Borç Transferi Kredisi

19.11.2015 Güncelleme: 04.05.2016
Borç Transferi Kredisi

Ülkemizde kredi kartıyla taksitli alışveriş çok yaygın durumda. Bununla birlikte kredi kullanımı ve borçluluk oranı da her gecen gün artıyor. Türkiye Bankalar Birliği (TBB) haziran ayı raporuna göre yaklaşık 17 Milyon kişinin kredi borcu bulunuyor.

Kredi ve kart borçlarının bu kadar birikmiş olması borç transferi ve yapılandırma kredilerinin önemini de arttırıyor. Bunun farkında olan bankalar ise özellikle kredilerin ve kredi kartı borçlarının tek bir kredide toplanıp uzun vadeye yayılabilmesi için “Borç Transferi Kredisi” ürünlerini piyasaya sunarak tüketici ihtiyaç ve taleplerini karşılamaya çalışıyor.

Borç Transferi Kredisi ile Kredi ve Kart Borçlarınızı Gelirinize Göre Düzenleyip Uzun Vadeye Yayın!

TBB verilerine göre Nisan-Haziran 2015 dönemi itibariyle takipteki kredi (idari + kanuni), oranı yaklaşık 9 Milyar TL’ye ulaşmış durumdadır. Bu oran toplam bireysel kredilerin %3,13’ünü oluşturuyor. Bu kadar batık oranı olmasının en büyük nedeni ise kredi ödemlerinin gelir durumuna göre ayarlanmamasından kaynaklanıyor.

Eğer aylık geliriniz kredi ve kredi kartı borçlarınızı ödemenize yetmiyorsa, ödeme düzeniniz bozulmadan önce borç transferi kredisinden yaralanarak aylık gelirinize göre kredi borçlarınızı yapılandırmalısınız. Aksi durumunda, kullanılan faizin %30 fazlası gecikme faizi olarak uygulanacak ve idari/kanuni takip işlemleri için yasal işlem, avukat vb. masraflar da kredi borcunuz üzerine eklenecektir. Bu durumda ödemekte zorlandığınız borçlarınız iyice içinden çıkılmaz bir hal alacaktır.

"Ne kadar kredi çekebilirim hesaplama aracına ulaşmak için tıklayın »"

Borç Transferi (Borç Birleştirme) İşlemi Nasıl Yapılıyor?

Öncelikle belirtmek gerekir ki borç transferi kredisi veya bir diğer ismi ile borç birleştirme kredisi ile, yeni bir kredi açılmaktadır. Yani, diğer kredi türlerindeki süreçler aynı şekilde borç transferi kredisi için de geçerlidir. Diğer kredi türlerinde olduğu gibi bankalar için önemli olan geliriniz ve kredi notunuzdur. Bundan dolayı ödemelerinizde gecikmeler başlamadan başvuruda bulunmanız gereklidir. Aksi durumda, kredi notunuzun düşük olmasından dolayı borç birleştirme kredisi talebiniz bankalar tarafında ret edilebilir.

Bankalarda farklılık olmakla birlikte borç transferi kredisi kullanım süreçleri yaklaşık olarak şu şekilde ilerliyor:

1- Kredi ve kredi kartı borçlarınız ile gelir durumuzu gösteren belgeleri başvuruda bulunacağınız bankaya veriyorsunuz.

2- Bankanın tahsisi birimi, verilen belgelere ve kredi notunuza göre değerlendirme yapıyor ve olumlu veya olumsuz talebi sonuçlandırıyor.( Bu süreçte talebinizi direkt onaylayabilecekleri gibi size çeşitli alternatifler de sunabilirler.)

3- Değerlendirme sürecinizin olumlu olması durumda borcunuzun bulunduğu bankalara çekilen kredi tutarı üzerinden, borcunuz kadar transfer işlemi yapılıyor. Bu sayede yeni bankanız tüm borçlarınızı kendi üzerine almış oluyor. 

Süreçlerin bankalara göre çeşitli istisnaları olmakla birlikte, çekilen borç transferi kredisi neredeyse tüm bankalarda krediyi çekene verilmeden, borçlu olunan bankalara transfer ediliyor.

Kredi ve Kredi Kartı Borçlarınızı Ödemekte Zorlanıyorsanız, Uzun Vadeye Yayın!

Bankalara olan toplam kredi ve kredi kartı aylık ödemeleriniz genel kabul olarak, aylık gelirinizin %50’sini geçmemesi tavsiye edilir. Hatta dünyada bazı önde gelen finansal kurumlar bu oranı %40 olarak kabul etmektedir. Zaten ülkemizdeki neredeyse tüm bankalar aylık gelirinizin en fazla %50'si kadar kredi taksit ödemesi kabul ederek buna göre kredi işlemi yapıyor. Ancak, özellikle kredi kartı ödemeleri bu tarz değerlendirmelerin içerisine çok fazla dahil edilmediği veya dahil edilse bile değişken olmasından dolayı bu oranlama zamanla aşılabiliyor.

Hangi durumlar içerisinde bu oranlamalar aşılmış olursa olsun, gelir ve kredi ödeme dengesini bozmamak gereklidir. Çünkü bu oranlamalar belirli bir tecrübe ve değerlendirme sonucunda uzmanlar tarafında belirlenmiştir. Sonuç olarak, eğer kredi ödemelerinizde zorluk yaşıyorsanız, size alternatif olacak borç birleştirme kredisini incelemelisiniz.

"Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com'a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orjinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür."

Tüm Bankaların Kredi Teklifleri Bir Arada

Kredi Tutarı

Vade

Ev Arama Durumu

Tüm Bankaların Kredi Teklifleri Bir Arada

Kredi Tutarı

Vade

İhtiyaç Sebebi

En çok harcama yaptığınız kategoriyi seçin