Yanlış Hesaba Para Yatırma

Güncelleme: 06.12.2021 Yayımlama: 21.09.2016 | Okuma Süresi: 3 dk.

İnternet ya da telefon bankacılığı ile para transfer işlemi gerçekleştirildiği sırada IBAN veya hesap numarasında herhangi bir rakamın yanlış girilmesi paranın başka bir hesaba aktarılmasına sebep olur. Online bankacılık dışında, ATM’lerden gerçekleştirilen para transfer işlemi sırasında hesap bilgilerinin yanlış girilmesi de paranın yanlış hesaba aktarılmasına sebep olacaktır.

Mevduat Faiz Oranları

Yanlış Hesaba Yatırılan Paranın İadesi

Para transfer işlemleri sırasında kullanılan banka gişeleri, ATM’ler, telefon ve internet bankacılığı gibi alternatif birçok seçenek arasında hata yapmaya en müsait kanal kesinlikle internet bankacılığıdır. Yanlış hesaba para gönderildiği fark edildiği durumunda;

  • Öncelikle hiç vakit kaybetmeden bankanın müşteri hizmetleri servisi aranarak, yanlış hesaba para transferi yapıldığı bildirilmeli.
  • Eğer hesabın sahibi ile para gönderen aynı bankanın müşterisi ise; banka ile direkt iletişime geçerek konu hızlıca çözüme kavuşturulabilir. Fakat kişiler aynı bankanın müşterisi değilse işler biraz daha uzayacaktır.
  • Yatırılmış olunan paranın miktarı fazla ise çağrı merkezi aranarak, para aktarılan yanlış hesabın bloke edilmesi talep edilebilir. Bu süreç mümkün olduğunca hızlı bir şekilde uygulanmalıdır. Çünkü para iade edilirken karşı tarafın gönderilen tutar ile yapmış olduğu harcamaların iadesi gerçekleştirilememektedir.

ATM kartınızı yutarsa ne yapmanız gerektiği hakkında detaylı bilgi edinmek için ATM kartınızı yuttuysa  yazımıza bakabilirsiniz. ATM'lerden kartsız para gönderimi hakkında detaylı bilgiyi ATM'den kartsız para gönderimi nasıl yapılır sayfamızdan edinin.

Kolay Onaylanan Kredi Kartları:

Enpara.com Kredi Kartı
Ödül Para/Puan 100 TL
Yıllık Ücret Ücretsiz
Akbank Axess
Ödül Para/Puan 100 TL
Yıllık Ücret Ücretsiz
DenizBank Bonus Gold
Ödül Para/Puan 5000 TL
Yıllık Ücret 255 TL

Tüm Kredi Kartları


* Tüm kredi kartlarını görmek ve karşılaştırmak için kredi kartı sayfamızı ziyaret edin. Ayrıca tablo internet sitemiz üzerinden başvuruda bulunan kullanıcıların onaylanma verilerine göre oluşturuldu. 

EFT İşlemi Mesai Saatleri Dışında Yapıldıysa 

EFT işlemleri yani farklı bir bankaya para transferi, hafta içi ve 9.00 ila 17.30 saatleri (bazı bankalar 17.00'ye kadar) arasında yapılabilir. Eğer bu saatler dışında veya hafta sonu EFT işlemi yapıldıysa bu ileriye dönük talimat olarak değerlendirilir ve ilk mesai gününde saat 09.00'dan sonra gönderilir. Böyle bir durumda para transferi gerçekleşmediği için EFT talimatı internet bankacılığından veya bankanın çağrı merkezi üzerinden anında iptal edilebilir. Öte yandan işlem havale ise alıcı işlem yapılan banka aynı olduğundan transfer 7/24 olarak anında gerçekleşir.

Karşı Taraf Parayı İade Etmek İstemiyorsa

Unutulmamlı ki, para yanlış hesaba transfer edildiyse, karşı tarafın parayı iade etmesi o kişinin kendi inisiyatifindedir. Eğer karşı taraf parayı iade etmek istemiyor ve uzlaşma yoluna gitmiyorsa hukuki yollara başvurulabilir. Bu durumda açılabilecek sebepsiz zenginleşme davasının sonucunda yüksek ihtimalle haklı olunacağı için tüm mahkeme masraflarını da karşı taraf ödeyecektir.

Eğer bankadan kaynaklı para transferi hatası gerçekleştiyse tüm mahkeme masraflarını banka üstlenmekte ve mahkeme sürecini de yine banka takip etmektedir.

Kredi kartı aidatları hakkında detaylı bilgi edinmek istiyorsanız, kredi kartı aidatını iade alabilir misiniz sayfamıza bakabilirsiniz. ATM'den kartsız işlemler ile neler yapılabilir öğrenmek için ATM'den kartsız işlemlerle hangi işlemler yapılır sayfamızı inceleyin.

En Uygun İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları:

20.000 TL 12 Ay Vade

Toplam Maliyet 22.503 TL
Faiz Oranı %1,49
Aylık Taksit 1.875 TL
Toplam Maliyet 22.864 TL
Faiz Oranı %1,64
Aylık Taksit 1.897 TL
Toplam Maliyet 23.590 TL
Faiz Oranı %2,05
Aylık Taksit 1.957 TL

Tüm İhtiyaç Kredisi Faizlerini Listele

IBAN Numarasının Para Transfer İşlemine Etkisi

IBAN, müşteri hesap numarasını uluslararası bir standart ile tanımlayarak para transferlerinin hatasız gerçekleştirilmesini sağlamaktadır. IBAN’nın kullanılmadığı durumlarda belirli bir standart bulunmadığı için hesap numarasının doğruluğundan emin olunamamakta ve parayı yanlış hesaba transfer etme olasılığı artmaktadır.

IBAN ile hesap numaraları ISO 13616 standardına göre düzenlenmiştir. Bankalar bu numaraları kendilerine özel şifreleme algoritması ile kontrol etmektedir. Kontrol sonrasında IBAN’ını yanlış tespit ettikleri kişilerin transfer emirlerini reddedebilme yetkisine sahipler. Böylece para transferlerindeki hatalar en aza indirilmektedir. 


Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Hesapkurdu
Toplam Maliyet 1.029 TL
Toplam Faiz %1,47
Aylık Taksit 1.029 TL
Deneyiminizi daha iyi hale getirmek için çerezler kullanıyoruz. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Detaylı Bilgi
Kabul Et