TÜM KREDİ KARTLARINI KARŞILAŞTIR

Kredi kartı tekliflerine göz atmak ister misiniz?

Yanlış Hesaba Para Yatırma

Güncelleme: 08.10.2018

Günlük hayatınızdaki sıkıntıların etkisiyle yaptığınız küçük dikkatsizlikler bazen büyük hatalarla sonuçlanabiliyor. İnternet ya da telefon bankacılığı ile para transfer işleminizi gerçekleştirdiğiniz sırada IBAN veya hesap numarasında herhangi bir rakamı yanlış girmeniz paranın başka bir hesaba aktarılmasına sebep olurken, online bankacılık dışında ATM’lerden gerçekleştireceğiniz para transfer işlemi sırasında da hesap bilgilerini yanlış girmeniz de paranızın yanlış hesaba aktarılmasına sebep olacaktır.

Peki, Parayı Yanlış Hesaba Gönderirsem Ne Olacak?

Para transfer işlemleri sırasında kullanılan banka gişeleri, ATM’ler, telefon ve internet bankacılığı gibi alternatif birçok seçenek arasında hata yapmaya en müsait kanal kesinlikle internet bankacılığıdır. Yanlış hesaba para gönderdiğinizi fark etmeniz durumunda öncelikle hiç vakit kaybetmeden bankanızın müşteri hizmetleri servisini arayarak, yanlış hesaba para transferi yaptığınızı bildirmelisiniz. Eğer hesabın sahibi ile aynı bankanın müşterisi iseniz; banka ile direkt iletişime geçerek konuyu hızlıca çözüme kavuşturabilirsiniz. Fakat aynı bankanın müşterisi değilseniz işler biraz daha uzayacaktır. 

Yatırmış olduğunuz paranın miktarı fazla ise çağrı merkezini arayarak, parayı yatırdığınız yanlış hesabın bloke edilmesini talep edebilirsiniz. Bu süreci mümkün olduğunca hızlı bir şekilde uygulamalısınız. Çünkü paranız iade edilirken karşı tarafın paranız ile yapmış olduğu harcamaların iadesi gerçekleştirilememektedir.

ATM kartınızı yutarsa ne yapmanız gerektiği hakkında detaylı bilgi edinmek için "ATM Kartınızı Yuttuysa..." yazımıza bakabilirsiniz.

Kolay Onaylanan Kredi Kartları (15.000 TL 12 ay vadeli nakit avans kullanma fırsatı ile)

Anında Kredi Kartı Başvurusu Yıllık Ücret Ödül Para/Puan
Akbank Axess 109 TL 50 TL
Yapı Kredi Worldcard 104 TL 250 TL
Garanti Bankası Bonus Card 103 TL 55 TL
Tüm Kartları Göster

* Tüm kredi kartlarını görmek ve karşılaştırmak için kredi kartı sayfamızı ziyaret edin. Ayrıca tablo internet sitemiz üzerinden başvuruda bulunan kullanıcıların onaylanma verilerine göre oluşturuldu. 

EFT İşlemi Mesai Saatleri Dışında Yapıldıysa 

EFT işlemleri yani farklı bir bankaya para transferi, hafta içi ve 9.00 ila 17.30 saatleri (bazı bankalar 17.00'ye kadar) arasında yapılabiliyor. Eğer bu saatler dışında veya hafta sonu EFT işlemi yaptıysanız bu ileriye dönük talimat olarak değerlendiriliyor ve ilk mesai gününde saat 09.00'dan sonra gönderiliyor. Böyle bir durumda para transferi gerçekleşmediği için EFT talimatı internet bankacılığından veya bankanın çağrı merkezi üzerinden anında iptal edilebiliyor. Öte yandan işlem havale ise yani alıcı bankada aynı ise işlem 7/24 olarak anında gerçekleşiyor.

Karşı Taraf Paramı İade Etmek İstemiyor

Unutmamalısınız ki, paranızı yanlış hesaba transfer ettiyseniz, karşı tarafın paranızı iade etmesi o kişinin kendi inisiyatifindedir. Eğer karşı taraf paranızı iade etmek istemiyor ve sizinle uzlaşma yoluna gitmiyorsa hukuki yollara başvurabilirsiniz. Bu durumda açacağınız sebepsiz zenginleşme davasının sonucunda yüksek ihtimalle haklı olacağınız için tüm mahkeme masraflarını da karşı taraf ödeyecektir.

Eğer bankanızdan kaynaklı para transferi hatası gerçekleştiyse tüm mahkeme masraflarını bankanız üstlenmekte ve mahkeme sürecini de yine bankanız takip etmektedir.

Kredi kartı aidatları hakkında detaylı bilgi edinmek istiyorsanız, "Kredi Kartı Aidatını İade Alabilir misiniz?" sayfamıza bakabilirsiniz.

Eyvah! Paramı Yanlış Hesaba Yatırdım

IBAN Numarasının Para Transfer İşlemine Etkisi

IBAN, müşteri hesap numarasını uluslararası bir standart ile tanımlayarak para transferlerinin hatasız gerçekleştirilmesini sağlamaktadır. IBAN’nın kullanılmadığı durumlarda belirli bir standart bulunmadığı için hesap numarasının doğruluğundan emin olunamamakta ve parayı yanlış hesaba transfer etme olasılığı artmaktadır. IBAN ile hesap numaraları ISO 13616 standardına göre düzenlenmiştir. Bankalar bu numaraları kendilerine özel şifreleme algoritması ile kontrol etmektedir. Kontrol sonrasında IBAN’ını yanlış tespit ettikleri kişilerin transfer emirlerini reddedebilme yetkisine sahipler. Böylece para transferlerindeki hatalar en aza indirilmektedir. 

10.000 TL 36 ay vade için en uygun ihtiyaç kredisi faiz oranları:

Banka Kredileri Faiz Oranı Aylık Taksit
İş Bankası İhtiyaç Kredisi Başvurusu %2,60 466 TL
Burgan Bank İhtiyaç Kredisi Başvurusu %2,79 482 TL
Akbank İhtiyaç Kredisi Başvurusu %2,81 484 TL
10.000 TL Kredi İçin Tüm Bankaları Listele

"Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com'a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orjinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür."

Makaleyi faydalı buldunuz mu?

3,5 Puan