TÜM KREDİ KARTLARINI KARŞILAŞTIR

Kredi kartı tekliflerine göz atmak ister misiniz?

Öğrenci Kredi Kartı Borcunu Ödemezse Ne Olur?

Güncelleme: 03.09.2018
Öğrenciye Özel Kredi Kartlarında Gecikme Faizi

Öğrencilerin nakit ihtiyaçlarını karşılamak için aldıkları kredi kartları, doğru kullanılmadığı durumlarda büyük hatalara sebebiyet vermektedir. Öğrenciler kimi zaman yaşadıkları finansal problemler nedeniyle kredi kartı borçlarını ödemekte sıkıntı yaşayabilirler. Peki, öğrenciler kredi kartlarının borcunu ödemekte gecikirse herhangi bir faiz işler mi?

Kredi Kartı Son Ödeme Tarihi

Her ay düzenli olarak, yapılan harcamaların tutarı ve alışveriş ayrıntılarını gösteren hesap kesim özetiniz belirlediğiniz tarihte adresinize gönderilmektedir. Hesap özetinde yazan borcunuzun tamamını son ödeme tarihiniz geçmeden önce ödemeniz gerekmektedir. Normal kredi kartlarında olduğu gibi öğrencilere özel kredi kartlarının borcu son ödeme tarihine kadar ödenmediğinde, gecikme faizi işlemeye başlar. Bu durumda eğer daha yüksek tutarlar ödemek istemiyorsanız, kredi kartı kullanırken dikkatli olup borcunuzun en az asgari tutarını son ödeme tarihi geçmeden ödemelisiniz.

Bu konu hakkında daha detaylı bilgi için Kredi Borcu Ödenmezse Ne Olur yazımızı inceleyin. 

Öğrencilere İçin Kredi Kartı Sunan Bankalar

Banka
Kart
Taksit ve Puan 
Aidat

Garanti Bankası 
Bonus Genç
Var
Yok
Başvur »
Akbank
Exi26
Var
Yok
Başvur »
TEB 
ÜniversiTEB 
Var
Yok
Başvur »
İş Bankası 
İş’te Üniversiteli 
Var
Yok
Başvur »
Ziraat Bankası 
Genç Bankkart
Var
Yok
Başvur »
Vakıfbank 
Like Card
Var
Yok
Başvur »

*Kredi kartı aidatını bazı bankalar ilk yıldan ve belirli bir yaş üstüne çıkılması durumunda uygulayabiliyor. Bu konuda detaylı bilgiye başvurduğunuz banka üzerinden ulaşabilirsiniz. Ayrıca tüm bankaların kredi kartlarına ulaşmak için kredi kartı sayfamızı ziyaret edin. 


KYK öğrenim kredisi borcu hesaplaması yaparak ödeme planı oluşturmak için öğrenim kredisi hesaplama aracımızı kullanın.


Kart Borcu Ödenmezse

Kredi kartı borcunuzun tamamını ödeyemeyecek durumdaysanız o halde sadece minimum ödeme tutarını ödemeniz gerekir. Eğer sadece asgari ödeme tutarın altında bir ödeme yapar ya da hiç ödeme yapmazsanız, bankanız tarafından en kısa sürede ödeme yapmanız gerektiğine dair bir uyarı alırsınız. Uyarı sonrası hala ödemenizi yapmadıysanız, kartınıza ait hesap özeti borcunuza günlük gecikme faizi uygulanmaya başlar.

İkinci aşamada, eğer bir sonraki hesap özetiniz geldiyse ve hala ödemeniz gereken tutarı ödemediyseniz, 30 gün gecikmeli alacaklar grubuna dâhil olmuş olursunuz. Bu durumda demeniz gereken tutar, gecikme faizinin de etkisiyle çok daha artacaktır. Bankanızdan gelen ikinci uyarı mektubundan sonra, kartınız alışverişe kapatılacaktır.

Üçüncü aşama, sonraki hesap kesiminizde bir önceki dönemin asgari tutarını ödemediğiniz zaman 60 gün gecikmeli alacaklılar kategorisine geçiş yapmış olacaksınız.

Yasal Süreç

Bankanız 90. günün sonunda, borçlarınızı ödemeniz gereken tarihte ödemediğiniz için hukuki işlemlere başlamak zorunda kalacaktır. Bu durumda banka borcun tamamının ödenmesi için müşterilerine 15 günlük ek süre verecektir. Eğer borcunuzu ödeyemeyecek durumdaysanız bankanız ile iletişime geçip bir ödeme planı oluşturabilirsiniz. Ancak ödeme planına sadık kalmadığınız durumlarda bankanız ile aranızda yasal süreç başlayacaktır. 

10.000 TL 36 ay vade için en uygun ihtiyaç kredisi faiz oranları:

Banka Kredileri Faiz Oranı Aylık Taksit
İş Bankası İhtiyaç Kredisi Başvurusu %2,45 454 TL
CEPTETEB İhtiyaç Kredisi Başvurusu %2,90 491 TL
Burgan Bank İhtiyaç Kredisi Başvurusu %3,10 509 TL
10.000 TL Kredi İçin Tüm Bankaları Listele

"Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com'a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orjinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür."

Makaleyi faydalı buldunuz mu?

4,5 Puan