Konut Kredisi Hesaplama

Kredi Tutarı
Vade

Bankaların Ödeme Planlarını Uygulamak Zorunda Mıyız?

03.07.2014 Güncelleme: 19.10.2015

Soru:Bankaların Ödeme Planlarını Uygulamak Zorunda Mıyız?(10.07.2014 tarihinde sorulmuştur.)

Finansbank'tan dövize endeksli kredi çekmiştim kurlar yükselince vadeyi uzattım gecen çarşamba kurlar düşünce ara ödeme 40 bin TL yaptım.Bankada anapara 100 bin TL ödemem gereken kalan faiz 40 bin TL idi.Ancak banka ana para+ faiz üzerinden borcumu düşürdü.Borcum 100 bin TL kaldı. Halbuki anaparam 100 bin TL olduğu için 60 bin TL'ye düşecekti.Ayrıca faizde aynı oranda düşüp 16 bin TL eksilecek bu sayede 84 bin TL yaklaşık borcum kalacaktı erken ödeme faizi olarak %2 cezayı ödedim ancak bankanın ödeme sistemine itiraz ettim ödeme planını reddettim ve istediğim şekilde ödemek istediğimi mail ve telefonla belirttim.Bankaların ödeme planlarını uygulamak zorunda mıyız borcum benim düşündüğüm gibi kapatılamaz mı ? 

10.07.2014 tarihli cevap:

Yaptığınız ara ödeme kesinlikle anaparadan kesilmelidir. Bunun aksi bir durum olduğuna eminseniz bankaya dava açabilir, BDDK’ya da şikayet edebilirsiniz. Banka bu şekilde bir teklifte bulunduysa büyük sorun yaşar. Önce bankaya durumu anlatın, hukuken parayı anaparadan kesmek zorunda olduklarını söyleyin. Tatmin edici açıklama yapıp planı düzeltmezlerse BDDK’ya ve mahkemeye gideceğinizi söyleyin, hala planı değiştirmezlerse dediğinizi yapın.


Etiket: Bütçeye Uygun Ödeme Planları

"Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com'a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orjinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür."