HesapKurdu logo

Masrafsız Kredi

Güncelleme: 24.01.2023
Yayımlama: 25.02.2016
Paylaş
İçindekiler

Kredi işlemlerinde bilindiği üzere bankalar yasal olarak belirli oranlarda dosya masrafı alabiliyor. Ancak, dosya masrafı müşterilerden çok fazla şikâyet alan konuların başından gelmesinden dolayı bazı bankalar bunun önüne geçebilmek için dosya masrafız kredi ürünleri çıkartıyor. Dosya masrafsız kredinin avantajlı olup olmadığını daha iyi anlamak için dosya masrafının yasal olarak ne kadar alınabildiğine ve aynı bankanın dosya masraflı ve masrafsız ihtiyaç kredisi karılaştırmasını yapalım:


En Uygun İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları:

*Tablodaki faiz oranları 20 bankanın "en uygun" kredi teklifine göre günlük olarak güncelleniyor. Ayrıca tüm bankaların faizlerine ulaşmak için ihtiyaç kredisi sayfamızı ziyaret edin.


Masrafsız Kredi Veren Bankalar

Banka Adı
Tahsis Ücreti*
Sigorta
CEPTETEB
Yok Var
Enpara
Yok Var
Halk Bankası
Yok Var
QNB Finanbank
Yok Var
Ziraat  Bankası
Yok Var
Aktif Bank
Binde 5 Yok
Akbank
Binde 5
Var
Garanti Bankası Binde 5
Var
ING
Binde 5 Var
Odeabank
Binde 5
Var
Türkiye İş Bankası
Binde 5
Var
Türkiye Finans
Binde 5
Var
VakıfBank 
Binde 5
Var
Yapı Kredi
Binde 5 Var

Yukarıdaki tablo, bankaların kendi internet siteleri üzerinden beyan ettikleri bilgilere göre düzenlendi. Yani dönemsel kampanyalarıyla şubeleri üzerinden başvuru yapılması durumda farklı kredi seçenekleri sunulabilir. Ayrıca kredi kullanacak kişinin geliri, yaşı, çalıştığı kurum dahi kredi seçeneklerini etkileyebilir. Ayrıca tablomuzda belirttiğimiz bankaların güncel faiz oranlarına ulaşmak için ihtiyaç kredisi sayfamızı ziyaret edin.  

*Tahsis ücreti kullanılan kredinin binde 5'ini geçemez. Bu konuda daha detaylı bilgiye ulaşmak istiyorsanız dosya masrafı hesaplama sayfamızı ziyaret edin.

Kolay Onaylanan Kredi Kartları:

Enpara.com Kredi Kartı

Enpara.com

Kredi Kartı

Yıllık Ücret

Ücretsiz

4.6

Ömür boyu aidat almayan kredi kartı!

Ömür boyu aidat almayan kredi kartı! Dijital platformlarda yaptığınız harcamaların %50’si bizden!

Akbank Kredi Kartı

Akbank

Axess

Yıllık Ücret

Ücretsiz

4.5

İlk Yıl kart aidatı yok!

Axess’e ilk kez başvuranlara özel %0 faizli 10.000 TL Taksitli Avans imkanı!

QNB Finansbank Kredi Kartı

QNB Finansbank

CardFinans GO

Yıllık Ücret

Ücretsiz

4.6

Dijitalin Aidat Ödetmeyen Kartı CardFinans GO

Ömür boyu kredi kartı ücreti yok!

Masraflı ve Masrafsız Kredi Karşılaştırması

Aynı bankanın masraflı ve masrafsız ürünlerini kıyasladığımız zaman aşağıda yer alan tablo oluşmaktadır:

Kredi Türü Kredi Tutarı
Faiz oranı
Tahsis Ücreti Sigorta
Aylık Taksit
Toplam Ödeme
Masraflı
10.000 TL
1,20%
50 TL 150 TL** 358 TL*
12.885 TL
Masrafsız
10.000 TL
1,30%
0 TL Yok 365 TL 13.145 TL

*Net 10.000 TL kredi çekilebilmesi için aylık taksit tutarlarının içeresine dosya masrafı da dâhil edilerek hesaplama yapılmıştır.

** Hayat sigortası ortalama 30 yaş için 3 yıl olarak ortalama bir hesaplama ile yapılmıştır.

Tabloda da görüldüğü üzere iki ürün arasında toplam geri ödemede 260 TL bir fark mevcut. Sigorta ve tahsis ücreti ise toplamda 200 TL yapıyor ve bu süreç boyunca sigorta güvencesi alınmış oluyor. Ancak masraflı kredi de sigorta ve tahsis ücreti olan 200 TL peşin ödenirken, masrafsız kredi de 260 TL fark aylık 7 TL olarak ödeniyor. 

Öte yandan bankaların hangisinin kredi teklifinin daha uygun olduğunun karşılaştırması, aslında faiz oranı veya dosya masrafı üzerinden tam olarak yapılamaz. Çünkü bu veriler yanıltıcı olabilir. Asıl karşılaştırma bankaların yasal olarak kredi tekliflerinde vermek zorunda oldukları ve tüm masraf kalemleri hesaplanarak oluşturulan "maliyet oranı" üzerinden yapılmalı. Bu konuda daha detaylı bilgi almak için maliyet oranı sayfamızı ziyaret edin. 

Dosya Masrafı Nedir?

Dosya masrafı, Finansal Tüketicilerden Alınacak Ücretlere İlişkin Yönetmelik ile düzenlenmektedir. Yönetmelikte kredilerden alınabilecek olan dosya masrafları şu şekilde tanımlanmaktadır: “Kredi tahsis ücreti, kullandırılan kredi anaparasının binde beşini geçemez. Kurul, gerekli gördüğü hallerde bu sınırı artırmaya ve azaltmaya yetkilidir.” Şeklinde tanımlanmaktadır. Yönetmeliğin ilgili maddesinin devamında ise: “Taşınır ve taşınmazlara ilişkin rehin, ipotek ve ekspertiz işlemlerinde yalnızca üçüncü kişilere ödenen ücretler alınabilir.” şeklinde tanımlanmaktadır.

İlgili kanun maddelerini özetlersek, çekilen krediden dolayı en fazla alınabilecek dosya masrafı (kredi tahsis ücreti), çekilen kredinin binde 5’ini geçemiyor. Yani 10 bin TL'lik bir kredi de dosya masrafı 50 TL alınabiliyor. Ancak, üçüncü kişi ve kurumlara ödenen:

  • Ekspertiz ücreti,
  • İpotek ücreti,
  • Sigorta ücretleri,

Ayrıca dosya masrafı iadesi hakkında bilgi almak istiyorsanız kredi dosya masrafı iadesi yazımızı inceleyin. 

Dosya Masrafsız İhtiyaç Kredisi

Bankaların son dönemde kullanmış oldukları bir ihtiyaç kredisi ürünüdür. Temel olarak kredi faiz dışında bankaya herhangi bir ödeme yapılmayan ihtiyaç kredisi türüne masrafsız ihtiyaç kredisi denir. Masrafsız kredi birçok bankada mevcut olmakla birlikte, bazı bankalar almadıkları bu masrafları faiz oranlarını da yansıtabilmekte. Bunun için bankaların faiz oranlarını karşılaştırmakta her zaman fayda var. 

Benzer Yazılar

Esnek veya Balon Ödeme Planı Nedir?Devlet Destekli Konut HesabıGayrimenkul Sertifikası

İhtiyaç Kredisi Hesaplama Araçları

Kredili Mevduat Hesabı KMH HesaplamaEmekli Kredisi HesaplamaKıdem ve İhbar Tazminatı Hesaplama 2023Bedelli Askerlik Ücreti Hesaplama 2023

“Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com‘a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orijinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür.”

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Adres: İçerenköy Mah., Değirmen Yolu Cad. Nuh Plaza 37/2 34752 Ataşehir/İstanbul
MERSİS Numarası: 0577050290800014
Tel: 0(216) 570-0707 E-posta: bilgi@hesapkurdu.com

Hesapkurdu logo

Copyright © 2021 - Konut Kredisi Com Tr Dan. A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.