Bankaların Hesapkurdu'na özel kampanyalarından yararlanın!
Bankaların Hesapkurdu'na özel kampanyalarından yararlanın!
Güncelleme: 22.02.2023 Yayımlama: 27.01.2023 | Okuma Süresi: 2 dk.

Yıllık İzin Nedir?

Yıllık izin, çalışana bir iş yerinde deneme süresi de dâhil işe başladığı günden itibaren en az bir yıl çalıştıktan sonra verilen dinlenme hakkıdır. Kanundaki adı yıllık ücretli izindir. Yıllık izin işveren tarafından çalışdan alınamaz ya da çalışan tarafından vazgeçilemez. 

Çalışanın çalıştığı her yıl bir izin hakkı doğar ve çalışanın yıllık izin hakkını gelecek yıl içinde fiilen kullanması gerekir. Çalışırken izin hakkı yerine para ödemesi yapılamaz.

Yıllık İzin Süreleri

Yıllık İzin Çalışma Aralığı
Yıllık İzin Günleri
1 ila 5 yıl (5’inci yıl dâhil)
14 gün
6 ila 15 (15’inci yıl dâhil)
20 gün
15 yıldan sonra
26 gün
50 yaşından büyük çalışan (50'inci yaş dâhil)
20 gün
18 yaşından daha küçük çalışan (18'inci yaş dâhil)
20 gün

Tabloda belirtilen izin günleri yasal olarak işveren tarafından verilmesi gereken en alt yıllık izin süreleridir. 4857 sayılı İş Kanunu’na göre bir çalışan yıllık izin hakkı için 1 yılını doldurmalıdır. Ancak iş yeri inisiyatifinde 1 yıl dolmadan yıllık izin hakkı işçiye verilebilir. 


Kolay Onaylanan Kredi Kartları:

Akbank Axess
Ödül Para/Puan 1250 TL
Yıllık Ücret 383 TL
Enpara.com Kredi Kartı
Ödül Para/Puan 150 TL
Yıllık Ücret Ücretsiz
İş Bankası Maximum Temassız Kart
Ödül Para/Puan 5000 TL
Yıllık Ücret 222 TL

Tüm Kredi Kartları


* Tüm kredi kartlarını görmek ve karşılaştırmak için kredi kartı sayfamızı ziyaret edin. Ayrıca tablo internet sitemiz üzerinden başvuruda bulunan kullanıcıların onaylanma verilerine göre oluşturuldu. 


Yıllık Ücretli İzne Hak Kazanma Şartları

4857 sayılı Kanun'un 59. maddesinde, iş sözleşmesinin herhangi bir nedenle sona ermesi halinde, işçiye kullandırılmayan yıllık izin sürelerine ait ücretlerin son ücret üzerinden ödeneceği hükme bağlanmıştır. 

İşçinin yıllık izin ücretine hak kazanabilmesi için iş yerinde işe başladığı günden itibaren, deneme süresi de dâhil olmak üzere, en az bir yıl çalışmış olması gerekir. İşten ayrılan işçi için son 5 yıl içinde kullanmadığı yıllık izni var ise yıllık izin ücreti ödenir.

Yıllık İzin Ücreti Nasıl Hesaplanır?

Yıllık izin ücretini temelde brüt veya net ücret üzerinden hesaplayabilirsiniz. Hesapkurdu.com Yıllık İzin Ücreti Hesaplama aracımız net maaş üzerinden hesaplama yapmaktadır.

Aylık net maaşı 8.506 TL alalım. Kullanılmayan yıllık izin süresi de 10 gün olsun. 

8.506/30 ile 283,53 TL günlük net kazanç bulunur. 10*283,53 ile toplan alınacak yıllık izin ücreti olan 2.835,30 TL hesaplanmış olur. 

Yıllık İzin Ücreti Net mi Brüt Ücrete Göre mi Hesaplanır?

Aslında net maaş da brüt maaş üzerinden hesaplanıyor. Bu yüzden temelde brüt maaş üzerinden yıllık izin ücreti hesaplanır diyebiliriz. 

Brüt maaş tutarından gelir vergisi, damga vergisi ve SGK kesintileri yapılarak çalışanın eline geçecek net ücret elde edilir. Asgari ücret üzerinden çalışan kişilerde damga vergisi, gelir vergisi kesintisi olmaz. Sadece SGK kesintileri çıkarılır. 

Kullanılmayan Yıllık İzin Ne Olur?

İşveren kullanılmayan yıllık izin günü sayısı kadar çalışana günlük net ücreti üzerinden ödeme yapmak zorundadır. Çalışanın vefatı durumunda varisleri tarafından bu hak talep edilebilir.


En Uygun İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları:

20.000 TL 12 Ay Vade

Toplam Maliyet 25.907 TL
Faiz Oranı %3,25
Aylık Taksit 2.159 TL
Toplam Maliyet 26.873 TL
Kâr Payı %3,69
Aylık Taksit 2.231 TL
Toplam Maliyet 26.967 TL
Faiz Oranı %3,79
Aylık Taksit 2.247 TL

Tüm İhtiyaç Kredisi Faizlerini Listele

Tablodaki faiz oranları 20 bankanın "en uygun" kredi teklifine göre günlük olarak güncelleniyor. Ayrıca tüm bankaların faiz oranlarına göre hesaplama yapmak için kredi hesaplama sayfamızı ziyaret edin.


Yıllık İzin Ücreti Ne Zaman Ödenir?

Çalışanın hizmet akdinin feshi durumunda, hak kazanıp da kullanmadıkları senelik izin sürelerine ait ücretlerinin akdin feshedildiği tarihte hak kazanmış olur. Bu ücretler akdin feshedildiği ayın kazancına eklenmesi gerekir.

Kaynak:

Yıllık Ücretli İzin Yönetmeliği

Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Toplam Maliyet 1.029 TL
Toplam Faiz %1,47
Aylık Taksit 1.029 TL
Deneyiminizi daha iyi hale getirmek için çerezler kullanıyoruz. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Detaylı Bilgi
Kabul Et