Tüm Borçlarımı Tek Bir Kredide Birleştirebilir miyim?

08.03.2016 Güncelleme: 28.09.2016


Ülkemizde son dönemlerde kredi kullanan kişi sayısının artmasının doğal bir sonucu olarak borçluluk oranları ve birden fazla kredi kullanan kişi sayısı da artış gösterdi. Birden fazla kredi çekildiğinde hem ödeme tarihlerinin takibi hem de diğer ödemeler ve taksitlerle birleştiğinde aylık rahat ödenebilecek borç yükünü hesaplamakzorlaşıyor. Dolayısıyla,son dönemlerde en fazla ilgi gören kredi türlerinden biri borç birleştirmek için alınan krediler oldu.

Kendi verilerimize göre, ihtiyaç kredisi başvurularının yaklaşık %30'u borç kapatmak veya borçlarını tek bir bankada birleştirmek için yapılıyor. Dolayısıyla, bu konuda yol göstermek için konunun püf noktalarını sizler için aşağıda özetledik.

Borçlarınızı Tek Bir Kredide Birleştirmek İçin İzlenecek Adımlar

Kredi ve diğer borçlarınızı tek bir kredide birleştirmek için genel olarak izlemeniz gereken temel adımların neler olduğuna bir bakalım:

1- Toplam borç tutarınızı belirleyin

Öncelikli olarak toplam borç tutarınızı hesaplamanız lazım. Borç tutarınızı hesaplarken mevcut banka borçları yanında taksitli alışverişleriniz ile kredi kartı borçlarınızı da dâhil etmelisiniz.

Eğer mümkünse, yeni çektiğiniz kredinin tüm borçlarınızı birleştirecek tutarda bir kredi olmasına dikkat edin. Çünkü kredi taksitlerinin ödenmemesi veya gecikmesinin nedenlerinin başında taksitlerin üst üste gelip bütçeyi zorlaması geliyor.

2- Aylık sıkıntı çekmeden ödeyebileceğiniz kredi tutarını hesaplayın

Toplam borç tutarınızı belirledikten sonra, zorlanmadan ödeyebileceğiniz aylık kredi taksitini hesaplayın. Bunun hesabı kişiden kişiye değişmekle birlikte bankalar genel olarak aylık gelirinizin yarısını (%50’si) "ödenebilir" olarak kabul ediyor. Yani, aylık toplam geliriniz 2.000 TL ise 1.000 TL'lik aylık taksit ödeyecek şekilde bir kredi almanızı öneriyorlar.

Aylık ödeyebileceğiniz taksit için “Ne kadar kredi çekebilirim” hesaplama aracımızı inceleyebilirsiniz »

Finansal kurumlar genel olarak aylık gelir seviyesi düştükçe rahat ödenebilecek yüzdenin de düştüğünü varsayıyor. Çünkü geliri mesela 4.500 TL olan birinin 2/3'ünü krediye ödedikten sonra bile geriye 1.500 TL harcanabilecek parası kalıyor.

Bu arada borç birleştirmek için kullanılan krediler bir tür ihtiyaç kredisi olduğundan, şu anda geçerli BDDK mevzuatına göre en fazla 36 ay vadeli olabileceği de unutulmamalıdır. Farklı vadeler ve tutarlarda ihtiyaç kredisi hesaplaması yapmak ve ödeme planı oluşturmak için kredi hesaplama araçlarımızı kullanabilirsiniz.

Tüm borçları tek kredide birleştirmek

3- Bankaya gösterebileceğiniz ipotek veya kefiliniz olup olmadığını değerlendirin

Borç birleştirme kredilerinde, daha önceki ödemelerde yaşanan aksamalar, kredi notunun düşük olması veya istenilen kredi tutarının gelire göre yüksek kalması gibi sebeplerden dolayı bankalar ipotek veya kefil isteyebilirler.

a) Eğer kendinize veya eşinize ait bankalara teminat gösterebilecek bir konutunuz varsa çok şanslısınız. Konut teminatlı ihtiyaç kredisi adında ve ihtiyaç kredisine göre daha uygun maliyetleri olan bir kredi tipi tam size göre. Bankalar kredi karşılığında sağlam bir teminat alıp riskini düşürdüğü için size daha uygun maliyetli krediler önerebilir. Konut teminatlı ihtiyaç kredisi başvurusu için ilgili sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

b) Öte yandan, kefil istenmesi durumda eğer kefil evli ise eş izninin (eş muvafakatnamesi örneği) gerekli olduğunu da unutmayın. 

4- Size en uygun şartlar ve oranlar ile kredi verebilecek bankaları bulun

Kredi borçlarını tek kredide birleştirme ile alakalı olarak bankaların birçok kampanyası var. Bu kampanyalarda özel şartlar ve vadelerin yanı sıra çeşitli faiz oranları da mevcut. Bundan dolayı, bankaların borç birleştirme kredisi kampanyalarını internet üzerinden kısa bir araştırma ile karşılaştırmanın kesinlikle faydası olacaktır. Bankaların güncel borç birleştirme faiz oranlarını görüntülemek için tıklayın »

"Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com'a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orjinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür."

Tüm Bankaların Kredi Teklifleri Bir Arada

Kredi Tutarı

Vade

İhtiyaç Sebebi

Kredi Tutarı

Vade

Ev Arama Durumu

Kredi Tutarı

Vade

Kredi Tipi

Hesapkurdu seni en güncel kredi haberlerinden haberdar etmek istiyor
  • - Haftanın En İyi Faiz Oranları
  • - Size Özel İndirimler
  • - En Güncel Bilgilendirme Yazılarımız
Daha Sonra
İzin Ver
;