KOSGEB Kredisi Nedir, Nasıl Alınır?

Güncelleme: 18.07.2022 Yayımlama: 30.07.2019 | Okuma Süresi: 3 dk.

50.000 TL 36 Ay Vade

Faiz Oranı %2,01
Toplam Maliyet 75.625 TL
Aylık Taksit 2.094 TL
Faiz Oranı %2,02
Toplam Maliyet 76.016 TL
Aylık Taksit 2.098 TL
Faiz Oranı %2,15
Toplam Maliyet 78.517 TL
Aylık Taksit 2.149 TL

Tüm Kobi Kredisi Tekliflerini Listele

Bankların esnaf kredisi faiz oranları görmek ve karşılaştırmak için esnaf kredisi sayfamızı ziyaret edin.


Esnaf Kimdir?

Kendi işinin sahibi olabilmenin ya da mevcut işimizi büyütebilmenin hayalini kuran kişilere KOSGEB kredisi  iş kurma, mevcut işi büyütme konularında gerekli desteği sağlıyor. Bu konuda merak edilen KOSGEB Kredisi nedir ve KOSGEB kredisi nasıl alınır sorularının cevabını yazımızda sizlerle paylaşacağız.

KOSGEB Nedir?

KOSGEB, 1990 yılında 3624 Sayılı Kanun ile İmalat Sanayi İşletmelerinin ekonomideki yerlerinin geliştirilmesi amacıyla kurulmuş olup, küçük ve orta ölçekli işletmelere karşılıksız yardımda bulunan, işyeri açmak ve kendi işini kurmak isteyen kişilere faizsiz kredi veren kurumdur. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına bağlıdır. Açılımı, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı olarak tanımlanmaktadır.

Orta ve küçük ölçekli girişimlerin, Türkiye ekonomisinde söz sahibi olabilmelerinin desteklenmesi için bu girişimler maddi ve eğitim alanında destek verilmesi amacıyla kurulmuştur.

Esnaf kredisi nedir, kimler nasıl alabilir öğrenmek için esnaf kredisi şartları yazımızı ve kadın girişimci kredisi hakkında detaylı bilgi için kadın girişimci kredisi yazımızı ziyaret edin. 

KOSGEB Kredisine Nasıl Başvurabilirim?

KOSGEB’in öncelikli amacı yeni girişimlerin oluşumunu sağlamak ve desteklemektir. Fakat bunlar için bazı koşullar bulunmaktadır. Kurumdan destek almak isteyenler için uygulanması gereken koşullar aşağıdaki şekildedir;

 • Öncelikle ilinizde yer alan İŞ-KUR veya KOSGEB birimlerine giderek “Uygulamalı Girişimcilik Eğitimine” başvuruda bulunmak
 • Kurumun vermiş olduğu “Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi” 32 saat süren bu kursu başarıyla tamamlayarak sertifika almak
 • Sertifikayı aldıktan sonra kendi adına bir iş kurmak
 • İşi kurduktan sonrada KOSGEB veritabanına kayıt olarak KOBİ Beyannamesini doldurmak
 • Yeni Girişimci Desteği Başvuru Formu ve Yeni Girişimci Desteği Girişimci İş Planı Formunu doldurmak ve bu formları KOSGEB’e sunmak(Eğer kabul edilirse destekten yararlanmaya hak kazanılır)
 • Son olarak iş kurma aşamasında yapılan harcamaların faturalarını KOSGEB’e sunarak 50.000 TL’ye kadar hibe, 100.000 TL’ye kadar faizsiz kredi alınabilir. 
 • Kurum maddi olarak kadın adaylara %90, erkek adaylara ise %70 oranında destek sağlamaktadır. Kadın girişimcilere verilen destek kredileri hakkında detaylı bilgi için kadın girişimci tam destek kredisi yazımızı ziyaret edin. 

Esnaf ve Sanatkârlar Kefalet Kooperatifleri'nin sunduğu kredi hizmeti hakkında detaylı bilgiye ulaşmak için esnaf kefalet kredisi sayfamızı ziyaret edin.


Kolay Onaylanan Kredi Kartları:

Enpara.com Kredi Kartı
Ödül Para/Puan 100 TL
Yıllık Ücret Ücretsiz
Akbank Axess
Ödül Para/Puan 21600 TL
Yıllık Ücret Ücretsiz
QNB Finansbank CardFinans GO
Ödül Para/Puan 600 TL
Yıllık Ücret Ücretsiz

Tüm Kredi Kartları


* Tüm kredi kartlarını görmek ve karşılaştırmak için kredi kartı başvurusu sayfamızı ziyaret edin. Ayrıca tablo internet sitemiz üzerinden başvuruda bulunan kullanıcıların onaylanma verilerine göre oluşturuldu. 


KOSGEB Veritabanına Nasıl Kayıt Olunur?

Öncelikle KOBİ altında yer alan e-Hizmetlerimiz menüsünden “KOSGEB'e Kayıtlı Değilseniz Tıklayınız” butonuna tıklayarak başvuru formunu eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurun. Bu işlem hem esnaf hem de KOBİ’ler için geçerlidir. Üyelik işlemini tamamlayan KOBİ’ler KOSGEB KOBİ beyannamesini doldurarak, kredi başvurusu için KOSGEB veri tabanına kayıt olmaları gerekir. Veri tabanına kayıt olmak için, tüm bilgilerin ve vergi numarasının eksiksiz olarak doldurulması gerekir.

KOSGEB Kredisi Nedir, Nasıl Alınır

KOSGEB Başvuru Şartları

KOSGEB kredisi almak isteyen girişimcilerin dikkat etmeleri gereken şartlar aşağıdaki gibidir;

 • 18 yaşını doldurmuş Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları,
 • Kurum tarafından verilen “Uygulamalı Girişimci Eğitim” desteğini ya da iş kurma danışmanlığı eğitimi alanlar,
 • KOSGEB tarafından üniversitelerde yapılmış olan genç girişimci geliştirme programına katılıp mezun olanlar,
 • İŞGEM bünyesinde yer alan girişimcilerden 1 yıl içerisinde işletme açmış kişiler KOSGEB desteklerinden yararlanmaya hak kazanırlar.

Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Hesapkurdu
Toplam Maliyet 1.029 TL
Toplam Faiz %1,47
Aylık Taksit 1.029 TL
Deneyiminizi daha iyi hale getirmek için çerezler kullanıyoruz. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Detaylı Bilgi
Kabul Et