HesapKurdu logo

Bir Ayda Kredi Notumu 100-150 Puan Nasıl Artırırım?

Güncelleme: 01.06.2023
Yayımlama: 15.02.2017
Paylaş
İçindekiler

Kredi notunuz çeşitli nedenlerden dolayı düştüyse yeni yapacağınız kredi ve kredi kartı başvurularınıza ret gelebilir. Bu olumsuz duruma rağmen kısa süre içinde kredi kullanma ihtiyacınız varsa aşağıda bahsedeceğimiz yöntemleri kullanarak kredi notunuzu artırabilirsiniz.

Kolay Onaylanan Kredi Kartları

Kredi Notu 1 Ayda Kaç Puan Yükselir?

Kredi notunuzu ayda en az 100-150 puan artırmanız mümkün. Kredi notunu yükseltmek için aşağıdaki adımlar uygulanabilir:

Not: Bankalar kredi notunuz düşük olduğu için kredi ve kredi kartı taleplerinizi onaylamıyorsa, uzaktan (internetten) banka müşterisi olma kampanyaları üzerinden başvuru yaparak kredi ürünü alma ihtimalinizi arttırabilirsiniz. Bankaların uzaktan müşteri olma kampanyalarını incelemek için internetten banka müşterisi ol sayfamızı ziyaret edin.

Var Olan Borçlarınızı Kapatın

Mevcut borç durumunuz kredi notunuzu etkileyen en önemli unsurlardan biridir. Bu nedenle mümkünse borçlarınızı kapatmanız kredi notunuzu önemli ölçüde etkileyecektir. Bankalara olan kredi, kredi kartı gibi borçlarınızın dışında mevcutta bulunan fatura borçlarını da kapatmalısınız. Burada önemli olan adınıza aktif bir borç kaydı kalmamasıdır.

* Tüm kredi kartlarını görmek ve karşılaştırmak için kredi kartı sayfamızı ziyaret edin. Ayrıca tablo internet sitemiz üzerinden başvuruda bulunan kullanıcıların onay oranı verilerine göre oluşturuldu. 

Mevcut Kredi Kartı Limitlerinizi Gözden Geçirin

Kredi kartlarınızdaki limitlerin sadece ihtiyacınız kadar olmasına ve bütçenizi aşmamasına özen gösterin. Limitinizin çok yüksek olması bankalar için olumlu bir algı yaratmaz hatta aksine sizin ileri dönemlerde yapacağınız harcamalar göz önüne alınarak bir risk olarak görülür. Bu nedenle limitlerinizi mümkün olduğunca düşük tutmaya çalışın. 

Ödemelerinizi Düzenli Yapın

Daha önceden almış olduğunuz kredi ya da kredi kartlarına ait borçlarınızın ödemelerini düzene sokmanız çok önemli. Özellikle erken yapacağınız ödemeler ve borcunuzun asgarisini değil de tamamını ödemeniz size ekstra avantaj sağlayacaktır. Banka çalışmalarınızda gösterdiğiniz istikrar tarafınıza olumlu dönüşler yapılmasına yardımcı olur.

Tüm Ödemelerinizi Bankalar Üzerinden Yapmaya Çalışın

Öncelikli olarak aylık elinize geçen paranın büyük bölümünü bankada açtırdığınız hesaba yatırın. Daha sonra bankaya otomatik ödeme talimatı vererek tüm fatura ödemelerinizi bu hesap üzerinden yapın. Otomatik ödeme talimatını tercih etmeseniz de faturalarınızı kredi kartı ya da hesap kartıyla yapabilirsiniz. Bu şekilde yapacağınız düzenli ödemelerin kredi notunuza artı yönde etkisi olacaktır.

Kredi Kartınız Yoksa Blokeli Bir Kredi Kartı Çıkartın

Kredi notunu yükseltmek isteyenlerin en çok başvurduğu yollardan biri de kredi kartı ödemelerini düzene sokmaktır. Ancak mevcutta bir kredi kartınız yoksa ve şu an için adınıza kredi kartı onaylanmıyorsa blokeli bir kredi kartı çıkarmayı deneyebilirsiniz. 

Bunun için öncelikli olarak bir bankadan mevduat hesabı açtırın. Banka bu mevduatınıza bir bloke koyarak bunun karşılığında size hesapta bulundurduğunuz tutarın yarısı ile tamamını aşmayacak limitli bir kredi kartı verir. Bu şekilde sahip olduğunuz kartınıza düzenli ödemeler yaptığınız takdirde kredi notunuz da düzenli olarak artacaktır.

Blokeli olarak nasıl kredi kartı alınabileceği hakkında detaylı bilgi için bloke teminatlı kredi kartı sayfamızı ziyaret edin.

Yeni Bir Kredi Başvurusu Yapmayın

Bankalara yapacağınız başvurular karşılığında alacağınız her olumsuz yanıt kredi notunuza da olumsuz etki yapar.  Bu nedenle bir bankaya başvurup ret cevabı aldığınızda ya farklı bankalar onaylarsa diye gidip çok sayıda yere başvuru yapmayın. Bunun yerine öncelikle kredi notunuzu yükseltip daha sonra kredileri karşılaştırıp sizin için en uygun olduğunu düşündüğünüz bankaya başvurunuzu yapabilirsiniz.

En Riskli Orta Riskli Az Riskli İyi Çok İyi
1-699 700-1099 1100-1499 1500-1699 1700-1900

Kredi notunuzu yükseltip kredi kullanabilmek için bilmeniz gereken önemli nokta ise kredi notunuzun dışında kredi veya kredi kartı almanızı olumsuz etkileyecek başka faktörler olmamasıdır.

Kredi ve Kredi Kartını Almayı Olumsuz Etkileyen Faktörler

  • güncel yasal takip dosyanızın olması
  • aktik bir SGK kaydınızın olmaması
  • bankadan almak istediğiniz miktarla gelirinizin uyuşmaması (taksit-maaş oranı)

Yukarıdaki durumlar mevcutsa kredi notunuzu yükseltmeye çalışsanız da bankalar sizinle çalışmayı kabul etmeyeceklerdir.

“Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com‘a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orijinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür.”

Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Yazara Soru Sor
Hesapkurdu logo

Copyright © 2023 BHL Turkey Teknoloji A.Ş.
Tüm Hakları Saklıdır.
Sigorta aracısı Koalay.com, Hesapkurdu.com iştirakidir.
Merdivenköy Mah. Bora Sok. Nidakule
Göztepe Blok No:1-3 İç Kap No:58/61
Kadıköy/İSTANBUL
MERSİS Numarası: 0577050290800014
0(216) 570 0707 bilgi@hesapkurdu.com

Sosyal Medyadan Bizi Takip Edebilirsiniz

FacebookMediumTwitter InstagramLinkedInYoutube

Hesapkurdu.com anlaşmalı olduğu bankalarla “Destek Hizmet Kuruluşu” olarak çalışmaktadır. Sunulan destek hizmeti BDDK’nın 05.11.2011 tarihli yönetmeliğine göre denetlenmektedir.