Motosiklet Trafik Sigortası Fiyatları 2019

Güncelleme: 02.07.2019

Motosiklet Trafik Sigortası Fiyatını Belirleyen Kriterler

 1. Motosiklet sahibinin kaza geçmişi/hasar kademesi,
 2. Motosikletin bulunduğu il,

Yukarıda belirtilen iki kritere göre motosiklet trafik sigortası tavan fiyatı belirlenir. Belirlenen tavan fiyat üzerinde (ek teminat sunulmadığı sürece) teklif sunulamaz. Öte yandan tavan fiyatın altında yer alan tekliflerde sigorta şirketleri özellikle motosikletin piyasa değerine dikkat etmektedir.

Motosiklet Trafik Sigortası Tavan Fiyatı 2019

Hasar Basamağı/KademesiMotosiklet Tavan Fiyatı
11.341 TL
21.073 TL
3804 TL
4536 TL
5456 TL
6375 TL
7295 TL

*Tablo 2019 Temmuz ayı İstanbul motosiklet tavan fiyatlarına göre oluşturuldu. Diğer illerin tavan fiyatlarını da görmek ve TCKN ile plaka bilgisiyle anında tavan fiyat öğrenmek için tavan fiyat hesaplama sayfamızı ziyaret edin.

Trafik Sigortası Hasarsızlık İndirimi Oranları

Trafiğe Çıkış YılıHasar Basamağı/KademesiHasarsızlık indirimiPrim Artırımı
4. Yıl7%45-
3. Yıl6%30-
2. Yıl5%15-
1. Yıl4--
2. Yıl3-%50
3. Yıl2-%100
4. Yıl1-%150

Yukarıdaki tablonun açıklaması ise şu şekilde:

 • Araç ilk defa trafiğe çıkması durumunda sahibinin hasar basamağı 4'ten başlar. (Daha önce aynı türden araç sahibiyse, geçmiş hasar basamağı devam eder.)
 • 1. yılın hasarsız tamamlanması durumunda 5.basamağa, 2. yılın hasarsız tamamlanması durumunda 6.basamağa, 3.yılın hasarsız tamamlanması durumunda 7. basamağa yükselir.
 • 1. yılın 1 hasarla tamamlanması durumunda  3.basamağa, 2. yılın da 1 hasarla tamamlanması durumunda 2.basamağa, 3. yılın da 1 tamamlanması durumunda 1. basamağa düşer.  Öte yandan 1 yıl içerisinde 2 kazası olan 2 basamak birden, 3 kazası olan 3 basamak birden düşer.

Not: Yukarıdaki maddelerde 1 yıl sigorta başlangıç ve bitiş tarihleri arasındaki süreyi, hasar ise kişinin haksız olduğu yani trafik sigortasının karşı aracın zararını karşıladığı kazaları ifade ediyor.

İl Bazında Trafik Sigortası Tavan Fiyat Değişimi

İllerİndirim OranıArttırım Oranı
İstanbul-%6
Kocaeli, Ankara, Bursa-%3
İzmir, Yalova, Erzurum, Kayseri--
Sakarya, Düzce, Eskişehir, Ordu, Trabzon, Tekirdağ, Bingöl, Rize, Adana, Samsun, Karabük%1
Denizli, Diyarbakır, Konya, Bayburt, Kırıkkale, Giresun, Malatya, Antalya%2
Erzincan, İçel, Gaziantep, Elazığ, Zonguldak, Sivas, Bolu, Siirt, Aksaray, Çorum, Muş, Batman, Bilecik, Bitlis, Kırşehir, Iğdır, Gümüşhane, Artvin %3
Nigde, Nevşehir, Kahramanmaraş, Çankırı, Kırıklareli, Uşak, Van, Yozgat, Bartın, Karaman, Balıkesir, Edirne, Afyon, Şırnak, Amasya, Ağrı, Manisa%4
Aydın, Tokat, Sinop, Isparta, Tunceli, Çanakkale, Mardin, Hatay, Osmaniye, Kütahya, Muğla, Kars, Kastamonu, Burdur, Adıyaman, Şanlıurfa, Ardahan, Hakkari, Kilis %5

*İzmir bölgesine göre kaza riskinden kaynaklı olarak İstanbul'un tavan fiyatı %6 daha yüksek, Aydın bölgesinin ise %5 daha düşüktür.

Motosikletler İçin Trafik Sigortasını Yaptırmamanın Cezası Nedir?

Tüm motorlu kara araçlarında zorunlu trafik sigortası yapılmadığı zaman yasal prosedür aynı şekilde işlemektedir. Trafik sigortası olmayan bir araç, trafiğe çıkması durumunda:

 1. Trafik polisi veya trafik jandarmaya yakalanılması durumunda, 2019 yılı için 108 TL para cezası ile sigorta yaptırılana kadar trafikten men cezası verilir.
 2. Sigorta verilen süre içerisinde yapılmaz ise araç otoparka çekilir.
 3. Otoparka çekilmesi durumda, 108 TL para cezasına çekici ve otopark masrafları da eklenir.
 4. Kesilen ceza 15 gün içinde ödenirse %25 indirim hakkı kazanılır.
 5. Sigorta yaptırılmaması durumda her geciken ay için sigorta prim tutarına %5 gecikme zammı, toplamda %50 geçmemek şartı ile uygulanır.
 6. Gecikme zammının yanında sigortanın geç yapılmasından dolayı, mevcut hasarsızlık indirimi kademesi düşürülebilir.

Motosiklet Sigortası Sorgulama 

Motosiklet için sigortası sorgulama işleminizi sadece TCKN ve plaka bilgisiyle trafik sigortası sorgulama sayfamız ya da e-Devlet üzerinden yapabilirsiniz.

Motosiklet Hasar Kaydı Sorgulama

Plakadan hasar kaydı sorgulama işlemi şu yollardan yapılabilir:

 1. SMS ile araç hasar kaydı sorgulama: Bu sorgulamayı yapmak için; PARCA yazın, boşluk bırakın, plakanızı yazın, boşluk bırakın, kaza tarihini yazın ve 5664'e sms gönderin.
 2. SGBM (Sigorta Gözetim ve Bilgi Merkezi) araç hasar kaydı sorgulama: www.sbm.org.tr üzerinden ilgili sorgulamayı gerçekleştirin.

Detaylı bilgi almak ve tüm hasar kaydı sorgulamalarını görmek için hasar kaydı sorgulama yazımızı inceleyin.

Motosiklet Kasko Sigortası

Kasko sigortalarında tavan fiyat yoktur. Yani sigorta şirketleri tamamen kendi değerlendirme kriterlerine göre kasko sigortası fiyat belirler. Genel olarak motosiklet kaskosu fiyatı aşağıdaki kriterlere baz alınarak belirlenir:

 • Motosiklet sahibinin kaza geçmişi,
 • Motosikletin bulunduğu il,
 • Sahibinin ve motosikletin yaşı,
 • Motosiklet marka ve modeli,
 • Motosikletin piyasa bedeli,

Detaylı bilgi almak için motosiklet kaskosu sayfamızı ziyaret edin.

Motosiklet Zorunlu Trafik Sigortası Kapsamı

Motosiklet sigortası da dâhil olmak üzere ülkemizde tüm motorlu kara taşıtlarının zorunlu trafik sigortası, üçüncü kişilerin canlarına ve mallarına gelecek olan zararları parasal olarak teminat altına almak adına yapılır. Bu sebeple ülkemizde zorunlu trafik sigortası kapsam ve teminatları kamu otoritesi tarafından belirlenir. Yani tüm sigorta şirketlerinde zorunlu trafik sigortası kapsamı aynıdır. Detaylı bilgi için motosiklet sigortası teminatları yazımızı inceleyin.

Zorunlu Trafik Sigortası Olmayan Motosikletin Kazaya Karışması Durumunda

Kazaya karışan taraflardan herhangi bir tanesinin sigortası bulunmaması durumda, kaza yerine trafik polisi veya bulunduğu konuma göre trafik jandarma çağrılması gerekir. Bu durumda sigortası olmayan araca ceza kesilir ve suçluluk oranına göre kaza masraflarını kendisi ödemek zorunda kalır. Eğer ödeme yapılmaz ise yasal yollardan bu tutar sigortası olmayan kişiden tahsil edilir.  

Kredi ile Motosiklet Alırken Trafik Sigortası Yaptırmak Zorunlu mu?

Trafik sigortası otomobillerde olduğu gibi motosikletler için de zorunlu bir sigorta türüdür. Bu nedenle kredi kullanarak alınan motosiklet için plaka ve ruhsat çıkarmadan önce trafik sigortasının yaptırılması gerekir. Aksi takdirde motosikletinizin plaka ve ruhsat işlemleri tamamlanamaz. Detaylı bilgi için motosiklet kredisi sayfamızı ziyaret edin.