HesapKurdu logo

Akdi Faiz Nedir?

Güncelleme: 16.08.2023
Yayımlama: 16.08.2023
Paylaş
İçindekiler

Akdi Faiz Nedir?

Akdi faiz, kredi kartlarının asgari tutar dışında kalan tutarına uygulanan faize verilen isimdir. Örneğin 2023 yılı ağustos ayında aylık borcun asgari tutarı için %1,40 faiz alınırken asgariden fazla olan kısım için %1,70 tutarında gecikme faizi alınır.


Kredi kartı faizleri hakkında daha detaylı bilgi almak ve hesaplamak için kredi kartı gecikme faizi hesaplama sayfamızı ziyaret edin.


Akdi Faiz Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Akdi faiz hesaplaması Merkez Bankası tarafından açıklanan oranlara göre hesaplanır. Normal kredi kartı faizlerinin yanı sıra asgari tutarın dışında kalan bölüme TCMB tarafından belirlenen faiz oranının uygulanması işlemidir. Akdi faiz hesaplaması için kredi kartında kalan borç tutarının bilinmesi gerekir. Ayrıca hesaplama yapabilmek için söz konusu ay için açıklanan akdi faiz oranı bilgisine sahip olunması gerekir.

Kredi Kartı Gecikme Faizi Hesapla

Akdi Faiz Ne Zaman Başlar?

Bankalar tarafından akdi faizin uygulanması için banka tarafından belirtilen son ödeme tarihine kadar dönem borcunun asgarisinin ödenmesi gerekir. Son ödeme tarihi geçtikten sonra kalan dönem borcuna ise akdi faiz uygulanır.

Kolay Onaylanan Kredi Kartları

Akdi Faiz Nasıl Belirlenir?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'na göre akdi faiz; "Türk lirası cinsinden kredi kartı işlemlerinde (nakit çekim veya kullanım işlemleri hariç) uygulanacak aylık azami akdi faiz oranı, aylık referans orana 55 baz puan eklenerek belirlenir.

Kredi Kartı Hesaplama Araçları

“Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com‘a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orijinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür.”

Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Yazara Soru Sor
Hesapkurdu logo

Copyright © 2023 BHL Turkey Teknoloji A.Ş.
Tüm Hakları Saklıdır.
Sigorta aracısı Koalay.com, Hesapkurdu.com iştirakidir.
Merdivenköy Mah. Bora Sok. Nidakule
Göztepe Blok No:1-3 İç Kap No:58/61
Kadıköy/İSTANBUL
MERSİS Numarası: 0577050290800014
0(216) 570 0707 bilgi@hesapkurdu.com

Sosyal Medyadan Bizi Takip Edebilirsiniz

FacebookMediumTwitter InstagramLinkedInYoutube

Hesapkurdu.com anlaşmalı olduğu bankalarla “Destek Hizmet Kuruluşu” olarak çalışmaktadır. Sunulan destek hizmeti BDDK’nın 05.11.2011 tarihli yönetmeliğine göre denetlenmektedir.