Devlet Destekli Evlilik Kredisi

Güncelleme: 02.06.2017
Devlet Destekli Evlilik Kredisi

Gençlerin birçoğu zorlaşan hayat koşullarından dolayı gelecekle ilgili planlarını değiştirmek veya ertelemek zorunda kalıyor. Devlet bu durumda, yuva kurmak isteyen ancak maddi durumu yeterli olmayan gençler için devlet destekli evlilik kredisi sunuyor. Bu yazımızda genç yaşta evlenmek isteyen kişilere hayallerindeki düğünü yapma şansı sunan ve sosyal devlet anlayışıyla birebir örtüşen kredi fırsatından bahsediyoruz.

Evlilik Kredisi

Evlilik kredisi, erken yaşta evlenmek isteyen ancak düğün yapıp, ev kurarken oluşacak masrafların yükümlülüğü altından kalkamayacak durumda olan gençler için hazırlanmış kredi çeşididir. Devlet, sosyal yaşamı desteklemek ve genç yaştaki vatandaşların sırtındaki yükü hafifletebilmek için böyle bir projeye imza attı. Evlilik kredisinde ödeme süresinin diğer kredi çeşitlerine kıyasla daha uzun olması da oldukça büyük bir avantaj. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından yürütülen bu uygulama, gençler tarafından yoğun talep görüyor. 

Evlilik Kredisi Özellikleri

Devlet destekli evlilik kredisinin en büyük özelliği faizsiz olmasıdır. Kamu bankaları tarafından verilen evlilik kredisinin limiti 10 bin TL olarak belirlenmiştir. Sizden istenen özel şartların sağlanması durumunda, 18-24 yaş aralığında bulunan herkes bu fırsattan faydalanabilir. Oldukça çeşitli ödeme olanaklarının bulunması, evlilik hayali kuran gençlerin hayatını oldukça kolaylaştıracak gibi görünüyor.

Hangi Şartlar Aranır?

Düğün masraflarını oldukça hafifletecek olan devlet destekli evlilik kredisine sahip olabilmek için birkaç temel şart aranıyor. Bu şartlar aşağıdaki gibidir; 

  • Evlilik kredisi almak isteyen çiftler 18-24 yaş aralığında olmaları,
  • Evlenecek olan kişiler eğer üniversite mezunuysa; maksimum yaş sınırı 26 olmaları, 
  • Çiftlerin Türk Ceza Kanunu’nda yer alan ağır suçlardan ceza almamış olmaları,
  • Çiftlerin maddi durumunun evlilik masrafları altından kalkamayacak halde olması,
  • Evlenecek kişilerin daha önce evlilik yapmamış olması,

Ödemelerimi Nasıl Yaparım?

Gençlerin hayallerini gerçekleştirmeye yönelik olan bu kredi, ödeme konusunda çiftlere çok büyük rahatlık sağlıyor. Krediyi alan çiftlerin ilk bir yıl boyunca ödeme yapması istenmiyor. Kredinizi bütçenize uygun bir ödeme planı ile üç yıl boyunca ödeyebilirsiniz. 

Krediyi Nereden Alırım?

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile birlikte yürütülen kredi projesi devlet destekli olduğundan, yalnızca kamu bankaları tarafından veriliyor. Devlet destekli faizsiz kredinin kullanılabileceği bankalar; Ziraat Bankası, Halk Bankası ve Vakıf Bank’tır.

Özel Durumlar

Evlenecek çiftlerden herhangi biri yetim veya devlet yurtlarında kalmış ise onlar için daha esnek bir ödeme planı uygulanabilir. Normal şartlardaki kişilere göre kullanmış oldukları kredinin ödemeleri 2 yıl geç başlayıp, uygun ödeme planı ile 4 yıl boyunca ödenebiliyor. Ayrıca evlenen çiftlerin, evlendikten sonraki ilk bir yıl içinde çocuk sahibi olmaları durumunda normalde geçerli olan koşullara ek olarak 1 yıl daha geç ödeme fırsatı sunuluyor.

Toplam Maliyet1.029 TL
Toplam Faiz%1,47
Aylık Taksit1.029 TL
Karşılaştır