Kredi Kartı Ekstresi Aileme Gidiyor Ne Yapmalıyım?

Güncelleme: 29.11.2022 Yayımlama: 30.09.2016 | Okuma Süresi: 2 dk.

Kredi kartları günümüzde sıkça kullanılan, fakat sadece doğru kullanıldığında yüksek fayda sağlayan ödeme aracıdır. Kredi kartları yanlış kullanıldığında, kart sahibini çok büyük sıkıntılara sokabilir. Artık öğrenciler tarafından bile sıklıkla kullanılan bu kredi kartlarını kullanmadan önce bazı durumlara dikkat edilmesi gerekir.


Kolay Onaylanan Kredi Kartları:

Enpara.com Kredi Kartı
Ödül Para/Puan 100 TL
Yıllık Ücret Ücretsiz
Akbank Axess
Ödül Para/Puan 100 TL
Yıllık Ücret Ücretsiz
DenizBank Bonus Gold
Ödül Para/Puan 5000 TL
Yıllık Ücret 255 TL

Tüm Kredi Kartları


* Tüm kredi kartlarını görmek ve karşılaştırmak için kredi kartı sayfamızı ziyaret edin. Ayrıca tablo internet sitemiz üzerinden başvuruda bulunan kullanıcıların onaylanma verilerine göre oluşturuldu. 


Kredi Kartı Kullanırken Dikkat Edilmesi Gereken Durumlar

  • Öncelikle kredi kartının limiti, gelir düzeyi dikkate alınarak belirlenmelidir. Aksi takdirde çok büyük kayıplar meydana gelebilir.
  • Kart başvuru formunu doldurmadan önce, sözleşmenin tamamını okumalısınız. Sözleşmenin tamamı okunduktan sonra, sözleşmenin tüm maddeleri sizin için de net ise sözleşme imzalanmalıdır.
  • Kredi kartı şifresinden sadece kullanan kişi sorumludur. Şifre, banka çalışanları dahil kimse tarafından bilinmemelidir.
  • Kredi kartı alındığında hesap kesim tarihi ve son ödeme tarihi kontrol edilmelidir. Eğer tarihler sizin için uygun değilse değiştirerek, maaşınıza göre yeniden düzenlenmelidir. 
  • İnternet'te kredi kartı kullanırken, alışverişlerinizi mutlaka güvenli olduğunu düşündüğünüz ortamda yapmalısınız.
  • Kart sliplerinizi, hesap ekstresi gelinceye kadar atılmamalıdır. Hesap ekstresi ve slipleri karşılaştırılmalı ve fazla yapılmış ya da size ait olmayan bir işlem varsa en fazla 7 gün içinde bankaya bildirilmelidir.
  • Kredi kartı borçları zamanında ödenmelidir; eğer gecikme olursa borçların üstüne binen sonrasında ödemeler bir hayli zorlaşır.

Artık öğrenciler bile birden çok kredi kartı kullanmaktadır. Ancak kredi kartı alınırken, iletişim bilgileri kısmına aile bilgileri verildiği için kart ekstreleri aileye gönderilmektedir. Peki, bu sorunu çözmek için neler yapılabilir?

Kendi İletişim Bilgilerinizi Verin

Kredi kartı başvurusu yaparken banka tarafından bazı bilgiler istenir. Bu bilgilerden bir tanesi de kart ekstresinin gönderileceği, bir ev/iş yeri adresi veya e-mail adresi yani genel olarak iletişim bilgileridir. Eğer ekstrenizin ailenize gitmesini istemiyorsanız, yapılacak şeylerden bir tanesi bu iletişim bilgilerine kart ekstrenizin ulaşmasını istediğiniz yerin bilgilerini vermek veya sadece sanal ekstre talebinde bulunmak olacaktır.

Paranızı yanlış hesaba yatırmanız durumunda yapmanız gerekenler hakkında daha detaylı bilgi almak istiyorsanız yanlış hesaba para yatırma  yazımıza göz atabilirsiniz.

Ödemede Gecikme Olursa Aileye Ulaşacağı Unutulmamalıdır

Eğer iletişim bilgilerine mecburiyetten dolayı veya bazı özel sebeplerden dolayı aile bilgileri verildiyse yapılan harcamalara dikkat edilmelidir. Çünkü bu bilgiler aileye ulaşacaktır. Ödemelerde de gecikme yapılmamalıdır eğer gecikme olursa ailenin haberi olabilir ve bazı sorunlar ortaya çıkabilir.


Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Hesapkurdu
Toplam Maliyet 1.029 TL
Toplam Faiz %1,47
Aylık Taksit 1.029 TL
Deneyiminizi daha iyi hale getirmek için çerezler kullanıyoruz. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Detaylı Bilgi
Kabul Et