Yanlış Hesaba Para Yatırma

Güncelleme: 23.01.2024
Yayımlama: 21.09.2016
Paylaş
İçindekiler

İnternet ya da telefon bankacılığı ile para transfer işlemi gerçekleştirildiği sırada IBAN veya hesap numarasında herhangi bir rakamın yanlış girilmesi paranın başka bir hesaba aktarılmasına sebep olur. Online bankacılık dışında, ATM’lerden gerçekleştirilen para transfer işlemi sırasında hesap bilgilerinin yanlış girilmesi de paranın yanlış hesaba aktarılmasına sebep olacaktır.

Yanlış Hesaba Yatırılan Paranın İadesi

Para transfer işlemleri sırasında kullanılan banka gişeleri, ATM’ler, telefon ve internet bankacılığı gibi alternatif birçok seçenek arasında hata yapmaya en müsait kanal kesinlikle internet bankacılığıdır. Yanlış hesaba para gönderildiği fark edildiği durumunda;

  • Öncelikle hiç vakit kaybetmeden bankanın müşteri hizmetleri servisi aranarak, yanlış hesaba para transferi yapıldığı bildirilmeli.
  • Eğer hesabın sahibi ile para gönderen aynı bankanın müşterisi ise; banka ile direkt iletişime geçerek konu hızlıca çözüme kavuşturulabilir. Fakat kişiler aynı bankanın müşterisi değilse işler biraz daha uzayacaktır.
  • Yatırılmış olunan paranın miktarı fazla ise çağrı merkezi aranarak, para aktarılan yanlış hesabın bloke edilmesi talep edilebilir. Bu süreç mümkün olduğunca hızlı bir şekilde uygulanmalıdır. Çünkü para iade edilirken karşı tarafın gönderilen tutar ile yapmış olduğu harcamaların iadesi gerçekleştirilememektedir.

ATM kartınızı yutarsa ne yapmanız gerektiği hakkında detaylı bilgi edinmek için ATM kartınızı yuttuysa  yazımıza bakabilirsiniz. ATM'lerden kartsız para gönderimi hakkında detaylı bilgiyi ATM'den kartsız para gönderimi nasıl yapılır sayfamızdan edinin.

Kolay Onaylanan Kredi Kartları

EFT İşlemi Mesai Saatleri Dışında Yapıldıysa 

EFT işlemleri yani farklı bir bankaya para transferi, hafta içi ve 9.00 ila 17.30 saatleri (bazı bankalar 17.00'ye kadar) arasında yapılabilir. Eğer bu saatler dışında veya hafta sonu EFT işlemi yapıldıysa bu ileriye dönük talimat olarak değerlendirilir ve ilk mesai gününde saat 09.00'dan sonra gönderilir. Böyle bir durumda para transferi gerçekleşmediği için EFT talimatı internet bankacılığından veya bankanın çağrı merkezi üzerinden anında iptal edilebilir. Öte yandan işlem havale ise alıcı işlem yapılan banka aynı olduğundan transfer 7/24 olarak anında gerçekleşir.

Karşı Taraf Parayı İade Etmek İstemiyorsa

Unutulmamlı ki, para yanlış hesaba transfer edildiyse, karşı tarafın parayı iade etmesi o kişinin kendi inisiyatifindedir. Eğer karşı taraf parayı iade etmek istemiyor ve uzlaşma yoluna gitmiyorsa hukuki yollara başvurulabilir. Bu durumda açılabilecek sebepsiz zenginleşme davasının sonucunda yüksek ihtimalle haklı olunacağı için tüm mahkeme masraflarını da karşı taraf ödeyecektir.

Eğer bankadan kaynaklı para transferi hatası gerçekleştiyse tüm mahkeme masraflarını banka üstlenmekte ve mahkeme sürecini de yine banka takip etmektedir.

Kredi kartı aidatları hakkında detaylı bilgi edinmek istiyorsanız, kredi kartı aidatını iade alabilir misiniz sayfamıza bakabilirsiniz. ATM'den kartsız işlemler ile neler yapılabilir öğrenmek için ATM'den kartsız işlemlerle hangi işlemler yapılır sayfamızı inceleyin.

En Uygun İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları:

IBAN Numarasının Para Transfer İşlemine Etkisi

IBAN, müşteri hesap numarasını uluslararası bir standart ile tanımlayarak para transferlerinin hatasız gerçekleştirilmesini sağlamaktadır. IBAN’nın kullanılmadığı durumlarda belirli bir standart bulunmadığı için hesap numarasının doğruluğundan emin olunamamakta ve parayı yanlış hesaba transfer etme olasılığı artmaktadır.

IBAN ile hesap numaraları ISO 13616 standardına göre düzenlenmiştir. Bankalar bu numaraları kendilerine özel şifreleme algoritması ile kontrol etmektedir. Kontrol sonrasında IBAN’ını yanlış tespit ettikleri kişilerin transfer emirlerini reddedebilme yetkisine sahipler. Böylece para transferlerindeki hatalar en aza indirilmektedir. 

Yanlış Hesaba Gönderilen Para İade Edilmezse Ne Olur?

Yanlış bir hesaba para transferi yapılması durumunda paranın gönderildiği hesap tarafından iade edilmezse, Gönderen ya da alıcı paranın iadesi için hukuki adımlar atabilir.

Hesaba Yanlış Gelen Para 

Hesabınıza tanımadığınız biri tarafından beklemediğiniz bir para geçtiyse bankanız ile iletişime geçebilirsiniz. Banka tarafından sunulan bilgileri takip etmeli ve süreç devam ederken gelen para kullanılmamalıdır.

“Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com‘a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orijinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür.”

Yazara Soru Sor
Hesapkurdu Yorumlar

Yorumlar (0)

Çıkış
Gönder
Hesapkurdu logo

Copyright © 2023 BHL Turkey Teknoloji A.Ş.
Tüm Hakları Saklıdır.
Sigorta aracısı Koalay.com, Hesapkurdu.com iştirakidir.
Merdivenköy Mah. Bora Sok. Nidakule
Göztepe Blok No:1-3 İç Kap No:58/61
Kadıköy/İSTANBUL
MERSİS Numarası: 0577050290800014
0(216) 570 0707 bilgi@hesapkurdu.com

Sosyal Medyadan Bizi Takip Edebilirsiniz

FacebookMediumTwitter InstagramLinkedInYoutube

Hesapkurdu.com anlaşmalı olduğu bankalarla “Destek Hizmet Kuruluşu” olarak çalışmaktadır. Sunulan destek hizmeti BDDK’nın 05.11.2011 tarihli yönetmeliğine göre denetlenmektedir.