HesapKurdu logo

Öğrenci Kredi Kartı Borcunu Ödemezse Ne Olur?

Güncelleme: 08.02.2023
Yayımlama: 01.07.2016
Paylaş
İçindekiler

Kredi Kartı Borcunun Tamamı Ödenmezse Ne Olur?

Kredi kartı borcunun tamamını ödenememesi durumunda sadece asgari ödeme tutarı ödenebilir. Eğer asgari ödeme tutarının da altında bir ödeme yapılır ya da hiç ödeme yapılmazsa, banka tarafından en kısa sürede ödeme yapılması gerektiğine dair bir uyarı gönderilir. Uyarı sonrası hala ödeme yapılmazsa, karta ait hesap özeti borcuna günlük gecikme faizi uygulanmaya başlar.

İkinci aşamada, eğer bir sonraki hesap özeti gelirse ve hala ödenmesi gereken tutarı ödememişse, 30 gün gecikmeli alacaklar grubuna dâhil olunur. Bu durumda ödenmesi gereken tutar, gecikme faizinin de etkisiyle daha çok artacaktır. Bankadan gelen ikinci uyarı mektubundan sonra ise kart alışverişe kapatılacaktır.

Üçüncü aşama, sonraki hesap kesiminde bir önceki dönemin asgari tutarını ödenmemişse 60 gün gecikmeli alacaklılar kategorisine geçiş yapılır.

Kolay Onaylanan Kredi Kartları

Kredi Kartı Son Ödeme Tarihi

Her ay düzenli olarak, yapılan harcamaların tutarı ve alışveriş ayrıntılarını gösteren hesap kesim özeti belirlenmiş olan tarihte adrese gönderilir. Hesap özetinde yazan borcun tamamının son ödeme tarihi geçmeden önce ödenmesi gerekir.

Normal kredi kartlarında olduğu gibi öğrencilere özel kredi kartlarının borcu da son ödeme tarihine kadar ödenmezse, gecikme faizi işlemeye başlar. Bu durumda mevcut borçtan daha yüksek tutarlar ödememek için kredi kartı kullanırken dikkatli olup borcun en az asgari tutarı son ödeme tarihi geçmeden ödemelidir.

Bu konu hakkında daha detaylı bilgi için kredi borcu ödenmezse ne olur yazımızı inceleyin. 

Öğrencilere İçin Kredi Kartı Sunan Bankalar

Banka
Kart
Taksit ve Puan 
Aidat

Garanti Bankası 
Bonus Genç
Var
Yok

Bonus Genç Karta Başvur

Akbank
Exi26
Var
Yok

Exi26 Karta Başvur

TEB 
ÜniversiTEB 
Var
Yok

ÜniversiTEB Karta Başvur

İş Bankası 
İş’te Üniversiteli 
Var
Yok

İş'te Üniversiteli Karta Başvur

Ziraat Bankası 
Genç Bankkart
Var
Yok

Genç Bankkart'a Başvur

Vakıfbank 
Like Card
Var
Yok

Like Card'a Başvur

*Kredi kartı aidatını bazı bankalar ilk yıldan ve belirli bir yaş üstüne çıkılması durumunda uygulayabiliyor. Bu konuda detaylı bilgiye başvurduğunuz banka üzerinden ulaşabilirsiniz. Ayrıca tüm bankaların kredi kartlarına ulaşmak için kredi kartı sayfamızı ziyaret edin. 

Öğrenciler kredi kartı kullanırken nelere dikkat etmeli öğrenmek için ilgili sayfayı ziyaret edin.

Borcu Ödenmeyen Kredi Kartı İçin Yasal Süreç

Banka 90. günün sonunda, borcun ödenmesi gereken tarihte ödenmediği için hukuki işlemlere başlatır. Bu durumda banka borcun tamamının ödenmesi için 15 günlük ek süre verecektir. Eğer borcu ödeyemeyecek durumda olunursa banka ile iletişime geçip bir ödeme planı oluşturulabilir. Ancak ödeme planına sadık kalınmadığı durumlarda banka yasal süreç başlatacaktır. 

Ödenmeyen Kredi Kartı Borcu İçin Aile Bireylerine Haciz Gelir mi?

Kredi sözleşmesinde kefillik için imzaları olmadığı sürece aile bireylerinin mallarına ya da maaşlarına haciz gelmez. Yani, aile konutunda dahi otursanız herhangi bir şekilde aile konutuna veya aile mallarına haciz işlemi başlatılamaz. 

“Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com‘a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orijinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür.”

Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Yazara Soru Sor
Hesapkurdu logo

Copyright © 2023 BHL Turkey Teknoloji A.Ş.
Tüm Hakları Saklıdır.
Sigorta aracısı Koalay.com, Hesapkurdu.com iştirakidir.
Merdivenköy Mah. Bora Sok. Nidakule
Göztepe Blok No:1-3 İç Kap No:58/61
Kadıköy/İSTANBUL
MERSİS Numarası: 0577050290800014
0(216) 570 0707 bilgi@hesapkurdu.com

Sosyal Medyadan Bizi Takip Edebilirsiniz

FacebookMediumTwitter InstagramLinkedInYoutube

Hesapkurdu.com anlaşmalı olduğu bankalarla “Destek Hizmet Kuruluşu” olarak çalışmaktadır. Sunulan destek hizmeti BDDK’nın 05.11.2011 tarihli yönetmeliğine göre denetlenmektedir.