Daini Mürtehin Nedir, Nasıl Kaldırılır?

Güncelleme: 19.11.2021 Yayımlama: 04.08.2021 | Okuma Süresi: 3 dk.

Daini Mürtehin Nedir?

Daini mürtehin, özellikle sigortacılık sektöründe alacaklının alacağına karşılık teminat sağlayan maddi bir hak olarak tanımlanabilir. Dain kelimesi alacaklı, mürtehin kelimesi ise rehin anlamına gelir. Daini mürtehin kavramı, alacaklılık hakkını rehin tutmak olarak tanımlanabilir.


Kolay Onaylanan Kredi Kartları:

Enpara.com Kredi Kartı
Ödül Para/Puan 100 TL
Yıllık Ücret Ücretsiz
Akbank Axess
Ödül Para/Puan 21600 TL
Yıllık Ücret Ücretsiz
QNB Finansbank CardFinans GO
Ödül Para/Puan 600 TL
Yıllık Ücret Ücretsiz

Tüm Kredi Kartları


* Tüm kredi kartlarını görmek ve karşılaştırmak için kredi kartı sayfamızı ziyaret edin. Ayrıca tablo internet sitemiz üzerinden başvuruda bulunan kullanıcıların onaylanma verilerine göre oluşturuldu. 


Daini Mürtehin Özellikleri Nelerdir?

 • Alacağa karşı güvence sağlamak amacıyla bir mal üzerinde kurulan maddi hakkı karşılayan daini mürtehin kavramı, risk gerçekleştiğinde alacaklı tarafın maddi kayıp yaşama riski ortadan kaldırılmış olur. 
 • Daini mürtehin, borcun ödenmemesi durumunda alacaklıya mal üzerinden doğabilecek her türlü hak ve kazanca el koyma yetkisini verir. 
 • Daini mürtehin, alacaklının alacağını teminat altına alınması ve bir zarara uğramaması amacıyla oluşturulmuş bir haktır.

Konut kredisinde ipotek kaldırma hakkında detaylı bilgiyi konut kredisinde ipotek kaldırma sayfamızdan edinin. 

Daini Mürtehin Nasıl Kaldırılır?

Genelde taşıt kredisi ve konut kredisi kullanımında uygulanan daini mürtehin, kredinin son taksidi ödenene kadar kaldırılamaz. Son taksit ödenip alacaklının finansal riski ortadan kalktığında rehin durumu ortadan kaldırılır. Daini mürtehin durumunun ortadan kaldırılması için yapılması gerekenler, kredinin çekildiği tarihe göre değişir. 2011 öncesinde kullanılan kredilerde eski sistem ile bir rehin durumu söz konusudur; daini mürtehinin kaldırılması için şu adımlar izlenmelidir:

 • Ruhsat ile birlikte kredi kullanılan banka şubesine başvuru yapılır.
 • Bankanın yönlendireceği noterden rehin kaldırma yazısı alınır.
 • Noterden alınan belge ile birlikte Trafik Tescil Şube Müdürlüğü’ne başvuru yapılır.
 • Trafik Tescil Şube Müdürlüğü’nde rehin kaldırma işlemi ruhsata işlenir.

Ocak 2011 ve sonrasında kullanılan kredilerle alınan taşıt ve taşınmazlar üzerindeki rehin durumunun kaldırılması için:

 • Kredinin kullanıldığı bankaya başvuru yapılır, daini mürtehin durumu birkaç dakika içinde kaldırılır.

Kredi borcu devam eden konutun satılması hakkında detaylı bilgi almak için kredi borcu devam eden evin satılması sayfamızı ziyaret edin.

Rehin Durumu Nasıl Kontrol Edilir? 

Daini mürtehin durumunun kaldırılması için yapılan başvurunun ardından e-Devlet üzerinden rehin durumunun kaldırılıp kaldırılmadığını kontrol edebilirsiniz. T.C. kimlik numarası ve şifre ile sisteme giriş yaptıktan sonra “Adıma Tescil Araç Sorgulama” sayfasına tıklayarak rehin durumunu kontrol edebilirsiniz. 

E-Haciz nedir nasıl kaldırılır öğrenmek için E-Haciz nasıl kaldırılır sayfamızı ziyaret edin.

Daini Mürtehinin Amacı Nedir?

 • Daini mürtehin, alacaklıyı finansal risklere karşı korumak, borcun ödenmemesi durumunda mağdur olmasını engellemek için uygulanır. 
 • Kredi kullanılarak alınan taşıt ve konutlarda, borçlunun kredi taksitlerini ödememesi durumunda daini mürtehin durumu devreye girer ve bankanın hakları güvence altına alınır. 
 • Alacaklının finansal kayıpla karşılaşacağı durumlarda sigorta şirketi devreye girer; ödemelerin yapılmaması durumunda daini mürtehin uygulanır ve rehin durumdaki taşıt ya da konut üzerinde alacaklı hak sahibi olur. 

Daini Mürtehin Nerelerde Geçerlidir?

Daini mürtehin, özellikle iki çeşit kredi kullanımında oldukça yaygın bir uygulamadır. Bunlar:

 • taşıt kredisi
 • konut kredisi

Taşıt Kredisinde Daini Mürtehin

Taşıt kredisi ile alınan araçlar için yapılan kasko sigortası poliçelerinde daini mürtehin kavramı yer alır. Kredinin ödenmemesi durumunda banka, poliçede yer alan daini mürtehin ile sigorta şirketinden alacağını tahsil edebilir. Bu durumda, sigorta şirketi araç üzerinde hak sahibi olur.


En Uygun Konut Kredisi Faiz Oranları:

150.000 TL 120 Ay Vade

Toplam Maliyet 411.007 TL
Faiz Oranı %2,08
Aylık Taksit 3.408 TL
Toplam Maliyet 298.507 TL
Faiz Oranı %1,29
Aylık Taksit 2.464 TL
Toplam Maliyet 298.922 TL
Faiz Oranı %1,29
Aylık Taksit 2.464 TL

Tüm Konut Kredisi Faizlerini Listele

*Tablodaki faiz oranları 20 bankanın "en uygun" konut kredisi teklifine göre günlük olarak güncelleniyor. Bankaların konut kredilerini karşılaştırmak için konut kredisi sayfamızı ziyaret edin.


Konut Kredisinde Daini Mürtehin

Bankalar, konut kredisi kullandırdıkları müşterilerine hayat sigortası yaptırma koşulu sunar. Yapılan hayat sigortası poliçesinde daini mürtehin maddesi yer alıyorsa kredi taksitlerinin ödenmemesi durumunda rehin durumu aktif olur. Kredi kullanarak konut alan müşterinin vefat etmesi durumunda ise borçlunun hakkı korunur ve hak sahipleri yani mirasçılar yerine sigorta şirketi bankaya ödeme yapar. 

Kasko Sigortasında Daini Mürtehin

Taşıt kredisi aldığınız banka, kasko (taşıt kredisi alırken yaptırılan) yaptırdığınızda poliçede daini mürtehin olarak tanımlanıyor. Böylelikle olumsuz bir durum meydana geldiğinde sigorta şirketi, finansal kuruluşa ödeme gerçekleştiriyor.


Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Hesapkurdu
Toplam Maliyet 1.029 TL
Toplam Faiz %1,47
Aylık Taksit 1.029 TL
Deneyiminizi daha iyi hale getirmek için çerezler kullanıyoruz. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Detaylı Bilgi
Kabul Et