Artan Ödemeli Konut Kredisi Hesaplama

Güncelleme: 20.11.2023 Yayımlama: 07.09.2016
Hesapkurdu

* 20 bankanın güncel konut kredisi faiz oranlarını görmek ve karşılaştırmak için konut kredisi faiz oranları sayfamızı, kredisi hesaplaması yaparak konut, taşıt, ihtiyaç kredisi ödeme planı oluşturmak için kredi hesaplama sayfamızı ziyaret edin.

* Tüm bankaların kredi kartlarını karşılaştırmak ve anında başvurmak için kredi kartı sayfamızı ziyaret edin.

Artan Ödemeli Konut Kredisi Hesaplama

Konut kredisi kullanırken tüketici bütçesine en uygun ödeme planını seçerek ilerleyebilir. Ülkemizde genellikle sabit ödemeli taksitler tercih edilmekle beraber, tüketicinin gelir durumuna göre farklı ödeme planları da seçilebilir.

Artan Ödemeli Kredi Nedir?

Kredinin başlangıç taksitlerinin daha düşük olduğu bu ödeme planında, müşteri her sene belirli bir oranda mevcut taksit ödemelerini yükseltebilmektedir. Ev alım aşamasında ortaya çıkan diğer maliyet kalemleri nedeniyle kişi bütçesini zorlamadan daha rahat bir ödeme planı ile kredi kullanır.

Esnek Ödemeli Kredi Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Aylık taksit tutarları sabit kredi hesaplamasının yanında, faiz oranı değişmeden artan, azalan, ertelemeli, dönemsel, balon ve ara ödemeli gibi birçok genel ismi ile esnek ödemeli kredi hesaplaması yapılabilmektedir. Ülkemizde neredeyse her bankanın bu şekilde esnek ödemeli kredi ürünleri mevcut olup kişinin tercihine en uygun ödeme planı hesaplaması yapılarak, kredi kullandırımı yapılabilmektedir.  

Her Banka Tüketiciye Artan Ödemeli Konut Kredisi Sunabilir mi?

Ülkemizde faaliyet gösteren bankaların büyük bir bölümü artan ödemeli konut kredisi seçeneğini müşterilerine sunabilmektedir. Kredi sözleşmesi imzalanmadan önce, tüketici tercih edeceği ödeme planını banka ile görüşerek netleştirmelidir. Kredi ödemeleri devam ederken ödeme planında tüketici tarafından istenecek yeni bir değişiklik, yapılandırma ücreti doğuracağı için bütçeye en uygun ödeme planı başlangıçta seçilmelidir.


En Uygun Konut Kredisi Faiz Oranları:

150.000 TL 120 Ay Vade

Toplam Maliyet 540.295 TL
Faiz Oranı %2,87
Aylık Taksit 4.454 TL
Toplam Maliyet 543.964 TL
Faiz Oranı %2,89
Aylık Taksit 4.482 TL
Toplam Maliyet 556.385 TL
Faiz Oranı %2,99
Aylık Taksit 4.620 TL

Tüm Konut Kredisi Faizlerini Listele

*Tablodaki faiz oranları 20 bankanın "en uygun" kredi teklifine göre günlük olarak güncelleniyor.


Artan Ödemeli Konut Kredisi Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Tüketici, ilerleyen aylardaki taksit artışlarını tercihi doğrultusunda belirleyebilir. Her sene aylık taksitlerinin ne kadar oranda yükseleceğini kredi bankası ile görüşerek ödeme planına ekletebilir. Hesaplama aracımızda en fazla %9 artış oranının olmasının nedeni güncel faiz oranlarından dolayı, hesaplama algoritmasına en fazla %9 oranında bir artış uygulanabilmesinden kaynaklanmaktadır.

Örnek Artan Ödemeli Konut Kredisi Hesaplama

Ödeme Türü
1. Yıl Taksitleri
3. Yıl Taksitleri
5. Yıl Taksitleri
Toplam Maliyet
Artan Ödemeli2.438 TL
2.843 TL
3.316 TL
173.063 TL
Sabit Ödemeli
2.787 TL
2.787 TL
2.787 TL
168.679 TL

*100.000 TL için 60 ay vadede yıllık %8 artış oranı doğrultusunda tablo hazırlanmıştır.

Artan Ödemeli Planların Toplam Geri Ödemeleri Daha Yüksek

Yukarıda paylaştığımız örnekte olduğu gibi artan ödemeli kredi planlarının toplam maliyetleri, sabit ödemeli kredi planlarına göre daha yüksek olmaktadır. Bunun nedeni, kredi işlemlerinde aylık taksit tutarları, kalan anaparalar üzerinden her ay yeniden hesaplanarak ödeme planı oluşturulur. Artan ödemeli kredilerde ise ilk yılların taksitleri düşük olduğu için, sabit ödemeli kredilere göre kalan anapara tutarı kredinin yarı ödemesinden daha fazla bir süre, daha yüksek olmaktadır. Bu anapara fazlalığı ise toplam geri ödemeye yansır.

Artan taksitli konut kredisi

Artan Ödemeli Konut Kredisi Kira Artış Oranı ile Benzer Bir Mantığa Sahip

Artan ödemeli konut kredisi, kira ödemeleri gibi yıllık belirli bir oranda artması nedeni ile kira ödemelerine benzer bir yapıya sahiptir. Kirada oturan bir kişi özellikle kredi ödemeleri ağır geldiği için kredi kullanmak istemiyorsa, artan ödemeli konut kredisini tercih ederek ev sahibi olabilir.

Her Yıl Maaş Zammı Çerçevesinde Kredi Ödemeleri Yükseltilebilir

Tüketici her sene alacağı maaş zammı nedeniyle gelirinde düzenli bir artış düşünebilir. Artan ödemeli kredi türünü tercih ederek, bütçesine göre en doğru kararı vermiş olabilir. Burada önemli olan; kredi ödeme planı seçiminde ilgili seçimin her tüketici için farklıklar gösterebilmesidir. En doğru, en ideal ödeme planı her kişi için aynı olmamaktadır. 

Artan ödemeli kredi planını seçerek özellikle kredinin başlangıç taksit ödemelerinde, aynı tutarda alınan sabit ödemeli kredilere göre %25 oranında daha az bir ödeme yapma şansının mevcut olduğu unutulmadan, hayallerinizdeki doğru eve kavuşmanıza katkı sağlar.

"Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com'a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orjinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür."


Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.


Makaleyi faydalı buldunuz mu?

3,6 Puan - 57 Kullanıcı
Deneyiminizi daha iyi hale getirmek için çerezler kullanıyoruz. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Detaylı Bilgi Close Policy
Kabul Et Close Policy