Kısıtlı Bütçe ile Evlenmek

Güncelleme: 18.07.2022 Yayımlama: 27.06.2016 | Okuma Süresi: 4 dk.

Birbirini seven her çiftin hayalleri evlilik ile süsleniyor. Bazı çiftler düğünlerini yüksek bütçe gerektiren yerlerde yapmayı planlarken bazıları kısıtlı bütçe ile dünya evine girmek durumunda kalıyor. Peki, evlilik yolunda kısıtlı bir bütçeye sahipsek hayallerimizdeki düğünü gerçekleştirmek için neler yapabiliriz?

Seçenekler

Evlenmek isteyen ancak kısıtlı bütçeye sahip olan çiftlerin evlilik yükünü hafifletmek için birçok imkan bulunuyor. Bunlardan devlet destekli evlilik kredisi, çeyiz hesabı ve banka kredileri en çok talep görenler arasında karşımıza çıkıyor. Bu uygulamalardan devlet destekli evlilik kredisi ve çeyiz hesabı, devlet tarafından Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı kanalıyla çiftlere veriliyor. Düğün bütçesi hakkında detaylı bilgi için düğün bütçesi nasıl hesaplanır yazımızı ziyaret edin. 

1. Devlet Destekli Evlilik Kredisi

Devlet destekli evlilik kredisi, kısıtlı bütçe koşullarında evlenmek isteyen çiftlerin kullandığı bir kredidir. Kamu bankaları tarafından verilen 10 bin TL limitli kredinin en büyük özelliği faizsiz olmasıdır. Düğün masraflarının hafifletilmesinde kullanılacak olan evlilik kredisi alabilmek için gerekli bazı temel şartlar aşağıdaki gibidir;

 • Çiftlerin yaşları 18-24 yaş aralığında olmalı, (Not: evlenecek olan kişiler üniversite mezunuysa yaş 26’ya kadar çıkabiliyor)
 • Çiftlerin her iki tarafı da Türk Ceza Kanununda yer alan ağır suçlardan birini işlememiş olmalı,
 • Her iki tarafında maddi durumunun evlenmeye yetemeyecek kadar düşük olması ve daha önce evlenmemiş olması gerekiyor

Devlet Destekli Evlilik Kredisi Ödemeleri

Gerekli koşullar sağlandığında alınabilecek olan kredinin ödeme koşulları oldukça makul. Krediyi alan çiftlerin ilk bir yıl boyunca ödeme yapması istenmiyor. Birinci yılın sonunda, ödemeler 3 yıl boyunca eşit aralıklarla yapılmalıdır. Eğer evlenecek çiftlerden herhangi biri yetim veya devlet yurtlarında kalmış ise daha esnek bir ödeme planıyla karşılaşıyor. Bu kişiler normal şartlardaki kişilerin kullanmış oldukları düğün kredisi ödemelerine 2 yıl sonra başlayarak, ödemelerini 4 yıl boyunca eşit aralıklar ile yapıyor. Ayrıca evlenen çiftlerin evlendikten sonra bir yıl içerisinde çocuk sahibi olmaları durumunda normalde geçerli olan koşullara ek olarak 1 yıl sonra ödeme fırsatı sunuluyor.

Devlet Destekli Evlilik Kredimi Nereden Alırım?

Kredi devlet tarafından verildiği için yalnızca kamu bankalarından temin edilebiliyor. Ziraat Bankası, Halk Bank ve Vakıfbank bu bankalar arasında yer alıyor.

2. Evlilik Kredisi

Evlenmek isteyen ancak kısıtlı bütçesi olduğu için zorluk çeken çiftler için birçok bankanın sunduğu evlilik kredisi teklifleri mevcut. Devlet destekli olanlar dışında aranan şartlar kişinin gelirine bağlı olarak değişiyor. Her biri farklı faiz ve vade seçeneklerine sahip banka kredilerinin dosya masrafları da farklılık gösteriyor. Ancak genel olarak teklif edilen maksimum vade 36 ay olarak görülüyor. Bazılarında ise taksit erteleme olanağı mevcut. Evlilik kredisinin özellikleri aşağıdaki gibidir;

 • En fazla 36 ay vade ile kullanılabilir,
 • Çekilebilecek kredi tutarı kişinin gelirine göre belirlenir,
 • Eşler ayrı ayrı veya birlikte evlilik kredisi kullanabilir,
 • Kefil istenip istenmeyeceği kişin gelir durumuna ve bankalara göre belirlenir.

Evlilik kredisi hakkında detaylı bilgiye evlilik kredisi sayfamızdan ulaşın. 

3. Çeyiz Hesabı

Çeyiz hesabı, devlet tarafından kısıtlı bütçesi olan çiftlerin birikim yapmasını sağlamak amacıyla yürütülen bir projedir. Kısıtlı bütçe koşullarında evlenmek isteyen çiftlere %20’ ye varan oranda ve 5.000 TL’ye kadar devlet desteği sağlar. Çeyiz hesabı açtırabilmek için birkaç özelliğe sahip olmak gerekiyor. Çeyiz hesabını kullanabilmek için gerekli şartlar aşağıdaki gibidir;

 • Çeyiz hesabı açabilmek için çiftlerin daha önce evlilik yapmamış olmaları,
 • Çiftlerin 27 yaşından büyük olmamaları,
 • Çeyiz hesabı açtıracak birey 18 yaşın altındaysa velisi ya da vasisi tarafından hesap açabilir,
 • Çiftler Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmalı (Not: vatandaşlıktan izinle çıkan Mavi Kart sahipleri ve onların üçüncü dereceye kadar alt soyları da yararlanabilir) 

Parayı Nasıl Biriktiririm?

Çeyiz hesabına ilişkin ödemelerin en önemli özelliği düzenli yapılıyor olması. Ödemeler aylık veya üç aylık dönemler halinde yapılabiliyor. Aylık en az 100 TL, en çok 1000 TL veya üç ayda bir en az 300 TL, en çok 3000 TL ödeme seçenekleri arasında yer alıyor. 

Alınacak Miktarlar

Eğer ödemeler 3-4 yıl arasında yapılırsa, devlet katkısı 4.000 TL'yi aşmamak koşuluyla yatırılan paranın %10’u kadar katkı sağlanacaktır. Eğer ödemeler 4-5 yıl arasında yapılırsa, devlet katkısı 4.500 TL'yi aşmamak koşuluyla yatırılan paranın %15’i kadar katkı sağlanacak. Eğer ödemeler 5 yıl veya daha uzun sürede yapılırsa, devlet katkısı 5.000 TL'yi aşmamak koşuluyla, yatırılan paranın %20’si kadar katkı sağlanacaktır.

Çeyiz Hesabım Sona Erer mi?

Aylık ödeme tercih edilirse bir dönemde üçten fazla ödeme aksatıldığında çeyiz hesabından katkı payı alınamaz. Fakat üç ayda bir ödeme tercih edilirse bir dönemde birden fazla ödemenin aksatıldığı takdirde katkı payından faydalanılamaz. Bir dönemde çeyiz hesabından ikiden fazla kez para çekilirse ya da çekilen para sonrasında hesapta kalan tutar, yatırılması gereken en az tutarın altında kalırsa hesaba devlet katkısı ödenmez.

Nereden Alınır?

Çeyiz hesabı aracılığıyla kısıtlı bütçe ile birikim yapmak için Türk bankalarının yurt içi şubelerinde hesap açtırılması gerekiyor. Bu şartları barındıran tüm mevduat veya katılım bankalarında çeyiz hesabı açtırabilirsiniz.


Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Hesapkurdu
Toplam Maliyet 1.029 TL
Toplam Faiz %1,47
Aylık Taksit 1.029 TL
Deneyiminizi daha iyi hale getirmek için çerezler kullanıyoruz. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Detaylı Bilgi
Kabul Et