Artan Ödemeli Konut Kredisi Hesaplama

07.09.2016 Güncelleme: 10.08.2017
Lütfen alanları doldurunuz
Kredi Tutarı
Vade
Taksitte Senelik Artış (%)
İlk Sene İçin Aylık Taksit Tutarı
Toplam Faiz Ödemesi
Toplam Maliyet
Son Durumda Aylık Maliyet Oranı (%)

Artan Ödemeli Kredi Nedir?

Artan ödemeli konut kredisi özellikle kredinin başlangıcında daha düşük taksit ödemesi yapmak isteyenler için uygun bir konut kredisi seçeneğidir. Özellikle ilk yılların aylık ödemelerinde, aynı tutarda alınan sabit ödemeli kredilere göre %25 oranında daha az bir ödeme yapma şansı da mevcut.

Artan Ödemeli Konut Kredisi Hesaplaması Nasıl Yapıyor?

Aracımız, senelik en fazla %9 olmak üzere belirlenen artış oranına göre, aylık taksit tutarlarını her yıl düzenli olarak arttırmaktadır. Bu hesaplama yönteminde, artış oranı ne kadar yüksek belirlenirse, başlangıç taksit ödemeleri de o kadar düşükten başlamaktadır. Ayrıca hesaplama aracımızda en fazla %9 artış oranının olmasının nedeni ise güncel faiz oranlarında dolayı, hesaplama algoritmasına en fazla %9 oranında bir artış uygulanabilmesinden kaynaklanmaktadır.

Ayrıca sabit ödemeli konut kredisi ödeme planı oluşturmak için Kredi Ödeme Planı Oluşturma Aracımıza bakabilirsiniz.  

artan taksitli konut kredisi

Bankalar Oluşturulan Artan Ödemeli Konut Kredisi Planını Kabul Eder mi?

Hesaplama aracımız, bankaların kullanmış oldukları artan ödemeli konut kredisi algoritmasına göre çalışmaktadır. Bundan dolayı, artan ödemeli konut kredisi seçeneği olan tüm bankalar, oluşturulan bu ödeme planını veya kendi oluşturdukları yakın bir planı kabul edeceklerdir. Bu hesaplamada sadece bazı bankalar, senelik artış oranı üst sınırını %9’un altında bir oran belirleyebilir.

Artan Ödemeli Planların Toplam Geri Ödemeleri Daha Yüksek

Artan ödemeli kredi planlarının toplam geri ödemeleri, sabit ödemeli planlara göre daha yüksektir. Bunun nedeni, kredi işlemlerinde aylık taksit tutarları, kalan anaparalar üzerinden her ay yeniden hesaplanarak ödeme planı oluşturulmasıdır. Artan ödemeli kredilerde ise ilk yılların taksitleri düşük olduğu için, sabit ödemeli kredilere göre kalan anapara tutarı kredinin yarı ödemesinden daha fazla bir süre, daha yüksek olmaktadır. Bu anapara fazlalığı ise toplam geri ödemeye yansımaktadır.

Artan Ödemeli Konut Kredisi Kira Artış Oranı ile Benzer Bir Mantığa Sahip

Artan ödemeli konut kredisi, kira ödemeleri gibi yıllık belirli bir oranda artması sebebi ile kira ödemelerine benzer bir mantığa sahiptir. Bundan dolayı, kirada oturan bir kişi özellikle kredi ödemeleri ağır geldiği için kredi kullanmıyorsa, artan ödemeli konut kredisini tercih edebilir. Ayrıca aylık kira ödemelerine göre ne kadar kredi çekilebileceğini, Kira Öder Gibi Konut Kredisi Hesaplama aracımızdan öğrenebilirsiniz.  

Örnek Artan Ödemeli Konut Kredisi Hesaplama

Kredi Tutarı
Yıllık Artış Oranı
1. Yıl Aylık Ödeme
5. Yıl Aylık Ödeme
10. Yıl Aylık Ödeme
150.000 TL
%8
1.497 TL
2.036 TL
2.992 TL
250.000 TL
%8
1.995 TL
2.715 TL
3.989 TL

Aynı Taksitle Daha Büyük Ev Alın

Artan ödeme planında taksitler başlangıçta daha az olacağı için planladığınız aynı vadede daha yüksek kredi kullansanız da ödemeler sizi yormayacaktır. 

Artan ödemeli kredi planını seçerek özellikle ilk yılların aylık ödemelerinde, aynı tutarda alınan sabit ödemeli kredilere göre %25 oranında daha az bir ödeme yapma şansının mevcut olması hayallerinizdeki büyük eve kavuşmanıza bir olanak sağlar."Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com'a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orjinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür."

"Hata Bildir veya Yorum Yap"

Makaleyi faydalı buldunuz mu?

4 Puan

Tüm Bankaların Kredi Teklifleri Bir Arada

Kredi Tutarı

Vade

Ev Arama Durumu

Tüm Bankaların Kredi Teklifleri Bir Arada

Kredi Tutarı

Vade

İhtiyaç Sebebi

En çok harcama yaptığınız kategoriyi seçin