Kredi Kartı Artı Taksit

Güncelleme: 17.04.2024
Yayımlama: 31.10.2017
Paylaş
İçindekiler

Kredi Kartı Artı Taksit Nedir?

Kredi kartı kullanarak yapılan alışverişleri daha kolay ödeyebilmek için ek taksit talebinde bulunarak alışveriş taksitlendirilebilir. Yapılan alışveriş ister peşin (tek çekim) olabilir, isterse de taksitli alım şeklinde olabilir. Peşin alınan ürün için de taksitlendirme talebinde bulunulabilir. 

Ek taksit yapılabilmesi için en önemli şart hesap kesim tarihinden önce talepte bulunmaktır.

Kolay Onaylanan Kredi Kartları

Hangi Alışverişler Ek Taksit Verilebilir?

Yapılmış olan alışverişlerin neredeyse tamamı için ek taksit talebinde bulunulabilir. Ancak yasal olarak sınırlandırılmış belirli taksit sayıları bulunmaktadır.

Yapılan alışverişlerdeki taksitlendirme sayısı en fazla aşağıdaki sayılarda olabilir:

 • Kuyumla ilgili yapılan alışverişlerde en fazla 3 ay
 • Elektronik eşya ve bilgisayar alışverişlerinde en fazla 4 ay
 • Seyahat acenteleri, taşımacılık, havayolları, konaklama, sağlık ürünü alımları, kulüp ve derneklere yapılan ödemeler, vergi ödemeleri, sağlık ve sosyal hizmetlerle ilgili yapılan alışverişlerde en fazla 18 ay
 • Mobilya ve beyaz eşya alışverişlerinde en fazla 9 ay

Ancak taksitlendirme yapılamayan bazı alışverişler bulunmaktadır. Bu ürünler de şöyle sıralanabilir:

 • Telekomünikasyon harcamaları
 • Doğrudan pazarlamayla ilgili harcamalar
 • Yurt dışında yapılan harcamalar
 • Yemek, gıda, alkollü içecek harcamaları
 • Akaryakıt harcamaları
 • Kozmetik harcamaları
 • Ofis malzemesi ve hediye kart harcamaları

Kredi kartında hangi ürüne kaç taksit yapılabileceğini taksit hesaplama sayfamızdan öğrenin.

Alışveriş Sırasında Artı Taksit Kullanılabiliyor mu?

Bazen bankaların üye iş yerlerinde uygulanan özel kampanyaları olabilir. Taksitli olarak yapılan alışveriş için otomatik olarak ek taksit verilebilmektedir. Ek taksitin yapılabilmesi için kasa personeli müşteriden onay alarak işleme ek taksit verebilir.

Ayrıca taksitlendirme yapılamayacak bu ürünler için kredi kartı üzerinden taksitli nakit avans kullanabilir ya da ihtiyaç kredisi çekebilirsiniz. 

Artı Taksit Kullanılması Durumunda Faiz Ödeniyor mu?

Yapmış olduğunuz peşin alışveriş veya taksitli alışverişlerinizi taksitlendirmek veya ek taksitlendirme isteme durumunuzda, belli oranlarda faiz oranı uygulanır. Uygulanan faiz oranı bankaya göre değişiklik gösterir. Harcamanız, faiz yansıtılarak taksitlendirilir ve dönem içine yansıtılır. Öte yandan bazı bankalar kampanyaları kapsamında faiz de uygulamayabilir.

Kredi Kartı Ek Taksitlendirme Hesaplama

Mevzuata göre Türkiye’de bankalar kredi kartı taksitlendirme işlemini ürün özelinde değişmekle birlikte minimum 2 maksimum 12 ay olacak şekilde gerçekleştirebilir. 

Ek taksit işleminde ise bankaların uyguladıkları faiz oranı değişmektedir. Çoğu banka bu işlem için hesaplama yaparken Merkez Bankası tarafından belirlenen güncel akdi faiz oranını kullanır (2024 yılı 6 Nisan itibariyle akdi faiz oranı %4,25'dir). Uygulanan faizin dışında ise %5 BSMV ve %15 KKDF vergisi uygulanır.

Cep Telefonu Alımında Ek Taksit Yapılıyor mu?

Banka Kartları ve Kredi Kartları Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına İlişkin Yönetmelik esaslarına göre 2014 yılından itibaren Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmelik esaslarınca telekomünikasyon, kuyumla ilgili harcamalar ile yemek, gıda ve akaryakıt alımlarında taksitlendirme yasağı getirilmiştir. Bu yüzden cep telefonu alımında taksit imkânı veya ek taksitlendirme imkânı bulunmamaktadır. 

Ek Taksit Başvurusu Ne Zaman Yapılır?

Ek taksit başvurusunun geçerli olabilmesi için taksitlendirilmek istenen işlemin henüz ekstrelenmemiş yani o dönem içinde yapılmış olması gerekir. Ekstreye yansımış olan bir işlem daha sonra taksitlendirilemez. Aynı zamanda ek taksit uygulanacak harcamanın TL cinsinden yapılmış olması şartı aranır.

Ek Taksit Nedir? Ek Taksit Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bazı bankalar taksitli alışverişlerde ödeme çözümü olarak taksit erteleme seçeneği de sunmaktadır. Taksit erteleme işlemleri genellikle 1, 2 ya da 3 ay olarak gerçekleştirilmektedir. Harcama ertelemeyle belirli bir oranda aylık faiz uygulanır.

“Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com‘a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orijinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür.”

Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Yazara Soru Sor
Hesapkurdu Yorumlar

Yorumlar (0)

Çıkış
Gönder
Hesapkurdu logo

Copyright © 2023 BHL Turkey Teknoloji A.Ş.
Tüm Hakları Saklıdır.
Sigorta aracısı Koalay.com, Hesapkurdu.com iştirakidir.
Merdivenköy Mah. Bora Sok. Nidakule
Göztepe Blok No:1-3 İç Kap No:58/61
Kadıköy/İSTANBUL
MERSİS Numarası: 0577050290800014
0(216) 570 0707 bilgi@hesapkurdu.com

Sosyal Medyadan Bizi Takip Edebilirsiniz

FacebookMediumTwitter InstagramLinkedInYoutube

Hesapkurdu.com anlaşmalı olduğu bankalarla “Destek Hizmet Kuruluşu” olarak çalışmaktadır. Sunulan destek hizmeti BDDK’nın 05.11.2011 tarihli yönetmeliğine göre denetlenmektedir.