HesapKurdu logo

Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat Hesabı Nedir?

Güncelleme: 07.10.2022
Yayımlama: 22.12.2021
Paylaş
İçindekiler

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın "Kur korumalı TL Vadeli Mevduat" düzenlemesiyle ilgili yaptığı açıklamaya göre, döviz mevduat hesabı veya döviz cinsinden katılım fonu bulunan yurt içinde yerleşik gerçek kişiler, hesaplarını vadeli Türk Lirası mevduat/katılma hesabına dönüştürmeleri halinde bu sistemden yararlanabilecek.

Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat Hesabı Nedir?
Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat Hesabı Nedir?

Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat Nedir?

Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat Hesabı, TL faiz oranında getiri ya da kurun faiz oranından daha fazla artması durumunda kur farkı koruması sunan bir mevduat üründür.

Ürün gerçek kişilerce TL vadeli hesaplar üzerinde işler ayrıca faiz ile hesap açılış ve vade tarihlerindeki kur değişim oranı kıyaslanarak; yüksek olan oran üzerinden yatırım getirisi hesaplanır.

Mevduat yatırımında banka seçimi hakkında bilgi için mevduat yatırımı yapmak için doğru banka nasıl seçilir sayfamızı ziyaret edin.

Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat Hesabı Şartları Nelerdir?

Kur Korumalı TL Mevduatı hesapları gerçek kişilerce TL vadeli hesaplar üzerinde işler. Ürünü sunan bankaların şartları incelenerek istenilen tutar ve vadede hesap açılışı gerçekleştirilir.

En Yüksek Mevduat Faiz Oranları:

* Tüm bankaların mevduat oranları görmek ve karşılaştırmak için mevduat sayfamızı ziyaret edin.

Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat Hesabının Özellikleri

  • Hesap 3, 6 ve 12 ay vadeli olarak açılabilir.
  • Açılan TL vadeli hesaplara işleyecek faiz/kâr payı ile hesap açılışı ve vade sonundaki kur değişim oranı kıyaslanarak yüksek olan oran üzerinden mevduat ve katılım fonu sahibine ödeme yapılır.
  • Kur farkı hesaplamaları için Merkez Bankası her gün  saat 11:00’de döviz alış kuru yayınlar.
  • Mevduat oranına stopaj uygulanmaz.
  • Hesap açılışındaki kur ile vade sonu kurunun ne olduğuna bakılmaksızın anapara ve faiz/kâr payı tutarı müşteriye banka tarafından ödenir.
  • Vade sonu kuru üzerinden hesaplanan tutar, anapara ve faiz/kâr payı tutarından büyükse; aradaki fark TCMB tarafından karşılanır.
  • Hesap açma alt limiti 1000 TL’dir.
  • Vadeden önce hesaptan para çekilmesi durumunda destekten faydalanılamaz.

Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat Hesabı Hangi Bankalarda Var?

İlk olarak tüm kamu bankalarında (Ziraat Bankası, Halkbank, Vakıfbank) sunulan bu sisteme isteyen her banka katılabilir.

Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat Faiz Oranı

Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat’a hesap açılış tarihinde geçerli olan politika faiz oranı uygulanır. 

Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat Hesabı Nasıl Açılır?

Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat Hesabı açmak için ürünü sunan bankaların şubelerinden ya da internet bankacılıkları üzerinden detaylı bilgi alınarak başvuru yapılabilir. 

Enflasyon Korumalı Mevduat Hesabı

Enflasyon Korumalı Mevduat Hesabı, 22 Nisan 2019 tarihinde Ziraat Bankası’nın öncülüğünde ortaya çıkan bir mevduat ürünüdür. Bu üründe, hesap açılışında taahhüt edilen faiz oranı ile vade sonunda oluşan TÜFE Endeksi yıllık değişim oranı + ilave oran karşılaştırılarak yüksek olan tarafın faiz oranı kullanılır.

Özellikle Türk Lirası mevduata geçişi özendirmek ve yabancı para mevduatına olan ilgiyi düşürmek amacı ile atılan bir adım olmakla beraber tasarruf sahibine yüksek kazanç sağlaması hedeflenmiştir.

Enflasyon Korumalı Mevduat Hesabı hakkında detaylı bilgi için enflasyon korumalı mevduat hesabı nedir sayfamızı ziyaret edin.

Kaynaklar:

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Döviz Tevdiat Hesaplarından Türk Lirası Vadeli Mevduata Dönüşümün Desteklenmesine İlişkin Basın Duyurusu

Halkbank Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat Hesabı

“Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com‘a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orijinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür.”

Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Yazara Soru Sor
Hesapkurdu logo

Copyright © 2023 BHL Turkey Teknoloji A.Ş.
Tüm Hakları Saklıdır.
Sigorta aracısı Koalay.com, Hesapkurdu.com iştirakidir.
Merdivenköy Mah. Bora Sok. Nidakule
Göztepe Blok No:1-3 İç Kap No:58/61
Kadıköy/İSTANBUL
MERSİS Numarası: 0577050290800014
0(216) 570 0707 bilgi@hesapkurdu.com

Sosyal Medyadan Bizi Takip Edebilirsiniz

FacebookMediumTwitter InstagramLinkedInYoutube

Hesapkurdu.com anlaşmalı olduğu bankalarla “Destek Hizmet Kuruluşu” olarak çalışmaktadır. Sunulan destek hizmeti BDDK’nın 05.11.2011 tarihli yönetmeliğine göre denetlenmektedir.