Kredi Kartlarını Karşılaştırın

Kredi kartı tekliflerine göz atmak ister misiniz?

ATM Kartınızı Yuttuysa

Güncelleme: 30.10.2017
ATM Kartınızı Yuttuysa…

Bankalarda vadesiz hesabı olan bireyler, bankacılık işlemlerinin birçoğunu günün her saatinde aktif olan ATM’lerde kredi kartları veya bankamatik kartlarını kullanarak kolay bir şekilde yapabilmektedir. Bankamatikleri kullanabilmeniz için banka müşterisi olmanız gerekli değildir. Bankacılık işlemleriniz sırasında bazı durumlarda ATM’ler kartlarınızı yutabilir, başka bir deyişle ilgili bankanız kartınıza el koyabilir. Biz de bu yazımızda sizlere, bu duruma nelerin sebep olduğundan ve karşılaşmanız halinde neler yapmanız gerektiğinden bahsedeceğiz.

ATM’ler Kartlarınızı Neden Yutar? 

Bankalara bağlı olan ATM’ler hem kartın sahibi için hem de kendileri için bir tehlike gördüğü durumlarda kartınıza geçici bir süre için el koyabilir. ATM’nin kartınızı yutma sebepleri aşağıdaki gibidir;

  • Bankamatik veya kredi kartı şifrenizi üç kere yanlış girmeniz, 
  • Borçlarınızdan dolayı kartın banka tarafından iptal edilmesi,
  • Kartların son kullanım tarihlerinin geçmiş olması sonucunda otomatik olarak kullanım dışı bırakılması,
  • Kartlarınız adına yapılan çalıntı veya kayıp ihbarı,
  • ATM’de teknik bir arıza olması,
  • ATM’ye dolandırıcılık yapmak amacıyla yerleştirilen kopyalama cihazları gibi durumların söz konusu olması.

Kredi kartı ile banka kartı arasında seçim yapmakta zorlanıyorsanız " Kredi Kartı mı Yoksa Banka Kartı mı: Hangisi Daha Avantajlı? " sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Kolay Onaylanan Kredi Kartları

Banka ve ÜrünüYıllık Aidatı

Akbank Axess
95 TL
Başvur »
CEPTETEB Kredi Kartı
75 TL
Başvur »
Garanti Bankası Bonus
90 TL
Başvur »
Tablo Hesapkurdu.com kredi kartı sayfası üzerinden başvuran kişilerin onaylanma oranlarına göre oluşturuldu.

ATM Kartınızı Yutarsa Yapmanız Gerekenler

ATM’nin kartınızı yutması halinde eğer banka şubesi yakınlarında ve çalışma saatleri içerisindeyseniz, şubeye giderek banka personelini durum hakkında bilgilendirmelisiniz. Eğer banka şubesi kapalıysa ya da bankasız bir ATM üzerinden işlem yapıyorsanız, ATM’nin önünden ayrılmadan ilgili bankanızın müşteri hizmetlerini arayarak, banka çalışanları ile durumu paylaşmalısınız. 

Eğer ATM’nin kartınızı yutma sebebi teknik arızalardan dolayı ise kimlik bilgileriniz kontrol edilir, eğer kartın sahibi sizseniz farklı herhangi bir engelin olmaması durumunda kartınız şube personeli aracılığı ile tarafınıza iade edilir. Fakat kartınız borçlarınızdan dolayı bloke edilmiş veya kartla ilgili kayıp ihbarında bulunduysanız, kartınızı o an geri almanız mümkün değildir. Bunun için öncelikle bankanızla iletişime geçmelisiniz. Borçlarınızdan dolayı kartınıza el konulduysa borçlarınızı yapılandırabilir, daha sonra kartınızın iadesini isteyebilirsiniz. 

Bu durumlara ek olarak eğer ATM’nin önünde işlem yapacağınız sırada, bir başkasına ait kartın yutmasına şahit olduysanız, kartın size teslim edilmesi beklenemez. Bu gibi durumlarda başka tarafından kart sahibi aranarak, bilgilendirilir ve en yakın zamanda kart, sahibine iade edilir.

Kredi kartı sahibi olmak istiyorsanız, kart başvurusu yapmadan önce " Kredi Kartı Kullanacak Olanlar Nelere Dikkat Etmeli? " sayfamıza bakabilirsiniz.

ATM’nin Başından Ayrılmayın

ATM’nin kartınıza el koyması haline banka tarafından hesabınız bloke edilene kadar başından ayrılmamalısınız. Çünkü bazı dolandırıcılar ATM’lere çeşitli tuzaklar kurup, kameralar yerleştirerek şifrelerinizi öğrenebilmekte ve bu yolla tüm paranızı çekebilmektedir. Kötü niyetli kişilerin neden olacağı bu durumları engellemek adına bankalar siz ATM’nin başında dururken kartınızı geri alacağınız zamana kadar hesaplarınızı geçici olarak kapatarak, koruma altına almaktadır.

Banka Kartınız Gelene Kadar İşlemleri Nasıl Gerçekleştireceksiniz?

Kartınıza ait kişisel bilgilerinizi öğrenerek, bankamatiklerde işlemlerinizi (para çekme, para yatırma, para transferi ve ödemeler) ‘’Kartsız İşlem’’ seçeneği ile çok rahat yapabilirsiniz. Ancak bunlara ek olarak bankaların hepsinde kartsız işlem seçeneğini kullanabilirken, bilgilere sahip olmayan veya alternatif başka yolları da kullanmak isteyen müşterilerine özel farklı yolları da bulunmaktadır. Örneğin; parmak okuyucu cihazları kullanabilir, QR kodu, mobil imza ile işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

10.000 TL 48 ay vade için en uygun ihtiyaç kredisi faiz oranları:

Banka Kredileri Faiz Oranı Aylık Taksit
İş Bankası Mart Ayı ihtiyaç kredisi kampanyası, %1,48'den başlayan faiz oranı ve 48 aya varan vadeler ile avantajlı kredi kullanma fırsatı sunuyor. %1,54 316 TL
QNB Finansbank %1,30’dan başlayan faiz oranlarıyla ihtiyaç krediniz QNB Finansbank'ta %1,48 311 TL
Garanti Bankası Garanti Bankası maaş müşterisi iseniz dilediğiniz tutarda krediyi, şubeye gitmenize gerek kalmadan anında internetten kullanabilirsiniz %1,79 336 TL
10.000 TL Kredi İçin Tüm Bankaları Listele

"Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com'a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orjinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür."

Makaleyi faydalı buldunuz mu?

4 Puan