Kentsel Dönüşüm

Güncelleme: 21.11.2018

Kentsel Dönüşüm Nedir?

Kentsel dönüşüm, “6306 Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi” kanunu kapsamında, afet ve deprem riskli yapıların yenilenmesi ile ilgili yapılan devlet destekli bir çalışmadır. Kentsel dönüşüm projesini yürüten resmi kurum Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’dır.

Kentsel Dönüşüm Hangi Bölge ve Binaları Kapsıyor?

Kentsel dönüşüm projesi Türkiye’nin tamamını kapsamakta ve tüm risk taşıyan yapılar yararlanabilmektedir. Yapılması gereken sadece Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na kentsel dönüşüm için başvuruda bulunmanızdır.

100.000 TL 120 Ay Vade İçin En Uygun Konut Kredisi Faiz Oranları

Toplam Maliyet172.237 TL
Faiz Oranı%0,99
Aylık Taksit1.428 TL
Toplam Maliyet204.356 TL
Faiz Oranı%1,36
Aylık Taksit1.695 TL
Toplam Maliyet207.066 TL
Faiz Oranı%1,39
Aylık Taksit1.718 TL

Tüm Konut Kredisi Faizlerini Listele

*Tablodaki faiz oranları 20 bankanın "en uygun" kredi teklifine göre günlük olarak güncelleniyor. Ayrıca tüm bankaların konut kredisi tekliflerine ulaşmak için konut kredisi faiz oranları sayfamızı ziyaret edin.

Kentsel Dönüşümde Kredi Desteği Nasıl Veriliyor?

Kentsel dönüşüm projesi, devlet destekli bir proje olmasından dolayı çeşitli konularda devlet destekleri mevcuttur. Bu desteklerden bir tanesi de kentsel dönüşüm kapsamında kredi çekmeniz durumda yapılan faiz indirimidir. Yapılacak olan binanın yapısına göre değişiklikler olmakla birlikte 120 ay vade için ortalama yıllık %4 faiz indirimi desteği verilmektedir.

Ayrıca kentsel dönüşüme tabii konutta 1 yıl üzerinde yaşayan kiracılar, uygun faizlerle kentsel dönüşüm kredisinden yararlanabiliyorlar.

Kentsel Dönüşüm Sürecinde Kredi Desteğinden Yararlanmak için İzlenecek Adımlar?

Kentsel dönüşüm kredisi için izlenmesi gereken adımlar neredeyse tüm bankalarda aynıdır. Bu adımları izlemeniz durumda sadece kredi desteği değil, yasal olarak sunulan tüm desteklerden faydalanabilirsiniz.

  • Kredi desteği alabilmek için kat maliki ya da bina yönetiminin “Riskli Yapı Tespit Raporu” ile birlikte lisanslı kuruluşa başvurmuş olması gerekir.
  • Kat maliklerince yüklenici firma belirlenir ve inşaat yapım sözleşmesi yapılır
  • Yüklenici firmanın gerekli koşulları sağladığı belgelendikten sonra kredi başvurunuz değerlendirmeye alınır.
  • Kentsel dönüşüm kapsamında her birey her bir konut için 100.000 TL olmak üzere maksimum 500.000 TL’lik kısım için faiz desteğinden yararlanabilir
  • Kentsel dönüşüm projesi kapsamında krediniz banka tarafından onaylandığı takdirde talebiniz Bakanlık ile paylaşılır. Bakanlık incelemesi sonucunda kredi talebiniz uygun bulunursa faiz desteğinden yararlanabilirsiniz.

Kentsel Dönüşüm Kredisi Veren Bankalar ve Gerekli Evraklar

Belirtilen şartları yerine getirdikten sonra kentsel dönüşüm kredisi veren bankalarla görüşebilirsiniz. Aktif olarak bu kredi türünü tanıtan ve sunan bankalar: Denizbank, Garanti Bankası, Finansbank, İş Bankası, Akbank, Halkbank, ING ve Vakıfbank’dır.

Başvuru için gerekli evraklar:

  • Nüfus Cüzdanı
  • Gelir Belgesi
  • Tapu
  • Riskli Bina Tespit Raporu İnceleme Formu

Tanımlar

Riskli Bina Tespit Raporu İnceleme Formu: Çevre ve Şehircilik Bakanlığı veya yetkilendirdiği kurumun, binayı incelediğine dair formdur.

Riskli Yapı Tespit Raporu: Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın veya yetkilendirdiği kurumun, incelediği bina için tespit/sonuç raporudur.

Yüklenici Firma: Binanın kentsel dönüşümünü yapacak olan ve ilgili yeterlilik belgelerine sahip inşaat firmasıdır.


Toplam Maliyet1.029 TL
Toplam Faiz%1,47
Aylık Taksit1.029 TL
Karşılaştır