Tüm Borçlarımı Tek Bir Kredide Birleştirebilir miyim?

08.03.2016 Güncelleme: 24.04.2017
Tüm borçları tek kredide birleştirmek

Ülkemizde son dönemlerde kredi kullanan kişi sayısının artmasının doğal bir sonucu olarak borçluluk oranları ve birden fazla kredi kullanan kişi sayısı da artış gösterdi. Birden fazla kredi çekildiğinde hem ödeme tarihlerinin takibi hem de diğer ödemeler ve taksitlerle birleştiğinde aylık rahat ödenebilecek borç yükünü hesaplamak zorlaşıyor. Dolayısıyla son dönemlerde en fazla ilgi gören kredi türlerinden biri borç birleştirmek için alınan krediler oldu.

Hesapkurdu.com internet sitemiz üzerinden elde ettiğimiz verilerimize göre ihtiyaç kredisi başvurularının yaklaşık %30'u borç kapatmak veya borçlarını tek bir bankada birleştirmek için yapılıyor. Ayrıca güncel borç kapatma kredisi banka faiz oranlarını görmek için her zaman Borç Kapatma Kredisi sayfamıza bakabilirsiniz. 

Borçlarınızı Tek Bir Kredide Birleştirmek İçin İzlenecek Adımlar

  1. Toplam borç tutarınızı belirleyin
  2. Aylık sıkıntı çekmeden ödeyebileceğiniz kredi tutarını hesaplayın
  3. Bankaya gösterebileceğiniz ipotek veya kefiliniz olup olmadığını değerlendirin
  4. Size en uygun şartlarla ve oranlar ile kredi verebilecek bankaların araştırın

1- Toplam borç tutarınızı belirleyin

Öncelikli olarak toplam borç tutarınızı hesaplamanız lazım. Borç tutarınızı hesaplarken mevcut banka borçları yanında taksitli alışverişleriniz ile kredi kartı borçlarınızı da dâhil etmelisiniz.

Eğer mümkünse, yeni çektiğiniz kredinin tüm borçlarınızı birleştirecek tutarda bir kredi olmasına dikkat edin. Çünkü kredi taksitlerinin ödenmemesi veya gecikmesinin nedenlerinin başında taksitlerin üst üste gelip bütçeyi zorlaması geliyor.

2- Aylık sıkıntı çekmeden ödeyebileceğiniz kredi tutarını hesaplayın

Toplam borç tutarınızı belirledikten sonra, zorlanmadan ödeyebileceğiniz aylık kredi taksitini hesaplayın. Bunun hesabı kişiden kişiye değişmekle birlikte bankalar genel olarak aylık gelirinizin yarısını (%50’si) "ödenebilir" aylık kredi taksiti olarak kabul ediyor. Yani, aylık toplam geliriniz 2.000 TL ise 1.000 TL'lik aylık taksit ödeyecek şekilde bir kredi almanızı öneriyorlar. Bu hesaplama işlemini güncel faiz oranları üzerinden Ne Kadar Kredi Çekebilirim? hesaplama aracımız üzerinden yapabilirsiniz.

Bu arada borç birleştirmek için kullanılan krediler bir tür ihtiyaç kredisi olduğundan, şu anda geçerli BDDK mevzuatına göre en fazla 48 ay vadeli olabileceği de unutulmamalıdır. Farklı vadeler ve tutarlarda faize göre kredi hesaplaması yapmak için tıklayın.

3- Bankaya gösterebileceğiniz ipotek veya kefiliniz olup olmadığını değerlendirin

Borç birleştirme kredilerinde, daha önceki ödemelerde yaşanan aksamalar, kredi notunun düşük olması veya istenilen kredi tutarının gelire göre yüksek kalması gibi sebeplerden dolayı bankalar ipotek veya kefil isteyebilir.

a) Eğer kendinize veya eşinize ait bankalara teminat gösterebilecek bir konutunuz varsa kredi kullanma şansınız çok yükselmektedir. Çünkü bankaların konut teminatlı ihtiyaç kredisi adında ve ihtiyaç kredisine göre daha uygun maliyetleri olan bir kredi ürünü mevcut. Bankalar kredi karşılığında sağlam bir teminat alıp riskini düşürdüğü için de kredi onaylanma ihtimalini çok arttırmaktadır.

b) Bankaya gerekli şartları taşıyan bir kefil gösterilmesi durumunda, kredinin ödenmemesi halinde alacağın tahsilinin kefilden de yapılabilmesinden dolayı, banka riski düşmektedir. Bu sebeple kefil gösterilmesi durumunda kredi kullanma ihtimali artmakta. Bu konuda daha detaylı bilgi için Krediye Kefil Olmak yazımıza bakabilirsiniz. 

4- Size en uygun şartlar ve oranlar ile kredi verebilecek bankaları bulun

Kredi borçlarını tek kredide birleştirme ile alakalı olarak bankaların birçok kampanyası var. Ayrıca neredeyse bütün bankaların borç birleştirme kredisi ürünleri de mevcut. Bunun için bankaları güncel kampanya ve faiz oranları araştırıp karşılaştırmak, size büyük faydalar sağlayabilir. 

"Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com'a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orjinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür."

Makaleyi faydalı buldunuz mu?

5 Puan