Ev Değeri Neye Göre Belirlenir?

Yayımlama: 02.11.2016 Güncelleme: 26.02.2020
Ev Değeri Neye Göre Belirlenir?

Ekspertiz raporu, satın alınacak gayrimenkulün yaş, konum, metrekare gibi özelliklerine göre değerinin belirlendiği rapordur. Kısaca, gayrimenkulün piyasa değeridir. Bu değer biçme işlemini yapan lisanslı gayrimenkul değerleme uzmanlarına, "konut eksperi" denir. Bu işlem, bağımsız kuruluşlar tarafından yapılmalıdır. Bankalar yasa gereği tarafsız gayrimenkul değerleme şirketleriyle anlaşır ve bu hizmeti satın alır. Eksperlerin banka elemanı olmadığını ve lisanslarının olması gerektiğini bilmekte fayda var. 

Konut kredisi kullanarak, gayrimenkul sahibi olmak için öncelikle kredi almak istediğiniz bankaya başvuru yapmanız gerekir. Kredi başvurunuza onay verilmeden önce, bankanın belirlemiş olduğu kriterlere ne kadar uygun olduğunuz göz önünde bulundurulur. Ekspertiz raporu, bu etkenler içinde önemli bir rol oynar. 

Bazı istisnai durumlar haricinde bankalar, belirlenen bu değerin %80’ine kadar kredi verir. Bu yüzden ekspertiz raporu bu sürecin en önemli yapı taşlarından biridir diyebiliriz. Ayrıca bu konuda daha detaylı bilgi ve hesaplama yapmak için konut kredisi peşinat hesaplama aracımıza bakabilirsiniz.

Gayrimenkulü Değerleme Kriterleri

Ekspertiz raporunun ne demek olduğundan ve öneminden bahsettik. Peki, eksperler gayrimenkulün değerini neye göre belirler? Bu sorunun cevabını vermeye çalışalım.

Bir gayrimenkulün değeri belirlenirken dikkat edilmesi gereken etkenler; arsa değeri, yapım maliyeti, kiraya verilmesi halinde getirisi, aynı konumdaki konutların satış fiyatları olarak sıralanabilir. 

Hangi gayrimenkul için kredi kullanabileceğiniz hakkında detaylı bilgi sahibi olmak için, hangi gayrimenkuller için konut kredisi kullanılabilir yazımıza göz atabilirsiniz.

Eksperler değerleme yaparken, binanın inşaat malzemesinden bulunduğu konuma kadar birçok kriteri göz önünde bulundurur. Değerleme işlemi tahmine dayalıdır ve bu işlem için birçok yöntem vardır. Ancak uluslararası 3 temel değerleme esası bulunur diyebiliriz. Bunlar emsal karşılaştırma yaklaşımı, gelir indirgeme yaklaşımı ve maliyet yaklaşımıdır. 


Enflasyon oranlarına göre 15 yıllık konut artışınızı hesaplama için konut değer artışı hesaplama aracımıza bakabilirsiniz.


1) Emsal Karşılaştırma Yaklaşımı

Benzer konutların piyasa değerleri dikkate alınarak değer takdirine dayanır. Eksper, benzer gayrimenkullerin konum, konfor, yaş gibi kriterlere göre emsalleriyle kıyaslayarak uyarlama yapar.

2) Gelir İndirgeme Yaklaşımı

Gayrimenkul için ödenen miktarın, kira geliri ve masraf durumu dikkate alınarak ne kadar sürede geri döneceğini hesaplamaya dayalıdır. Türkiye genelinde ev değerleri, aylık kira bedelinin ortalama 214 ay ile çarpılmasıyla hesaplanırken, İstanbul için bu 212 aydır.

100.000 TL 120 ay vade için en uygun konut kredisi faiz oranları:

Toplam Maliyet 195.005 TL
Faiz Oranı %1,25
Aylık Taksit 1.613 TL
Toplam Maliyet 195.058 TL
Faiz Oranı %1,25
Aylık Taksit 1.613 TL
Toplam Maliyet 203.282 TL
Faiz Oranı %1,34
Aylık Taksit 1.680 TL

Tüm Konut Kredisi Faizlerini Listele

20 bankanın konut kredisi faiz karşılaştırması yapmak için konut kredisi faiz oranları sayfamızı ziyaret edin.

3) Maliyet Yaklaşımı

Mülkün aynısının veya aynı yararda başka bir mülkün inşaat maliyeti göz önünde bulundurulur. Bu yöntem genellikle yeni binalarda ve benzerine sık rastlanmayan binalarda geçerlidir.

Konut kredisi başvuruları bazı sebepler ile iptal edilebilir. Peki konut kredisi başvurunuzun ne gibi sebeplerle ertelendiğini biliyor musunuz? Bu konuda daha detaylı bilgi sahibi olmak istiyorsanız, konut kredisi başvurunuz neden reddedildi yazımızı okuyabilirsiniz.

Gayrimenkul Değerlemede Kullanılan Diğer Özellikler

Temel değerleme esasları dışında, gayrimenkul değerlemede kullanılan özellikleri sıralayacak olursak:

  • İnşaat durumu (evin yüzde kaçının tam olduğu)
  • Gayrimenkulün metrekaresi, yaşı
  • Gayrimenkulün bulunduğu konum (il, ilçe, semt vs. )
  • Gayrimenkulün inşaat kalitesi (kullanılan malzemeler, işçilik)
  • Gayrimenkulün çevre özellikleri (yakın olan önemli merkezler, ulaşım kolaylığı )
  • Gayrimenkulün kaçıncı deprem kuşağında yer aldığı ve binanın dayanıklılığı
  • Teknik özellikler (su, elektrik, doğalgaz, telefon gibi altyapı durumları, ısıtma sistemi, güvenlik durumu vs. )

Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Hesapkurdu
Toplam Maliyet 1.029 TL
Toplam Faiz %1,47
Aylık Taksit 1.029 TL

Konut Kredisi Faiz Alarmı

E-mail adresinizi girin, isteğinize göre günlük veya haftalık olarak en uygun konut kredisi faiz oranları cebinize gelsin!

Devam ederek üyelik sözleşmesini ve aydınlatma metnini okuyup kabul ettiğinizi onaylıyorsunuz.

Deneyiminizi daha iyi hale getirmek için çerezler kullanıyoruz. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Detaylı Bilgi
Kabul Et