Benzinli mi Dizel mi?

Yayımlama: 23.05.2018 Güncelleme: 05.08.2020

Araç alacakken ve araba karşılaştırması yapılırken dikkat edilen noktalardan en önemlileri yakıt tüketimi ve aracın fiyatı oluyor. Yakıt tüketimi denince ise akla ilk gelen “Benzinli mi, yoksa dizel mi?” sorusu. Aslına bakılırsa ikisinden birinin diğerine göre belirgin bir üstünlüğü bulunmuyor. 

Ancak benzinle çalışan araçlarla dizel yakıtla çalışan araçların birbirine karşı belli açılardan avantajları ve dezavantajları bulunuyor. 


Benzinli AvantajlarıDizel AvantajlarıBenzinli DezavantajlarıDizel Dezavantajları
Düşük fiyatEkonomik yakıt tüketimiDaha çok yakıt tüketimiYüksek alış fiyatı
Daha sessiz motorDüşük litre fyatıYüksek litre fiyatıDaha sesli motor
Daha düşük servis ve bakım ücretiAvantajlı ikinci el satış piyasası
Daha yüksek servis ve bakım ücreti
Yüksek performansÇevre dostu motor
LPG ile uyumsuz
LPG ile uyumlu


Kilometre (km) başına yakıt harcamanız ve alacağınız yakıtla gidilebileceğiniz mesafeyi hesaplamak için Yakıt Tüketimi Hesaplama sayfamızı ziyaret edin. LPG'li araçlarda kasko sigortası işlemleri hakkında merak edilenleri LPG'li araçlarda kasko sigortası sayfamızdan edinin.

Dizel Araçların Avantajları Nelerdir?

 • Dizel araçlar daha tasarruflu yakıt alma avantajı sunuyor.
 • Dizel motorla çalışan araçlar, üretim yapılarından dolayı daha güçlü torka sahiptir.
 • Güçlü tork yapısı, SUV gibi büyük araçlarda ve yük taşırken avantaj sağlar.
 • Dizel motorların özellikle iş makineleri, çekiciler gibi ağır işler için üretildiği biliniyor.
Trafik Sigortası Fiyatları Kasko Sigortası Fiyatları

Dizel Araçların Dezavantajları Nelerdir?

 • Dizel araçlar, benzinli olan araçlara göre daha pahalıdır. 
 • Motor gücü, benzinle çalışan bir araca göre daha düşük olabilir. Bu nedenle düşük hız ve düşük performans ile beklentileri karşılamayabilir. 
 • Benzinle çalışan bir araca göre dizel bir aracın motoru çalışma sırasında daha fazla ses çıkarır. (Fakat yeni model dizel motor çeşitlerine sahip araçlarda son teknoloji ile bu sorun büyük ölçüde aşılmış durumda.) 
 • Benzinle çalışan bir motora göre dizel aracın motoru daha sık bakım istiyor. Bundan dolayı dizel motorun bakım masrafı benzinli motora göre biraz daha pahalı olabiliyor. 
 • Gerçek bir çevreciyseniz dizel yakıt kullanan bir araç, benzinli bir araca göre atmosfere daha fazla sera gazı saldığını bilmenizde fayda var. Bu durum çevreye oldukça zara veriyor. Bu konuda son senelerde üretilen araçlarda iyileştirmeler yapıldığı biliniyor.

Benzinli Araçların Avantajları Nelerdir?

 • Benzinli ikinci el ve sıfır kilometre araçlar, dizel olan araçlara göre daha ucuz olabiliyor.
 • Benzinli araçların motor devir gücü daha fazla oluyor.
 • Benzinli araçların motor performansı genel olarak daha iyidir.
 • Benzinli araçlar dizel araçlara göre daha az bakım gerektirir. Bu durum da daha az masraf anlamına geliyor.

Benzinli Araçların Dezavantajları Nelerdir?

 • Dizel-benzin litre fiyatı göz önünde tutulduğunda benzinin fiyatının dizelinkinden daha fazla olduğu görülüyor. 
 • Torku düşük olduğundan yük taşıyan araçlarda olumsuz sonuçlar ortaya çıkabilir. 
 • Benzinli bir aracın satışı dizel aracın ikinci elde satışına göre daha zor olabiliyor.

Dizel Araçlar Daha mı Tasarruflu?

Dizel mi, benzinli mi diye düşünürken pek çok faktörün göz önünde bulundurulması gerekiyor. Temel olarak her iki yakıt tipi de petrol ürünü. Bu yakıtların molekül yapısı, kaynama noktası, üretim tekniği gibi fiziksel farklarından kaynaklı olarak değişik özelliklere ve fiyatlara sahip olduğu biliniyor. Araçlarda yakıt tasarrufu nasıl yapıldığı hakkında detaylı bilgi almak için araçlarda yakıt tasarrufu nasıl yapılır sayfamızı ziyaret edin.

Dizel mi, Benzinli mi Daha Hesaplı?

En çok merak edilen konulardan biri de dizelin daha mı ekonomik olduğu. Ne yazık ki bu sorunun net bir cevabı bulunmuyor. Bu durum, aracınızı kullanım sıklığınıza ve kullanım alanınıza göre değişiklik gösteriyor. Dizel ikinci el aracın veya sıfır kilometre bir aracın kilometre başına tükettiği yakıtın fiyatı, benzinli olan araca göre daha azdır. Benzinli araçlara bakıldığın zaman dizel araçlar %25’e kadar daha az yakıt harcıyor.

Benzinli ikinci el araç ile dizel ikinci el aracın satış fiyatı da farklılık gösteriyor. Özellikle ülkemizde benzin fiyatlarının pahalı olması, dizele olan talebi artırıyor. Bu nedenle genellikle model ya da marka ne olursa olsun dizel araçlar daha yüksek fiyatlı oluyor. Diğer açıdan aracınızı yıllık kullanım miktarınız da bu fiyat farkını kapatabiliyor. Yani dizel aracınızı seneler boyu kullanarak, satın alırken benzinliye göre ödediğiniz miktarın fazlasını da çıkarma imkânı bulabilirsiniz.

Almayı düşündüğünüz araç için ÖTV ve KDV hesaplamanızı ilgili sayfamızdan kolayca gerçekleştirin. 

Dizel mi, Benzinli mi Performans Bakımından Daha İyi?

İlk olarak araçtan nasıl bir performans beklediğinizi düşünmelisiniz. Eğer aracınızla yük taşıyacaksanız tercihinizi torku yüksek dizel bir araçtan yana kullanmalısınız.

40.000 TL 60 ay vade için en uygun taşıt kredisi faiz oranları:

Toplam Maliyet 60.944 TL
Faiz Oranı %1,25
Aylık Taksit 1.016 TL
Toplam Maliyet 61.888 TL
Faiz Oranı %1,30
Aylık Taksit 1.031 TL
Toplam Maliyet 61.888 TL
Faiz Oranı %1,30
Aylık Taksit 1.031 TL

Tüm Taşıt Kredisi Faizlerini Listele

Benzinli mi, Dizel mi Daha Seri?

Sizin açınızdan hız ve motor gücü önem taşıyorsa benzinli araçları seçmelisiniz. Motor bakımına sık olarak gidemeyeceğinizi düşünüyorsanız, yine benzinli bir araç sizin için daha iyi bir tercih olacaktır. Araç küçük, senelik kat edilen yol az ise benzinli almak daha mantıklı bir seçim.

Araca yanlış yakıt doldurulursa ne olur öğrenmek için ilgili sayfamızı ziyaret edin.

Benzinli mi, Dizel mi Daha Uzun Ömürlü?

Her iki motor tipi de dayanıklılık ve kullanım ömrü olarak farklı kriterler üzerinden değerlendirilebilir. Fakat dizel motorlarda periyodik bakım, motorun ömrünün uzaması açısından oldukça önemli… Bunun dışında dizel motorlarda kalitesiz yakıtın kullanılması da motorun ömrünü kısaltırken, benzinli motorun daha uzun ömürlü olmasını sağlıyor. Kısacası dizel motorlar, kalitesiz yakıttan daha olumsuz etkileniyor.

Benzinli mi, Dizel mi Almalı?

Öncelikle, satın alacağınız aracı senede kaç kilometre kullanacağınızı hesaplamalısınız. Eğer aracı çok sık kullanacaksanız, yakıt masrafının düşük olması aracın pahalılığını kapatacağı ve bu durumu amorti edeceği için tercihinizi dizelden yana kullanabilirsiniz. Senede 15 bin kilometrenin üzerinde yol yapıyorsanız, dizel araç sizin açınızdan daha uygun olacaktır. Bunun dışındaki durumlarda ise benzinli arabaları tercih edebilirsiniz.

Trafik ve Kasko Yenileme Alarmı

Trafik ve kasko poliçelerinizin yenilemesi geldiğinde haberdar olmak ve en ucuz sigorta tekliflerini almak için bilgilerinizi girin.

Devam ederek üyelik sözleşmesini ve aydınlatma metnini okuyup kabul ettiğinizi onaylıyorsunuz.


Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Deneyiminizi daha iyi hale getirmek için çerezler kullanıyoruz. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Detaylı Bilgi
Kabul Et