HesapKurdu logo

Hibe Kredisi Nedir?

Güncelleme: 30.12.2022
Yayımlama: 26.08.2019
Paylaş
İçindekiler

Hibenin kelime anlamı; karşılıksız verme, bağışlama, taşınır veya taşınmaz bir malın, paranın ya da mülkiyetin geri ödeme beklenmeksizin ve bedel alınmaksızın teşvik olarak karşı tarafa verilmesidir. Hibe kredisi ise devlet destekli olarak kamu kuruluşlarına, özel işletmelere, vakıflara, yatırımcı ve girişimcilere sağlanan karşılıksız paradır. 


Bankaların esnaf kredisi faiz oranlarını görmek ve karşılaştırmak için esnaf kredisi sayfamızı ziyaret edin.


Hibe Kredisi Nasıl Alınır?

KOSGEB hibe kredisi almak isteyen girişimcilerin ilk olarak girişimcilik eğitimlerini başarı ile tamamlamış olmaları gerekmektedir. Bu eğitimler KOSGEB’in resmî sitesinde illere göre başvuru tarihleri tablo şeklinde yayınlanmaktadır. Bu eğitimlere kabul edilmeden önce kişiler ön değerlendirmeden geçmektedirler. Bu yüzden iş fikrinin mantıklı ve önü açık olması önemlidir. 

Hibe Kredisi Şartları

Şartların en önemlisi hibe almak sebebiyle girişimci ve yatırımcıların sunacakları iş planlarıdır.  Devletin girişimcilere ve yatırımcılara sağlayacağı hibe desteğinde en çok önem verdiği hususlardan birisi işçi istihdamı ile vergi kazançlarıdır. Hibe kredisi almak isteyenler için oluşturulan şartlar: 

  • 18 yaşını doldurmuş olmak,
  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
  • Daha önce devlet tarafından verilen hibe ve hibe kredilerini kullanmamış olmak.

Hibe Kredisini Kimler Alabilir?

Girişimci ve yatırımcı olmak isteyen bir kişi öncelikle piyasayı iyi analiz etmelidir. İş yapılacak sektörde faaliyet gösteren firmalar açısından rekabet oluşturmak için daha iyisini yapmak gerekmektedir. Bu sebepten rakip firmaları incelemek çok büyük bir avantaj sağlayabilir. 

Devlet istihdam ve vergi sağlayacak çoğu işletmeye destek kredisi sağlamaktadır. Sağlanan hibe kredileri genel olarak 50 bin ile 100 bin TL arasındadır. Bu rakam iş sermayesi için oldukça önemlidir. Hibe kredisi almayı kolaylaştıracak özellikler şunlardır:

  • Girişimcilik ve eğitim programlarında sertifika sahibi olmak.
  • İş planı hazırlayarak KOSGEB komisyonuna kurmak ve onay almak.
  • Kömür, linyit, mermer, bakır, doğalgaz, petrol ve çinko gibi yer altı madenlerini işletecek bir girişimde veya yatırımcılıkta bulunmak.
  • Gıda, tekstil, seramik, metal, demir, elektrikli aletler gibi ürünlerin imalatını yapacak bir iş yeri açma girişiminde bulunmak.
  • Elektrik ve gaz gibi enerji kaynağı dağıtımı yapan bir iş sektöründe girişimcilik ya da yatırım yapmak.
  • Taşıt, konut, yolcu taşıma, ulaştırma ve depolama gibi alanlarda yapacağınız girişim ve yatırımcılık.

“Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com‘a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orijinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür.”

Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Yazara Soru Sor

Adres: İçerenköy Mah., Değirmen Yolu Cad. Nuh Plaza 37/2 34752 Ataşehir/İstanbul
MERSİS Numarası: 0577050290800014
Tel: 0(216) 570-0707 E-posta: bilgi@hesapkurdu.com

Hesapkurdu logo

Copyright © 2021 - Konut Kredisi Com Tr Dan. A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.