Kredi Kartı Güvenlik Kodu (CVV, CVC) Nedir?

Güncelleme: 11.10.2022 Yayımlama: 13.12.2021 | Okuma Süresi: 3 dk.

CVV veya CVC nedir?

Türkçe karşılığı kart doğrulama kodu ya da kart doğrulama değeri olan CVC (Card Verification Code) ve CVV (Card Validation Value), kart şifresi girmeden yapılan uzaktan satışlarda güvenli alışveriş amacıyla kullanılan, kartın arkasında yer alan 3 haneli bir doğrulama kodudur. 

CVV ile CVC Farkı Nedir?

CVV ve CVC aynı anlama gelir, bu kod kart şirketlerince farklı şekilde adlandırılmıştır. 

 • MasterCard: CVC (Card Validation Code)
 • Visa: CVV (Card Validation Value)
 • American Express: CID (Card Identification Number) 

Kredi kartı üzerindeki diğer rakamların anlamlarını öğrenmek için kredi kartı üzerindeki numaralar ve anlamları sayfamızı inceleyin.

Kredi Kartı Güvenlik Kodu (CVV, CVC) Nedir?
Kredi Kartı Güvenlik Kodu (CVV, CVC) Nedir?

Kredi Kartı Güvenlik Kodu Nerede Yazar?

Kredi kartı güvenlik kodu, genellikle kartın arka yüzünde, imza bölümünde ya da imza bölümünün üst kısmında yer alır. Burada yazan kod 3 haneden daha uzunsa, son üç rakam kredi kartı güvenlik kodu olarak kullanılır. 

Mastercard - Visa:

CVV Kodu

American Express:

CID Kodu

American Express kredi kartlarında ise kartın ön yüzünde, kredi kartı numarasının üst kısmında yazan dört haneli kod, kredi kartı güvenlik kodudur. 

CVV Kodunun 1. ve 2. Karakteri Nedir?

CVV kodunda 1. ve 2. karakter, 3 haneli olan kodun ilk ve ikinci hanesinden bahsedilir. Örnek olarak 567 olan CVV kodunun il ve ikincisi olan 5 ve 6 numaralarından bahsedilmektedir.

Bir internet sitesinin güvenirliği nasıl anlaşılır öğrenmek için internet sitesinin güvenilirliği nasıl anlaşılır sayfamızı inceleyin. 


Kolay Onaylanan Kredi Kartları

Enpara.com Kredi Kartı
Ödül Para/Puan 100 TL
Yıllık Ücret Ücretsiz
Akbank Axess
Ödül Para/Puan 1800 TL
Yıllık Ücret Ücretsiz
DenizBank Bonus Gold
Ödül Para/Puan 5000 TL
Yıllık Ücret 255 TL

Tüm Kredi Kartları


* Tüm kredi kartlarını görmek ve karşılaştırmak için kredi kartı başvurusu sayfamızı ziyaret edin. Ayrıca tablo internet sitemiz üzerinden başvuruda bulunan kullanıcıların onaylanma verilerine göre oluşturuldu. 


CVV Kodu Neden Kullanılır?

Genellikle online alışverişlerde ödeme ekranında karışımıza çıkan CVV kodu, telefon ve mail order gibi ödeme yöntemlerinde de kullanılır. POS cihazı ile yapılan fiziki alışverişlerde ve ATM’den yapılan işlemlerde gerekli değildir. CVV kodu, kredi kartı ile yapılan işlemlerde dolandırıcılığın önüne geçmek için kullanılan bir güvenlik prosedürüdür. 

Kredi kartınızı internet alışverişine nasıl açılacağını öğrenmek için kredi kartını internet alışverişine açma , kapatma işleminin nasıl yapılacağını öğrenmek için kredi kartı online alışverişe nasıl kapatılır sayfamızı ziyaret edin.

CVV Kodu ile İlgili Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • CVV kodunun kopyalanması ya da çalınması halinde kredi kartı, limiti dolana kadar kullanılabilir. Böyle bir durumda acilen bankanın müşteri hizmetleri ile iletişime geçilerek kartın kullanıma kapatılması gerekir. 
 • CVV kodu, yalnızca uzaktan alışverişlerde istenir. Bunun dışında kredi kartı güvenlik kodunu, son kullanma tarihini ve şifrenizi banka personeli dahil hiç kimseyle paylaşmayın.

Kredi Kartı ile Güvenli Alışveriş

İnternetten yapılan alışverişlerde dikkat edilmesi gerekenler:

 • Alışveriş yapılan, kart bilgilerinin girildiği internet sitesinin güvenli olduğundan emin olun.
 • Güvenilir web sitelerinde, adres çubuğunun sol bölümünde bir kilit işareti vardır, bu işaretin olmadığı siteler şüpheli olabilir.
 • Yine adres çubuğunda yazan web sitesi adresinin https ile başlayıp başlamadığını kontrol edin. Adres, yalnızca http ile başlıyorsa web sitesi güvenilir olmayabilir.
 • Alışveriş yapılan web sitesinin 3D güvenlik sisteminin mevcut olup olmadığını web sitesinde yer alan ödeme seçenekleri menüsünden kontrol edin.
 • Şifresiz ve herkesin kullanımına açık ağlardan internete bağlandığınızda kart bilgilerinizi girmeyin, internetten alışveriş yapmayın.
 • CVV kodu, kredi kartı son kullanma tarihi ve şifrenizi isteyen kısa mesaj ya da e-postalara yanıt vermeyin. Bankalar ya da resmî kurumlar, hiçbir sebeple SMS, e-posta veya telefon yoluyla kart bilgilerinizi talep etmez.

Bir alışveriş sitesinin güvenli olup olmadığını daha detaylı bilmek için alışveriş sitesinin güvenli olduğu nasıl anlaşılır sayfamızı ziyaret edin.

Kaynak:


Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Hesapkurdu
Toplam Maliyet 1.029 TL
Toplam Faiz %1,47
Aylık Taksit 1.029 TL
Deneyiminizi daha iyi hale getirmek için çerezler kullanıyoruz. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Detaylı Bilgi
Kabul Et