Öğrenci Kredi Kartı Borcunu Ödemezse Ne Olur?

Yayımlama: 01.07.2016 Güncelleme: 12.04.2021

Öğrencilerin nakit ihtiyaçlarını karşılamak için aldıkları kredi kartları, doğru kullanılmadığı durumlarda büyük hatalara sebebiyet vermektedir. Öğrenciler kimi zaman yaşadıkları finansal problemler nedeniyle kredi kartı borçlarını ödemekte sıkıntı yaşayabilirler. Peki, öğrenciler kredi kartlarının borcunu ödemekte gecikirse herhangi bir faiz işler mi?

KYK öğrenim kredisi borcunuz varsa, ödeme planı oluşturarak aylık ödeyeceğiniz taksitlerinizi görmek için öğrenim kredisi hesaplama  aracımızı kullanın.

Kolay Onaylanan Kredi Kartları:

Enpara.com Kredi Kartı
Ödül Para/Puan -
Yıllık Ücret -
DenizBank Bonus
Ödül Para/Puan 100 TL
Yıllık Ücret 149 TL
Akbank Axess
Ödül Para/Puan 50 TL
Yıllık Ücret 150 TL

Tüm Kredi Kartları


* Tablo internet sitemiz üzerinden başvuruda bulunan kullanıcıların onaylanma verilerine göre oluşturuldu. 

Kredi Kartı Son Ödeme Tarihi

Her ay düzenli olarak, yapılan harcamaların tutarı ve alışveriş ayrıntılarını gösteren hesap kesim özetiniz belirlediğiniz tarihte adresinize gönderilmektedir. Hesap özetinde yazan borcunuzun tamamını son ödeme tarihiniz geçmeden önce ödemeniz gerekmektedir. Normal kredi kartlarında olduğu gibi öğrencilere özel kredi kartlarının borcu son ödeme tarihine kadar ödenmediğinde, gecikme faizi işlemeye başlar. Bu durumda eğer daha yüksek tutarlar ödemek istemiyorsanız, kredi kartı kullanırken dikkatli olup borcunuzun en az asgari tutarını son ödeme tarihi geçmeden ödemelisiniz. Bu konu hakkında daha detaylı bilgi için kredi borcu ödenmezse ne olur yazımızı inceleyin. 

Öğrencilere İçin Kredi Kartı Sunan Bankalar

Banka
Kart
Taksit ve Puan 
Aidat

Garanti Bankası 
Bonus Genç
Var
Yok

Bonus Genç Karta Başvur

Akbank
Exi26
Var
Yok

Exi26 Karta Başvur

TEB 
ÜniversiTEB 
Var
Yok

ÜniversiTEB Karta Başvur

İş Bankası 
İş’te Üniversiteli 
Var
Yok

İş'te Üniversiteli Karta Başvur

Ziraat Bankası 
Genç Bankkart
Var
Yok

Genç Bankkart'a Başvur

Vakıfbank 
Like Card
Var
Yok

Like Card'a Başvur

*Kredi kartı aidatını bazı bankalar ilk yıldan ve belirli bir yaş üstüne çıkılması durumunda uygulayabiliyor. Bu konuda detaylı bilgiye başvurduğunuz banka üzerinden ulaşabilirsiniz. Ayrıca tüm bankaların kredi kartlarına ulaşmak için kredi kartı sayfamızı ziyaret edin. 

Kart Borcu Ödenmezse

Kredi kartı borcunuzun tamamını ödeyemeyecek durumdaysanız o halde sadece asgari ödeme tutarını ödemeniz gerekir. Eğer sadece asgari ödeme tutarın altında bir ödeme yapar ya da hiç ödeme yapmazsanız, bankanız tarafından en kısa sürede ödeme yapmanız gerektiğine dair bir uyarı alırsınız. Uyarı sonrası hala ödemenizi yapmadıysanız, kartınıza ait hesap özeti borcunuza günlük gecikme faizi uygulanmaya başlar.

İkinci aşamada, eğer bir sonraki hesap özetiniz geldiyse ve hala ödemeniz gereken tutarı ödemediyseniz, 30 gün gecikmeli alacaklar grubuna dâhil olmuş olursunuz. Bu durumda ödemeniz gereken tutar, gecikme faizinin de etkisiyle çok daha artacaktır. Bankanızdan gelen ikinci uyarı mektubundan sonra, kartınız alışverişe kapatılacaktır.

Üçüncü aşama, sonraki hesap kesiminizde bir önceki dönemin asgari tutarını ödemediğiniz zaman 60 gün gecikmeli alacaklılar kategorisine geçiş yapmış olacaksınız.

Öğrenciler kredi kartı kullanırken nelere dikkat etmeli öğrenmek için ilgili sayfayı ziyaret edin.

Borcu Ödenmeyen Kredi Kartı İçin Yasal Süreç

Bankanız 90. günün sonunda, borçlarınızı ödemeniz gereken tarihte ödemediğiniz için hukuki işlemlere başlamak zorunda kalacaktır. Bu durumda banka borcun tamamının ödenmesi için 15 günlük ek süre verecektir. Eğer borcunuzu ödeyemeyecek durumdaysanız banka ile iletişime geçip bir ödeme planı oluşturabilirsiniz. Ancak ödeme planına sadık kalmadığınız durumlarda bankanız ile aranızda yasal süreç başlayacaktır. 

Ödenmeyen Kredi Kartı Borcu İçin Aile Bireylerine Haciz Gelir mi?

Kredi sözleşmesinde kefillik için imzaları olmadığı sürece aile bireylerinin mallarına ya da maaşlarına haciz gelmez. Yani, ailenizin konutunda dahi otursanız herhangi bir şekilde ailenizin konutuna veya aile mallarınıza haciz işlemi başlatılamaz. 


Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Hesapkurdu
Toplam Maliyet 1.029 TL
Toplam Faiz %1,47
Aylık Taksit 1.029 TL
Deneyiminizi daha iyi hale getirmek için çerezler kullanıyoruz. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Detaylı Bilgi
Kabul Et