HesapKurdu logo

İfraz İşlemi Nedir?

Güncelleme: 19.09.2023
Yayımlama: 21.04.2021
Paylaş
İçindekiler

İfraz Nedir?

İfrazın kelime anlamı ayırmaktır. Tapu kütüğünde büyük boyutlardaki parsellerin talep üzerine tek tapu altındayken bölünmesi işlemidir. Yani küçük parseller haline getirmek için büyük bir alanı kapsayan parsellerin bölünmesidir. Buradaki amaç arsanın satışını ve paylaşımını kolaylaştırmaktır.

İfrazlı Arsa Nedir?

İfrazlı arsa, tapuda bütün halinde görünen arsanın küçük parsellere ayrılması işlemidir. Ortaklığın giderilmesi olarak bilinen izale-i şuyu hakkında detaylı bilgiyi izale-i şuyu sayfamızdan edinin.

İfrazlı Arsa Şartları Nelerdir?

 • İfrazı yapılacak arsanın üzerinde şerh, irtifak hakkı veya rehin olmamalıdır. 
 • İfrazlı arsa olabilmesi için riskli bir durumu veya doğal afet bölgesinde bulunmaması gerekir. 
 • Her parselin yola bakma zorunluluğu bulunur.

Yukarıdaki şartların sağlanması durumunda haritalandırma yapılabilir. 

Bir gayrimenkul üzerinden birden fazla kişinin hak sahibi olduğu el birliği mülkiyeti hakkında detaylı bilgiyi el birliği mülkiyeti sayfamızdan edinin.

İfrazlı Arsa Satın Alınır mı?

Arsa alım satım işlemlerinde ilk olarak değerlendirilmesi gereken imar izni olup olmamasıdır. Çünkü imar izni olmayan arsa üzerine, ifraz işlemine bakılmaksızın yapı izni verilmez. Bu arsalar değerinden çok daha uygun fiyatlara satılabilir.

Hisseli tapuya kredi çıkar mı öğrenmek için hisseli tapuya kredi çıkar mı sayfamızı ziyaret edin.

İfraz İşlemi Nasıl Yapılır?

 • Öncelikle Tapu Kadastro Müdürlüğüne başvuru yapılır.
 • Belediye sınırları içinde olan taşınmazlar için Belediye Encümenine, dışında bulunanlar için ise İl İdare Kuruluna harç ödemesi sonrası gerekli belgelerle birlikte başvuruda bulunulur.
 • Onaylanması halinde tapu ayırma işlemi Tapu Sicil Müdürlüğüne başvurularak gerçekleşir.

İfraz sonrası parsel gerekli şartları taşımayacaksa tapu ayırma işlemi onaylanmaz. 

En Uygun Konut Kredisi Faiz Oranları

*Tablodaki faiz oranları 20 bankanın "en uygun" kredi teklifine göre günlük olarak güncelleniyor. Ayrıca bankaların konut kredilerini karşılaştırmak için konut kredisi faiz oranları sayfamızı ziyaret edin.

İfraz Harcı Nasıl Hesaplanır?

Parselin ifraz işlemi öncesi değeri üzerinde ödenecek harç tutarı hesaplanır. Bu tutarın emlak beyan değerinden (bağlı bulunduğu belediye belirler) düşük olmaması gereklidir. Tapu ifraz harcı belirlenen değer üzerinden binde 9.9 oranında tahsil edilir.

Tapu alım ve satım işlemleri hakkında detaylı bilgi almak için tapu alım ve satım işlemleri sayfamızı ve parsel sorgulama için parsel sorgulama nasıl yapılır sayfamızı ziyaret edin. 

İfraz Başvurusu İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

 • gayrimenkul sahipleri ya da temsilcilerine ait kimlik ya da temsil belgesi
 • eğer bina ise deprem sigorta poliçesi
 • tapu sahibinin son 6 ay içerisine ait vesikalık fotoğrafı
 • Tapu Kadastro Müdürlüğünce uygun olduğu onaylanmış, serbest mühendisler tarafından düzenlenmiş, bir üst yazıya bağlanmış kontrol raporu ve değişiklik beyannamesi
 • İl İdare Kurulu ya da bağlı bulunduğu Belediye Encümeninin olumlu kararı

İfraz İşlemi Ne Zaman Sonlanır?

İfraz işlem onayı geldiğinde 15 gün içerisinde imar planı tapu müdürlüğüne bildirilir. Tapu dairesi, terkin ya da tescil işlemini 30 gün içerisinde sonuçlandırmak zorundadır.

Tevhit İşlemi Nedir?

İfraz işleminin tam tersi şekilde uygulanan, yani iki ya da daha fazla parselin tek parsel halinde birleştirilmesi işlemidir. Planı yapılmadan hiçbir imar adasında tevhit ve ifraz yapılamaz.

İfraz İşlemi İptali Davası

Belediyenin yaptığı ifraz işleminin iptali sadece iptal davası açılarak gerçekleştirilebilir. 

“Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com‘a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orijinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür.”

Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Yazara Soru Sor
Hesapkurdu logo

Copyright © 2023 BHL Turkey Teknoloji A.Ş.
Tüm Hakları Saklıdır.
Sigorta aracısı Koalay.com, Hesapkurdu.com iştirakidir.
Merdivenköy Mah. Bora Sok. Nidakule
Göztepe Blok No:1-3 İç Kap No:58/61
Kadıköy/İSTANBUL
MERSİS Numarası: 0577050290800014
0(216) 570 0707 bilgi@hesapkurdu.com

Sosyal Medyadan Bizi Takip Edebilirsiniz

FacebookMediumTwitter InstagramLinkedInYoutube

Hesapkurdu.com anlaşmalı olduğu bankalarla “Destek Hizmet Kuruluşu” olarak çalışmaktadır. Sunulan destek hizmeti BDDK’nın 05.11.2011 tarihli yönetmeliğine göre denetlenmektedir.