Motosiklet Sigortası

Güncelleme: 22.02.2019

Motosiklet sigortanızı yaparken sigorta firmalarının dikkat ettiği hususlar:

Hasarsızlık durumunuz

Zamanında yaptırdığınız sigorta yenileme

Plakanızın bağlı olduğu il

Ülkemizde bulunan 20 milyonun üzerinde aracın yaklaşık %8,4’ü motosiklet kategorisinde bulunuyor ve bu sayı gün geçtikçe artıyor. Hızla artan bu sayıyı göz önüne alan sigorta şirketleri motosiklet sigortası için çeşitli kampanyalar sunuyorlar.

*Motosikletin kaza geçmişini sadece plaka ile öğrenebilirsiniz. Bu konuda detaylı bilgi için Hasar Kaydı Sorgulama sayfamızı ziyaret edin.

Motosikletler İçin Trafik Sigortasını Yaptırmamanın Cezası Nedir?

Tüm motorlu kara araçlarında zorunlu trafik sigortası yapılmadığı zaman yasal prosedür aynı şekilde işlemektedir. Trafik sigortası olmayan bir araç, trafiğe çıkması durumunda:

 1. Trafik polisi veya trafik jandarmaya yakalanılması durumunda, 92 TL para cezası ile sigorta yaptırılana kadar trafikten men cezası verilir.
 2. Sigorta verilen süre içerisinde yapılmaz ise araç otoparka çekilir.
 3. Otoparka çekilmesi durumda, 92 TL para cezasına çekici ve otopark masrafları da eklenir.
 4. Kesilen ceza 15 gün içinde ödenirse %25 indirim hakkı kazanılır.
 5. Sigorta yaptırılmaması durumda her geciken ay için sigorta prim tutarına %5 gecikme zammı, toplamda %50 geçmemek şartı ile uygulanır.
 6. Gecikme zammının yanında sigortanın geç yapılmasından dolayı, mevcut hasarsızlık indirimi kademesi düşürülebilir.

Motosiklet Sigortası ve Hasar Sorgulama

Motosiklet için sigorta sorgulama işlemlerinizi trafik sigortası sorgulama sayfamız üzerinden ya da SBM’nin (Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi) internet adresi üzerinden bilgilerinizi girerek gerçekleştirmeniz mümkün. 

Plakadan hasar kaydı sorgulamanızı ise şu yollarla yapabilirsiniz:

 1. Sms ile araç hasar kaydı sorgulama: Bu sorgulamayı yapmak için; PARCA yazın, boşluk bırakın, plakanızı yazın, boşluk bırakın, kaza tarihini yazın ve 5664'e sms gönderin.
 2. SGBM (Sigorta Gözetim ve Bilgi Merkezi) araç hasar kaydı sorgulama: www.sbm.org.tr üzerinden ilgili sorgulamayı gerçekleştirebilirsiniz.

Motosiklet Sigortasında Hasarsızlık İndirimi

Hasarsızlık indirimi tüm motorlu araçları kapsadığından motosiklet sahipleri de hasarsız bir yıl geçirdiklerinde bir sonraki yıl kasko poliçe fiyatları üzerinden indirim hakkı kazanırlar. 

Hasarsızlık indiriminin işleyişi tüm araçlarda olduğu gibi motosikletlerde de şu şekildedir:

 1. Yeni trafiği çıkacak olan kişi, 4. basamaktan başlar. Yani, indirim veya prim artırımı yoktur.
 2. Zorunlu trafik sigortasında ilk yılı hasarsız olarak tamamlayan 5.basamağa (%10) , ikinci yılı hasarsız tamamlayan 6.basamağa (%15), 3 yılını hasarsız tamamlayan 7. basamağa (%20) yükselir.
 3. Zorunlu trafik sigortasında ilk yılı hasarlı olarak tamamlayan 3.basamağa(%20) , ikinci yılı hasarlı tamamlayan 2.basamağa (%40), 3 yılını hasarlı tamamlayan 1. basamağa (%60) düşer.

Zorunlu Trafik Sigortası Kapsamı

Motosiklet sigortası da dâhil olmak üzere ülkemizde tüm motorlu kara taşıtlarının zorunlu trafik sigortası, üçüncü kişilerin canlarına ve mallarına gelecek olan zararları parasal olarak teminat altına almak adına yapılır. Bu sebeple, ülkemizde zorunlu trafik sigortası kapsam ve teminatları kamu otoritesi tarafından belirlenmektedir. Yani, tüm sigorta şirketlerinde zorunlu trafik sigortası kapsamı aynıdır. Bundan dolayı, motosiklet sigortanızı kapsam açısından hangi sigorta şirketinden yaptırdığınızın hiçbir önemi yoktur.

Trafik sigortası tekliflerinizi anında Trafik Sigortası Hesaplama sayfamızdan alabilir, aracınızın yasal değerini Kasko Değer Listesi sayfamızdan hesaplayabilirsiniz»

Motosiklet Trafik Sigortası Fiyatları 2019

Motosiklet trafik sigortası fiyatları için net bir rakam aralığı vermek mümkün değildir. Çünkü sigorta fiyatını belirleyen birçok etken vardır. Motosikletin motor hacmi, motosikletin yaşı, kayıtlı olduğu il ve sürücünün kaza geçmişi bu etkenlerden en önemlileridir. Ayrıca motorun ticari amaçlı kullanımı da prim tutarını etkiler. 

Motosiklet sahipleri de trafik sigortası yaptırırken diğer araç sahipleri gibi belirlenen tavan fiyat uygulamasından yararlanıyorlar. 

Bu süreçte en uygun motosiklet trafik sigortası fiyatlarını öğrenmek için tüm sigorta şirketlerini karşılaştırmanız yararınıza olacaktır.  


Plakadan Trafik Cezası Sorgulama

Plakadan Araç Hasar Kaydı Sorgulama


Zorunlu Trafik Sigortası Olmayan Bir Motosikletin Kazaya Karışması Durumunda

Kazaya karışan taraflardan herhangi bir tanesinin sigortası bulunmaması durumda, kaza yerine trafik polisi veya bulunduğu konuma göre trafik jandarma çağrılmak zorundadır. Bu durumda, sigortası olmayan araca ceza kesilmekte ve suçluluk oranına göre kaza masraflarını kendisi ödemek zorunda kalmaktadır. Eğer ödeme yapılmaz ise yasal yollardan bu tutar sigortası olmayan kişiden tahsil edilmektedir.  

Ayrıca trafik sigortası olmayan aracın üçüncü kişilere bedeni zarar vermesi durumda, masraflar “Güvence Hesabı” tarafından karşılanmakta ve araç sahibine bu masraflar rücu edilmektedir.

Motosiklet Kaskosu

Otomobillerde olduğu gibi motorlar için de kasko sigortası yaptırmak mantıklı bir seçimdir. Ancak, her sigorta şirketi motosiklet kaskosu yapmayabiliyor ya da sadece belirli kriterlere sahip motosikletleri tercih edebiliyor. 

Motor sahipleri kasko yaptırmak için fiyat araştırmasına girdiğinde otomobile göre daha yüksek fiyatlar çıkmasından dolayı kasko sigortası yaptırmaktan vazgeçebiliyorlar. Ancak bu tarz bir kıyaslama ile motosiklet kasko fiyatlarının yüksek olduğu kanısına varmak, yanlış bir değerlendirme olacaktır. Çünkü motosikletin kaza riski ve bu riskin sonucunda bedeni yaralanmaların değerlendirmeleri, otomobillere göre çok farklıdır. 

Motosiklet sigortası kapsamı yapılan kasko sigortası poliçesine göre bazı değişiklikler göstermekle birlikte, temel olarak aşağıdaki durumları kapsamaktadır:

 • Motosiklet park veya hareket halinde iken meydana gelebilecek kazalar sonucu maddi hasarlar,
 • Motosikletin çalınması veya yanması,

(Not: Bazı kasko şirketleri park halinde motosikletin başına gelecek zararlara karşı, kapalı garaj şartı sunabiliyor. Kapalı garaj dışında motosikletin park halinde başına gelecek zararları karşılamıyor.)

Motosiklet kaskosu ile ilgili ayrıntılı bilgi almak için ilgili sayfamızı ziyaret edin»

Motosiklet Sigortası Yapan Şirketler

Motosiklet kaza riskinin otomobilden çok olduğunu göz önünde bulunduran bazı sigorta şirketleri motosiklet sigortası yapmayı tercih etmiyor. Buna karşın Türkiye’de motor kullanımının yaygınlaşmasından faydalanmak isteyen sigorta şirketleri ise motosikletlere özel ürünler sunabiliyor.

Motosiklet sigortası için özel ürün sunan bazı sigorta şirketleri:

Groupama Moto Kask’O: Groupama Sigorta’nın motosiklet sahipleri için hazırladığı Moto Kask’O ürünü ile olası risklere karşı kapsamlı bir kasko poliçesi ile güvence altına almayı amaçlıyor.

Zurich Sigorta Benim Motorsikletim: Benim Motorsikletim Sigortası, Türkiye sınırları dâhilinde seyreden motosikletleri, gerek seyir gerekse park halinde iken karşılaşabileceği kaza risklerine karşı güvence altına alan motosiklet sigortasıdır.

Unico Motosiklet Kasko: Unico motosiklet kaskosu ile ihtiyaçlarınızı çok iyi bilen ve anlayan risk uzmanları tarafından, beklentilerinizi karşılayacak size özel hazırlanan motosiklet kasko teklifleri sunuyor.