Kredi Kullanırken Sık Yapılan 10 Hata

Güncelleme: 24.01.2023
Yayımlama: 09.08.2016
Paylaş
İçindekiler

Bazen ihtiyaç kredisi kullanmak o an için bir kurtarıcı gibi görünebilir. Elinize geçecek parayı nereye kullanacağınızı veya ne kadar alacağınızı düşünerek mutlu olabilirsiniz. Acil nakit ihtiyaçlarınız için ihtiyaç kredisi, her zaman iyi bir kurtarıcı olabilir ama yanlış zamanlarda ve biçimlerde kullanılan bu seçenek sizi zor duruma da düşürebilir.

Bu yüzden, tüm potansiyel ve mevcut bireysel kredi kullanıcıları için, aşağıdaki durumlarda kredi kullanmak olumsuzluklara yol açabiliyor. Bu durumların ne olduğuna isterseniz bir bakalım: 

1 - Uzun Vadede Ödeme Seçenekleri Tercih Etmek

Bireysel krediler, acil ihtiyaçlarımızı karşılamak için ilk aklımıza gelen yollardandır. Bu yola başvurarak ihtiyaç kredisi kullandığınızda ise kısa vadeleri tercih etmenizi öneririz. Neden mi kısa vade? Çünkü vade ne kadar uzarsa geri ödeyeceğiniz miktar da o kadar büyüyecektir. Bu yüzden olabildiğince kısa vadeli kredi kullanmayı tercih edin.

2 - İhtiyacınızdan Fazla Miktarda Kredi Çekmek

İhtiyacınızdan fazla miktarda kredi çekmek de yanlış bir davranıştır. Unutmamak gerekir ki ne kadar kredi alırsanız, bu oranda üzerine faiz konularak size geri dönecektir. İhtiyacınızdan daha fazla miktarda kredi almak, sizi doğrudan bir borç tuzağına sürükleyebilir. Ayrıca gelirinize göre ne kadar kredi çekebileceğinizi ne kadar kredi çekebilirim hesaplama aracımız üzerinden öğrenebilirsiniz.

3 - Birden Fazla Bireysel Kredi Almak

Bankalardan uygunluk alamadığınız için, ihtiyacınız olan miktarın tamamını çekemediğiniz durumlar olabilir. Dolayısıyla, bu durumda birden fazla ihtiyaç kredisi başvurusunda bulunmayı düşünebilirsiniz. Ancak, ne kadar cezbedici olsa da bunu yapmamak için kendinizi durdurmanız gerekir. Çok sayıda kredi almak sizin borç yığını altında boğulmanıza neden olabilir. İhtiyacınız olan miktarın eksik kaldığı durumlarda sorunu aile veya arkadaşlarınızdan ödünç alarak çözmeyi denemeniz, daha akılcı bir yol olacaktır.

4 - Birden Çok Bankaya Aynı Anda Başvuru Yapmak

Evet, acilen paraya ihtiyacınız var ve tüm alternatifleri deneyerek hemen krediyi kullanmak istiyorsunuz. Bu durumda aktif hesabınızın olduğu bankayı öncelikli olarak değerlendirmeniz, sizin için kolaylık olacaktır. Birden fazla bankaya aynı anda başvuru yapmanız durumunda, bankalar durumu şüpheli işlem olarak görerek size kredi vermeyi reddedebilir. Bankalardan aldığınız her ret yanıtı da kredi notunuzun düşmesine sebep olacaktır. Ayrıca birden çok bankaya başvurmanızdaki amaç fiyat karşılaştırması yapmaksa, bunu kredi karşılaştırma sitelerinden başvuru yapmadan da aslında kolaylıkla yapabilirsiniz.

5 - Karşılaştırma Yapmadan Kredi Kullanmak

Günümüzde çeşitli bankaların kredi teklifleri karşılaştırabileceğiniz web siteleri mevcut. Komşunuz önerdi diye bir bankaya gidip kredi kullanma devri, aslında biraz eskide kaldı. Sizin için önemli olan faiz oranı, masraflar, çekebileceğiniz miktar gibi kriterleri online karşılaştırma sitelerinden karşılaştırarak değerlendirebilir ve böylece başvurunuzu gerçekten size en uygun olan bankaya yapabilirsiniz.

İhtiyaç kredisi faiz oranlarını anında karşılaştırmak için ihtiyaç kredisi faiz oranları sayfamızı ziyaret edin.

6 - Kredi Evraklarını Kontrol Etmeden İmzalamak

Bankadaki görevliler genellikle stresinizi azaltmak için kredi belgelerini kendileri doldurup sizden imzalamanızı isterler. İmzalanan evraklardaki bilgilerin daha sonra düzeltilmesi de pek mümkün değildir. Bunun için evraklara imza atmadan önce dikkatlice okumak en mantıklı yoldur. Unutmayın ki imzaladığınız evraklarda ödeme planınızdan, ödenecek miktara kadar birçok önemli ayrıntı bulunur.

7 - Eğlence Amaçlı Kredi Kullanmak

Alışveriş yapmak ya da tatile gitmek gibi eğlence amaçlı harcamalarınız için ihtiyaç kredisi kullanmak çok da mantıklı bir fikir olmayabilir. İhtiyaç kredisi yaygın olarak, geçerli acil finansal durumlar için tavsiye edilir.

8 - Kredi ile İlgili Belgeleri Kaybetmek

Kredi belgelerinizi saklamanız önemlidir. Eğer kredi konusunda bankanızla aranızda bir anlaşmazlık varsa, bu belgeler ile istediğiniz noktaları kontrol edip gerekli şeyleri öğrenebilirsiniz. Ayrıca, belgelerinizi alırken kontrol etmeniz de önemli bir konu. Küçük yazım hatalarının veya farklı hataların daha sonra size büyük sorunlar olarak dönebileceğini unutmayın.

9 - Spekülatif Durumlar İçin İhtiyaç Kredisi Kullanmak

Borsa veya diğer spekülatif yatırım faaliyetlerde, eğer tablolar iyi giderse nasılsa kredimi kolayca kapatıp ilerlerim diyerek ihtiyaç kredisi almayı düşünebilirsiniz. Ama olumsuz bir tablo ortaya çıkıp paranızı kaybettiğinizde havaya giden paranızın yanında bir de borç ödemek zorunda kalacağınızı unutmayın.

10 - Masrafları Kontrol Etmeden Kredi Kullanmak

Bankalar kampanya bazlı masrafsız kredi seçeneği sunabiliyor. Bu durumda dikkat etmeniz gereken masrafsız sunulan kredinin faiz oranı olmalıdır. Çünkü genellikle bu tarz masrafsız kredi kampanyalarında faiz oranı yüksek oluyor. Bankalar bazı kredi kampanyalarında ise faizsiz ya da düşük faizli ihtiyaç kredisi seçeneği sunabiliyor. Bu tip kredilerde de genellikle istenen masraf miktarı fazla oluyor. Yani, kredi masraf ve faiz oranlarını iyi karşılaştırmanız zarara uğramamanız için önemlidir. 


Yasal olarak çekeceğiniz kredi tutarına göre ne kadar dosya masrafı ödeyeceğinizi dosya masrafı hesaplama aracımız üzerinden öğrenebilirsiniz.


Ayrıca bu karşılaştırmayı yasal olarak bankaların vermek zorunda oldukları tüm masraflar ile faiz oranları dâhil edilerek hesaplanan, maliyet oranı üzerinden yapmanızı da özellikle tavsiye ederiz.

“Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com‘a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orijinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür.”

Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Yazara Soru Sor
Hesapkurdu Yorumlar

Yorumlar (0)

Çıkış
Gönder
Hesapkurdu logo

Copyright © 2023 BHL Turkey Teknoloji A.Ş.
Tüm Hakları Saklıdır.
Sigorta aracısı Koalay.com, Hesapkurdu.com iştirakidir.
Merdivenköy Mah. Bora Sok. Nidakule
Göztepe Blok No:1-3 İç Kap No:58/61
Kadıköy/İSTANBUL
MERSİS Numarası: 0577050290800014
0(216) 570 0707 bilgi@hesapkurdu.com

Sosyal Medyadan Bizi Takip Edebilirsiniz

FacebookMediumTwitter InstagramLinkedInYoutube

Hesapkurdu.com anlaşmalı olduğu bankalarla “Destek Hizmet Kuruluşu” olarak çalışmaktadır. Sunulan destek hizmeti BDDK’nın 05.11.2011 tarihli yönetmeliğine göre denetlenmektedir.