Kefilsiz Kredi

Güncelleme: 21.11.2023
Yayımlama: 19.09.2017
Paylaş
İçindekiler

Kredi notunuz veya gelirinizden dolayı kredi kullanamıyorsanız, nakit çekimlerde 12 ay taksit imkânı ile kredi kartı edinin. Anında kredi kartı başvurusu yapmak için tıklayın

Kefilsiz Kredi Veren Bankalar

Banka
Kefil
Evrak
Kredi Limiti

N Kolay Kredi (Aktif Bank)
İstenmiyor
Talep edilmiyor
30.000 TL

N Kolay İhtiyaç Kredisi

Enpara.com
İstenmiyor
Talep edilmiyor
30.000 TL

Enpara İhtiyaç Kredisi

CEPTETEB
İstenmiyor
Talep edilmiyor
30.000 TL

CEPTETEB İhtiyaç Kredisi

Tabloda belirtmiş olduğumuz bankalar kefilsiz ve evraksız olarak 30 bin TL krediyi 48 ay vadeli kullandırabiliyor. Ayrıca bu bankalar kredi süreçlerinin tamamında kefilsiz kredi işlemi yapıyor.

Kolay Onaylanan Kredi Kartları

Kefilsiz Kredi Kullanma Şartları

 • Reşit olmak yani 18 yaşından gün almak,
 • Kredi notunun bankanın değerlendirmesine göre riskli seviyede yer almaması,
 • İpotek verilecekse eş izninin yazılı olarak bankaya verilebilmesi,
 • Konut kredisinde 360 ay, taşıtta 60 ay ve ihtiyaç kredisinde 36 aydan yukarı kredi talebinde bulunmamak,
 • Banka beyan edilen gelirlerin resmi geçerliliğinin bulunması,

En Uygun İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları:

Kefilsiz Kredi Kullanmak İçin Kredi Notu Kaç Olmalı?

Kredi Notu
Risk Grubu
Kredi Kullanma Durumu
Kefil veya İpotekle 
0 (Sıfır)
Riskli
Düşük
Kredi Kullanma İhtimali Var
1-699
Çok Düşük
Çok Düşük
Çok Düşük
700-1099
Orta Riskli
Düşük
Kredi Kullanma İhtimali Var
1100-1499
Az Riskli
Gelire Bağlı
Kredi Kullanma İhtimali Var
1500-1699
İyi
Yüksek
Genel Olarak Talep Edilmez
1700-1900
Çok İyi
Çok Yüksek
Genel Olarak Talep Edilmez

Yukarıdaki tablo bankaların kredi değerlendirmelerine göre bir genelleme olarak oluşturuldu. Bir genelleme olduğu için de özellikle gelire bağlı olarak çeşitli istisnaları olabilir. 

Kredi notu 700’un altında olanların kefil veya ipotekle bile kredi kullanma ihtimallerinin çok düşük olmasının nedeni ise muhtemelen aktifte yasal/idari takiplerinin olması ya da yakın dönemde çok fazla kredi veya kredi kartı ödemelerinde gecikmelerinin olmasıdır. Kredi notunun sıfır (0) olması ise daha önce bankalar ile hiç aktif çalışmanın olmadığı veya 5 yıldır aktif çalışılmadığı anlamına gelir. Bu konuda daha detaylı bilgi için kredi notum yok yazımızı inceleyin. 


20 bankanın güncel kredi faiz oranlarına ihtiyaç kredisi sayfamızdan ulaşın, istediğiniz tutar ve vadeye göre kredi ödeme planınızı kredi hesapla sayfamızdan oluşturun.


Aile Bireyleri Kefil Olabilir mi?

Kefilsiz Kredi

Aile bireyleri de düzenli bir gelire sahip oldukları sürece kefil olabilir. Ancak bu değerlendirme tamamen başvurulan bankanın inisiyatifinde. Ayrıca kredinin ödenmemesi durumunda kefil olan aile bireyinin üzerinde varsa konut veya taşıta haciz işlemi başlatılacağı da unutulmamalı. Bu konuda hakkında daha detaylı bilgi için kredi borcu ödenmezse ne olur yazımızı inceleyin.

Konut Kredilerinde Kefil İstenir mi?

Konut kredilerinde banka teminat olarak konutu ipotek alıyor ve konutun en fazla %80’ine kadar kredi kullandırıyor. Konut kredisi süreci böyle olsa da bankalar kefil isteyebiliyor. Bunun nedeni ise diğer bireysel kredi türlerine göre konut kredisinin çok yüksek tutarlarda kullanılmasıdır. Öte yandan konut kredisinden aynı ikamette bulunan aile bireylerinin geliri ve kefilliği kabul edildiği için kefil gereksinimi olması durumunda bu şekilde karşılanabiliyor. Ayrıca 20 bankanın güncel konut kredisi faiz oranlarını incelemek için konut kredisi sayfamızı ziyaret edin.   

Bankalar Kredi Başvurularında Neden Kefil İstiyor?

Bankalar her kredi başvurunda kredi tutarına göre, başvuruda bulunan kişinin bankalarla geçmiş çalışması, geliri, çalıştığı kurum ve mesleğine göre bir risk değerlendirmesi yapar. Bu değerlendirme sonucunda:

 1. Kredi talebi onaylanır, 
 2. Kredi talebi şartlı olarak onaylanır, 
 3. Kredi talebi ret edilir,

İşte bu ikinci aşama olan şartlı onaylamada, kefil veya ipotek istenmekle birlikte kredi tutarının ve vadesinin de düşürülmesi istenebiliyor. Bu değerlendirme tamamen bankanın inisiyatifinde olmak birlikte, başvuruda bulunan kişinin kredi notu ve kayıtlı geliri en önemli etkenlerdir.

Hangi Durumlarda Kefil İsteniyor?

 • Kredi Notunun bankanın değerlendirmesine göre riskli seviyede yer alması,
 • Gelirin istenilen kredi tutarı veya vadesi için yeterli olmaması,
 • Kredi başvurusunda bulunan kişinin banka değerlendirmesine göre çok genç veya çok yaşlı olması,
 • Çalışılan kurumun veya sektörün bankalar açısında çok güvenilir kabul edilmemesi,
 • Yakın dönemde çok fazla kredi başvurusunda bulunulması,

Kefilin Taşıması Gereken Şartlar Nelerdir?

Kefil kredinin ödenmemesi durumunda krediyi ödemeyi kabul eden kişi olduğu için kredi kullanacak kişi de aranan şartların benzeri kefil olacak kişide de aranır. Yani kredi notunun riskli seviyede yer almaması ve düzenli bir gelire sahip olması kefil olacak kişi için de nispeten istenir. Daha detaylı bilgi için Kefilsiz Olarak Kredi Kullanmak İçin Yaş Sınırı 

Kefil istenip istenmemesini etkileyen bir diğer unsurda bankaların kredi kullandırma yaş sınırıdır. Bu sınırlara yakın olan veya üzerinde olan kişilere hayat sigortası yaptırmak mümkün olmaması veya çok yüksek çıkması gibi sebeplerden dolayı bankalar kefil isteyebiliyor veya doğrudan talebi ret edebiliyor. Yaş sınırlarını açıklayan bankalar ise şu şekilde:

Banka
Üst Yaş Sınırı
Aktif Bank 
84
Burgan Bank
80
DenizBank
80
Fibabanka 
80
Odeabank
75
ING Bank
75
TEB
70

Ayrıca tablomuzda belirtmiş olduğumuz yaş sınırları, kişinin mesleği banka ile düzenli çalışıp çalışmaması gibi etkenlere göre değişebiliyor.

Kefil Yerine İpotek Verilebiliyor mu?

Bu tercih tamamen bankanın inisiyatifinde olmakla birlikte genel olarak kefil yerine ipotek kabul edilir. Çünkü kefil banka açısında kredi ödenmediği durumda ek bir teminat olması açısından istenir. Aynı durum yani ek teminat olma özelliği ipotek olarak verilen gayrimenkul veya taşıtlar için de geçerlidir. Teminat olarak ise başlıca taşıyan, ev, iş yeri, arsa ve taşıtlar verilebiliyor.

Kefilsiz Kredi Başvurusunda İstenilen Belgeler

Özel Sektör Çalışanı
Kamu Çalışanı
Emekli
Vergi Levhalı
Maaş bordrosu
Maaş bordrosu
Emekli aylık dökümü
Güncel vergi levhası
SGK dökümü
İkamet belgesi
İkamet belgesi
İmza sirküsü
İkamet belgesi
Varsa ek gelir belgesi
Varsa ek gelir belgesi
Oda kayıt belgesi
İş yeri imza sirküsü


Bilanço ve gelir tablosu
Varsa ek gelir belgesi


Varsa ek gelir belgesi

Tabloda belirtmiş olduğumuz belgeler genel olarak bankaların kredi başvurularında zorunlu olarak talep ettikleri belgelerdir. Ayrıca başvuruda bulunulan bankayla çalışmalara göre bazı belgeler istenmeyebilir. Detaylı bilgi için kredi için gerekli belgeler yazımızı inceleyin.  

Kefilin Emekli Veya Memur Olması Daha Etkili mi?

Kefilin düzenli gelirinin olması bankaların kredi ödenmeme riskini düşürmesi açısından önemli bir kriterdir. Hatta bunun için bankalar kredi riskine göre özellikle memur veya emekli kefil talebinden bile bulunabilir. Bu doğrultuda kefilin memur veya emekli olması kredi onaylanma ihtimalini arttıran bir etken olarak söylenebilir.

Kefil Olacak Kişi Evli ise Eşinin Kredi İçin İzni Gerekli mi?

Kefil olacak kişinin evli olması durumunda “evet” eş izninin bankaya yazılı olarak verilmesi gerekiyor. Yani kefil olacak kişinin eşi bizzat bankaya gelerek kefilliği onayladığına dair imza vermeli ya da eşinin bu konuda noter üzerinden vekâleti olmalı. Detaylı bilgi için Kredi Eş İzni yazımızı inceleyin. 

Kefil Olan Bir Kişi Kefilliği Bitmeden Kredi Kullanabilir mi?

Öncelikle kefil olunan kredinin tutarı ve vadesi diğer bankalar tarafından da görülüyor. Kefil olan kişi kredinin asıl borçlusu olmasa da bir kredi riski taşıyor. Bu riskte kredi başvurusunda bulunan banka tarafından değerlendiriliyor. Ayrıca bu değerlendirmenin en önemli kriteri kefil olunan borcun düzenli olarak ödenip ödenmediği oluyor. Eğer kefil olunan borçta düzensiz ödemeler varsa kredi değerlendirmesi bu durumda oldukça olumsuz etkileniyor. Bunun yanında ödemeler düzenli ise en önemli kriter gelir oluyor. Bunun nedeni kefil olunan kredinin ödenmemesi durumunda hem kendi kredisini hem de kefil olduğu krediyi ödeyip ödemeyeceğini bankanın gelire göre ön görebilmesidir.

Kefillik Ne Zaman Sona Erer?

Kefillik asıl borç sona erince veya 10 yıl içerisinde kendiliğinden sonra erer. Asıl borç dışında diğer bankacılık ürünlerinde ödenmeyen borçlardan kefil sorumlu değil. Bunun aksine bankalarda uygulamalar olması durumunda yargı yolu ile kefillik iptal de edilebiliyor.

En Uygun Konut Kredisi Faiz Oranları:

“Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com‘a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orijinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür.”

Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Yazara Soru Sor
Hesapkurdu Yorumlar

Yorumlar (0)

Çıkış
Gönder
Hesapkurdu logo

Copyright © 2023 BHL Turkey Teknoloji A.Ş.
Tüm Hakları Saklıdır.
Sigorta aracısı Koalay.com, Hesapkurdu.com iştirakidir.
Merdivenköy Mah. Bora Sok. Nidakule
Göztepe Blok No:1-3 İç Kap No:58/61
Kadıköy/İSTANBUL
MERSİS Numarası: 0577050290800014
0(216) 570 0707 bilgi@hesapkurdu.com

Sosyal Medyadan Bizi Takip Edebilirsiniz

FacebookMediumTwitter InstagramLinkedInYoutube

Hesapkurdu.com anlaşmalı olduğu bankalarla “Destek Hizmet Kuruluşu” olarak çalışmaktadır. Sunulan destek hizmeti BDDK’nın 05.11.2011 tarihli yönetmeliğine göre denetlenmektedir.