Masrafsız İhtiyaç Kredisi

25.02.2016 Güncelleme: 25.02.2016
Masrafsız İhtiyaç Kredisi

Kredi işlemlerinde bilindiği üzere bankalar yasal olarak belirli oranlarda dosya masrafı alabiliyor. Ancak, dosya masrafı müşterilerden çok fazla şikâyet alan konuların başından gelmesinden dolayı bazı bankalar bunun önüne geçebilmek için dosya masrafız kredi ürünleri çıkartıyor. Dosya masrafsız kredinin avantajlı olup olmadığını daha iyi anlamak için dosya masrafının yasal olarak ne kadar alınabildiğine ve aynı bankanın dosya masraflı ve masrafsız ihtiyaç kredisi karılaştırmasını yapalım:

Dosya Masrafı Nedir?

Dosya masrafı, Finansal Tüketicilerden Alınacak Ücretlere İlişkin Yönetmelik ile düzenlenmektedir. Yönetmelikte kredilerden alınabilecek olan dosya masrafları şu şekilde tanımlanmaktadır: “Kredi tahsis ücreti, kullandırılan kredi anaparasının binde beşini geçemez. Kurul, gerekli gördüğü hallerde bu sınırı artırmaya ve azaltmaya yetkilidir.” Şeklinde tanımlanmaktadır. Yönetmeliğin ilgili maddesinin devamında ise: “Taşınır ve taşınmazlara ilişkin rehin, ipotek ve ekspertiz işlemlerinde yalnızca üçüncü kişilere ödenen ücretler alınabilir.” şeklinde tanımlanmaktadır.

İlgili kanun maddelerini özetlersek, çekilen krediden dolayı en fazla alınabilecek dosya masrafı, çekilen kredinin binde 5’ini geçemiyor. Ancak, üçüncü kişilere ödenen masraflar dosya masrafı olarak sayılmaz ve müşteriden talep edilebilir. 

Dosya masrafı hesaplama işleminizi hesaplama aracımız ile yapmak için tıklayın »

Dosya Masrafsız İhtiyaç Kredisi

Bankaların son dönemde kullanmış oldukları bir ihtiyaç kredisi ürünüdür. Temel olarak kredi faiz dışında bankaya herhangi bir ödeme yapılmayan ihtiyaç kredisi türüne masrafsız ihtiyaç kredisi denir. Ancak bazı bankalar, masraf talep etmeseler de çeşitli sigortaların yapılmasını talep edebiliyor. Bu durumda aslında bu ürün tam olarak masrafsız olmasa da bazı bankalar masrafsız ihtiyaç kredisi ürünü olarak müşterilerinin önüne sunabiliyor.

Dosya Masraflı ve Masrafsız İhtiyaç Kredisinin Karşılaştırması

Aynı bankanın masraflı ve masrafsız ürünlerini kıyasladığımız zaman aşağıda yer alan tablo oluşmaktadır:

Kredi TürüKredi Tutarı
Faiz oranı
Dosya Masrafı
Sigorta
Aylık Taksit
Toplam Ödeme
Masraflı
10.000 TL
1,39%
50 TL150 TL**374 TL*
13.599 TL
Masrafsız
10.000 TL
1,39%
0 TL150 TL**379 TL13.797 TL

*Net 10.000 TL kredi çekilebilmesi için aylık taksit tutarlarının içeresine dosya masrafı da dâhil edilerek hesaplama yapılmıştır.

** Hayat sigortası ortalama 30 yaş için 3 yıl olarak ortalama bir hesaplama ile yapılmıştır.

Tablo piyasada önde gelen bankalardan bir tanesinin 22.02.2016 tarihinde aynı kredi ürününü masraflı ve masrafsız olarak sunduğu ihtiyaç kredisidir. Tabloda görüldüğü üzere masrafsız ihtiyaç kredisi karlı değil, hatta toplam geri ödemede zararlı olmaktadır. İlgili banka masrafsız ürünü içerisinde sigorta sunmuş olmasaydı bile faiz oranını arttırarak, toplam ödemeyi yine aynı tutamaya çalışacaktı. Bundan dolayı masrafsız ihtiyaç kredisinin karını toplam ödeme değil, kredi alınırken ek masraf ödememek olarak görmek daha doğru olacaktır.


"Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com'a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orjinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür."

Makaleyi faydalı buldunuz mu?

5 Puan

Tüm Bankaların Kredi Teklifleri Bir Arada

Kredi Tutarı

Vade

Ev Arama Durumu

Tüm Bankaların Kredi Teklifleri Bir Arada

Kredi Tutarı

Vade

İhtiyaç Sebebi

En çok harcama yaptığınız kategoriyi seçin