Kredi Kartı Artı Taksit

Güncelleme: 27.09.2022 Yayımlama: 31.10.2017 | Okuma Süresi: 3 dk.

Kredi Kartı Artı Taksit Nedir?

Kredi kartı kullanarak yapılan alışverişleri daha kolay ödeyebilmek için ek taksit talebinde bulunarak alışveriş taksitlendirilebilir. Yapılan alışveriş ister peşin (tek çekim) olabilir, isterse de taksitli alım şeklinde olabilir. Peşin alınan ürün için de taksitlendirme talebinde bulunulabilir. 

Ek taksit yapılabilmesi için en önemli şart hesap kesim tarihinden önce talepte bulunmaktır.


Kolay Onaylanan Kredi Kartları:

Enpara.com Kredi Kartı
Ödül Para/Puan 100 TL
Yıllık Ücret Ücretsiz
Akbank Axess
Ödül Para/Puan 21600 TL
Yıllık Ücret Ücretsiz
QNB Finansbank CardFinans GO
Ödül Para/Puan 600 TL
Yıllık Ücret Ücretsiz

Tüm Kredi Kartları


* Tüm kredi kartlarını görmek ve karşılaştırmak için kredi kartı sayfamızı ziyaret edin. Ayrıca tablo internet sitemiz üzerinden başvuruda bulunan kullanıcıların onaylanma verilerine göre oluşturuldu. 


Hangi Alışverişler Ek Taksit Verilebilir?

Yapılmış olan alışverişlerin neredeyse tamamı için ek taksit talebinde bulunulabilir. Ancak yasal olarak sınırlandırılmış belirli taksit sayıları bulunmaktadır.

Yapılan alışverişlerdeki taksitlendirme sayısı en fazla aşağıdaki sayılarda olabilir:

 • Kuyumla ilgili yapılan alışverişlerde en fazla 3 ay
 • Elektronik eşya ve bilgisayar alışverişlerinde en fazla 4 ay
 • Seyahat acenteleri, taşımacılık, havayolları, konaklama, sağlık ürünü alımları, kulüp ve derneklere yapılan ödemeler, vergi ödemeleri, sağlık ve sosyal hizmetlerle ilgili yapılan alışverişlerde en fazla 18 ay
 • Mobilya ve beyaz eşya alışverişlerinde en fazla 9 ay

Ancak taksitlendirme yapılamayan bazı alışverişler bulunmaktadır. Bu ürünler de şöyle sıralanabilir:

 • Telekomünikasyon harcamaları
 • Doğrudan pazarlamayla ilgili harcamalar
 • Yurt dışında yapılan harcamalar
 • Yemek, gıda, alkollü içecek harcamaları
 • Akaryakıt harcamaları
 • Kozmetik harcamaları
 • Ofis malzemesi ve hediye kart harcamaları

Kredi kartında hangi ürüne kaç taksit yapılabileceğini taksit hesaplama sayfamızdan öğrenin.

En Uygun İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları:

20.000 TL 12 Ay Vade

Toplam Maliyet 22.633 TL
Faiz Oranı %1,63
Aylık Taksit 1.886 TL
Toplam Maliyet 22.921 TL
Faiz Oranı %1,74
Aylık Taksit 1.901 TL
Toplam Maliyet 22.750 TL
Faiz Oranı %1,64
Aylık Taksit 1.887 TL

Tüm İhtiyaç Kredisi Faizlerini Listele

*Tablodaki faiz oranları 20 bankanın "en uygun" kredi teklifine göre günlük olarak güncelleniyor. Ayrıca tüm bankaların faizlerine ulaşmak için kredi faiz oranları sayfamızı, gelir ve aylık taksite göre de hesaplama yaparak ödeme planı oluşturmak için kredi hesaplama sayfamızı ziyaret edin.

Alışveriş Sırasında Artı Taksit Kullanılabiliyor mu?

Bazen bankaların üye iş yerlerinde uygulanan özel kampanyaları olabilir. Taksitli olarak yapılan alışveriş için otomatik olarak ek taksit verilebilmektedir. Ek taksitin yapılabilmesi için kasa personeli müşteriden onay alarak işleme ek taksit verebilir.

Ayrıca taksitlendirme yapılamayacak bu ürünler için kredi kartı üzerinden taksitli nakit avans kullanabilir ya da ihtiyaç kredisi çekebilirsiniz. 

Artı Taksit Kullanılması Durumunda Faiz Ödeniyor mu?

Yapmış olduğunuz peşin alışveriş veya taksitli alışverişlerinizi taksitlendirmek veya ek taksitlendirme isteme durumunuzda, belli oranlarda faiz oranı uygulanır. Uygulanan faiz oranı bankaya göre değişiklik gösterir. Harcamanız, faiz yansıtılarak taksitlendirilir ve dönem içine yansıtılır. Öte yandan bazı bankalar kampanyaları kapsamında faiz de uygulamayabilir.

Kredi Kartı Ek Taksitlendirme Hesaplama

Mevzuata göre Türkiye’de bankalar kredi kartı taksitlendirme işlemini ürün özelinde değişmekle birlikte minimum 2 maksimum 12 ay olacak şekilde gerçekleştirebilir. 

Ek taksit işleminde ise bankaların uyguladıkları faiz oranı değişmektedir. Çoğu banka bu işlem için hesaplama yaparken Merkez Bankası tarafından belirlenen güncel akdi faiz oranını kullanır (2022 yılı 1 Ekim itibariyle akdi faiz oranı %1,63’dür). Uygulanan faizin dışında ise %5 BSMV ve %15 KKDF vergisi uygulanır.

Cep Telefonu Alımında Ek Taksit Yapılıyor mu?

Banka Kartları ve Kredi Kartları Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına İlişkin Yönetmelik esaslarına göre 2014 yılından itibaren Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmelik esaslarınca telekomünikasyon, kuyumla ilgili harcamalar ile yemek, gıda ve akaryakıt alımlarında taksitlendirme yasağı getirilmiştir. Bu yüzden cep telefonu alımında taksit imkânı veya ek taksitlendirme imkânı bulunmamaktadır. 

Ek Taksit Başvurusu Ne Zaman Yapılır?

Ek taksit başvurusunun geçerli olabilmesi için taksitlendirilmek istenen işlemin henüz ekstrelenmemiş yani o dönem içinde yapılmış olması gerekir. Ekstreye yansımış olan bir işlem daha sonra taksitlendirilemez. Aynı zamanda ek taksit uygulanacak harcamanın TL cinsinden yapılmış olması şartı aranır.


Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Hesapkurdu
Toplam Maliyet 1.029 TL
Toplam Faiz %1,47
Aylık Taksit 1.029 TL
Deneyiminizi daha iyi hale getirmek için çerezler kullanıyoruz. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Detaylı Bilgi
Kabul Et