Motosiklet Sigortası

17.08.2016 Güncelleme: 22.05.2017
Motosiklet Sigortası

TÜİK 2016 Haziran ayı verilerine göre, ülkemizde 20 Milyon üzerinden bir araç bulunuyor. Bu araçların %8,4’ü, yani yaklaşık olarak 1,7 milyonu motosiklet kategorisinde yer alıyor. Ayrıca ülkemizde daha çok büyük şehirlerde trafiğe yakalanmamak, kırsalda ise maliyeti arabadan daha ucuz olmasından dolayı, günden güne motosiklet sayısı da artış gösteriyor. Bu sayının hızlı bir şekilde artması ise sigorta şirketlerini motosiklet sigortası pastasından daha fazla pay almak adına, rekabetçi fiyatlar vermesine de sebep oluyor.

Zorunlu Trafik Sigortası Kapsamı Devlet Tarafından Belirlenmektedir

Motosiklet sigortası da dâhil olmak üzere ülkemizde tüm motorlu kara taşıtlarının zorunlu trafik sigortası, üçüncü kişilerin canlarına ve mallarına gelecek olan zararları parasal olarak teminat altına almak adına yapılır. Bu sebeple, ülkemizde zorunlu trafik sigortası kapsam ve teminatları kamu otoritesi tarafından belirlenmektedir. Yani, tüm sigorta şirketlerinde zorunlu trafik sigortası kapsamı aynıdır. Bundan dolayı, motosiklet sigortanızı hangi sigorta şirketinden yaptırdığınızın hiçbir önemi yoktur.


Trafik sigortası tekliflerinizi anında Trafik Sigortası Hesaplama sayfamızdan alabilir, aracınızın yasal değerini Kasko Değer Listesi sayfamızdan hesaplayabilirsiniz»


En Ucuz Motosiklet Sigortası Teklifine Nasıl Ulaşırsınız?

Sigorta fiyatlamasında serbest sisteme geçilmesinden sonra, sigorta şirketleri kendi belirlemiş oldukları ölçütlere göre sigorta prim tutarlarını belirlemektedir. Ayrıca bu ölçütler belirli aralıklar ile sigorta şirketleri tarafından değiştirilmektedir. Bundan dolayı, en iyi teklifi veren sigorta şirketini bulmanın tek yolu aslında mümkün olduğunca çok sigorta şirketinden teklif almaktan geçmektedir. 

Ülkemizde belirli aralıklar ile rekabetçi fiyatlar veren en az on tane sigorta şirketi bulunmaktadır. Bu kadar sigorta şirketinden birden teklif almak günümüzün sigortacılık sisteminde birkaç dakika gibi bir süre içerisinde yapılabilmektedir. Bunun için internet sitelerini ve sigorta acentelerini kullanabilirsiniz. Ancak, teklif almış olduğunuz internet sitesi veya acentenin çalışmasının olmadığı sigorta şirketlerini öğrenerek ek teklifler almanız, en uygun teklifi bulmanız açısından önemlidir.

Ayrıca aracınızın size 10 yıllık maliyetinin enflasyon oranlarına göre ne kadar olduğunu öğrenmek için Otomobil Sahibi Olmanın Yıllık Maliyeti Hesaplama aracımıza bakabilirsiniz. 

Motosikletler İçin Trafik Sigortasını Yaptırmanın Cezası Nedir?

Tüm motorlu kara araçlarında zorunlu trafik sigortası yapılmadığı zaman yasal prosedür aynı şekilde işlemektedir. Trafik sigortası olmayan bir araç, trafiğe çıkması durumunda:

  1. Trafik polisi veya trafik jandarmaya yakalanılması durumunda, 2016 yılı için 92 TL para cezası ile trafik sigortası yaptırılana kadar trafikten men cezası verilir. 
  2. Bu süreçte kolluk kuvvetleri genel olarak sürücüye kısa bir süre verir ve sigorta o süre içerisinde yapılmaz ise araç otoparka çekilir. Yani otoparka çekilmesi durumda, 92 TL para cezasının yanından çekici masrafı ve otoparkta masrafları da eklenir.
  3. Sigorta yaptırılması durumda ise her geciken ay için sigorta prim tutarına %5 gecikme zammı, toplamda %50 geçmemek şartı ile uygulanır.
  4. Gecikme zammının yanında sigortanın geç yapılmasından dolayı, mevcut hasarsızlık indirimi kademesi düşürülebilir ve sigorta şirketinin özel olarak vermiş olduğu sadakat indirimi de verilmeyebilir.


Zorunlu Trafik Sigortası Olmayan Bir Motosikletin Kazaya Karışması Durumunda

Kazaya karışan taraflardan herhangi bir tanesinin sigortası bulunmaması durumda, kaza yerine trafik polisi veya bulunduğu konuma göre trafik jandarma çağrılmak zorundadır. Bu durumda, sigortası olmayan araca ceza kesilmekte ve suçluluk oranına göre kaza masraflarını kendisi ödemek zorunda kalmaktadır. Eğer ödeme yapılmaz ise yasal yollardan bu tutar sigortası olmayan kişiden tahsil edilmektedir.  

Ayrıca trafik sigortası olmayan aracın üçüncü kişilere bedeni zarar vermesi durumda, masraflar “Güvence Hesabı” tarafından karşılanmakta ve araç sahibine bu masraflar rücu edilmektedir.


"Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com'a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orjinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür."

Makaleyi faydalı buldunuz mu?

1 Puan