Sigortam Yok Kredi Kartı Alabilir miyim?

Güncelleme: 11.10.2022 Yayımlama: 22.01.2018 | Okuma Süresi: 2 dk.
  1. Sigortası olmayanlar kredi kartı alabilir.
  2. Sigortanın kesilmesinden dolayı kredi kartı iptal edilmez.
  3. Kredi kartı limiti kayıtlı gelire göre belirlenir.

Kolay Onaylanan Kredi Kartları:

Enpara.com Kredi Kartı
Ödül Para/Puan 100 TL
Yıllık Ücret Ücretsiz
Akbank Axess
Ödül Para/Puan 100 TL
Yıllık Ücret Ücretsiz
DenizBank Bonus Gold
Ödül Para/Puan 5000 TL
Yıllık Ücret 255 TL

Tüm Kredi Kartları

* Tüm kredi kartlarını görmek ve karşılaştırmak için kredi kartı sayfamızı ziyaret edin. Ayrıca tablo internet sitemiz üzerinden başvuruda bulunan kullanıcıların onaylanma verilerine göre oluşturuldu.


Kredi Kartı Almak İçin Sigorta Şart mı?

Kredi kartı başvurularında dikkate alınan koşullar kredi notu ve düzenli gelirdir. Ancak sigortası olmayan kişiler de ilgili mevzuat kapsamında banka onayladığı sürece düşük limitli dahi olsa kredi kartı sahibi olabilir. 

Sigorta Olmadan Alınabilecek Kredi Kartı Limiti 

Sigortalı bir işte çalışmayan veya yan gelir sahibi olmayan kişilerin alabileceği kredi kartı limiti ilgili mevzuata göre en fazla 1000 TL’dir. Bu limit ev hanımı, öğrenci gibi tüm gelirleri tespit edilemeyen veya olmayan gruplar için de geçerlidir.

Bu konuda daha detaylı bilgi almak ve hesaplama yapmak için kredi kartı limit hesaplama aracımızı kullanın.

İşten Ayrılma Durumunda Kredi Kartı Limiti Düşürülür mü?

İşten çıkma durumunuzda kredi kartınızın limitinde herhangi bir değişiklik yaşanmaz. Kredi kartınıza ait borç ödeme durumunuzda herhangi bir olumsuzluk yaşanmadığı sürece de kredi kartı limitiniz düşürülmez ancak talimat vererek kendi isteğinizle de kredi kartı limitinizi her zaman düşürebilirsiniz.

Ayrıca işten ayrılma durumunda yasal süreç hakkında bilgi edinmek ve tazminat hesaplaması yapmak için kıdem tazminatı hesaplama sayfamızı ziyaret edin.

Kredi Kartı Almak İçin Ne Kadar Süre SGK'lı Çalışmak Gerekli?

Kredi kartı başvurularında ilgili mevzuat gereğince gelirin resmi olarak beyan edilebilir olması yeterlidir. Bunun için aslında SGK’lı olarak işe başlanması durumunda bir süre kısıtlaması yoktur. Ancak SGK’lı olarak işe başlanması durumunda ödemelerin yansıması işe başlama tarihine göre 45 gün kadar sürebilir. Bu durumda banka SGK’nın yansımasını isteyebilir ya da maaş bordrosu talep edebilir.  

Kredi Kartı Limiti Gelire Göre Nasıl Hesaplanır?

Başvuru yaptığınız kredi kartınızın limiti, Banka Kartları ve Kredi Kartları Hakkında Yönetmelik ile belirlenmektedir. Bu yönetmeliğe göre:

  • İlk kez kredi kartı başvurusunda bulunan kişiler için kullanılmaya başlanan ilk yıl, toplam kredi kartlarının limiti, belgelenebilir gelirinin maksimum 2 katı kadar olabilir.
  • Kullanılmaya başlanan ilk yıldan sonraki yıllar için toplam kredi kartlarının limiti, belgelenebilir gelirinin maksimum 4 katı kadar olabilir.

Örneğin aylık belgelenebilir geliri 3.000 TL olan bir kişinin:

  • İlk yıl toplam kredi kartlarının limiti en fazla 6000 TL (3.000*2),
  • İlk yıldan sonraki yıllar için toplam kredi kartları limiti ise en fazla 12.000 TL (3.000*4) olabilir.
Kredi Kartı Limit Hesaplama Nasıl Yapılır?
Kredi Kartı Limit Hesaplama Nasıl Yapılır?

Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Hesapkurdu
Toplam Maliyet 1.029 TL
Toplam Faiz %1,47
Aylık Taksit 1.029 TL
Deneyiminizi daha iyi hale getirmek için çerezler kullanıyoruz. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Detaylı Bilgi
Kabul Et