KREDİ BAŞVURUSU

Kredi Başvurusu Yapacaklara 10 Tavsiye

Güncelleme: 13.11.2018
Kredi Başvurusu Yapacaklara 10 Tavsiye

1- Gelirinize Göre Ne Kadar Kredi Çekebileceğinizi Önden Hesaplayın

Gelirinize göre ne kadar kredi çekebileceğinizi hesaplamanın en etkili yolu, aylık gelirinizin en fazla yarısına (%50’sine) denk gelecek şekilde toplam aylık kredi taksit tutarınızı belirlemenizdir. Aylık taksit tutarı belirlendikten sonra ise vadenize göre ne kadar kredi çekebileceğinizi hesaplayabilirsiniz. Ancak kredi notunuza ve çalışmış olduğunuz sektöre bağlı olarak bankaların bu oranı %30’a kadar indirdikleri başvurular da mevcut. Bu hesaplama işlemini güncel faiz oranlarına göre yapmak istiyorsanız Ne Kadar Kredi Çekebilirim? Sayfamızdaki hesaplama aracımızı kullanın.

2- Kredi Türüne Göre Vade Seçeneklerinizi Öğrenin

Çekmek istediğiniz kredi türünüze göre yasal olarak çekilebileceğiniz vadeler değişkenlik gösterir. Bireysel kredilerde bu oranlar net olmakla birlikte, ticari kredilerde şirket mali durumu ve faaliyet gösterdiği sektöre göre değişir. Bireysel kredilerde yasal olarak çekilebilecek vadeler ise konut kredisinde 360 ay, ihtiyaç ve taşıt kredisinde 48 aydır.

100.000 TL 120 Ay Vade İçin En Uygun Konut Kredisi Faiz Oranları

Banka Kredileri Faiz Oranı Aylık Taksit
Ziraat Bankası Konut Kredisi Başvurusu %1,98 2.188 TL
ICBC Turkey Konut Kredisi Başvurusu %2,00 2.205 TL
Garanti Bankası Konut Kredisi Başvurusu %2,28 2.443 TL
100.000 TL Konut Kredisi İçin Tüm Bankaları Listele

3- Kullanmak İstediğiniz Kredi Tutarı ve Vadeyi Net Olarak Belirleyin

Bu belirleme işleminde öncelikle elinizdeki mevcut peşinattan, ev alımı için katlanacağınız kredi dosya masrafını, tapu harcını ve varsa emlakçı komisyon ödemesini de düşerek ne kadar konut kredisine ihtiyacınız olduğunu net olarak belirlemelisiniz. Belirlenen bu kredi tutarına göre aylık taksit ödemeleri bütçenize uyacak şekilde, kredi vadenizi belirleme yoluna gitmelisiniz. 

Ayrıca bu hesaplama işleminde mevcut mevzuat gereğince, gayrimenkul değerleme uzmanın (konut eksperinin) belirlediği değerin en fazla %80'ine kadar konut kredisi kullanabileceğinizi de göz önünde bulundurmayı unutmayın.  

4- Bankaların Kredi Tekliflerini Maliyet Oranları Üzerinden Kıyaslayın

Herhangi bir bankaya başvurmadan önce kredi tekliflerini kıyaslamak, toplam kredi maliyetinde ciddi kazançlar elde etmenizi sağlayabilir. Kıyaslama işleminde dikkat etmeniz gereken en önemli husus ise bankaları faiz oranı üzerinden değil, kredi süreci boyunca yapacağınız tüm masrafların faiz oranına dâhil edildiği ve verilmesi yasal zorunluluk olan “kredi maliyet oranı” üzerinden kıyaslamaktır.

5- Hangi Kredi Türünde Daha Kazançlı Olduğunuzu Öğrenin

Kullanacağınız kredi türünü, kazancınız ve isteğiniz doğrultusunda değiştirme imkânınız mevcut. Örneğin konut kredisi düşük tutarlarda kullanılması durumunda ekspertiz ve ipotek masraflarını ödememek için ihtiyaç kredisine, taşıt kredisini ise aynı şartlar ile araç ipoteği vermeden ihtiyaç kredisine çevirebilirsiniz.

6- Bankaya Başvurmadan Önce Ödeme Planınızı Oluşturun

Kendinize bir ödeme planı oluşturmanız ve ödeme düzenini bütçenize göre değerlendirerek bankaya bu planı ile gitmeniz, bütçenizi daha doğru yönetmenizi sağlar. Aksi durumda yani üzerine çok fazla değerlendirme yapmadığınız bir ödeme planını bankada kısa bir sürede kabul etmeniz, bütçenizin dengesi açısında çok doğru bir yöntem olmaz. Ayrıca kendinize özel olarak ödeme planı oluşturmak istiyorsanız banka kredi hesaplama sayfamızdaki aracımızı kullanın.

7- Kredinin Tüm Masrafları Hakkında Önden Bilgi Edinin

Yasal olarak bankalar bireysel kredilerde kullanılan kredinin binde 5’i oranında yasal olarak masraf alabilir. Ancak dosya masrafı haricinde zorunlu tutulan, ekspertiz, ipotek ve özellikle sigorta masraflarını önden öğrenerek değerlendirme yapmanızı tavsiye ederiz. Örneğin, çoğu bankada orta yaş üzerinde kişilere hayat sigortası çok yüksek tutarlarda çıkabiliyor. Daha detaylı bilgi almak ve hesaplama işlemi yapmak için Dosya Masrafı Hesaplama sayfamıza bakın.

8- Bankaya Sunulabilecek İpotek, Ek Gelir ve Kefil Seçeneklerinizi Değerlendirin 

İstediğiniz kredi tutarına göre banka sizden ek teminat talep edebilir. Genellikle istenen teminatlar ise araç, konut veya aile bireylerinin kefil olması şeklindedir. Öte yandan her bankanın kredi değerlendirmesinde farklılık olduğu için bir bankanın sizden ek teminat istemesi durumunda, diğer bankalarda isteyecek şeklinde bir yaklaşımda bulunmak da doğru bir değerlendirme değildir. 

9- Kredi Süresi Boyunca Yapacağınız Ek Masrafları Hesaba Katın

Kredinin ödenmemesi veya geç ödenmesinin en büyük nedenleri arasında kredi süresi boyunca çıkabilecek ek maliyetlerin hesaba katılmaması yatar. Bazı durumlarda ek maliyetlerin hesaba katılması çok zor olsa bile, tedbir olarak kredi vadesi boyunca bir kredi taksit tutarının kenarda tutulması etkili bir çözümdür.

10- Kredi Araştırmalarınızda Tek Bir Bankaya Bağlı Kalmayın

Kredi işlemlerinde genel olarak ilk tercih, maaş bankası veya daha önce çeşitli şekillerde çalışma yapılan bankalara başvurmak oluyor. Bu tercih bazı durumlarda yanlış olmasa da genel olarak diğer bankaların kredi teklifleri ve şartlarını değerlendirilmesini engellediği için aslında toplam maliyette zarar edilen bir duruma dönüşebiliyor. Kredi faiz oranları ve kampanyaları da sürekli değişkenlik gösterdiği için aslında en ideal yol, bankaları kredi başvurusu yapılacağı zaman kıyaslamaktır. 20 bankayı güncel ihtiyaç kredisi teklifleri üzerinden kıyaslamak istiyorsanız ihtiyaç kredisi, güncel konut kredisi teklifleri üzerinden istiyorsanız konut kredisi faizleri sayfamızı ziyaret edin.

"Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com'a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orjinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür."

Makaleyi faydalı buldunuz mu?

4,9 Puan