HesapKurdu logo

NFC Nedir, Nasıl Kullanılır?

Güncelleme: 08.02.2023
Yayımlama: 12.12.2022
Paylaş
İçindekiler

NFC Nedir?

NFC, akıllı telefon ile ödeme yapılmasına olanak sağlayan yeni nesil ödeme sistemlerindendir. Açılımı Near Field Communication şeklindedir. Türkçe karşılığı Yakın Alan İletişimi olarak tanımlanır.

NFC Açılımı Nedir?

Near Field Communicaiton, NFC'nin açılımıdır. Yakın Alan İletişini olarak tanımlanır.

Kolay Onaylanan Kredi Kartları

NFC Nasıl Kullanılır?

NFC, akıllı telefon ile POS cihazı birbirlerine yakın tutularak aralarında iletişim kurulmasını sağlar. Bunun olabilmesi için iki cihazın birbiriyle uyumlu olması gerekir. Çünkü bu iletişim herhangi bir internet bağlantısı olmadan gerçekleşir.

NFC Hangi İşlemlerde Kullanılabilir?

 • Temassız ve kredi kartsız ödeme yapmak
 • Telefon numarası almak ve göndermek 
 • Fotoğraf almak ve göndermek (yüksek boyutlu fotoğraflar ve videolarda işlem çok uzun süreceği için kullanışlı değildir.)
 • Belge almak ve göndermek
 • Konum almak ve göndermek
 • Fotoğraf galerisini görüntülemek

İstanbulkart NFC 

NFC destekli telefonlar ile İstanbulkart'taki tüm işlemler yapılabilir. İstanbulkart mobil uygulamasından para yükleme, bakiye görüntüleme ve talimat verme yapılabilir. 

NFC Teknolojisi Nasıl Çalışır?

NFC en çok ödeme sistemleri için kullanılmaktadır. Mobil temassız ödeme nedir detaylı bilgi için sayfamızı ziyaret edin. Ancak sadece bunu sağlayan bir teknoloji değildir. Eskiden iki cihazın birbiriyle iletişimi kızılötesi ile sağlanmaktaydı. Daha sonra bluetooth sayesinde bu iletişim gerçekleşti. NFC ise bu iletişimi sağlayan en yeni teknolojidir.

NFC de bluetooth gibi radyo dalgaları ile iletişimi sağlamaktadır. İki cihazında NFC özelliğine sahip olması, birinin alıcı, diğerinin verici olması gerekir. Cihaz eşleştirmesi ve veri akışı için izin gerekmemektedir.

NFC Güvenli mi?

Ödeme işlemi için NFC fiziksel kredi kartı taşımaktan daha güvenlidir. Kart bilgilerinin çalınması gibi bir durum söz konusu değildir. Akıllı telefonun çalınması durumunda ise şifre, pin kodu gibi kilitler koruma sağlamaktadır.

Menzili kısa olduğu için bilgilerin çalınması ihtimali de oldukça düşmektedir. Ancak yine de teknolojinin ilerleme hızına bakılarak %100 güvenli olduğu söylenemez.

NFC Özellikli Telefonlar

NFC özellikli telefonlar telefon modeline göre değişir. NFC özelliği olan telefonlar aşağıdaki gibidir:

 • Apple'da I Phone 6 telefonundan sonraki bütün telefonlarda NFC özelliği var.
 • Google
 • Lenovo
 • LG
 • Huawei
 • Nokia
 • Oppo
 • Samsung
 • Sony
 • Vestel 
 • Xaomi

NFC Özelliği Olmayan Telefonlarda NFC Yüklenir mi?

Hayır, NFC özelliği sonradan yüklenebilen bir özellik değildir. Son dönemde çıkan neredeyse bütün telefon modellerinde NFC vardır.

Telefonda NFC Özelliği Nasıl Kullanılır?

Telefonun NFC ile uyumlu olup olmadığını bilmek gerekir. Bunun için telefonun özelliklerine bakılabilir. Yeni nesil telefonların hepsi NFC uyumlu olarak üretilmektedir.

Android telefonlarda ayarlar bölümünden NFC özelliğini etkinleştirmek gerekmektedir. IOS cihazlarda herhangi bir uygulama gerekmeden NFC özelliği kullanılabilmektedir. Eski model IOS cihazlarda üçüncü bir uygulama gerekebilmektedir.

NFC Özelliği Yoksa Ne Yapmalıyım?

NFC özelliği cihazlara üretim esnasında eklendiği için eğer NFC özelliği mevcut değilse yapılabilecek bir şey yoktur.

“Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com‘a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orijinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür.”

Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Yazara Soru Sor
Hesapkurdu logo

Copyright © 2023 BHL Turkey Teknoloji A.Ş.
Tüm Hakları Saklıdır.
Sigorta aracısı Koalay.com, Hesapkurdu.com iştirakidir.
Merdivenköy Mah. Bora Sok. Nidakule
Göztepe Blok No:1-3 İç Kap No:58/61
Kadıköy/İSTANBUL
MERSİS Numarası: 0577050290800014
0(216) 570 0707 bilgi@hesapkurdu.com

Sosyal Medyadan Bizi Takip Edebilirsiniz

FacebookMediumTwitter InstagramLinkedInYoutube

Hesapkurdu.com anlaşmalı olduğu bankalarla “Destek Hizmet Kuruluşu” olarak çalışmaktadır. Sunulan destek hizmeti BDDK’nın 05.11.2011 tarihli yönetmeliğine göre denetlenmektedir.