Kapsıyor?

Kentsel dönüşüm projesi Türkiye’nin tamamını kapsamakta ve tüm risk taşıyan yapılar yararlanabilmektedir. Yapılması gereken sadece Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na kentsel dönüşüm için başvuruda bulunmanızdır.

En Uygun Konut Kredisi Faiz Oranları:

150.000 TL 120 Ay Vade

Toplam Maliyet 311.052 TL
Faiz Oranı %1,39
Aylık Taksit 2.577 TL
Toplam Maliyet 297.403 TL
Faiz Oranı %1,29
Aylık Taksit 2.464 TL
Toplam Maliyet 297.781 TL
Faiz Oranı %1,29
Aylık Taksit 2.464 TL

Tüm Konut Kredisi Faizlerini Listele

*Tablodaki faiz oranları 20 bankanın "en uygun" kredi teklifine göre günlük olarak güncelleniyor. Ayrıca tüm bankaların konut kredisi tekliflerine ulaşmak için konut kredisi faiz oranları sayfamızı ziyaret edin.

Kentsel Dönüşümde Kredi Desteği Nasıl Veriliyor?

Kentsel dönüşüm projesi, devlet destekli bir proje olmasından dolayı çeşitli konularda devlet destekleri mevcuttur. Bu desteklerden bir tanesi de kentsel dönüşüm kapsamında kredi çekmeniz durumda yapılan faiz indirimidir. Yapılacak olan binanın yapısına göre değişiklikler olmakla birlikte 120 ay vade için ortalama yıllık %4 faiz indirimi desteği verilmektedir. Kentsel dönüşüm kredisi hakkında detaylı bilgiyi kentsel dönüşüm kredisi sayfamızı ziyaret edin.

Ayrıca kentsel dönüşüme tabii konutta 1 yıl üzerinde yaşayan kiracılar, uygun faizlerle kentsel dönüşüm kredisinden yararlanabiliyorlar. Kentsel dönüşüm kira yardımı hakkında detaylı bilgiyi kentsel dönüşüm kira yardımı nasıl alınır sayfamızı inceleyin.

Kentsel Dönüşüm Sürecinde Kredi Desteğinden Yararlanmak için İzlenecek Adımlar?

Kentsel dönüşüm kredisi için izlenmesi gereken adımlar neredeyse tüm bankalarda aynıdır. Bu adımları izlemeniz durumda sadece kredi desteği değil, yasal olarak sunulan tüm desteklerden faydalanabilirsiniz.

  • Kredi desteği alabilmek için kat maliki ya da bina yönetiminin “Riskli Yapı Tespit Raporu” ile birlikte lisanslı kuruluşa başvurmuş olması gerekir.
  • Kat maliklerince yüklenici firma belirlenir ve inşaat yapım sözleşmesi yapılır
  • Yüklenici firmanın gerekli koşulları sağladığı belgelendikten sonra kredi başvurunuz değerlendirmeye alınır.
  • Kentsel dönüşüm kapsamında her birey her bir konut için 200.000 TL olmak üzere maksimum 1.000.000 TL’lik kısım için faiz desteğinden yararlanabilir
  • Kentsel dönüşüm projesi kapsamında krediniz banka tarafından onaylandığı takdirde talebiniz Bakanlık ile paylaşılır. Bakanlık incelemesi sonucunda kredi talebiniz uygun bulunursa faiz desteğinden yararlanabilirsiniz.

Kentsel Dönüşüm Kredisi Veren Bankalar ve Gerekli Belgeler

Belirtilen şartları yerine getirdikten sonra kentsel dönüşüm kredisi veren bankalarla görüşebilirsiniz. Aktif olarak bu kredi türünü tanıtan ve sunan bankalar:

AkbankDenizbankGaranti Bankası
Finans Katılım Bankasıİş BankasıHalkbank
ING BankVakıfbankAlbaraka Türk
Alternatif BankQNB FinansbankKuveyt Türk
Türk Ekonomi BankasıTürkiye Emlak KatılımYapı Kredi Bankası
Ziraat BankasıZiraat Katılım BankasıŞeker Bank

Başvuru İçin Gerekli Belgeler

  • Nüfus Cüzdanı
  • Gelir Belgesi
  • Tapu
  • Riskli Bina Tespit Raporu İnceleme Formu

Tanımlar

Riskli Bina Tespit Raporu İnceleme Formu: Çevre ve Şehircilik Bakanlığı veya yetkilendirdiği kurumun, binayı incelediğine dair formdur.

Riskli Yapı Tespit Raporu: Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın veya yetkilendirdiği kurumun, incelediği bina için tespit/sonuç raporudur.

Yüklenici Firma: Binanın kentsel dönüşümünü yapacak olan ve ilgili yeterlilik belgelerine sahip inşaat firmasıdır.


Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Hesapkurdu
Toplam Maliyet 1.029 TL
Toplam Faiz %1,47
Aylık Taksit 1.029 TL

Konut Kredisi Faiz Alarmı

E-mail adresinizi girin, isteğinize göre günlük veya haftalık olarak en uygun konut kredisi faiz oranları cebinize gelsin!

Devam ederek üyelik sözleşmesini ve aydınlatma metnini okuyup kabul ettiğinizi onaylıyorsunuz.

Deneyiminizi daha iyi hale getirmek için çerezler kullanıyoruz. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Detaylı Bilgi
Kabul Et