HesapKurdu logo

Kredi Kartı Ekstresi Aileme Gidiyor Ne Yapmalıyım?

Güncelleme: 08.02.2023
Yayımlama: 30.09.2016
Paylaş
İçindekiler

Kredi kartları günümüzde sıkça kullanılan, fakat sadece doğru kullanıldığında yüksek fayda sağlayan ödeme aracıdır. Kredi kartları yanlış kullanıldığında, kart sahibini çok büyük sıkıntılara sokabilir. Artık öğrenciler tarafından bile sıklıkla kullanılan bu kredi kartlarını kullanmadan önce bazı durumlara dikkat edilmesi gerekir.

Kolay Onaylanan Kredi Kartları

Kredi Kartı Kullanırken Dikkat Edilmesi Gereken Durumlar

  • Öncelikle kredi kartının limiti, gelir düzeyi dikkate alınarak belirlenmelidir. Aksi takdirde çok büyük kayıplar meydana gelebilir.
  • Kart başvuru formunu doldurmadan önce, sözleşmenin tamamını okumalısınız. Sözleşmenin tamamı okunduktan sonra, sözleşmenin tüm maddeleri sizin için de net ise sözleşme imzalanmalıdır.
  • Kredi kartı şifresinden sadece kullanan kişi sorumludur. Şifre, banka çalışanları dahil kimse tarafından bilinmemelidir.
  • Kredi kartı alındığında hesap kesim tarihi ve son ödeme tarihi kontrol edilmelidir. Eğer tarihler sizin için uygun değilse değiştirerek, maaşınıza göre yeniden düzenlenmelidir. 
  • İnternet'te kredi kartı kullanırken, alışverişlerinizi mutlaka güvenli olduğunu düşündüğünüz ortamda yapmalısınız.
  • Kart sliplerinizi, hesap ekstresi gelinceye kadar atılmamalıdır. Hesap ekstresi ve slipleri karşılaştırılmalı ve fazla yapılmış ya da size ait olmayan bir işlem varsa en fazla 7 gün içinde bankaya bildirilmelidir.
  • Kredi kartı borçları zamanında ödenmelidir; eğer gecikme olursa borçların üstüne binen sonrasında ödemeler bir hayli zorlaşır.

Artık öğrenciler bile birden çok kredi kartı kullanmaktadır. Ancak kredi kartı alınırken, iletişim bilgileri kısmına aile bilgileri verildiği için kart ekstreleri aileye gönderilmektedir. Peki, bu sorunu çözmek için neler yapılabilir?

Kendi İletişim Bilgilerinizi Verin

Kredi kartı başvurusu yaparken banka tarafından bazı bilgiler istenir. Bu bilgilerden bir tanesi de kart ekstresinin gönderileceği, bir ev/iş yeri adresi veya e-mail adresi yani genel olarak iletişim bilgileridir. Eğer ekstrenizin ailenize gitmesini istemiyorsanız, yapılacak şeylerden bir tanesi bu iletişim bilgilerine kart ekstrenizin ulaşmasını istediğiniz yerin bilgilerini vermek veya sadece sanal ekstre talebinde bulunmak olacaktır.

Paranızı yanlış hesaba yatırmanız durumunda yapmanız gerekenler hakkında daha detaylı bilgi almak istiyorsanız yanlış hesaba para yatırma  yazımıza göz atabilirsiniz.

Ödemede Gecikme Olursa Aileye Ulaşacağı Unutulmamalıdır

Eğer iletişim bilgilerine mecburiyetten dolayı veya bazı özel sebeplerden dolayı aile bilgileri verildiyse yapılan harcamalara dikkat edilmelidir. Çünkü bu bilgiler aileye ulaşacaktır. Ödemelerde de gecikme yapılmamalıdır eğer gecikme olursa ailenin haberi olabilir ve bazı sorunlar ortaya çıkabilir.

“Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com‘a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orijinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür.”

Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Yazara Soru Sor
Hesapkurdu logo

Copyright © 2023 BHL Turkey Teknoloji A.Ş.
Tüm Hakları Saklıdır.
Sigorta aracısı Koalay.com, Hesapkurdu.com iştirakidir.
Merdivenköy Mah. Bora Sok. Nidakule
Göztepe Blok No:1-3 İç Kap No:58/61
Kadıköy/İSTANBUL
MERSİS Numarası: 0577050290800014
0(216) 570 0707 bilgi@hesapkurdu.com

Sosyal Medyadan Bizi Takip Edebilirsiniz

FacebookMediumTwitter InstagramLinkedInYoutube

Hesapkurdu.com anlaşmalı olduğu bankalarla “Destek Hizmet Kuruluşu” olarak çalışmaktadır. Sunulan destek hizmeti BDDK’nın 05.11.2011 tarihli yönetmeliğine göre denetlenmektedir.