ATM Kartınızı Yuttuysa

Güncelleme: 20.06.2019

Bankalarda vadesiz hesabı olan bireyler, bankacılık işlemlerinin birçoğunu günün her saatinde aktif olan ATM’lerde kredi kartları veya bankamatik kartlarını kullanarak kolay bir şekilde yapabilmektedir. Bankamatikleri kullanabilmeniz için banka müşterisi olmanız gerekli değildir. Bankacılık işlemleriniz sırasında bazı durumlarda ATM’ler kartlarınızı yutabilir, başka bir deyişle ilgili bankanız kartınıza el koyabilir. Biz de bu yazımızda sizlere, bu duruma nelerin sebep olduğundan ve karşılaşmanız halinde neler yapmanız gerektiğinden bahsedeceğiz.

ATM’ler Kartlarınızı Neden Yutar? 

Bankalara bağlı olan ATM’ler hem kartın sahibi için hem de kendileri için bir tehlike gördüğü durumlarda kartınıza geçici bir süre için el koyabilir. ATM’nin kartınızı yutma sebepleri aşağıdaki gibidir;

  • Bankamatik veya kredi kartı şifrenizi üç kere yanlış girmeniz, 
  • Borçlarınızdan dolayı kartın banka tarafından iptal edilmesi,
  • Kartların son kullanım tarihlerinin geçmiş olması sonucunda otomatik olarak kullanım dışı bırakılması,
  • Kartlarınız adına yapılan çalıntı veya kayıp ihbarı,
  • ATM’de teknik bir arıza olması,
  • ATM’ye dolandırıcılık yapmak amacıyla yerleştirilen kopyalama cihazları gibi durumların söz konusu olması.

Kredi kartı ile banka kartı arasında seçim yapmakta zorlanıyorsanız " Kredi Kartı mı Yoksa Banka Kartı mı: Hangisi Daha Avantajlı? " sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Kolay Onaylanan Kredi Kartları (15.000 TL 12 ay vadeli nakit avans kullanma fırsatı ile)

QNB Finansbank CardFinans
Ödül Para/Puan 50 TL
Yıllık Ücret117 TL
Akbank Axess
Ödül Para/Puan 50 TL
Yıllık Ücret109 TL
Garanti BBVA Bonus Card
Ödül Para/Puan 55 TL
Yıllık Ücret124 TL

Tüm Kredi Kartları


* Tüm kredi kartlarını görmek ve karşılaştırmak için kredi kartı sayfamızı ziyaret edin. Ayrıca tablo internet sitemiz üzerinden başvuruda bulunan kullanıcıların onaylanma verilerine göre oluşturuldu. 

ATM Kartınızı Yutarsa Yapmanız Gerekenler

ATM’nin kartınızı yutması halinde eğer banka şubesi yakınlarında ve çalışma saatleri içerisindeyseniz, şubeye giderek banka personelini durum hakkında bilgilendirmelisiniz. Eğer banka şubesi kapalıysa ya da bankasız bir ATM üzerinden işlem yapıyorsanız, ATM’nin önünden ayrılmadan ilgili bankanızın müşteri hizmetlerini arayarak, şüpheli işlemler menüsünden durumunuzu bildirin. 

Eğer ATM’nin kartınızı yutma sebebi teknik arızalardan dolayı ise kimlik bilgileriniz kontrol edilir, eğer kartın sahibi sizseniz farklı herhangi bir engelin olmaması durumunda kartınız şube personeli aracılığı ile tarafınıza iade edilir. Fakat kartınız borçlarınızdan dolayı bloke edilmiş veya kartla ilgili kayıp ihbarında bulunduysanız, kartınızı o an geri almanız mümkün değildir. Bunun için öncelikle bankanızla iletişime geçmelisiniz. Borçlarınızdan dolayı kartınıza el konulduysa borçlarınızı yapılandırabilir, daha sonra kartınızın iadesini isteyebilirsiniz. 

Bu durumlara ek olarak eğer ATM’nin önünde işlem yapacağınız sırada, bir başkasına ait kartın yutmasına şahit olduysanız, kartın size teslim edilmesi beklenemez. Bu gibi durumlarda başka tarafından kart sahibi aranarak, bilgilendirilir ve en yakın zamanda kart, sahibine iade edilir.

Kredi kartı sahibi olmak istiyorsanız, kart başvurusu yapmadan önce " Kredi Kartı Kullanacak Olanlar Nelere Dikkat Etmeli? " sayfamıza bakabilirsiniz.

ATM’nin Başından Ayrılmayın

ATM’nin kartınıza el koyması haline banka tarafından hesabınız bloke edilene kadar başından ayrılmamalısınız. Çünkü bazı dolandırıcılar ATM’lere çeşitli tuzaklar kurup, kameralar yerleştirerek şifrelerinizi öğrenebilmekte ve bu yolla tüm paranızı çekebilmektedir. Kötü niyetli kişilerin neden olacağı bu durumları engellemek adına bankalar siz ATM’nin başında dururken kartınızı geri alacağınız zamana kadar hesaplarınızı geçici olarak kapatarak, koruma altına almaktadır.

Ücretsiz ortak ATM kullanımı için ilgili sayfamızı ziyaret edin.

Banka Kartınız Gelene Kadar İşlemleri Nasıl Gerçekleştireceksiniz?

Kartınıza ait kişisel bilgilerinizi öğrenerek, bankamatiklerde işlemlerinizi (para çekme, para yatırma, para transferi ve ödemeler) ‘’Kartsız İşlem’’ seçeneği ile çok rahat yapabilirsiniz. Ancak bunlara ek olarak bankaların hepsinde kartsız işlem seçeneğini kullanabilirken, bilgilere sahip olmayan veya alternatif başka yolları da kullanmak isteyen müşterilerine özel farklı yolları da bulunmaktadır. Örneğin; parmak okuyucu cihazları kullanabilir, QR kodu, mobil imza ile işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

10.000 TL 60 ay vade için en uygun ihtiyaç kredisi faiz oranları:

Toplam Maliyet16.095 TL
Faiz Oranı%1,43
Aylık Taksit268 TL
Toplam Maliyet15.236 TL
Faiz Oranı%1,25
Aylık Taksit254 TL
Toplam Maliyet16.386 TL
Faiz Oranı%1,49
Aylık Taksit273 TL

Tüm İhtiyaç Kredisi Faizlerini Listele

Toplam Maliyet1.029 TL
Toplam Faiz%1,47
Aylık Taksit1.029 TL
Karşılaştır