HesapKurdu logo

Euro Hesabı Nedir ve Nasıl Açılır?

Güncelleme: 18.01.2023
Yayımlama: 11.02.2020
Paylaş
İçindekiler

Euro Hesabı Nedir?

Euro hesabı, bankaların euro üzerinden birikim yapmak, transfer işlemlerinde kullanmak için kullanıcılarına sunduğu bir mevduat ürünüdür. Para transferi ve diğer banka işlemlerinde euro kullanan ya da euro ile birikim yapmak isteyen banka müşterileri; kolaylıkla euro hesabı açtırabilir ve tüm işlemlerini euro üzerinden yapabilir.

Uluslararası para transfer sistemi Western Union hakkında detaylı bilgiyi Western Union sayfamızdan edinin.


En Yüksek Mevduat Faiz Oranları:

* Tüm bankaların mevduat oranları görmek ve karşılaştırmak için mevduat faiz oranları sayfamızı ziyaret edin.


Euro Hesabı Nasıl Açılır?

Müşterisi olduğunuz veya hesap açmak istenilen bankanın;

 • Şubesine giderek kısa bir süre içinde euro hesabı açtırılabilir.
 • İnternet bankacılığı ya da mobil bankacılık üzerinden de hesap işlemleri bölümünden, döviz hesabı seçeneğine tıklayarak kısa süre içerisinde bir euro hesabı açılabilir. 

Tüm mevduat hesaplarında olduğu gibi euro hesaplarında da vadeli hesap ve vadesiz hesap seçenekleri vardır. Vadeli hesap hakkında bilgi almak için vadeli hesap nedir sayfamızı ziyaret edin. Kredi kartı ile döviz alınabilir mi öğrenmek için kredi kredi kartı ile döviz alınabilir mi sayfamızı ziyaret edin.

Vadesiz Euro Hesabı Nedir?

Vadesiz Euro hesabı, temelinde vadesiz TL hesabı ile aynı olan bir mevduat hesabıdır. Herhangi bir faiz kazancının olmadığı vadesiz euro hesabı, düzenli olarak euro ile para transferi ya da ödeme yapan banka müşterileri için ideal bir hesaptır. Vadesiz euro hesabıyla;

 • Herhangi bir faiz kazancı olmadan euro ile birikim yapmak isteyen kişiler hesaplarında birikim yapabilir. 
 • Yapılacak euro para transferleri ve ödemelerde, kur farkı ödenmez. 
 • İnternet bankacılığı sayesinde kolaylıkla euro alıp, satılabilir. ATM’lerden para yatırmak ya da çekmek istenildiğinde ise yalnızca döviz özellikli ATM’leri kullanılır.

Merkez bankası faiz artırımı hakkında detaylı bilgi almak için faiz artırımı nedir sayfamızı ziyaret edin. Euro hesabı açmayı düşünüyorsanız banka seçimi yapmadan önce mevduat yatırımı yapmak için doğru banka nasıl seçilir sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Vadesiz Euro Hesabı Hesap İşlem Ücreti

Şubesiz dijital bankacılık hizmetlerinde vadesiz TL hesaplarında olduğu gibi vadesiz euro hesaplarında da herhangi bir hesap işletim ücreti yoktur. Bu dijital bankalar şunlardır;

 • Enpara
 • Senin Bankan
 • CEPTETEB

Diğer bankalarda vadesiz mevduat euro hesaplarında hesap işletim ücreti, bankadan bankaya değişir. BDDK'nın son açıklamalarına göre hesaplardan hesap işletim ücreti talep edilmiyor. Fakat bazı bankalar vadesiz hesaplardan hesap işletim ücreti alabiliyor. Vadesiz Euro hesaplarından alınan hesap işletim ücretlerini bankaların internet sitelerinde bulunan ürün ve hizmet ücretleri sayfalarından bulunabilir. 

Diğer hesap türleri olan dolar hesabı, altın hesabı veya döviz hesabı hakkında detaylı bilgiyi sayfamızdan edinin. Dijital paralar hakkında detaylı bilgi için dijital para nedir, nasıl alınır sayfamızı inceleyin.

Kolay Onaylanan Kredi Kartları

Vadeli Euro Hesabı Nedir?

Vadeli Euro hesabı açıldığında, euro ile birikim yapabilir ve bankanın belirlediği süre boyunca para hesapta tutularak faiz elde edilir. Vadeli euro hesabı açtırdıktan sonra hesaba yatırılan para vadesi dolmadan da çekilebilir; ancak bu durumda faizden faydalanılmaz. 

Vadeli Euro hesaplarında belirlenen vadeler bankalara göre değişse de genelde;

 • 1 aylık, 
 • 3 aylık, 
 • 6 aylık,
 • 1 yıllık vadeler sıklıkla kullanılır. 

Vadeli Euro hesabı açtırmak için neredeyse tüm bankalarda hesabında en az 500 euro veya 1.000 euro olması gerekir. Vadeli döviz hesabı hakkında detaylı bilgi almak için vadeli döviz hesabı nedir sayfamızı ziyaret edin.

Vadeli Euro Hesabı Faiz Oranları

Vadeli euro hesaplarında uygulanan faiz oranı, bankadan bankaya değişir. Hesabında en az 500 euro veya 1.000 euro olmak üzere, yatırılan para ve parayı hesapta tutulacak süre arttıkça, faiz kazancı da artar. 

Örnek vermek gerekirse farklı bankalarda, 10.000 euro yatırılan bir vadeli euro hesabının 6 ayda kazandıracağı net kazanç ve faiz oranları şu şekildedir;

Banka Faiz Oranı Net Kazanç
Garanti BBVA %0,01 100 Euro
Türkiye İş Bankası %0,02 200 Euro
Yapı Kredi Bankası %0,01 100 Euro
Akbank %0,01 100 Euro
Enpara %0,01 100 Euro
Cepteteb %0,0 0 Euro

Bankaların Euro Hesapları

Cepteteb Euro Hesabı

 • Vadeli Euro Hesabı: Euro üzerinden birikim yapan birikim yaparken de paranın değerlenmesini isteyen kullanıcıların açtığı hesap türüdür. 

Cepteteb Euro Hesabı Şartları

 • Minimum hesap açma tutarı 500 euro’dur.
 • Vadeli hesap vade ortasında kapatılabilir. Ancak vade ortasında kapanan hesaplarda vade sonu faiz kazanımı olmaz.
 • Vadeli hesaptan faiz alabilmenin üst sınırı yoktur.
 • Hesap işletim ücreti alınmaz.

Enpara Euro Hesabı

 • Vadeli Euro Hesabı: Euro hesabından birikim yapmak birikim yaparken de faizle birikimini artırmak isteyen kişilerin kullandığı hesaptır.
 • Vadesiz Euro Hesabı: Para transferi ve ödeme işlemleri yapmak için kullanılan hesap türüdür.

Enpara Euro Hesabı Şartları

 • Vadesiz hesaplarda minimum açılış tutarı yoktur, vadeli hesaplarda bu tutar 10 Euro’dur. 
 • Vade günleri, 32 gün, 92 gün, 181 gün olarak belirlenmiştir. 
 • Para transferi, ödeme, döviz alış satış işlemleri gibi tüm işlemler bu hesaplardan yapılır.

“Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com‘a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orijinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür.”

Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Yazara Soru Sor

Adres: İçerenköy Mah., Değirmen Yolu Cad. Nuh Plaza 37/2 34752 Ataşehir/İstanbul
MERSİS Numarası: 0577050290800014
Tel: 0(216) 570-0707 E-posta: bilgi@hesapkurdu.com

Hesapkurdu logo

Copyright © 2021 - Konut Kredisi Com Tr Dan. A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.