Kredi kartı tekliflerine göz atmak ister misiniz?

Kredi Kartı Asgari Ödeme Tutarı Ödendiğinde Faiz İşlemesi

27.01.2016 Güncelleme: 30.03.2017
Kredi Kartı Asgari Ödeme Tutarı Ödendiğinde Faiz İşlemesi?

Kredi kartı harcama payı, ülkemizdeki toplam harcamaların neredeyse yarısına ulaşmış durumdadır. İlerleyen zamanlarda bu oranın çok daha fazla olacağını öngörmek ise artık hiç de zor değil. Kullanım ve kullanım potansiyelinin bu kadar yüksek olması ile birlikte ise bankalar kredi kartlarını bir yerde kredi ürünü olarak görmeye ve buna göre işlemlerde bulunmaya başladı. Bu süreçte bankaların uygulamalarının müşteri mağduriyetine neden olmasından dolayı, Banka Kartları ve Kredi Kartları Kanunu çıkartılarak, kredi kartı uygulamaları yasal zemine ve düzene oturması sağlandı. 

Yasal Olarak Kredi Kartlarına Uygulanacak Olan Faiz Oranları

Kredi kartlarına uygulanacak olan faiz oranı ilgili kanunda şu ifade ile yer almaktadır: “Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, azami akdi ve gecikme faiz oranlarını tespit etmeye yetkilidir ve belirlediği bu oranları 3 ayda bir açıklar.” İlgili kanun maddesinde anlaşılacağı üzerine kredi kartlarına, akdi ve gecikme olmak üzere iki tip faiz oranı uygulanmaktadır.

Kredi kartlarında iki tip faizin olmasının nedeni, kredi kartı asgari ödeme tutarına gecikme faiz, asgari ödeme dışında kalan dönem ödemesine ise akdi faiz oranının uygulanmasından kaynaklanmaktadır.


Kredi kartı gecikme faizinizi Kredi Kartı Gecikme Faizi Hesaplama aracımız ile anında hesaplayabilirsiniz.


Asgari Ödeme Tutarına Uygulanacak Olan Faiz Oranı

2015 yılının tamamında ve 2016 son çeyreğinde uygulanacak gecikme faiz oranı Merkez Bankası tarafından aylık %2,52 olarak belirlenmiştir. Bu faiz oranı sadece kredi kartı dönem borcunun asgari ödeme tutarına uygulanabiliyor. Diğer tüm işlemlerde en yüksek faiz oranı olarak, akdi faiz uygulanıyor. Ayrıca kredi asgari ödeme tutarınızı hesaplamak için Kredi Kartı Asgari Ödeme Tutarı Hesaplama aracımıza bakabilirsiniz.

Kredi Kartı Borcu Asgari Ödemede Faiz Nasıl Uygulanır?

Akdi faiz oranı, basit anlamda piyasada uygulanan en yüksek faiz oranıdır. Kredi kartları için yukarıda belirttiğimiz kanun maddesi gereğince, 3 ayda bir Merkez Bankası tarafından belirleniyor. 2015 yılının tamamında ve 2016 yılının son çeyreğinde, aylık %2,02 olarak belirlenmiştir. Yani kredi kartı asgari ödeme tutarı dışında kalan kısım, nakit çekim, alışveriş vb. işlemlerde alınabilecek en yüksek faiz oranı aylık %2,02’dir

Öte yandan hesaplanan faiz oranı üzerinden % 15 Kaynak Kullanımı Destekleme Fonu (KKDF) ve %5 Banka Sigorta Muamele Vergisi (BSMV) vergileri, yani toplam %20 vergi alınmaktadır.

Kredi Kartı Faizi Örnek Hesaplama:

Kredi kartı ödenme borcunuzun 2.000 TL olduğunu ve asgari ödeme tutarının da 600 TL oluğunu varsayalım. Dönem borcunun sadece asgari ödeme tutarının ödemesi durumunda: 

Kalan Dönem Borcu: 2.000 TL - 600 TL = 1.400 TL

Önümüzdeki Dönem Ödenecek Olan Faiz: 1.400 TL*%2,02 = 28,28 TL

Faiz Oranı Üzerinden Ödenecek Vergiler 28,28 TL*%20 = 5,65 TL

Toplam Ödeme = 28,28 TL+5,65 TL = 33,93 TL (Bu tutar bir sonraki dönem borcunuza eklenir.)

(Bu hesaplamayı güncel oranlar üzerinden Gecikme Faizi Hesaplama aracımız yardımı ile yapabilirsiniz.)

Kredi Kartlarında Faiz Üzerine Faiz Uygulanmaz

İlgili kanunda kredi kartı faiz alımı ile ilgili şu şekilde bir ifade yer almaktadır: “…Temerrüt hali de dahil olmak üzere, kart uygulamasından doğan borçlarda bileşik faiz uygulanmaz.” Kanun da belirtilen “birleşik faiz uygulanamaz” ifadesi, faiz üzerinden faiz alınamaz anlamına gelmektedir. Örneğin, 1.050 TL gelen kredi kartı dönem borcunuzun 50 TL’si faiz ise bu dönem gecikmeden veya asgari ödemeden dolayı uygulanacak olan faiz oranı sadece anaparası olan 1.000 TL üzerine uygulanabilir anlamına gelmektedir. Bu kural takip (temerrüt) durumlarında da geçerlidir. 

Kredi kartı başvurusu yapmak için sayfamızı ziyaret edin»

"Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com'a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orjinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür."