İhtiyaç Kredisi Çekmeden Önce Yapılması Gereken Hesaplamalar

Güncelleme: 08.04.2021 Yayımlama: 30.09.2015 | Okuma Süresi: 3 dk.

İhtiyaç kredisi, kısa vadeli ve düşük tutarlı nakit ihtiyaçlarımızı karşılamak için kullandığımız bir kredi türü. Aynı zamanda kredi türleri içerisinde (İhtiyaç, Konut, Taşıt, Ticari) en yüksek batık oranı da ihtiyaç kredisinde. Bu durumun birçok nedeni olmakla birlikte en büyük nedenlerinden biri kendimize uygun ihtiyaç kredisi ürününü seçmiyor oluşumuz.

Aslında kredi taleplerinde bankalar çeşitli analizler ile kişilerin gelirlerine ve profillerine en uygun tutar ve vade seçeneklerini sunmaya çalışıyorlar. Ancak ülkemizde kayıt dışı gelirin fazla olması ve banka sistemlerinin kredi talebinde bulunan kişilerin durumunu iyi analiz edemiyor olmalarından dolayı, ihtiyaç kredilerinin geri ödemesinde çeşitli sıkıntılar yaşanabiliyor.

Bankaların kredi talep eden kişilerin durumlarını iyi analiz edememelerinin yanında, biz de kendi ödeme düzenimizi nasıl ayarlamamız gerektiğini çoğu zaman bilmiyoruz. Bununla birlikte, diğer kredi türlerinin aksine ihtiyaç kredisi çeşitlerinin  çoğunda  teminat gösterilmiyor olması, batık oranlarının bu kadar yüksek seyretmesine sebeptir.

Ödemelerde zorluk yaşamamak için ihtiyaç kredisi çekmeden önce hangi hesaplamaları yapmamız gerektiğine bir bakalım:


Kolay Onaylanan Kredi Kartları:

Enpara.com Kredi Kartı
Ödül Para/Puan 100 TL
Yıllık Ücret Ücretsiz
Akbank Axess
Ödül Para/Puan 21600 TL
Yıllık Ücret Ücretsiz
QNB Finansbank CardFinans GO
Ödül Para/Puan 600 TL
Yıllık Ücret Ücretsiz

Tüm Kredi Kartları


* Tüm kredi kartlarını görmek ve karşılaştırmak için kredi kartı başvurusu sayfamızı ziyaret edin. Ayrıca tablo internet sitemiz üzerinden başvuruda bulunan kullanıcıların onaylanma verilerine göre oluşturuldu. 


1-Aylık ne kadar kredi ödeyebileceğimizi hesaplayalım

Aylık ne kadar kredi taksiti ödeneceği ihtiyaç kredisi çekmeden önce belirlenmesi gereken en önemli kriterdir. Ülkemizdeki bankalar, bazı istisnalar hariç toplam aylık kredi ödemelerinin aylık gelirimizin %50’sini geçmemesini istiyor. Dünyada büyük finans şirketleri tarafından kabul edilen oranlama ise aylık gelirin %40’dır. Bu oranın belirlenmesinin nedeni, kredi ödemleri haricinde kalan gelirin temel ihtiyaçlarımızı karşılayabilecek seviyede olması gerekliliğidir. Ancak ülkemizde kayıt dışı gelirin çok olmasından dolayı bazen bankalar bu oranı esnetebiliyor. Bundan dolayı size tavsiyemiz, bankalar  size aylık ödemesi yüksek kredi verseler dahi, aylık düzenli gelirinizin en fazla %40’na kadar kredi kullanmanızdır. Örneğin, aylık 2.000 TL geliri olan bir kişi en fazla aylık 800 TL kredi ödemelidir.

Kredi taksit tutarı hesaplama için aylık taksit tutarı hesaplama sayfamızı ziyaret edin.

2-Kredi vadesi seçimini doğru yapalım

Kredi kullanan her kişi doğal olarak kredisini en kısa sürede bitirmek ister. Ancak çoğumuzun atladığı, aylık ödenecek kredi miktarı arttıkça temel ve sosyal ihtiyaçlarımıza ayırdığımız bütçenin azalacak olmasıdır.

En doğru vade belirleme yöntemi, aylık olarak temel ve sosyal ihtiyaçlarımıza ne kadar bütçe ayırdığımızı hesaplayıp, geriye kalan tutarı göz önüne alarak kredi vadesini belirlememizdir. Eğer aylık kredi ödemelerinde zorlanma ihtimalimiz olduğunu düşünüyorsak, kesinlikle vadeyi uzatmalıyız. Öte yandan ihtiyaç kredilerinde çekilecek en uzun vadenin 36 ay olduğu da unutulmamalıyız.

İstediğiniz tutar ve vadeye göre kredi hesaplama işleminizi, aracımızdan yapabilirsiniz.


En Uygun İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları:

20.000 TL 12 Ay Vade

Toplam Maliyet 22.633 TL
Faiz Oranı %1,63
Aylık Taksit 1.886 TL
Toplam Maliyet 22.921 TL
Faiz Oranı %1,74
Aylık Taksit 1.901 TL
Toplam Maliyet 22.750 TL
Faiz Oranı %1,64
Aylık Taksit 1.887 TL

Tüm İhtiyaç Kredisi Faizlerini Listele

*Tablodaki faiz oranları 20 bankanın "en uygun" kredi teklifine göre günlük olarak güncelleniyor. Ayrıca tüm bankaların faizlerine ulaşmak için ihtiyaç kredisi sayfamızı ziyaret edin.


3-Çekebileceğimiz en yüksek kredi tutarını hesaplayalım

Hesapladığımız aylık kredi tutarı ve vadenin çarpımına, tahmini toplam faiz ödemesini de ekleyerek ne kadar kredi çekebileceğinizi hesaplayabilirsiniz. Ancak ben öderim diyerek ihtiyacımızdan daha fazla bir kredi çekmek yanlış bir davranıştır. Bankadan alınacak her ek tutar aylık ve toplam ödemelerimize ek yük getirecektir. Öte yandan ihtiyacımızdan az kredi almamız, ileride tekrar kredi çekmemize ve iki krediyi birden ödememize sebep olabilir. En doğru yöntem ihtiyacımız olan tutarı baştan net olarak belirleyip, buna göre kredi çekmektir.

İhtiyaç kredisi çeşitleri hakkında detaylı bilgi için ihtiyaç kredisi çeşitleri sayfamızı ziyaret edin. 

4-Kredi süreci boyunca çıkabilecek masrafları hesaplayalım

Kredi süresi boyunca çıkabilecek masrafların hesaplanması, bahsettiğimiz hesaplamalar arasında en zor olanıdır. Masrafları daha kolay hesaplamak için tahmin edilebilen ve tahmin edilemeyen masraflar olarak ikiye ayıralım. Tahmin edilemeyen masraflar doğal olarak hesaplanamaz, ancak bu durumlar için ek bir bütçe ayırabiliriz. Tahmin edilebilen tatil, evlilik, eğitim vb. masraflar ise kredi çekilirken hesaba katılmalı ve aylık kredi ödemelerimizi buna göre hesaplamalıyız.

Bu tarz masrafları hesaplanmadan aylık ödemelerimizi planlamamız durumunda, kredinin geç ödenmesine hatta batık krediye dönüşmesine dahi sebep olabiliriz.

Bahsettiğimiz durumlardan da anlaşıldığı gibi kredi kullanacak bir kişi kendi ödeme şartlarını kendisi ayarlamalıdır.


Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Hesapkurdu
Toplam Maliyet 1.029 TL
Toplam Faiz %1,47
Aylık Taksit 1.029 TL
Deneyiminizi daha iyi hale getirmek için çerezler kullanıyoruz. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Detaylı Bilgi
Kabul Et