Nakit Avans Kredi Kartı Limitini Etkiler mi?

Güncelleme: 10.10.2023
Yayımlama: 13.12.2022
Paylaş
İçindekiler

Evet, nakit avans kredi kartı limitini etkiler. Yani aslında kredi kartı üzerinden taksitli alışveriş yapmak ile nakit avans kullanmak arasında bir fark yoktur. Kredi kartı limitinin bir bölümü taksitli alışveriş yapmak yerine bankanın tanımladığı limit sınırları içerisinde acil nakit ihtiyacı için nakit olarak kullanılmış olur.

Nakit Avans Çekince Kredi Kartı Limiti Düşer mi?

Evet, nakit avans olarak çekilen miktar kişinin kredi kartı limitinden düşer.

Kolay Onaylanan Kredi Kartları

Nakit Avans İçin Kredi Kartı Limiti Arttırılabilir mi?

Kredi kartı limiti ilk kez kredi kartı kullananlar için aylık gelirinin 2 katı, 1 yılı geçtikten sonra 4 katı olabilir. Eğer kredi notu yeterli ve kredi kartı limiti bu oranın altında ise limit arttırımı için bankaya başvuruda bulunulabilir.

Nakit Avans Kredi Notunu Düşürür mü?

Nakit avans geri ödemesi düzenli olarak yapılmadığı takdirde, tıpkı kredi kartı borcunun ödenmemesi durumunda kredi notunun düşmesi gibi düşürebilir.

Düşük kredi notu, kredi kartı kullanımını etkilediği gibi nakit avans kullanımını da etkileyebilmektedir. Bunun sebebi kredi kartından nakit olarak çekiliyor olsa da nakit avans da kredi kartı gibi bir kredidir.

Nakit Avans Nedir?

Nakit avans, kredi kartından herhangi bir başvuru süreci ile uğraşmak zorunda kalmadan, belge toplamadan nakit para çekilebilmesini sağlayan bir uygulamadır. Acil nakit ihtiyaçlarında kurtarıcıdır. Çekilebilecek nakit avans limiti banka tarafından belirlenir.

Taksitli Nakit Avans Nedir?

Nakit avansın yanı sıra taksitli nakit avans seçeneği de bankalar tarafından sunulur. Kredi kartından nakit avansta olduğu gibi belge ve başvuru gerekmeksizin nakit para çekilir. Nakit avanstan farkı çekilen paranın vadelenebilir olmasıdır.

Taksitli nakit avansta çekilen nakit 12 aya kadar taksitlendirilir. Banka kartları ve kredi kartları yönetmeliğince vade üst sınırı 12 ay olarak belirlenmiştir. Çekilebilecek taksitli nakit avans limiti banka tarafından belirlenir. Genellikle nakit avanstan daha yüksek limite sahip olur.

Nakit Avans Limiti

Nakit avans limiti, kredi kartı limitine, banka kampanyalarına ve bankaya göre değişkenlik gösterir. Genellikle kredi kartı limitinin %25’i civarındadır. Kredi kartı taksitli nakit avans hesaplama aracı için sayfamızı ziyaret edin.

Kaynak:

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu 11.01.2019-8198 Sayılı Kredi Kartı Sınırları ve Yasakları Kararı

“Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com‘a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orijinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür.”

Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Yazara Soru Sor
Hesapkurdu Yorumlar

Yorumlar (0)

Çıkış
Gönder
Hesapkurdu logo

Copyright © 2023 BHL Turkey Teknoloji A.Ş.
Tüm Hakları Saklıdır.
Sigorta aracısı Koalay.com, Hesapkurdu.com iştirakidir.
Merdivenköy Mah. Bora Sok. Nidakule
Göztepe Blok No:1-3 İç Kap No:58/61
Kadıköy/İSTANBUL
MERSİS Numarası: 0577050290800014
0(216) 570 0707 bilgi@hesapkurdu.com

Sosyal Medyadan Bizi Takip Edebilirsiniz

FacebookMediumTwitter InstagramLinkedInYoutube

Hesapkurdu.com anlaşmalı olduğu bankalarla “Destek Hizmet Kuruluşu” olarak çalışmaktadır. Sunulan destek hizmeti BDDK’nın 05.11.2011 tarihli yönetmeliğine göre denetlenmektedir.