KREDİ BAŞVURUSU

Bir Ayda Kredi Notumu 100-150 Puan Nasıl Artırırım?

Güncelleme: 15.02.2017

Kredi notunuz çeşitli nedenlerden dolayı düştü mü? Kredi ve kredi kartı başvurularınıza ret mi geliyor? Bu olumsuz duruma rağmen kısa süre içinde kredi kullanma ihtiyacınız varsa aşağıda bahsedeceğimiz yöntemleri kullanarak kredi notunuzu ayda en az 100-150 puan artırmanız mümkün!

Nasıl mı?

Kredi Başvurusu Yapacaklara 10 Tavsiye

1-     Var Olan Borçlarınızı Kapatın

Mevcut borç durumunuz kredi notunuzu etkileyen en önemli unsurlardan biridir. Bu nedenle mümkünse borçlarınızı kapatmanız kredi notunuzu önemli ölçüde etkileyecektir. Bankalara olan kredi, kredi kartı gibi borçlarınızın dışında mevcutta bulunan fatura borçlarını da kapatmalısınız. Burada önemli olan adınıza aktif bir borç kaydı kalmamasıdır.

2-     Mevcut Kredi Kartı Limitlerinizi Gözden Geçirin

Kredi kartlarınızdaki limitlerin sadece ihtiyacınız kadar olmasına ve bütçenizi aşmamasına özen gösterin. Limitinizin çok yüksek olması bankalar için olumlu bir algı yaratmaz hatta aksine bu sizin ileriki dönemlerde yapacağınız harcamalar göz önüne alınarak bir risk olarak görülür. Bu nedenle limitlerinizi mümkün olduğunca düşük tutmaya çalışın. 

3- Ödemelerinizi Düzenli Yapın

Daha önceden almış olduğunuz kredi ya da kredi kartlarına ait borçlarınızın ödemelerini düzene sokmanız çok önemli. Özellikle erken yapacağınız ödemeler ve borcunuzun asgarisini değil de tamamını ödemeniz size ekstra avantaj sağlayacaktır. Banka çalışmalarınızda gösterdiğiniz istikrar tarafınıza olumlu dönüşler yapılmasına yardımcı olur.


Kredi notunuzu nasıl öğreneceğinizi bilmiyor musunuz? Kredi Notumu Nasıl Öğrenebilirim? sayfamızı ziyaret edin.4- Tüm Ödemelerinizi Bankalar Üzerinden Yapmaya Çalışın

Öncelikli olarak aylık elinize geçen paranın büyük bölümünü bankada açtırdığınız hesaba yatırın. Daha sonra bankaya otomatik ödeme talimatı vererek tüm fatura ödemelerinizi bu hesap üzerinden yapın. Otomatik ödeme talimatını tercih etmeseniz de faturalarınızı kredi kartı ya da hesap kartıyla yapabilirsiniz. Bu şekilde yapacağınız düzenli ödemelerin kredi notunuza artı yönde etkisi olacaktır.

5- Kredi Kartınız Yoksa Blokeli Bir Kredi Kartı Çıkartın

Kredi notunu yükseltmek isteyenlerin en çok başvurduğu yollardan biri de kredi kartı ödemelerini düzene sokmaktır. Ancak sizin mevcutta bir kredi kartınız yoksa ve şu an için adınıza kredi kartı onaylanmıyorsa blokeli bir kredi kartı çıkarmayı deneyebilirsiniz. 

Bunun için öncelikli olarak bir bankadan mevduat hesabı açtırın. Banka bu mevduatınıza bir bloke koyarak bunun karşılığında size hesapta bulundurduğunuz tutarın yarısı ile tamamını aşmayacak limitli bir kredi kartı verir. Bu şekilde sahip olduğunuz kartınıza düzenli ödemeler yaptığınız takdirde kredi notunuz da düzenli olarak artacaktır.

6- Yeni Bir Kredi Başvurusu Yapmayın

Bankalara yapacağınız başvurular karşılığında alacağınız her olumsuz yanıt kredi notunuza da olumsuz etki yapar.  Bu nedenle bir bankaya başvurup ret cevabı aldığınızda ya farklı bankalar onaylarsa diye gidip çok sayıda yere başvuru yapmayın. Bunun yerine öncelikle kredi notunuzu yükseltip daha sonra kredileri karşılaştırıp sizin için en uygun olan bankaya başvurunuzu yapabilirsiniz.

En Riskli Orta Riskli Az Riskli İyi Çok İyi
1-699 700-1099 1100-1499 1500-1699 1700-1900


Kredi notunuzu yükseltip kredi kullanabilmek için bilmeniz gereken önemli nokta ise kredi notunuzun dışında kredi veya kredi kartı almanızı olumsuz etkileyecek başka faktörler olmamasıdır.

Peki, bu faktörler nelerdir?

  • Güncel yasal takip dosyanızın olması
  • Aktik bir SGK kaydınızın olmaması
  • Bankadan almak istediğiniz miktarla gelirinizin uyuşmaması (taksit-maaş oranı)

Yukarıdaki durumlar mevcutsa kredi notunuzu yükseltmeye çalışsanız da bankalar sizinle çalışmayı kabul etmeyeceklerdir.
"Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com'a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orjinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür."

Makaleyi faydalı buldunuz mu?

5,0 Puan