Türk Vatandaşları Avrupa’da Hesap Açabilir mi?

Güncelleme: 27.12.2023
Yayımlama: 26.12.2023
Paylaş
İçindekiler

Dünya genelinde hemen hemen tüm ülkelere seyahat etmek artık çok kolay. Vizeli veya vizesiz olarak bir ülkeye sebebini belirttiğiniz takdirde pasaportunuzla kolaylıkla geçebilirsiniz. Peki, Türk vatandaşları olarak Avrupa’da herhangi bir ülkede hesap açmak istediğinizde bu mümkün müdür? Sorunun cevabı “Evet” belirli prosedürler uygulandığı takdirde yurt dışında bir bankada hesap açılması mümkün.


En Yüksek Mevduat Faiz Oranları:

* Tüm bankaların mevduat oranları görmek ve karşılaştırmak için mevduat faiz oranları sayfamızı ziyaret edin.


Avrupa’da Hesap Açmak İçin Gerekenler

Bir Avrupa ülkesinde bulunan bankada hesap açtırmak kolay ve hızlıdır. Bazı ülkelerde, bir bankada hesap açtırmak isteyen müşterilerin bizzat kendisinin giderek hesap açtırması gerekir. Hesap açmak istenilen ülkede ikamet bulunmasa dahi bankada fiziki halde bulunulduğu takdirde hesap açılabilmektedir.

Hesap açmak için gereken evraklar bankadan bankaya değişiklik gösterse de yurt dışında bir ülkede hesap açmak için yanınıza almanız gereken bazı temel belgeler vardır. Bunlar;

  • Türkiye Cumhuriyeti pasaportu,
  • Türkiye Cumhuriyeti kimliği orijinali ve çevirisi,
  • Türkiye’de yaşadığınız yeri bildiren ikametgâh adresi (orijinali ve gittiğiniz ülkenin diline ait iki adet olmasında fayda var), 
  • Türkiye’de adınıza kayıtlı herhangi bir fatura.

Yukarıda belirtilen maddeler, oturum izninizin olmadığı sadece hesap açtırmak için gittiğiniz ülkenin hesap açmak için istediği belgelerdir. Oturum izninizin olduğu ülkede hesap açmak için daha farklı prosedürler uygulanmaktadır.


Yatırımınızı altın ya da döviz ile değerlendirmeyi düşünüyorsanız bu konular hakkında detaylı bilgi için ilgili sayfalarımızı ziyaret edin.


Avrupa’da Hesap Açmanın Avantajları ve Dezavantajları

Avrupa’da hesap açmanın bazı avantajları ve dezavantajları vardır. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz;

Avantajları

  • Yurt dışında bir bankada hesap açtığınızda yararlanabileceğiniz en büyük avantaj vergi düzenlemeleridir. Fakat herhangi bir olumsuzluk durumunda dünya genelinde yürürlüğe giren Ortak Raporlama Standardı (Common Reporting Standard-CRS) sayesinde yapılan usulsüzlükler Türk Vergi İdaresi'ne otomatik olarak bildirilecektir.
  • Tüm bankalarda olduğu gibi yurt dışı bankalarında da geçerli olan güvenlik ve gizlilik kalitesi hesabınız açısından son derece önemlidir. 
  • Gezmek için gittiğiniz ülkede yanınızda nakit para taşımanın sakıncalı olduğu durumlarda bulunduğunuz ülkede hesabınızın olduğu takdirde nakit para taşımayarak çalınma riskine ortadan kaldırabilirsiniz. 

Dezavantajları

  • Avrupa merkezli bazı bankaların Türkiye’de şubelerinin bulunması, Türkiye’deki bankanızda yaptığınız uygulamanın Avrupa’daki bankada da geçerli olacağı anlamına gelmez. Bankalar hukuki anlamda farklı firmalar olduğu için Türkiye’de bulunan hesabınızı Avrupa’ya taşıyamaz, iki banka arasında ücretsiz işlem yapamazsınız.
  • Avrupa’da açtığınız her banka hesabı 100 bin Euro’ya (ya da o ülkenin kullandığı para birimi) kadar sigortalıdır. Bu sınıf kişi ve banka başına sınırlıdır.
  • Avrupa’da bazı bankalar para transfer işlemini yurt dışında başka bir bankaya gerçekleştirmemektedir. Para transfer işlemini gerçekleştirmek için komisyon ücreti alabilmektedirler. Aynı şekilde Türkiye’de herhangi bir bankada yurt dışına para transfer işlemi gerçekleştirmemekte veya komisyon ücreti almaktadır. Bu gibi durumlar için hesap açılacak bankanın para transfer politikalarını dikkatli okumak gerekmektedir. 

Kolay Onaylanan Kredi Kartları

AB Vatandaşı Olmayanlara Farklı Prosedür Uygulanır mı?

Bazı bankalar bazı yeni müşterilerine risk bazlı yaklaşım sergileyebilirler. AB üyesi olmayan ülke vatandaşları yurt dışı bankaları için risk bazlı yaklaşım içeren müşteri potansiyeline sahiptirler. Avrupa’daki bankalar birçok nedenden ötürü AB üyesi olmayan kişilere temkinli yaklaşırlar. AB üyesi olmayan kişilerin, o ülkenin hukuk ve mevzuatın istenilen standartta olmaması, kara para aklama ve terör açısından riskli olması gibi birçok açıdan Avrupa bankaları için risk olarak görülmektedir. Fakat Avrupa’da bulunan bankalar, AB üyesi olmayan herhangi birisi bankalarında hesap açtırmak istediği zaman farklı bir prosedür uygulayamazlar. 

Dünya genelinde bankalarda hesap açtırmak için uyguladığı prosedür olan AML (Anti Money Laundering) yani Kara Para Aklamayı Önleme düzenlemeleri yapılmaktadır. Bu sayede kara para aklamak isteyen müşteriler için bankalar tedbir almaktadır ve bankalar hesap açılmak istenen ülkede ikameti olmayan kişiler için hesap açma işlemleri konusunda dikkatli davranmaktadırlar. AB üyesi olmayanlar için farklı prosedür uygulamazlar fakat AB üyesi olmayan kişilerin daha fazla doküman ve belge sunmaları gerekebilir. Ayrıca bankalar AB üyesi olmayanlar için daha önceden başka bir yurt dışı ülkesinde açılmış olan banka hesabının varlığını bilmeleri onları rahatlatacaktır. Çünkü bu durum önceden yapılması gereken prosedürlerin yapıldığı ve hali hazırda işletildiği anlamına gelmektedir. 

Uzaktan Online Banka Hesabı Açtırmak Güvenli Midir?

Ekonomik dalgalanmaların getirdiği tedirginlikle artık insanlar ekonomisi istikrarlı olan ülkelerde hesap açmak ve birikimlerini o ülkedeki bankada tutmak istiyor. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte hiç yurt dışına çıkmadan da online olarak banka hesabı açan bankalar var. Bu sayede Türkiye’den hiç ayrılmadan istediğiniz bir ülkede online olarak banka hesabı açtırabilirsiniz. Bunun için sadece pasaportunuzun ve kimliğinizin olması ve bu belgeleri hesap açtırmak istediğiniz ülkedeki bankaya mail olarak göndermeniz yeterlidir.

Online olarak ülke dışına çıkmadan hesabınız açılmaktadır. Hesabınızın açılmasının ardından; para çekme-yatırma, fatura ödeme, alışveriş yapma gibi basit işlemleri kolaylıkla yapabilirsiniz. Bu şekilde fiziki olarak yurt dışında bulunmasanız da hesabınız güvenli bir şekilde açılmaktadır.  

“Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com‘a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orijinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür.”

Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Yazara Soru Sor
Hesapkurdu Yorumlar

Yorumlar (0)

Çıkış
Gönder
Hesapkurdu logo

Copyright © 2023 BHL Turkey Teknoloji A.Ş.
Tüm Hakları Saklıdır.
Sigorta aracısı Koalay.com, Hesapkurdu.com iştirakidir.
Merdivenköy Mah. Bora Sok. Nidakule
Göztepe Blok No:1-3 İç Kap No:58/61
Kadıköy/İSTANBUL
MERSİS Numarası: 0577050290800014
0(216) 570 0707 bilgi@hesapkurdu.com

Sosyal Medyadan Bizi Takip Edebilirsiniz

FacebookMediumTwitter InstagramLinkedInYoutube

Hesapkurdu.com anlaşmalı olduğu bankalarla “Destek Hizmet Kuruluşu” olarak çalışmaktadır. Sunulan destek hizmeti BDDK’nın 05.11.2011 tarihli yönetmeliğine göre denetlenmektedir.