Kira Öder Gibi Ev Sahibi Olma Hesaplama

Güncelleme: 30.12.2020 Yayımlama: 18.05.2016
Hesapkurdu

Hesaplama aracımız ile mevcut kiranız veya ödeyebileceğiniz taksit tutarınıza göre yıllık %8 veya sizin öngörmüş olduğunuz yıllık artış oranı ile ne kadar kredi çekebileceğinizi hesaplayabilirsiniz.

Bugünkü Kiramla Ne Kadar Ev Alabilirim?

Aslında hesaplama aracımız ile tam olarak hesaplama istediğimizde, bugünkü kira bütçeniz ile ne kadar ev alabileceğinizdir. Aracımızda bir artış oranı kullanmamanızın nedeni ise kira giderinizin her yıl en iyi ihtimalle enflasyon oranlarında artacağı gerçeği ile kira için ayıracağınız bütçeniz yıllar göre artış gösterecek olmasıdır. 

Bu artış oranı sayesinde, gelecek yıllara göre ödeyebileceğiniz kira tutarlarınız ile ne kadarlık bir ev alabileceğinizi kolay bir şeklide hesaplayabilir ve ev alma kararlarınız buna göre verebilirsiniz.

En Uygun Konut Kredisi Faiz Oranları:

150.000 TL 120 Ay Vade

Toplam Maliyet 406.449 TL
Faiz Oranı %2,05
Aylık Taksit 3.370 TL
Toplam Maliyet 298.507 TL
Faiz Oranı %1,29
Aylık Taksit 2.464 TL
Toplam Maliyet 298.922 TL
Faiz Oranı %1,29
Aylık Taksit 2.464 TL

Tüm Konut Kredisi Faizlerini Listele

Kira Öder Gibi Konut Kredisi Hesaplaması Nasıl Yapılıyor?

Girmiş olduğunuz ödeyebileceğiniz taksit tutarı ve yıllık artış oranınız ile hesaplama işlemi sırasından hesapkurdu.com üzerinden çekilen en uygun konut kredisi faiz oranı ile aracımız, hesaplama işleminizi anında yapmaktadır. Bu sayede kira artış oranınız ve güncel faiz oranı ile kendinize bir artan ödemeli konut kredisi planı oluşturmuş olursunuz.

Yıllık Kira Artış Oranı Nasıl Belirlenir? 

Yasal olarak kira sözleşmesi yenilemelerinde zam oranı enflasyona göre yapılmalıdır. Geleceğe yönelik olarak bir enflasyon hesaplaması yapılmasından dolayı, aslında kullanılacak olan oran her zaman tahmini olacaktır. Ancak 2011 ila 2017 yılları arasında gerçekleşen enflasyon TÜFE ortalaması olan %8’i (tam olarak gerçekleşen %7,85) artış oranı olarak kabul etmek, sonuçta gerçekleşen bir enflasyon ortalaması olduğu için akla daha yatkın gelmektedir. Ama sizin yine de kira artış oranınız ile ilgili farklı tahminleriniz veya yıllık ödemenizin artması istediğiniz bir oran varsa, bu oranı girerek kendinize ait bir artan ödemeli konut kredisi planı da oluşturabilirsiniz.

2017%11,14
2016%7,78
2015%7,67
2014%8,85
2013%7,49
2012%8,89
2011%6,47
Ortalama%7,85

* Tablo aralık ayı baz alınarak TÜFE'nin 12 aylık ortalamalara göre değişim oranlarına göre oluşturuldu.

Oluşturmuş Olduğunuz Artan Ödemeli Planı Bankaya Sunmalısınız

Öncelikle ülkemizdeki neredeyse tüm bankalar hesaplama aracımız ile oluşturduğunuz ödeme planına benzer planlar oluşturmaktadır. Ancak, artan ödemeli konut kredisi planları özel olarak oluşturulan planlar olduğu için, başvuru yapılacak olan bankaya özel olarak artan ödemeli bir plan istediğinizi belirtmeniz gerekmektedir. Bu planı oluşturmak için bankaya kredi başlangıç tutarı ile artış oranlarını belirtmeniz çoğunlukla yeterli olacaktır. Ancak siz yine de sıkıntı çekmemek için hesaplama aracımız üzerinden oluşturduğunuz, ödeme planınızın dökümünü alabilirsiniz.

Artan Ödemeli Konut Kredisinin Toplam Geri Ödemesi Daha Fazla Olur

Artan ödemeli konut kredilerinde ödemeler ufak tutarlardan başlayarak yükseldiği için, anapara ödemesi başlangıç daha az olmasından dolayı toplam faiz ödemesi, sabit ödemeli konut kredisi planına göre daha fazla olmaktadır. Ama başlangıç kredi ödemelerinin düşük olmasının özellikle maddi imkânları ilk yıllarda çok fazla kısıtlamamasının da ayrıcalıkları göz önünde bulundurularak, artan veya sabit ödemeli konut kredisi planına karar verilmelidir.

Örnek Kira Öder Gibi Konut Kredisi Hesaplama

Aylık Kira Tutarı
Artış Oranı
5. Yıl Aylık Kredi Tutarı
10. Yıl Aylık Kredi Tutarı
1.000 TL
%8
1.409 TL
2.070 TL
1.500 TL
%8
2.113 TL
3.105 TL
2.000 TL
%8
2.817 TL
4.140 TL


"Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com'a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orjinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür."


Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.


Makaleyi faydalı buldunuz mu?

1,8 Puan - 22 Kullanıcı
Deneyiminizi daha iyi hale getirmek için çerezler kullanıyoruz. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Detaylı Bilgi Close Policy
Kabul Et Close Policy