Cep Telefonu Garantisi

Güncelleme: 09.08.2022 Yayımlama: 18.02.2019 | Okuma Süresi: 4 dk.

6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun gereğince bazı ürünler garanti belgesi ile satılmak zorundadır. Bu ürünlerin içinde hayatımızın her anında kullandığımız telefonlar da vardır.

Garantili olarak satın alınan telefonların bozulması durumunda ilk olarak yapılması gereken satın alınan yerle iletişime geçmek olacaktır. Telefonun bozulması kullanıcı hatasından veya firma kaynaklı bir sorundan dolayı olduğu anlaşıldığında telefon hakkında işlemler yapılacak veya iadesi, değişimi gerçekleşecektir. 

Kredi ile cep telefonu almak istiyorsanız telefon kredisi sayfamızı, taksitle cep telefonu almak için taksitle cep telefonu nasıl alınır sayfamızı inceleyin.

En Uygun İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları:

20.000 TL 12 Ay Vade

Toplam Maliyet 22.633 TL
Faiz Oranı %1,63
Aylık Taksit 1.886 TL
Toplam Maliyet 22.921 TL
Faiz Oranı %1,74
Aylık Taksit 1.901 TL
Toplam Maliyet 22.750 TL
Faiz Oranı %1,64
Aylık Taksit 1.887 TL

Tüm İhtiyaç Kredisi Faizlerini Listele

*Tüm bankaların kredi faiz oranlarını ve en uygun ihtiyaç kredisi tekliflerini incelemek için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Telefon Garanti Süresi

Garanti belgesi, satıcılar tarafından tüketiciye verilmesi gereken zorunlu belgelerdir. Garanti belgesi bulunan telefonların arızalanması durumunda hukuki olarak bir hak iddia edebilir. Bu nedenle tüketiciler mal satın alırken garanti belgesini satıcıdan talep etmeli ve kaşelenerek imzalatmalıdır.  

Yeni bir telefon satın aldığınızda garanti süresi, ürünün faturası ile birlikte teslim alındığı tarihten itibaren iki yıldır (24 ay). 

Eğer satın alınan telefon ayıplı mal olursa, değişim istediğiniz telefonun garanti süresi, değişim yaptığınız telefonun kalan garanti süresi kadar olacaktır.  Telefon sigortası nedir detaylarını öğrenmek için telefon sigortası nedir, nasıl yapılır yazımızı ziyaret edin.


Kolay Onaylanan Kredi Kartları:

Enpara.com Kredi Kartı
Ödül Para/Puan 100 TL
Yıllık Ücret Ücretsiz
Akbank Axess
Ödül Para/Puan 21600 TL
Yıllık Ücret Ücretsiz
QNB Finansbank CardFinans GO
Ödül Para/Puan 600 TL
Yıllık Ücret Ücretsiz

Tüm Kredi Kartları


* Tüm kredi kartlarını görmek ve karşılaştırmak için kredi kartı başvurusu sayfamızı ziyaret edin. Ayrıca tablo internet sitemiz üzerinden başvuruda bulunan kullanıcıların onaylanma verilerine göre oluşturuldu. 


Cep Telefonu Garanti Uzatma

Cep telefonlarının resmi 2 yıl olan garanti süresini uzatma işlemini bazı firmalar belirli ücretler karşılığında yapabilir. Bunun için cihazınızı satın alırken garanti uzatma talebinde bulunulmalıdır.

Cep telefonlarını daha uzun süreli garanti altına almak için değerlendirebileceğiniz bir diğer yol da telefon sigortası yaptırmak olabilir. Birçok sigorta firması cep telefonu kaskosu ürünü sunmaktadır.

Telefon sigortası hakkında detaylı bilgi için ilgili sayfamızı ziyaret edin.

IMEI ile Garanti Süresi Sorgulama

IMEI numarası, tüm telefon cihazları için daha önceden belirlenmiş olan ve telefonun kimlik belgesi yerine geçen, sadece o cihaza ait olan bir numaradır. Telefonunuza ait IMEI numarası;

 • Telefona ait garanti belgesi veya cihazın kutusu üzerinden,
 • Telefonunuzdan *#06# tuşlayarak,
 • Telefonunuzun batarya bölümünden,

öğrenilebilir.

IMEI numaranız ile telefonun markasına göre ilgili sorgulama sayfasına girerek garanti süresi öğrenilebilir.

Garantili Telefonların Tamir Süresi, Onarım ve İade Süreci

Garantisi halen devam eden telefonun bozulması durumunda, ister garanti servisiyle isterseniz de satıcı ile görüşerek telefon tamir ettirebilir. Hasar gören telefonların teknik servisler tarafından tamiri azami tamir süresince tamamlanmak zorundadır. Bu süre 30 iş günü olarak belirlenmiştir.

Teknik servisler tarafından alınan telefonlar, azami süre içerisinde tamir edilmez, tamir edildikten sonra tekrar bozulur ve tekrar tamire gönderilir ve tamir edilmesinin imkânsız olduğu kullanıcıya iletilirse tüketici bazı haklara sahip olur. Bunlar;

 • Tüketici telefonun bedel iadesini, (telefonun parasının tamamını),
 • Ayıp oranında bedel indirimi, (bozuk kısım kadar telefonun tutarından indirim),
 • İmkân varsa telefonun ayıpsız misli ile değiştirilmesini (Telefonun aynısının yenisini veya üst modelini) istemektir.

Yukarıda bulunan üç seçenekten birini tüketici isteyebilir ve satıcı bu üç durumdan birini kabul edecektir. 

Cep Telefonu Garanti Kapsamında Değişim

Garanti kapsamında telefonun onarımı yapılamayacak ise, satıcı 30 iş günü içerisinde tüketiciye yeni telefonunu vermek zorundadır. Daha önce satın alınan telefonun stoklarda bulunmaması söz konusu olduğunda ise, telefonun bir üst modeli verilebilir veya tüketici isterse bedel iadesi yapılabilir.

Yapılan değişimde verilen telefonun garantisi olarak değişimi yapılan önceki ürünün garantisi devam eder.

Garanti Kapsamında Olmayan Hasarlar

Arızası meydana gelen telefonların garanti kapsamına alınmayacağı durumlar;

 • Verilen garanti süresinin dolması veya garanti belgesinin ibraz edilememesi,
 • Telefon fatura veya garanti belgesi üzerindeki seri numarasının uyuşmaması, kaldırılmış ya da değiştirilmiş olması, 
 • Telefonun kullanımının, kullanım kılavuzunda belirtilen durumlara aykırı olması,
 • Düzensiz voltaj kaynağı, voltaj uyumsuzluğu, voltaj düşüklüğü veya fazlalığı, topraksız priz kullanılması, hatalı elektrik tesisatı ile cihaz etiketinde yazan voltajdan farklı voltaj kullanımı nedeniyle hasar oluşması,
 • Telefonun yetkili servisler dışında başka birilerinin açması veya tamirini yapması,
 • Telefonun ve içerdiği bileşenlerin müşteri sorumluluğunda kırılması veya çizilmesi,
 • Besin veya sıvı maddelerinin ürün üzerine dökülmesi, kimyevi maddelere maruz kalması,
 • Çeşitli yazılımlar veya virüslerden kaynaklı arızalanması,
 • Telefonun tüketiciye tesliminden sonraki yanlış taşıma (düşürme, çarpma, darbe), yanlış ve yetersiz bakım, yanlış ve kötü kullanım, cihaz için kullanım kılavuzunda belirtilen çevre özelliklerine aykırı kullanımlar; hava tesisatının yetersizliği, malın aşırı nemli, tozlu veya sıcak ortamlarda kullanılması veya elektronik devrelere zararlı, aşındırıcı ortamlarda kullanılması, kaza, darbe, elektrik (voltaj değişiklikleri), doğal afetlerden kaynaklanan arızalanması,

Satın alınan telefonu tüketici, tanıtma ve kullanma kılavuzunda yer aldığı şekilde kullanmadığı hatalı olarak kullandığı takdirde meydana gelen arızalarda ücretsiz onarım, bedel isteme ve yenisi ile değiştirme gibi haklarını kullanamaz. Meydana gelen arızalarda kullanıcı hatasının olup olmadığı teknik servis tarafından, teknik servis yoksa, sırasıyla; malın satıcısı, ithalatçısı veya üreticisinden birisi tarafından telefona ilişkin azami tamir süresi içerisinde düzenlenen raporla belirlenmesi ve bu raporun bir nüshasının tüketiciye verilmesi zorunludur. Tüketiciler, belirtilen rapora ilişkin itirazlarını tüketici hakem heyetine veya tüketici mahkemesine başvurarak yapabilir.


Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Hesapkurdu
Toplam Maliyet 1.029 TL
Toplam Faiz %1,47
Aylık Taksit 1.029 TL
Deneyiminizi daha iyi hale getirmek için çerezler kullanıyoruz. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Detaylı Bilgi
Kabul Et