HesapKurdu logo

Benzinli mi, Dizel mi?

Güncelleme: 19.01.2023
Yayımlama: 23.05.2018
Paylaş
İçindekiler

Araç alımında karşılaştırma yapacaksanız dikkat etmeniz gereken en önemli nokta aracın yakıt tüketimi ve fiyatıdır. Yakıt tüketimi denince ise akla ilk gelen benzinli mi, dizel mi araç alınmalıdır. Benzinli veya dizel araçların diğerine göre belirgin bir üstünlüğü yoktur.

Ancak benzinle çalışan araçlarla dizel yakıtla çalışan araçların birbirine karşı belli açılardan avantajları ve dezavantajları bulunuyor. 

Benzinli AvantajlarıDizel AvantajlarıBenzinli DezavantajlarıDizel Dezavantajları
Düşük fiyatEkonomik yakıt tüketimiDaha çok yakıt tüketimiYüksek alış fiyatı
Daha sessiz motorDüşük litre fiyatıYüksek litre fiyatıDaha sesli motor
Daha düşük servis ve bakım ücreti

Daha yüksek servis ve bakım ücreti
Yüksek performans/LPG ile uyum

LPG ile uyumsuz
Daha geniş ikinci el pazarı


Kilometre (km) başına yakıt harcamanız ve alacağınız yakıtla gidilebileceğiniz mesafeyi hesaplamak için yakıt tüketimi hesaplama sayfamızı, güncel akaryakıt fiyatlarına ulaşmak için benzin fiyatları sayfamızı ziyaret edin.

Benzin mi, Dizel mi?
Benzin mi, Dizel mi?

Dizel Araçların Avantajları Nelerdir?

 • Dizel araçlar daha tasarruflu yakıt alabilirsiniz.
 • Dizel motorla çalışan araçlar, üretim yapılarından dolayı daha güçlü torka sahiptir.
 • Güçlü tork yapısı, SUV gibi büyük araçlarda ve yük taşırken avantaj sağlar.
 • Dizel motorların özellikle iş makineleri, çekiciler gibi ağır işler için üretildiği biliniyor.

Trafik Sigortası Fiyatları - 9 Haziran 2023

Ankara Sigorta

İstanbul

3628 TL

Ankara

3490 TL

Diğer iller

3398 TL

Sompo Sigorta

İstanbul

3970 TL

Ankara

3808 TL

Diğer iller

3780 TL

HDI Sigorta

İstanbul

4027 TL

Ankara

3885 TL

Diğer iller

3731 TL

20 sigorta şirketinden 1 dk. içinde trafik sigortası teklifi almak için trafik sigortası, kasko teklifi almak için kasko sigortası sayfamızı ziyaret edin.


 • Dizel araçlar, benzinli olan araçlara göre daha pahalıdır. 
 • Motor gücü, benzinle çalışan bir araca göre daha düşük olabilir. Bu nedenle düşük hız ve düşük performans ile beklentileri karşılamayabilir. 
 • Benzinle çalışan bir araca göre dizel bir aracın motoru çalışma sırasında daha fazla ses çıkarır. (Fakat yeni model dizel motor çeşitlerine sahip araçlarda son teknoloji ile bu sorun büyük ölçüde aşılmış durumda.) 
 • Benzinle çalışan bir motora göre dizel aracın motoru daha sık bakım istiyor. Bundan dolayı dizel motorun bakım masrafı benzinli motora göre biraz daha pahalı olabiliyor. 
 • Gerçek bir çevreciyseniz dizel yakıt kullanan bir araç, benzinli bir araca göre atmosfere daha fazla sera gazı saldığını bilmenizde fayda var. Bu durum çevreye oldukça zara veriyor. Bu konuda son senelerde üretilen araçlarda iyileştirmeler yapıldığı biliniyor.
 • Benzinli Araçların Avantajları Nelerdir?

  • Benzinli ikinci el ve sıfır kilometre araçlar, dizel olan araçlara göre daha ucuz olabiliyor.
  • Benzinli araçların motor devir gücü daha fazla oluyor.
  • Benzinli araçların motor performansı genel olarak daha iyidir.
  • Benzinli araçlar dizel araçlara göre daha az bakım gerektirir. Bu durum da daha az masraf anlamına geliyor.

  Benzinli Araçların Dezavantajları Nelerdir?

  • Dizel-benzin litre fiyatı göz önünde tutulduğunda benzinin fiyatının dizelinkinden daha fazla olduğu görülüyor. 
  • Torku düşük olduğundan yük taşıyan araçlarda olumsuz sonuçlar ortaya çıkabilir. 

  Dizel Araçlar Daha mı Tasarruflu?

  Dizel mi, benzinli mi diye düşünürken pek çok faktörün göz önünde bulundurulması gerekiyor. Temel olarak her iki yakıt tipi de petrol ürünü. Bu yakıtların molekül yapısı, kaynama noktası, üretim tekniği gibi fiziksel farklarından kaynaklı olarak değişik özelliklere ve fiyatlara sahip olduğu biliniyor. Araçlarda yakıt tasarrufu nasıl yapıldığı hakkında detaylı bilgi almak için araçlarda yakıt tasarrufu nasıl yapılır sayfamızı ziyaret edin.

  Dizel mi, Benzinli mi Daha Hesaplı?

  En çok merak edilen konulardan biri de dizelin daha mı ekonomik olduğu. Ne yazık ki bu sorunun net bir cevabı bulunmuyor. Bu durum, aracınızı kullanım sıklığınıza ve kullanım alanınıza göre değişiklik gösteriyor. Dizel ikinci el aracın veya sıfır kilometre bir aracın kilometre başına tükettiği yakıtın fiyatı, benzinli olan araca göre daha azdır. Benzinli araçlara bakıldığın zaman dizel araçlar %25’e kadar daha az yakıt harcıyor.

  Benzinli ikinci el araç ile dizel ikinci el aracın satış fiyatı da farklılık gösteriyor. Özellikle ülkemizde benzin fiyatlarının pahalı olması, dizele olan talebi artırıyor. Bu nedenle genellikle model ya da marka ne olursa olsun dizel araçlar daha yüksek fiyatlı oluyor. Diğer açıdan aracınızı yıllık kullanım miktarınız da bu fiyat farkını kapatabiliyor. Yani dizel aracınızı seneler boyu kullanarak, satın alırken benzinliye göre ödediğiniz miktarın fazlasını da çıkarma imkânı bulabilirsiniz.

  Almayı düşündüğünüz araç için ÖTV ve KDV hesaplamanızı ilgili sayfamızdan kolayca gerçekleştirin. 

  Dizel mi, Benzinli mi Performans Bakımından Daha İyi?

  İlk olarak araçtan nasıl bir performans beklediğinizi düşünmelisiniz. Eğer aracınızla yük taşıyacaksanız tercihinizi torku yüksek dizel bir araçtan yana kullanmalısınız.

  Benzinli mi, Dizel mi Daha Seri?

  Sizin açınızdan hız ve motor gücü önem taşıyorsa benzinli araçları seçmelisiniz. Motor bakımına sık olarak gidemeyeceğinizi düşünüyorsanız, yine benzinli bir araç sizin için daha iyi bir tercih olacaktır. Araç küçük, senelik kat edilen yol az ise benzinli almak daha mantıklı bir seçim.

  Araca yanlış yakıt doldurulursa ne olur öğrenmek için ilgili sayfamızı ziyaret edin. 

  Benzinli mi, Dizel mi Daha Uzun Ömürlü?

  Her iki motor tipi de dayanıklılık ve kullanım ömrü olarak farklı kriterler üzerinden değerlendirilebilir. Fakat dizel motorlarda periyodik bakım, motorun ömrünün uzaması açısından oldukça önemli… Bunun dışında dizel motorlarda kalitesiz yakıtın kullanılması da motorun ömrünü kısaltırken, benzinli motorun daha uzun ömürlü olmasını sağlıyor. Kısacası dizel motorlar, kalitesiz yakıttan daha olumsuz etkileniyor.

  Benzinli mi, Dizel mi Almalı?

  Öncelikle, satın alacağınız aracı senede kaç kilometre kullanacağınızı hesaplamalısınız. Eğer aracı çok sık kullanacaksanız, yakıt masrafının düşük olması aracın pahalılığını kapatacağı ve bu durumu amorti edeceği için tercihinizi dizelden yana kullanabilirsiniz. Senede 15 bin kilometrenin üzerinde yol yapıyorsanız, dizel araç sizin açınızdan daha uygun olacaktır. Bunun dışındaki durumlarda ise benzinli arabaları tercih edebilirsiniz.

  “Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com‘a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orijinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür.”

  Yazar Hakkında

  Hesapkurdu Finans Danışmanları

  Hesapkurdu Finans Danışmanları

  Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

  Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

  Yazara Soru Sor
  Hesapkurdu logo

  Copyright © 2023 BHL Turkey Teknoloji A.Ş.
  Tüm Hakları Saklıdır.
  Sigorta aracısı Koalay.com, Hesapkurdu.com iştirakidir.
  Merdivenköy Mah. Bora Sok. Nidakule
  Göztepe Blok No:1-3 İç Kap No:58/61
  Kadıköy/İSTANBUL
  MERSİS Numarası: 0577050290800014
  0(216) 570 0707 bilgi@hesapkurdu.com

  Sosyal Medyadan Bizi Takip Edebilirsiniz

  FacebookMediumTwitter InstagramLinkedInYoutube

  Hesapkurdu.com anlaşmalı olduğu bankalarla “Destek Hizmet Kuruluşu” olarak çalışmaktadır. Sunulan destek hizmeti BDDK’nın 05.11.2011 tarihli yönetmeliğine göre denetlenmektedir.