Kira Öder Gibi Konut Kredisi Hesaplama

18.05.2016 Güncelleme: 24.01.2017
Lütfen alanları doldurunuz
Mevcut Aylık Kira Tutarı  
Kira Yerine Ödeyebileceğiniz En Yüksek Taksit  
Taksitte Yıllık Artış Oranı (%)

Taksitleriniz seneden seneye kira gibi artar. 2005 ve 2015 yılları arasında ortalama kira artış oranı yaklaşık %8. Farklı bir artış oranı öngörüyorsanız değiştirebilirsiniz.

Satın Alabileceğiniz Ev Değeri  

Kredi tutarına %25 peşinat eklenerek hesaplanmıştır.

Alabileceğiniz Konut Kredisi  

Güncel en iyi faiz oranı ile 10 yıl vadede çekebileceğiniz toplam kredi tutarı.

Biriktirmeniz Gereken Peşinat

Belirtilen değerde evi satın alabilmeniz için konut kredisi haricinde %25 peşinatınız olmalıdır.

Faiz Oranı (%)

Hesapkurdu üzerinden 20 bankanın sunmakta olduğu en iyi oranlar karşılaştırılarak belirlenmiş faiz oranıdır.

Hemen Başvur »

Hesaplama aracımız ile mevcut kiranız veya ödeyebileceğiniz taksit tutarınıza göre yıllık %8 veya sizin öngörmüş olduğunuz yıllık artış oranı ile ne kadar kredi çekebileceğinizi hesaplayabilirsiniz.

Bugünkü Kiramla Ne Kadar Ev Alabilirim?

Aslında hesaplama aracımız ile tam olarak hesaplama istediğimizde, bugünkü kira bütçeniz ile ne kadar ev alabileceğinizdir. Aracımızda bir artış oranı kullanmamanızın nedeni ise kira giderinizin her yıl en iyi ihtimalle enflasyon oranlarında artacağı gerçeği ile kira için ayıracağınız bütçeniz yıllar göre artış gösterecek olmasıdır. 

Bu artış oranı sayesinde, gelecek yıllara göre ödeyebileceğiniz kira tutarlarınız ile ne kadarlık bir ev alabileceğinizi kolay bir şeklide hesaplayabilir ve ev alma kararlarınız buna göre verebilirsiniz.

Kira artışı hesaplama aracımıza ulaşmak için tıkla »  

Kira Öder Gibi Konut Kredisi Hesaplaması Nasıl Yapılıyor?

Girmiş olduğunuz ödeyebileceğiniz taksit tutarı ve yıllık artış oranınız ile hesaplama işlemi sırasından hesapkurdu.com üzerinden çekilen en uygun konut kredisi faiz oranı ile aracımız, hesaplama işleminizi anında yapmaktadır. Bu sayede kira artış oranınız ve güncel faiz oranı ile kendinize bir artan ödemeli konut kredisi planı oluşturmuş olursunuz.

Yıllık Kira Artış Oranı Nasıl Belirlenir? 

Yasal olarak kira sözleşmesi yenilemelerinde zam oranı enflasyona göre yapılmalıdır. Geleceğe yönelik olarak bir enflasyon hesaplaması yapılmasından dolayı, aslında kullanılacak olan oran her zaman tahmini olacaktır. Ancak 2005 – 2015 yılları arasında gerçekleşen enflasyon ortalaması olan %8’i artış oranı olarak kabul etmek, sonuçta gerçekleşen bir enflasyon ortalaması olduğu için akla daha yatkın gelmektedir. Ama sizin yine de kira artış oranınız ile ilgili farklı tahminleriniz veya yıllık ödemenizin artması istediğiniz bir oran varsa, bu oranı girerek kendinize ait bir artan ödemeli konut kredisi planı da oluşturabilirsiniz.

Kira Öder Gibi Konut Kredisi Hesaplama

Oluşturmuş Olduğunuz Artan Ödemeli Planı Bankaya Sunmalısınız

Öncelikle ülkemizdeki neredeyse tüm bankalar hesaplama aracımız ile oluşturduğunuz ödeme planına benzer planlar oluşturmaktadır. Ancak, artan ödemeli konut kredisi planları özel olarak oluşturulan planlar olduğu için, başvuru yapılacak olan bankaya özel olarak artan ödemeli bir plan istediğinizi belirtmeniz gerekmektedir. Bu planı oluşturmak için bankaya kredi başlangıç tutarı ile artış oranlarını belirtmeniz çoğunlukla yeterli olacaktır. Ancak siz yine de sıkıntı çekmemek için hesaplama aracımız üzerinden oluşturduğunuz, ödeme planınızın dökümünü alabilirsiniz.

Artan Ödemeli Konut Kredisinin Toplam Geri Ödemesi Daha Fazla Olur

Artan ödemeli konut kredilerinde ödemeler ufak tutarlardan başlayarak yükseldiği için, anapara ödemesi başlangıç daha az olmasından dolayı toplam faiz ödemesi, sabit ödemeli konut kredisi planına göre daha fazla olmaktadır. Ama başlangıç kredi ödemelerinin düşük olmasının özellikle maddi imkânları ilk yıllarda çok fazla kısıtlamamasının da ayrıcalıkları göz önünde bulundurularak, artan veya sabit ödemeli konut kredisi planına karar verilmelidir.

Örnek Kira Öder Gibi Konut Kredisi Hesaplama

Aylık Kira Tutarı
Artış Oranı
5. Yıl Aylık Kredi Tutarı
10. Yıl Aylık Kredi Tutarı
1.000 TL
%8
1.409 TL
2.070 TL
1.500 TL
%8
2.113 TL
3.105 TL
2.000 TL
%8
2.817 TL
4.140 TL


"Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com'a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orjinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür."

"Hata Bildir veya Yorum Yap"

Tüm Bankaların Kredi Teklifleri Bir Arada

Kredi Tutarı

Vade

Ev Arama Durumu

Tüm Bankaların Kredi Teklifleri Bir Arada

Kredi Tutarı

Vade

İhtiyaç Sebebi

En çok harcama yaptığınız kategoriyi seçin