Tarla Kredisi Nedir?

Güncelleme: 23.01.2024
Yayımlama: 29.12.2023
Paylaş
İçindekiler

Arsa statüsündeki bir gayrimenkulün kullanım amacının tarım olması ile birlikte, alınan kredinin adı tarla kredisi olarak geçmektedir. KOBİ bankacılığı kapsamında çiftçilere ve çiftçilik yapmak isteyenlere sunulan bir kredi türüdür.

Toprak birliğinin korunması, tarım arazilerinin bölünmesinin önüne geçilmesi ve sürdürülebilir kalkınmanın sağlanması amacıyla çiftçilere verilmektedir.

Çiftçi ve tarım kredisi detaylarını öğrenmek için çiftçi ve tarım kredisi sayfamızı ziyaret edin. 

Tarla Kredisi Özellikleri Nelerdir?

  • Hisseli tarım arazilerinde hisselerin diğer hissedarlar tarafından satın alınması,
  • Hisseli olup olmadığına bakılmaksızın bitişik arazilerin satın alınması,
  • Hisseli veya bitişik olmayan arazilerin satın alınmasına yönelik kredi alınabilmektedir.

Kolay Onaylanan Kredi Kartları

Tarla Kredisi Başvuru Koşulları Nelerdir?

  • Satın alınacak olan arazinin ekspertiz değerinin bankaya göre değişmek üzere belirli bir yüzdesine kadar olan kısmına kredi verilebilmektedir. Bazı bankalar müşterinin uygunluğuna göre ekspertiz değerinin tamamına da kredi verebilmektedir.
  • Kredi verilecek olan arazide “müstakil tapu senedi” koşulu aranabilir. Hisseli tapu olduğu durumda tüm hisselerin satın alınması koşulu mevcuttur.
  • Vade süreleri bankaya göre değişmekle birlikte genel olarak 60 aydan 15 yıla kadar ve hasat dönemlerine uygun ödeme koşulları mevcuttur. Bu da çiftçilere geri ödeme esnasında çok büyük kolaylık sağlar.
  • Ziraat Odası Çiftçi Belgesi, Çiftçi Kayıt Sistemi Kaydı ya da çiftçi olduğunu gösteren benzer bir üretici kaydı olması koşulu aranabilir.

Bu koşullar her bankaya göre değişiklik gösterebilmektedir.

Kimler Tarla Kredisi Alabilir?

Tarla kredisi, çiftçileri desteklemeye yönelik verilen bir kredi olduğu için; ilk koşul çiftçi olmaktır. Çiftçi olduğunu kanıtlamak için de Ziraat Odası Çiftçi Belgesi, Çiftçi Kayıt Sistemi Kaydı gibi bir belgeye sahip olmak ve ibraz etmek gerekmektedir.

Bazı bankalar, çiftçi olmak isteyenlere tarla kredisi koşulları taşıyan ihtiyaç kredisi gibi başka bir kredi de sunabilmektedir. Böylece çiftçi olmadan da tarla kredisi alma imkanı sağlanmış olur.

Her kredide olduğu gibi tarla kredisinde de ilk aranacak koşullardan biri kredi notudur. Başvuran kişinin kredi notunun iyi olması gerekir.

Tarla Kredisine Nasıl Başvurulur?

Tarla kredisine başvurulacak bankaya karar verildikten sonra o bankanın fiziki bir şubesine gidilerek başvuruda bulunulabilir. Bunun yanı sıra mobil şube, internet bankacılığı veya telefon bankacılığı aracılığı ile de başvuru mümkündür.

“Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com‘a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orijinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür.”

Yazara Soru Sor
Hesapkurdu Yorumlar

Yorumlar (0)

Çıkış
Gönder
Hesapkurdu logo

Copyright © 2023 BHL Turkey Teknoloji A.Ş.
Tüm Hakları Saklıdır.
Sigorta aracısı Koalay.com, Hesapkurdu.com iştirakidir.
Merdivenköy Mah. Bora Sok. Nidakule
Göztepe Blok No:1-3 İç Kap No:58/61
Kadıköy/İSTANBUL
MERSİS Numarası: 0577050290800014
0(216) 570 0707 bilgi@hesapkurdu.com

Sosyal Medyadan Bizi Takip Edebilirsiniz

FacebookMediumTwitter InstagramLinkedInYoutube

Hesapkurdu.com anlaşmalı olduğu bankalarla “Destek Hizmet Kuruluşu” olarak çalışmaktadır. Sunulan destek hizmeti BDDK’nın 05.11.2011 tarihli yönetmeliğine göre denetlenmektedir.