Eğitim Kredisi Üniversite Masraflarının Tamamını Karşılar mı?

Güncelleme: 05.05.2021 Yayımlama: 07.10.2016 | Okuma Süresi: 2 dk.

Eğitim masraflarının günümüz koşullarında oldukça yüksek olması sebebiyle, öğrenciler nakit paraya sıklıkla ihtiyaç duyar. Okul, kırtasiye, ulaşım masrafları derken öğrencilerin sırtındaki bu yükü, bankalar eğitim kredisi paketiyle hafifletmeye çalışıyor. Peki, eğitim kredisi ile eğitim masraflarınızın tamamını karşılayabilir misiniz?

Hangi İhtiyaçlar İçin Eğitim Kredisi Çekilebilir?

Eğitim, bireylerin okullar, kurslar ve üniversite aracılığıyla gelişimine katkı sağlayacak bilgi ve kabiliyeti edinmesidir. Eğitim masrafları da hayatın giderek pahalılaşmasıyla aynı oranda artış göstererek büyük bir seviyeye gelmiştir. Bu durumda öğrencilerin, eğitim masraflarını karşılayabilmeleri için nakit ihtiyacı da artmaktadır. Eğitim konusunda en çok harcama yapılan alanın özel okul giderleri olmasının yanı sıra kurs, üniversite giderleri için eğitim kredisi kullanılabilir. Ayrıca, yurt dışında eğitim görmek ya da yüksek lisans yapmak amacıyla yani her türlü eğitim masrafı için kredi kullanmak da mümkündür. 

Eğitim Kredilerinde Maksimum Limit

Eğitim kredisi limitleri bankadan bankaya farklılık göstermekle birlikte bankalar genel olarak 100 bin TL’ye kadar limit veriyor. Ancak başvuru yapan kişinin kredi notu göz önünde bulundurularak, verilecek olan üst limit miktarı değişmektedir.

Kredi kullanmak için uygun olup olmadığınızı öğrenmek istiyorsanız, kredi çekmek için uygun musunuz sayfamızı inceleyin.

Eğitim Kredilerinde Vade Süreleri

Eğitim kredisi, ihtiyaç kredileri sınıfında yer almaktadır. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumunun 27.09.2016 tarihli yönetmeliğine göre; bireysel ihtiyaç kredilerinin vadesi tüm bankalar için 48 ay ile sınırlandırıldığı için eğitim kredisinde de vade süresi en fazla 48 aydır. Limitlerde olduğu gibi vadelerde de bankalar kendine has düzenlemeler yapabilir ve daha az vade seçenekleri sunabilir. Ayrıca bazı bankalar konut ipoteği konması durumunda 120 aya varan vadelerde eğitim kredisi imkanı da sunmaktadırlar.

Öğrenciler İçin Faizsiz Kredi Bulunmuyor

Bankalar eğitim kredisi paketlerini genel olarak düşük faiz seçeneği ile oluşturmuşlardır. Diğer kredi türleri ile karşılaştırıldığında daha düşük faiz oranlarına sahip eğitim kredisi öğrenciler için bir fırsat niteliğindedir. Faiz konusunda diğer bankalardan ayrılan Ziraat Bankası eğitim kredisini vadeli olarak, taksitli veya Kredili Mevduat Hesabı şeklinde kullandırma olanağı sunuyor.

Kredi kullanırken nelere dikkat etmeniz gerektiğini bilmiyorsanız, kredi kullanırken sık yapılan 10 hata sayfamızı ziyaret edin.

Öğrenci Kredi Kampanyası Olan Üniversiteler

Normal standartlar altında birçok banka üniversite ayrımı yapmaksızın, belirli koşulları sağlayabilen müşterilerine özel eğitim kredisi sunuyor. Ancak bazı üniversiteler öğrencilerine kolaylık sağlamak amacıyla bankalar ile anlaşabiliyor. Örneğin, Yapı Kredi Bankası, Koç Üniversitesi ile anlaşarak, öğrenci kredisi başvurularını Koç Üniversitesi şubesinden kolaylıkla gerçekleştirebiliyorsunuz.


Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Hesapkurdu
Toplam Maliyet 1.029 TL
Toplam Faiz %1,47
Aylık Taksit 1.029 TL
Deneyiminizi daha iyi hale getirmek için çerezler kullanıyoruz. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Detaylı Bilgi
Kabul Et