TÜM KREDİ KARTLARINI KARŞILAŞTIR

Kredi kartı tekliflerine göz atmak ister misiniz?

Sigortam Yok Kredi Kartı Alabilir miyim?

Güncelleme: 04.05.2018
  1. Sigortası olmayanlar kredi kartı alabilir.
  2. Sigortanın kesilmesinden dolayı kredi kartı iptal edilmez.
  3. Kredi kartı limiti kayıtlı gelire göre belirlenir.

Kredi Kartı Almak İçin Sigorta Şart mı?

Kredi kartı başvurularında dikkate alınan koşullar düzenli gelir ve kredi notudur. Ancak sigortası olmayan kişiler de ilgili mevzuat kapsamında banka onayladığı sürece kredi kartı sahibi olabilir. 

Kolay onaylanan kredi kartları:

Anında Kredi Kartı Başvurusu Yıllık Ücret Ödül Para/Puan
Akbank Axess 109 TL 50 TL
CEPTETEB Kredi Kartı 75 TL 75 TL
Garanti Bankası Bonus Card 103 TL 55 TL
Tüm Kartları Göster

* Tüm kredi kartlarını görmek ve karşılaştırmak için kredi kartı sayfamızı ziyaret edin. Ayrıca tablo internet sitemiz üzerinden başvuruda bulunan kullanıcıların onaylanma verilerine göre oluşturuldu. 

Sigortasız Olan Kişilerin Alabileceği Kredi Kartı Limiti Nedir?

Sigortalı bir işte çalışmayan veya yan gelir sahibi olmayan kişilerin alabileceği kredi kartı limiti ilgili mevzuata göre en fazla 1000 TL’dir. Bu limit ev hanımı, öğrenci gibi tüm gelirleri tespit edilemeyen veya olmayan gruplar için de geçerlidir. Bu konuda daha detaylı bilgi almak ve hesaplama yapmak için kredi kartı limit hesaplama aracımızı kullanın.

İşten Çıkılması Durumunda Kredi Kartı Limiti Düşürülür mü?

İşten çıkma durumunuzda kredi kartınızın limitinde herhangi bir değişiklik yaşanmaz. Kredi kartınıza ait borç ödeme durumunuzda herhangi bir olumsuzluk yaşanmadığı sürece de kredi kartı limitiniz düşürülmez. Ayrıca talimat vererek kendi isteğinizle de kredi kartı limitinizi her zaman düşürebilirsiniz. 

Sigortalı Olarak İşe Başlanması Durumunda Ne Kadar Süre Sonra Kredi Kartı Alınabilir?

Kredi kartı başvurularında ilgili mevzuat gereğince gelirin resmi olarak beyan edilebilir olması yeterli. Bunun için aslında SGK’lı olarak işe başlanması durumunda bir süre kısıtlaması yok. Ancak SGK’lı olarak işe başlanması durumunda ödemelerin yansıması işe başlama tarihine göre 45 gün kadar sürebiliyor. Bu durumda banka SGK’nın yansımasını isteyebilir ya da maaş bordrosu talep edebilir.  

Sigortam Yok Kredi Kartı Alabilir miyim

Kredi Kartı Limiti Gelire Göre Nasıl Hesaplanır?

Başvuru yaptığınız kredi kartınızın limiti, Banka Kartları ve Kredi Kartları Hakkında Yönetmelik ile belirlenmektedir. Bu yönetmeliğe göre:

  • İlk kez kredi kartı başvurusunda bulunan kişiler için kullanılmaya başlanan ilk yıl, toplam kredi kartlarının limiti, belgelenebilir gelirinin maksimum 2 katı kadar olabilir.
  • Kullanılmaya başlanan ilk yıldan sonraki yıllar için toplam kredi kartlarının limiti, belgelenebilir gelirinin maksimum 4 katı kadar olabilir.

Örneğin aylık belgelenebilir geliri 2.000 TL olan bir kişinin:

  • İlk yıl toplam kredi kartlarının limiti en fazla 4000 TL (2.000*2),
  • İlk yıldan sonraki yıllar için toplam kredi kartları limiti ise en fazla 8.000 TL (2000*4) olabilir.


"Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com'a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orjinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür."

Makaleyi faydalı buldunuz mu?

3,5 Puan