En İyi Kredi Kartı Hangisi 2021

Yayımlama: 05.04.2021 Güncelleme: 07.04.2021

En İyi Kredi Kartı Hangisi

En iyi kredi kartı, temelde kullanıcının alışveriş tercihlerine göre değişebilir. Bu yazımızı, kredi kartlarını üyelik ücreti (aidat), kampanya, anlaşmalı iş yeri, faiz oranı ve limit ölçütlerine göre değerlendirerek kullanıcılarımıza fikir vermesi amacıyla oluşturduk. Ayrıca genel piyasa verileri ve faydalı olabilecek bilgileri de derlemeye çalıştık.


Kolay Onaylanan Kredi Kartları:

Enpara.com Kredi Kartı
Ödül Para/Puan -
Yıllık Ücret -
DenizBank Bonus
Ödül Para/Puan 100 TL
Yıllık Ücret 149 TL
Akbank Axess
Ödül Para/Puan 50 TL
Yıllık Ücret 150 TL

Tüm Kredi Kartları


* Tüm kredi kartlarını görmek ve karşılaştırmak için kredi kartı başvurusu sayfamızı ziyaret edin. Ayrıca tablo internet sitemiz üzerinden başvuruda bulunan kullanıcıların onaylanma verilerine göre oluşturuldu. 


En İyi Kredi Kartı Hangisi Genel Yazı Özeti:

  • Yıllık üyelik ücretine göre en iyi kredi kartları: Enpara Kredi Kartı, Ziraat Bankası Kredi Kartları
  • Kampanya sıklığına göre en iyi kredi kartları: Garanti Bankası (Bonus), Akbank (Axess), Vakıfbank (World)
  • Üye iş yerine göre en iyi kredi kartları: Net bir veri yok. Kişinin alışveriş tercihlerine göre değişebilir.
  • Faiz oranlarına göre en iyi kredi kartları: Neredeyse her bankanın kredi kartı faizleri aynı. Temelde bir kıyaslama ölçütü değil.
  • Kredi kartı limitlerine göre en iyi kredi kartları: Kredi kartı limiti aylık gelirin 4 katı olabilir. Yüksek limit ihtiyacı varsa sağlayan banka ile devam edilmeli.

Yıllık Üyelik Ücretine (Aidata) Göre Öne Çıkan Kredi Kartları

Yasal düzenleme kapsamında her banka yıllık üyelik ücreti almadığı bir kredi kartı sunmak zorunda. Öte yandan yıllık üyelik ve transfer işlemlerinden ücret almamasından dolayı Enpara Kredi Kartı üyelik ücreti bakımından en öne çıkan kredi kartı olduğu söylenebilir. Enpara Kredi Kartı dışında katılım bankası işlemleri odağında Kuveyt Türk Kredi Kartı ve Albaraka Kredi Kartı da üyelik ücreti almıyor. Bu kartların yanında tüm bankalar içerisinde en uygun yıllık üyelik ücretine sahip (2021 yılı için klasik 33 TL, Gold 56 TL, Platinum 67 TL) Ziraat Bankası Kredi Kartları da bu kategoride öne çıkıyor.

En İyi Kredi Kartı Hangisi, Kart Seçimi Nasıl Yapılmalı?
En İyi Kredi Kartı Hangisi, Kart Seçimi Nasıl Yapılmalı?

Kampanyalarına Göre Öne Çıkan Kredi Kartları

2019 yılından bu yana Hesapkurdu.com verileri incelendiğinde düzenlediği kampanya sıklığına göre sırasıyla öne çıkan banka ve kredi kart programları: Garanti Bankası Bonus, Akbank Axess, Vakıfbank World ve İş Bankası Maximum. Ayrıca Enpara Kredi Kartı da diğer bankalardan farklı olarak düzenlediği uzun vadeli kampanyalarıyla öne çıkan bankalar arasında yer alıyor.  

Üye İş Yerine Göre Öne Çıkan Kart Kartları

Üye iş yeri sayısı düzenlenen kampanyalardan yararlanmak, ek taksit imkânları ve kolay puan kullanımı açısından önemli. Ancak her kart programı üye iş yeri sayısını açık bir şekilde ifade etmediği için şeffaf bir kıyaslama yapma şansı bulunmuyor. Burada izlenebilecek yol internet alışverişlerinde tercih edilen sitelerin puan kullanımına izin verdiği kredi kartlarına bakılabilir ve tercih edilen marketlerin hangi kredi kartlarının anlaşmalı iş yeri olduğu/hangi bankanın POS cihazını kullandığı öğrenilerek avantaj sağlanabilir.

Kredi Kartlarını Faiz Oranlarına Göre Değerlendirme

Kredi kartı önden borçlanma sistemi olması ve gerek duyulması durumunda nakit ihtiyacını da karşılayabilmesinden dolayı uygulanan faiz oranı önemli karşılaştırma ölçütüdür. Taksitli nakit avans/alışveriş faizi ve gecikme faiz olarak aslında kredi kartının temel iki faizi bulunur. Bu faizler akdi ve gecikme faizi olarak nitelendirilir ve Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) tarafından aylık olarak açıklanır. TCMB’nin açıkladığı bu faiz oranlarının üzerinden olmamak şartıyla kredi kartı için bankalar faiz oranı belirleyebilse de neredeyse tüm bankalar TCMB’nin açıkladığı oranları aynı şekilde uygular. Bu nedenle kredi kartı faiz oranı kıyaslamasında bankalar arasında bir fark bulunmadığı genel olarak ifade edilebilir. 

TCMB'nin her ay açıkladığı kredi kartı faizlerini görmek için TCMB kredi kartı işlemlerinde uygulanacak azami faiz oranları sayfasını ziyaret edin.

Kredi Kartı Limitine Göre Değerlendirme

Yasal düzenlenme kapsamında toplam kredi kartları limiti ilk defa kart sahibi olacaklar için ilk yıl kayıtlandırabilir aylık gelirin en fazla 2 katı, takip eden yıllarda ve daha önce kredi kartı sahibi olanlar için ise 4 katı olabilir. Yani aylık 5 bin TL geliri olan bir kişinin kredi kartlarının toplam limiti en fazla 20 bin TL olabilir. Ancak limit değerlendirmesi 4 katı şartını geçmediği sürece bankanın inisiyatifine bırakılıyor. Bu sebeple mevcut veya yeni başvuruda bulunulan banka istenilen limitleri sağlamıyorsa, farklı bankalar değerlendirilebilir.

Ayrıca geliri olmayan veya tespit edilmeyen öğrenci, ev hanımı vb. kişiler için de ilgili mevzuat kapsamında bankalar inisiyatifinde düşük limitli (2021 yılı için 2.000 TL limitli) kredi kartı verilebiliyor.

Kredi Kartı Limiti Nasıl Hesaplanır?
Kredi Kartı Limiti Nasıl Hesaplanır?

Kredi Notunun Kredi Kartı Başvurusuna Etkisi

Kredi kartı da temel olarak bir kredi ürünüdür. Bunun için bankalar kredi kartı başvurusunda gelirin yanında kredi notu değerlendirmesi de yapar. Ancak genellikle diğer kredi türlerine kıyasla kredi kartı için daha esnek bir kredi notu değerlendirmesinin yapıldığı söylenebilir. Bunun için kredi notu olmayan veya düşük olan kişilerin kredi kartı edinmesinin diğer kredi ürünlerine kıyasla daha kolay olduğu söylenebilir. Ayrıca düzenli ve aktif bir şekilde kullanılması durumunda kredi kartının kredi notunu en hızlı yükselten kredi ürünü olduğu da söylenebilir.

Kredi Notu Nedir, Nasıl Yükseltilir?
Kredi Notu Nedir, Nasıl Yükseltilir?

Kredi Notundan Dolayı Kredi Kartı Alamayanlar

Kredi notunun düşük olmasından dolayı kredi kartı alamayan kişiler bazı istisna bankalarda bulunan bloke teminatlı kredi kartını deneyebilir. Bloke teminatlı kredi kartı temel olarak kredi kartı limitinin biraz üzerinde bir paranın banka hesabına blokeli olarak yatırılmasıyla edinilen bir kredi kartıdır. Örneğin 2.500 TL banka hesabına para yatırılır ve banka bu hesaba bloke koyarak 2.000 TL limitli kredi kartı verir. Eğer kişi kredi kartı ödemesini yapmazsa banka ödemeyi bu blokeli hesaptaki paradan çeker. Konu hakkında detaylı bilgi için bloke teminatlı kredi kartı yazımızı inceleyin.

Kredi Kartı Piyasası Genel Değerlendirme

2021 Şubat itibarıyla ülkemizde kullanımda olan yaklaşık 77 milyon kredi kartı bulunuyor. Bu kartlar ile yapılan işlem sayısı aylık 350 milyonun üzerinde. Kredi kartı işlemlerinin %20’den fazlasını ise internet üzerinden yapılan alışverişler oluşturuyor. Toplam hane halkının harcamalarının ise %40’ından fazlasının kredi kartıyla yapıldığı ön görülüyor. Pandeminin de etkisiyle çok hızlı bir artışla yurt içi ve yurt dışı işlemlerin %53’ü, toplam harcama tutarının ise %14’ü kredi kartlarının temassız özellikleriyle gerçekleştirildi.

Türkiye Kredi Kartı Verileri

Yıl 
Toplam Kart Sayısı
Artış Yüzdesi
2021
76.469.978
1,02
2020
75.697.214
8,41
2019
69.825.826
5,31
2018
66.304.603
6,17
2017
62.453.610
6,22
2016
58.795.476
1,00
2015
58.215.318
2,12
2014
57.005.902
0,30
2013
56.835.221
   -

Türkiye Temassız Kart Kullanımı

Yıl
Toplam Temassız Kart Sayısı
Toplam Kredi Kartları İçerisindeki Temassız Oranı (%)
2021
46.230.863
60
2020
45.366.196
60
2019
37.383.158
54
2018
30.836.129
47
2017
24.081.666
39
2016
18.544.332
32
2015
14.956.884
26
2014
12.667.929
22
2013
11.110.571
20

BKM’nin 2021 Ocak ayı verilerine göre kredi kartıyla yapılan toplam yurt içi ve yurt dışı işlemlerin %53’sı, toplam harcama tutarının ise %14’ü temassız kredi kartlarıyla gerçekleştirildi.  

Sanal Kredi Kartı Nedir?

Sanal kredi kartı, fiziki varlığı olmayan, limiti kullanıcı tarafında belirlenen ve asıl kredi kartına bağlı olan, internet bankacılığı üzerinden anında oluşturulabilen sanal bir kredi kartıdır. İnternet üzerinden alışverişlerde veya kredi kartı bilgisinin paylaşılmasının gerekli duyulduğu durumlarda, güvenlik için kullanılabilecek etkili bir yöntemdir. Neredeyse tüm bankaların sanal kredi kartı hizmeti bulunur ve aidat veya ek ücret alınmaz. Daha fazla bilgi almak için sanal kredi kartı yazımızı inceleyin.

Sanal Kredi Kartı Nedir, Nasıl Alınır?
Sanal Kredi Kartı Nedir, Nasıl Alınır?

Ek Kart Nedir?

Ek kart, bir kredi kartına bağlı olarak farklı bir kişinin adına çıkarılan, limitleri asıl kart sahibi tarafından yönetilip takip edilebilen, numaraları farklı olduğu için ayrı bir kredi kartı olarak kullanılabilen bir kredi kartı üründür. İlgili mevzuat gereği asıl kredi kartının yıllık üyelik ücretinin en fazla %50’si kadar üyelik ücreti alınabilir. Daha fazla bilgi almak için ek kart nedir yazımızı inceleyin.

Kaynaklar:

Bankalararası Kart Merkezi (BKM) Raporlar ve Yayınlar

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Kredi Kartı İşlemlerinde Uygulanacak Azami Faiz Oranları

Hesapkurdu.com Kredi Kartı Başvurusu

Hesapkurdu.com Ek Kart Nedir

Hesapkurdu.com Sanal Kredi Kartı


Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Hesapkurdu
Toplam Maliyet 1.029 TL
Toplam Faiz %1,47
Aylık Taksit 1.029 TL
Deneyiminizi daha iyi hale getirmek için çerezler kullanıyoruz. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Detaylı Bilgi
Kabul Et